linnenaaister WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Kerk en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. Rechtzaken. ALLERLEI. Stoomvaartberickten. Laatste Berichten. ADV ERTENTIEN SOCIËTEIT AMICITIA. „lAMLI T*\ De Fabrieksbaas. AGENT. INej. Muilemeister UEDKDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildfc, 16 Januari 1909. Hoogste barometerstand 768.7 m.M. te Hortalaagste 724.8 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 17 Januari 1909. Wind: Meest krachtige W.-lijketot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt of betrokken, regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 751 m.M. Vorige stand te 12 uur 743 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennacht F. 36 Hedenmiddag 12 uur F. 39 vier veroordeelden zijn op éénen mor gen onder het mes der guilotine ge bracht en terechtgesteld. Heeft de Regeering daarmede de bedoeling ge had niet slechts de misdadigers, doch ook tevens de voorstanders der dood straf af te schrikken Het ware niet onmogelijk! Een executie als thans heeft plaats gehad kan van vele voor standers tegenstanders gemaakt heb ben. Men kan nu in alle Fransche bladen uitgebreide verslagen lezen van de w(jze, waarop het uit alle maat schappelijke klassen bestaande publiek uiting heeft gegeven aan zijn wraak gevoel, of wil men liever, aan zijn rechtsgevoel. Het gegeven schouwspel moet een verheffenden indruk gemaakt hebben. Immers allen roepen nu om een wet, die de openbare terechtstel lingen afschaft. De doodstraf goed, mits niemand er iets van merke. De justitie moet haar werk in het geheim verrichten. In die noodzakelijkheid ligt toch wel een ernstig argument tegen de doodstraf opgesloten." Namens mevrouw Barchman Wuij tiers worden alle vrouwen in Amersfoort uitgenoodigd by te dragen voor een geschenk dat door de pro- vinoie Utrecht aan H.M. de Koningin zal worden aangeboden bij gelegenheid van de te wachten blijde gebeurtenis. En zullen, op nader te bepalen plaat sen, bussen worden neergezet, waarin men de bijdrage kan storten. Wij wekken gaarne voorloopig op om aan dit verzoek van de echtge- noote van onzen burgemeester te voldoen. De wachtmeester v. d. K. van het le reg. huzaren alhier, die het vorige jaar deserteerde, na verduis tering van f 300 hem voor het beta len van rekeningen door de cantine- commissie toevertrouwd, is door den krijgsraad veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en terugstelling tot den stand van huzaar. Maandag 25 Januari a.s. zullen de Hagespelers in Amicitia een op voering geven van „Hamlet". Dit ge zelschap is hier niet onbekend en vooral na de zoo keurig verzorgde opvoering van „Een ideaal echtgenoot" verwachten we nu ook eens een volle zaal. Overal toch waar de Hagespelers optreden behalen zij uitbundig succes. Is het spel van allen niet even hoog staand, toch is in hun weergave steeds een zeer waardeerbare ernst waar te nemen, terwijl de tooneelschikking in alle opzichten bewondering verdient. Bovendien bezit de hoofdpersoon, Eduard Verkade, alle v gelukkige eigenschappen, die hem tot een mach tig Hamletvertolker maken. We heb ben ons daarvan bij zijn alleen op treden te dezer stede kunnen over tuigen. Toen trof zijn slanke hooge gestalte en zijn intelligent, peinzend gezicht, dat gemakkelijk een edel- smartelijke en ook een hoog verach tende uitdrukking aanneemt, terwijl zijn spel is stemmig vol, van een ont roerende schoonl eid. Morgen gaat H. V. C. naar de Bilt ten einde de Zondag uitgestelde match tegen Voorwaarts te spelen. De H. V. C.er van Zuilen, die reeds drie maal als/echts buiten candidaat is geweest voor het H. P. V. B.-elftal, maar nog nimmer als een beslist speler in een vertegenwoordigd elftal is uitgekomen moet morgen weer in den proefwedstrijd voor elftal B. spelen. Het Amersf. Mannenkoor zal Dinsdag 16 Februari een uitvoering geven, waarbij als solisten zullen op treden mej. Bisschop Tuyne en de heer Jos. M. Orelio. - Onbestelbare brieven en brief kaarten verzonden over de le helft der maand Januari 1909 van het Post kantoor te Amersfoort. Binnenland. Brieven C. Alsbog ryziger Amsterdam. J. Molleman Volbeda—deJong den Haag. Letter W. W. Briefkaarten J. v. Amersfoort Amerongen. Tieks Koening R. W. Klop D. J. Blom S. Hamersveld Kerkkamp M. Hiehle H. Koeling J. van Bremmer Amersfoort. Amsterdam. Hilversum. Hooglanderveen. Nijmegen. Utrecht. Op de Wetering. Zutphen. 3 briefkaarten zonder adres. 51 stuks drukwerken. Buitenland. Brieven. J. vanderBroeke Bruxelles. Johanna v. Beek Neudorl. Mr. Jb. Twisk New-York. N. v. Eijkelenburg Recklinghausen. S. de Jager Kindkop (Duitschl.) H. v. Slooten H. Hassenberg Hemering 7 Briefkaarten Adolf Burri Mündelheim. 2 stuks drukwerken. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 17 Jan. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Mejjere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10| uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw van Persjjnstraat 1. Geen dienst. BAARN. Door de echtgenoote van den Burgemeester, Mevrouw Baronesse d'Aulnis de Bourouill geb. Hiddingb, is het initiatief genomen tot het vor men van een plaatselijk Comité ajdaai voor het aanbieden van een huldeblijk aan de Koningin, bij gelegenheid van de gelukkige gebeurtenis, welke H.M. wacht. DE ZEISTER MOORDZAAK. De Zeister moordzaak zal Dinsdag 2 Februari voor den Hoogen Raad behandeld worden, voor zoover betreft den tot levenslange gevangenisstraf veroordeelden bekl. T. Van Ee, daar alleen deze cassatie heeft aangeteekend. Omtrent een inbraak met ge weldpleging, Donderdagavond te Gro ningen gepleegd, meldt men van daar nader nog het volgende: De heer J. H. de Vries, wonende aandeD Heereweg, zat Donderdagavond met zijne echtgenoote een boterham te eten in de achterkamer, welke op den tuin uitziet, toen er eensklaps een harde slag viel, gevolgd door een tweeden. Verschrikt sprong de Vries op, om te zien, wat er gebeurd was. Nauwelijks had hij de kamerdeur ge opend, of hij kreeg een hevigen slag op het hoofd van een persoon, dien hij niet kon herkennen, doordien er geen licht in de gang brandde. Er volgde eene worsteling, beiden rolden in de gang op den grond. De Vries, veel ouder blijkbaar dan zijn aanran der, geraakte onder. Deze sloeg den ouden man herhaaldelijk met een hard voorwerp op het hoofd, zoodat het vreeselijk bloedde. Niettemin bleef De Vries zich verzetten en het ge lukte hem, al worstelende de voor deur te bereiken en op straat te komen. Intusschen was ook de echtgenoote van den heer De Vries verschrikt in de gang gestormd, en op haar vraag„Is er vreemd volk in huis 7" was het antwoord een geduchte slag op het hoofd, haar toegebracht door den in breker, die daarop de vlucht nam, door een ruit in de glazen tuindeur te verbrijzelen. Intusschen had de heer De Vries het gebeurde verteld aan een buur man. Toen deze kwam op de plaats der aanranding, zag men enkel bloed sporen. Er werd een dokter gehaald, die de wonden van den heer de Vries en van diens echtgenoote verbond. Later in den avond zagen de buren, dat er weer iemand over de tuinschut ting achter het huis van De Vries klom, die echter dadelijk verdween, toen hij onraad hoorde. Nu kwam de politie, die den tuin doorzocht en e«n pet en een etok vond, welke beide voorwerpen wellicht tot de ontdek king van den onverlaat kunnen leiden. Door de politie zijn twee verdachte personen, broeders, aangehouden. Zij wonen in de buurt van den heer De V ries en de gevonden stok is afkom stig van de keienklopperij, waar een der verdachten werkzaam is. Vruchten als voedsel. Dr. O. L. M. Abramowsky schrijft hierover het volgende in de Herald of The Golden Age: Een dieet van rauwe vruchten voorziet in iedere behoefte van het menschelijk lichaam en is niet alleen even voedzaam en versterkend als het duurste gemengde dieet, maar men krijgt er meer levens kracht en weerstandsvermogen door het voedsel wordt gemakkelijker in het lichaam opgenomen, en het bevat geen enkele schadelijke zelfstandigheid. Rauwe vruchten zijn niet alleen voedsel, maar geneesmiddel voor allen, die aan gekookte spijzen gewend zijn, en daarom moesten dezen zooveel mogelijk rauwe (versche of gedroogde) vruchten eten, of tenminste één maal tijd daags gebruiken, die geheel uit vruchten bestaat. Voor iedereen, die een gemengd dieet volgt, is het aan te raden, om, als hij zijn lichaam wil zuiveren, elk jaar gedurende vier tot zes weken een vruchtenkuur te volgen op een plaats waar, en in een tijd wanneer de vruchten het beste zijn. Zulke kuren zouden meer goed doen, dan het gewone jaarlijksche bezoek aan een badplaats. Als ouders zelf niet in staat zijn het gewone abnormale dieet op te geven, moesten ze tenminste het na tuurlijke instinct, dat hun kinderen naar vruchten doet grijpen, niet trachten te onderdrukken, en zoo mogelijk moesten ze hun kinderen opvoeden met bet natuurlijke voedsel. Dezen zullen hierdoor ontsnappen aan vele ziekten en ze zullen niet alleen gezonde en sterke menschen worden, maar zacht en beminnelijk en vry van onnatuurlijke neigingen en on deugden. Vruchten zijn het eenige voedsel, dat geen gevaarlijke stoffen in het lichaam brengt, noch deze bij den doorgang door het lichaam vormt. Goed rijpe en zachte maar onge kookte vruchten, dat is het eenige voedsel, dat men aan zieken moest toestaan. Gedroogde vruchten zijn even goed als versch rruit, daar zij niets van hun energie verloren hebbenmen moet ze niet koken, maar alleen wee ken gedurende pl. 18 uur in voldoende water om ze te laten zwellen en dan moet men ze rauw eten. Vruchten verzadigen niet alleen den honger, maar verslaan ook den dorst en ze doen geen verlangen ont staan naar tabak of andere prikkels. Fruit is geen weelde, maar een absolute behoefte in de voeding van den mensch. (Veget. Bode.) Moord te Parijs. Op haar kamer in de Rue Jean Beausire te Parjjs, is Dinsdagmiddag het lijk ge vonden van een demi-mondaine, Plis- son geheeten. Het lijk, moet er minstens twee maanden hebben gelegen, maar door de hevige koude van den laatsten tijd, was het niet vergaan, maar tot een soort mummie geworden. Het slachtoffer schijnt met een hamer te zijn afgemaakt. Hoewel alles in de kamer overhoop lag, gelooft men niet aan diefstal, maar houdt men dien voor gesimuleerd. De recherche heeft den minnaar van het slachtoffer een zekere Paris gearresteerd. Deze houdt echter zijn onschuld vol. In meer dan twee maanden, beweert hij, heeft hij Marthe Plisson niet gezien. Het verwonderde hem echter geens zins, dat z(j werd vermoord. Zij ver keerde veel met „apaches" en soute neurs. Zoekt maar onder dat volkje, zeide Paris, dan zult gij doen mor- denaar wel vinden. Hoe men het publiek tracht te lokken. Als talent en gaven bij vele kunstenaars en in het bijzonder bij kunstenaressen niet toe reikend zijn, moeten andere middelen worden aangewend, om de publieke opmerkzaamheid op de betreffende persoonlijkheid te vestigen. Aan de brillanten, die vole kunste naressen op bepaalde tijden ontstolen worden, gelooft geen mensch meer j en zoo worden dan nieuwe trucs ver zonnen. Miss Lulu Valli, eene jonge Engelsche actrice houdt op het oogen- blik een deel van het Londensche publiek daardoor met aandacht op haar gevestigd, doordat zij degenen, die ontdekt, langs welken weg zij 's avonds in het theater komt, een be looning van f50 en een seizoenbiljet toekent. Er is hier sprake van het Kensing ton-Theater, alwaar de jonge dame in eene pantomime medewerkt. Honder den omringen eiken avond het theater, de jacht op de jonge dame is tot een soort van sport geworden, iedere jonge dame, die het theater wil bezoeken, wordt aan een grondig onderzoek onderworpen. Het ondeugende actri- cetje schfjnt zeker van haar zaak te zijne, want ze moet gezegd hebben, dat ze nog wel een heelen tijd het publiek bij den neus zal kunnen houden. Dezelfde grap heeft ze overi gens in Amerika ook al uitgehaald, waar zij het theater, aan hetwelk zij hare krachten wijdde, door een speciaal voor haar vervaardigden tunnel be reikte. Een gebouw op rollen. Te Losse werd voor 10 jaren een houten gebouw opgericht, dat dienen moest voor hulpkerk tijdens de ver nieuwing van de R. K. kerk. Nadat het voor dit doei meer dan een jaar was gebruikt, werd het aangewezen als vereenigingslokaal van den R. K. Volksbond, waarvoor het tot heden dienst doet. Tengevolge van een nieuw bouwplan voor een gesticht der R.K. gemeente, moet het gebouw nu ver zet worden en overgebracht naar een terrein, daar 150 M. van verwijderd. Bovendien moet het met het front nog in eene andere richting komen. Dit alles nu wil men rollende uitvoe ren. De maten van het gebouw zijn lengte 36 M., breedte 13 M. en hoogte in den nok 7 M. Men is nu zoo ver gevorderd, dat het van de fundeering is los gemaakt en de rollen er onder zijn geschoven, de pannen zijn er alle afgenomen. Binnen een paar dagen zal men het gevaarte achteruit wer ken, wat men met takels hoopt te doen. Vele kleintjes.... Het op de Amsterdamsche scholen gedurende het 2de halfjaar van 1908 verzamelde zilverpapier bracht f 456.49-J- op. Burgerlijke Stand van 16 Januari 1909. GEBOREN: Elbertus Everardus z. van Teunis van Drie en Aaltjo Bouw man. OVERLEDENJan Kok 3 m. Hermanus Kraanen, 76 j. echtg. van Antonia Johanna van Gro9nesteiu Maria Katharina Hollenbach, echtg. van Pierre Jacques Jean Stephan. Clasina Margaretha van Groenestijn, oud 14 jaar. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." „Banda" van Batavia naar Am sterdam vertrok 15 Januari van Sa- bang. Ambon," arriv. 16 Jan. van Am sterdam te Sabang. „Grotius," van Batavia naar Am sterdam, is 15 Jan. Perim gepass. „Koning Willem III" vertrok 14 Januari van Batavia naar Amsterdam. „Vondel" van Amsterdam naar Ba tavia vertrok 15 Januari van Lissa bon. NORDDEUTSCHER LLOYD. s.s. „Main" (Bremen-Baltimore) 14 Januari 6 uur v.m. Capes Henry ge passeerd. s.s. „Köln" (Galveston-Bremen) 14 Januari 2 uur n.m. Eastbourne gepas- s.s. „Barbarossa" (New York-Genua) 14 Januari 12 uur v.m. van Gibraltar vertrokken. s.s. „Brandenburg" (New York- Bremen) 14 Januari 1 uur n.m. van New York vertrokken. s.s. „Kleist" (Bremen-Oost Azië) 15 Januari 9 uur v.m. in Antwerpen aangekomen. s.s. „Prinzess Alice" (Bremen-Oost Azie) 14 Januari 12 uur n.m. in Genua aangekomen. s.s. „Therapia" (Batoem-Barcelona) 13 Januari van Batoem vertrokken. s.s. „Sachsen" (Marseille-Batoem) 15 Januari in Smyrna aangekomen. De burgemeester van Doorn, Baron de Geer van Jutphaas, is hedenmorgen overleden ten gevolge van een ernstig rijtuigongeval. Achttien personen werden ge dood, dertig gewond b(j een ongeluk, dat op den Denver and Rio Grande spoorweg, gisteravond een passagiers- trein overkwam. Uit Johannesburg wordt bericht, dat in de ViUagediepmijn een Chi nees om onbekende redenen een hoe veelheid ontplofbare stof in brand heeft gestoken. Door de ontploffing werden zes kleurlingen en negen blanken gedood, terwijl 15 kleurlin gen gewond werden. Hot beste middel voor bet reinigen van roest-en metaal. Verkrijgbaar in poeder, in pomade en vloeibaar. Zeepzand, Schoencream Vlekkenwater. Generaal-Agent ANTON J. BEYSENS, Rotterdam. MAANDAG 25 JANUARI, 8 uur. Prins van Osnemarken, door de S .3, €1 £3 E> S 13 Zie de groote biljetten. SCHOUWBURG - UTRECHT. Bnitengewoine Voorstelling door het Hollandsch Tooneetgezelschap van het Grand Théatre te Amsterdam, Directie Gebr. A. VAN LIER, met medewerking van LOUIS BOUW MEESTER (als Gast.) Zondag 17 Januari 1909: Tooneelspel in 4 bedrijven naar bet Engelsch „The Middleman" van HENRY ARTHUR JONES. Orkest onder leiding van den Heer H. KUIJPERS. Aanvang half acht nre. Door een BEKWAME wordt werk aan huis gevraagd. Letter A. B. bureau van dit blad. Gevraagd. Een binnenlandsche Levensverzeke ringmaatschappij, hier ter stede goed ingevoerd, vraagt een Bij gebleken geschiktheid aanstel ling tot HOOFDAGENTf 5 per week vast salaris en provisie uit de zaak van de agenten. Brieven franco letter Z., bureau van dit blad. (Cand. Phil.), leerares Wis- en Natuurkunde te UTRECHT wen8Cht ook in AMERS FOORT privaatlessen te geven. Adres: „LINDENHOEVE", Station DE BILT.

De Eemlander | 1909 | | pagina 2