WEERBERICHT. Thermometerstand ™IT™ETers. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.; De Bildt, 12 Januari 1909. Hoogste barometerstand 773.2 m.M. te Hortalaagste 723.5 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 13 Januari 1909. WindMeest krachtige tot storm achtige W.-ljjke tot N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt, regen of sneeuwbuien. TemperatuurIets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 751 :n.M. Vorige stand te 12 uur 751 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 43 Laagste hedennacht F. -12 Hedenmiddag 12 uur F. 41 de politiebeambten, die veeltijds on voldoende zouden zijn gewapend en onvoldoende door de wet zouden wor den gesteund. De Minister heeft nu ziju verlan gen te kennen gegeven, van de Pro cureurs-Generaal te vernemen of er naar hun oordeel, gegrond op de er varing door hen gedurende de laatste jaren te dier zake opgedaan, inder daad redenen bestaan voor de vrees, welke uit dat adres spreekt, en mocht dit het geval zijn, of dan door hen verbetering wordt verwacht van een aanschrijving aan de ambtenaren van het Openbare Ministerie, waarbij hen op de wenschelijkheid wordt gewezen vooral zware straffen te requireeren, waar het betreft misdrijven, gepleegd ten aanzien van politiebeambten tij dens de rechtmatige uitoefening van hun bediening. De Minister acht toch deze aange legenheid van te groot algemeen be lang om daaraan niet zijn volle aan dacht te wijden en ook buiten den wetgever om naar middelen uit te zien om het vertrouwen van den po litieman te herstellen in de zekerheid voor hem zeker voor alles noodig dat zijn persoon tegen elke feitelijk heid voldoende zij beschermd, indien het den Minister mocht blijken dat dat vertrouwen ook maar eenigerrnate terecht mocht zijn geschokt. Een herstellingsoord. De Oud-Katholieke Aalmoezeniers kamer te Utrecht heeft op de Soester- heide een hectare grond, bezet met sparreboomen, aangekocht, met het doel daarop een gebouw te stichteD, waarin jaarlijks van MeiSeptember oud-katholieke zwakke kinderen tot herstel van hun gezondheid bun in trek kunnen nemen. Met de voor bereidende maatregelen voor den aan bouw der stichting is reeds een begin gemaakt en, zoo de winter geen tegen spoeden brengt, hoopt de aannemer het gebouw nog in Mei 1909 te kunnen opleveren. De kinderen zouden dan reeds in den loop van dit jaar opge nomen kunnen worden. (U. D.) Tentoonstelling van huisindustrie. Naar mea m eldt, is het waarborgfonds voor de ten toon stelling van huisindustrie thans reeds in die mate volteekend, dat besloten is, in elk geval de tentoonste Hing dit jaar nog te doen plaats hebben, hoe wel men zal trachten dit waarborg fonds toch te vergrooten. Wat de enquête omtrent Nederlandsche huis industrie betreft, hiervoor zijn reeds plm. 5000 huisgezinuen geënquêteerd. Komt deze enquête niet tijdig gereed, dan zal men ze onvoltooid op de ten toonstelling brengen, omdat ze dan toch een voldoende overzicht zal kun nen geven van de huisindustrie in ons land. Desertie. Naar de O. H. Ct. vernee ni, heffi een dertigtal huzaren van de depots te Haarlem, het garni zoen gistermorgen eigendunkelijk ver laten. STAATSPENSIONNEERING. Niets schrijft het jUnie-lib.) week blad de Vaderlander heeft de zaak van Staatspensionneering meer kwaad gedaan dan de door ons nooit begrepen eisch, dat aan alle ouden van dagen, onverschillig oi ze millionnair of proletariër waren, een pensioen moest worden gegeven. Maar verstaat men er onderde pensionneenng van Staatswege van hen die het noodig bebbeD, dan geeft het blad ër gaarne zijn instemming aan. Wat ons in haar toelacht ver volgt de Vaderlander is dat ze veel spoediger tot stand kan komen dan de ouderdomsverzekering on dat boven dien een hooge administratieve'romp- slomp en dus kosten zullen worden vermeden. En wie kennis heeft ge nomen van de drie ontwerpeu Staats pensionneering die wjj reeds hebben, weet wat zulks zeggen wil. Vooral nu in Engeland de wet op de ouderdomspensionneering in wer king is getreden, waarvan de voor bereiding en aanneming slechts eukele maanden heeft gekost, voelen we meer dan ooit voor staatspensionneering, al heeft die wet ernstige bezwaren, rnet name, dat het pensioen eerst op 70- jarigen leeftijd wordt toegekend. Maar de Vaderlander wenscht niet doctrinair te wezen, kant zich niet per se tegen elk ontwerp van ver plichte verzekering. Hoofdzaak is, dat de menschen die het noodig hebben, geholpen worden, en spoedig. Gesteld eens, dat minister Talma, terugkeerend van zjjn dwaalweg, dadelijk kwam met een ontwerp-ouderdomsverzekering, waarbij alleen premiebetaling gevraagd wordt van die loonen en inkomens, waarvan deze redeljjkerwjjs gevraagd kan worden, zjj zou er haar stem niet aan onthouden. „Als de heer S.chaper ons dan ook in de Kamer toeriep „Laat de Liberale Unie in deze haar program herzien", dan zullen wjj voor ons gaarne, op die uitnoodigiug ingaan, te meer, waar ons program toch herziening behoeft, nu reeds meer dan één puut, dat er nog als wensch op vermeld staat, in ons staatkundige leven werkelijkheid is geworden. Maar wij wenschen de wijziging zóó aan te brengen, dat wjj, ons vóór staatspensionneering ver klarende, niet gedwongen worden deze medewerking aan ieder ander systeem van verzekering van den ouden dag te onthouden. „Twee zaken zullen echter bij de staatspensionneeringinaar onze meening nimmer uit het oog worden verloren. Ten eerste mag het pensioen nooit zoo hoog zijn, dat het iets ontneemt aan den prikkel, om zelf voor den ouden dag te zorgen, als men daartoe in staat is (in Engeland is dit zeker niet het geval, eerder andersom, want daar is het hoogste pensioen f 3 in de week) ten tweede moet het, evenals in Enge land, niet allem gegeven worden aan loontrekkenden, maar aan allen, die het noodig hebben. In dat opzicht moet het program van de Liberale Unie, dat alleen spreekt van de na doelen, die de arbeid van den ouder dom ondervindt, zeer zeker gewijzigd worden." Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 12 Januari 1909, des namiddags te half twee ure. Voorzitter: de Burgemeester. Aauwezig 15 leden. Afwezig de heeren Visser en Rolandus Hagedoorn met kennis geving. De voorzitter: Nu ik opnieuw het voorrecht mag hebben Uwe ver gadering in dit nieuwo jaar te openen voel ik behoefte daaraan den wensch vast te knoopen dat het U allen in dit jaar goed moge gaan, dat geluk en voorspoed in huis en werkzaamheden U ten deel mogen vallen. Ik zal niet in beschouwingen treden over hetgeen in het aigeloopen jaar door U is verrichtalleen wil ik dit er van zeggen, dat door krachtige werkzaamheid en aangename samen werking veel goeds en belangrijks is tot stand gebracht en dat Uwe werk zaamheden voor de gemeente gunstige resultaten bebben opgeleverd. Dit doet mjj met vertrouwen de toekomst te gemoet gaan, vooral in verband met de voorstellen, die ge daan zullen worden en waarvaD al aanstonds een op de agenda prijkt. Dat plan is in de gemeente, als ik mjj niet vergis, reeds zeer goed op genomen. Ik eindig met den wensch dat de blijde verwachting, in ons Konink lijk huis tegemoet gezien, gelukkig zal afloopen en dat Gods onmisbare zegen op onzen arbeid zal rusten tot heil van onze gemeente. De hoer Hejjligers: Namens den Raad dank ik den voorzitter voor zijne goede wenschen en houden wjj ons voor zyne medewerking en vriend schap aanbevolen en hopen wy dat onze gezamenlyke arbeid moge strek keu tot heil der gemeente. Ingekomen zjjn de volgende stukken Besluit van de Gedep. Staten van 29 December tot goedkeuring van de Gemeente-Rekening over 1907. Besluit van de Gedep. Staten hou dende houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 15 December tot aankoopen vau grond, gelegen aan het kruispunt van den Arnhemschen weg, en de Bergstraat. Besluit van de Gedep. Staten 29 December tot goedkeuring van het raadsbesluit van 15 December strek kende tot machtiging van B. en W. om eene tjjdeljjke geldleeuing aan te gaan. Besluit van de Gedep. Staten van 29 December tot goedkeuring van het raadsbesluit van 15 December tot het verrichten van af- en oversotltyving op de begrooting, dienst 1908. Besluit van de Gedep. Staten van 29 December tot goedkeuring van het raadsbesluit vau 15 December tot overname van grond, bestemd voor den aanleg van een weg. 3 besluiten van de Gedep. Staten van Utrecht in zake reclames ter zake van aanslagen in de inkomsten belasting, dienst 1908. Eene dankbetuiging van Ds. J. L. F. de Meijere voor zjjne herbenoeming tot lid van de Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs. Een schrijven van P. de Jong, hou dende mededeeling, dat hij zjjn adres d.d. 14 December intrekt. De rekening over 1908 van het Amersfoortsch Drankweercomité. Aan de orde is het bekende voorstel van B. en W. Lot aanleg van een gedeelteljjk nieuwen verkeersweg tus- schen Amersfoort eaSoestdjjkBaarn. De voorzitter deelt mede dat er een schrjjven is ingekomen van het Dageljjksch Bestuur van den Alg. Toeristenbond in Nederland dat de Bond bereid is f 500 bjj te drageu in de kosten van een wielrjjderspad. (Applaus.) De heer van Duinen: Mijnheer de Voorzitter 1 De uitstekende bewijsgronden voor het wenschelijke van den wegaanleg in het advies van Burg. en Weth. zjjn van dien aard, dat zij een afgerond geheel vormen niet alleen, maar waartegen, redeljjkerwjjs, dunkt mij, weinig is in te brengen. Ik kan mij dan ook in allen deele met bet plan vereenigen en juich het van harte toe. Toch is er mogelijk nog een ge zichtspunt te openen om hen, die mochten twijfelen aan de wensche- Ijjkheid van den aanleg, tot andere gedachten te brengen. In de eerste plaats dan de hoog- moreele kracht, die ervan uitgaat, om het particulier initiatief in andere zaken te steunen. Want 't zal bljjken, dat ook dit zich zal ontwikkelen wanneer de Gemeente hier vóórgaat. Maar er is voor mjj nog eenen grooten drang, indien ik al mocht twijfelen aan de goede zijde van het ontwerp, n.l. die van zelfbehoud. Dit moge eenigzins egoïstisch klinken, maar de veranderde toestanden in de samenleving sinds de laatste halve eeuw, maken het noodzakelijk voor ieder particulier, maar ook voor elke corporatie de gedragslijn van vroeger dagen te wijzigen. Te ontkennen is het niet dat de stoom, en van nog jongeren datum de electriciteit, de maatschappelijke verhoudingen op eene geheel andere basis hebben geplaatst dan vroeger, en als noodwendig ge volg daarvan, overal wijzigingen en koersveranderingen moeten plaatsgrij pen. Ik ducht geene tegenspraak wan neer ik beweer dat ook de meest [be houdende van onzen tijd op eene geheel andere wjjze zijne zaken drjjft, dan b.v. zjjn grootvadea, al ging die zaak ook telkens over van vader op zoon. Als het diep verloopt dienen de bakens te woi den verzet. Gebeurt dit niet dan is vastloopen een jnatuurljjk gevolg. Maar wat in de particuliere samenleving als vaststaande kan worden aangeno men, zoude zich de invloed van dat wjjzigen en veranderen in het geheele maatschappelijke samenstel dan ver loochenen in het besturen en hier wensch ik den nadruk op te leg gen het vooruitbrengen van eene Gemeente? Wanneer wij rondom ons zien, is er tusschen verschillende gemeentebesturen opzichtens enkele gemeentebelangen, een streven merk baar om de plaats hunner inwoniug den voorrang te doen behalen, door by te brengen wat noodig is om con currentie te kunnen weerstaan. Wy bespeuren een zoodanig streven, zoo wel op handelsgebied als op dat der nijverheid 1 En plaatsen die noch voor 't eene, noch voor 't andere zijn voor beschikt, trachten datgene naar voren te brengen, waarover z y kunnen be schikken. En in de eerste plaats be hoort daartoe natuurschoon, in welks bezit wij ons in zoo ruime mato mogen verheugen er zelfs op mo gen roemen 1 Kleine plaatsjes in ons land, vroeger te nauwernood bekend, hebben tegenwoordig in den zomer duizenden opgezetenen, waardoor zoo'n plaats bloeit en met reuzenschreden vooruitgaat. Maar in die plaatsen heeft ook het gemeentebestuur krachtdadig geholpen en trekt het thans de voor- deelen van vroeger gemaakte verbe teringen, die dikmaals groote gelde lijke offers kosten. Waar dus zoo aan alle zjjden een streven merkbaar is om commercieel te handelen, ook door gemeentebesturen, daar acht ik het onzen plicht, datgene, wat wjj hier hebben aan te bieden, dit zoo flink mogeljjk te doen. De locomtief heeft ons boven vele plaatsen bevoor deeld. Laten wij van dat voordeel party trekken en trachten door meê- werking van Amersfoort te maken een gezocht middenpunt voor toe risten. En het voorgestelde plan acht ik in hooge mate daaraan bevorderljjk. Ik acht het dan ook eene groote vol doening voor B. en W. indien dit voorstel met algemeene stemmen mocht worden aangenomen. De heer Jorissen: Ik denk, dat ik hier wellicht een eenling zal wezen. Ik denk dat het voorstel er met vlag en wimpel zal komen. Het zal niet de bedoeling zjjn een verbindingsweg te verkrijgen met Birkhoven. En is die verbindingsweg met Baarn nu wel zoo dringend noodig? Wie zullen er in den winter gebruik van maken Het is een koude weg. Een groot deel vau Amersfoorters uit de oude stad zullen een grooten omweg moeten maken als zy er gebruik van willen maken. Vreemdelingen zullen er ge bruik van maken, maar die gaan dan direct buiten Amersfoort en de stad heeft daar dan geen voordeel van. Zooals het plan daar nu ligt is de weg voor de inwoners van Baarn en Soestdijk en omgeving. M.i. zal men moeten terugkomen op hel- oude plan van B. en W. om den ouden Soesterweg te verharden. Ik meen dan ook in overweging te mogen geven dit plan aan te houden en aan B. en W. ook een plan te vragen om den ouden Soesterweg te verharden. De heer v. Esveld: Ik vereenig mij met den lof door den heer v. Duinen en den heer Jorissen aan B. en W, gebracht. Ik geloof dat de bereidwilligheid die wij hebben onder vonden van het Rjjk, de Spoorweg maatschappij en belanghebbenden eenig is en niet licht meer zal voor komen. Zy die tot dezen weg willen meewerken zijn ook geleid door de tbans heerschende werkloosheid. Daar om zal ook liet werk moeten worden uitgevoerd door de gemeente zelf. Laten wjj het aannemen, dan komen er werklieden van elders hier, die later misschien armlastig voor de ge meente worden. De heer Oosterveen: Ik zal mjj gaarne scharen aan de zjjdo der -voorstanders van dezen weg. Als wij Amersfoort bezien, moet het ons op vallen, dat het Bergkwartier het meest is vooruit gegaan. Als we dezen weg tot stand brengen, krjjgen we een weg waar Amersfoort trotsch op mag zijn. Er zijn heel mooie wegen in ons land en als men daarvan spreekt, zal men in 't vervolg ook moeten spreken van den weg Amersfoort—Baarn. Er is echter een punt dat ik wel zou willen dat B. en W. nog eens overwogen. Ik zou nameljjk vier rijen boomen willen planten, 't Is moeilijk misschien dit op 't oogenblik al uit te maken, maar ik zou dat bij het be trekkelijke punt willen voorstellen. De heer Gerritsen: Ik wilde eerst niet hierover spreken, maar meen er toch even op te moeten wjjzen, dat men geen groot vooruitziend vermogen behoeft te hebben, om te zien van hoe groot belang dit plan voor de gemeente zal zjjn in de toekomst. Het zal werke lijk niet lang duren voordat dit kapi taal, in den weg gestoken, zjjn rente zal opbrengen. De heer Veis Heyn: Nu er werkeljjk zoo'n goed, flink royaal opgemaakt plan is geopperd, vind ik vrijmoedigheid voor het voorstel te stemmen. De heer Plomp: Ik zou een oogenblik stil willen staan bjj de b0_ zwaren van den heer Jorissen. Wan neer wjj den ouden Soesterweg ver harden, laten wjj den toestand zooals die thans is, en wy willen juist een anderen toestand scheppen. Het is bekend dat de inwoners van Amersfoort naar Soest en Baarn gaan maar nu moeten wjj zorgen dat de inwoners uit Baarn en Soestdjjk naar Amersfoort komen. De tegenwoordige weg bevalt hun niet, nu moeten wjj zorgen voor een beteren weg. Boven dien zit het b.juwterrein op den Amersfoortschen Berg te veel in éen haüd. Nu zal dat anders worden. De oude Soesterweg zal in 't ver volg ook zijn beurt wel krijgen, maar voor Birkhoven en dus ook voor de gemeente zal de thans geprojecteerde weg van grooter belang zijn. In zou den heer v. Esveld wel in overweging willen geven zjjn voorstel in te trekkan. Het ligt geloof ik wel in de bedoeling van B. en W. om, wat het traject in Birkhoven betreft, dit in eigen beheer uit te voeren, maar het maken van straten enz., kan men beter aan anderen overlaten. Het werk is te klein, dan dat de ar beiders bier zouden bljjven hangen. De heer Hamers: De toe komst van Amersfoort zal voor een groot deel afhangen van het plan, dat we heden te bespreken hebben en ik geloof dat het in het belang der stad zal zijn het aan te nemen. Ik zal er dus voor stemmen. De heer Celosse: Heeft de heer Joiissen er wel eens over gedacht hoe ontzettend veel bezwaren het ver harden van den ouden Soesterweg op levert? Met hoeveel personen zou dan een overeenkomst moeten worden aangegaan. Door de thans ontworpen weg zal het Bergkwartier zeer worden gebaat. Ik geloof dat het wenschelijk is er niet al te veel boomen te brengen. Twee rijen zullen er beter groeien dan vier. Welk bezwaar zou er zijn, om, wanneer de weg wordt aanbesteed, de bepaling te maken, dat er werk lieden uit Amersfoort zouden moeten worden aangesteld De heer v. Esveld. Men moet het bezwaar, dat de arbeiders die aan het werk meehelpen, hier blijven wonen, niet te gering schatten. Ik zou derhalve in overweging willen geven de voorwaarde te stellen, dat alleen Amersfoortsche arbeiders geno men worden. De heer Gerritsen: Ik zou dan in elk geval willen voorstellen er bjj te voegen „voor zoover die in Amersfoort aanwezig zjjn". Ook zou ik willen vragen, zjjn B. en W. bereid, om wanneer het plan wordt aangenomen, terstond, wat het deel door Birkhoven betreft, met het werk te beginnen Dit met het oog op de groote werkloosheid. De heer Celosse. Het is zeker de bedoeling zoo spoedig mogeljjk te beginnen. De voorzitter: Ik dank alle heeren, in 't bjjzonder de heeren Van Duinen en Gerritsen, voor de hulde aan B. en W. gebracht. Het plan door den heer Oosterveen geopperd om vier rjjen boomen te planten, zal in overweging worden genomen. Zoo spoedig mogeljjk zal met het werk worden aangevangen. De heer v. Esveld: Na het gehoorde wil ik geen voorstel meer doen. Het geheele voorstel wordt daarop aangenomen met algemeene stemmen op één na. Tegen de heer Jorissen. Hierop volgt het voorstel van B. en \V. tot het vaststellen eener ver ordening, regelende het bebouwen van gronden in de gemeente Amersfoort bestemd voor open bebouwing. Aangenomen met algemeene stem men. Daarna komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot vaststelling van rooilijnen. Aangenomen. Daarna volgt vaststelling van een 5e suppletoir kohier Inkomstenbelas ting, dienst 190S, tot een bedrag van f474.50 en vaststelling van een 2e suppletoir kohier straatbelasting, dienst 1908 en tot een bedrag van f 18.71 Behandeld worden vervolgens recla mes in zake aanslagen inkomstenbe lasting, dienst 1908 en in zake aan slagen straatbelasting, dienst 1908 en wordt ontheffing verleend in zake aanslagen inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden, dienst 1908. Goedgekeurd. Tot lecen van het stembureau voor de verkiezing van twee leden voor de Kamer van Koophandel en fabrie ken werden gekozen de heeren E. L. Visser en M. L. Celosse, en tot plaats vervangende leden de heeren M. R. N. Oosterveen en D. Rujjs. Aan de orde is de benoeming van

De Eemlander | 1909 | | pagina 2