DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN JNO. 14 MAANDAG 18 JANUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HaLF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abounementspr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntièn Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing tan advertentiën en reclames van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Buitenlandseb Advertentiebureau ft ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. AMERIKAANSCHE TOESTANDEN. President Roosevelt is een groot strijder. In den ïegel, als in de Ver- eenigde Staten de presidentsverkiezing aebter den rug is, als men weet wie het Witte Huis te Washington zal betrekken, beeft de aftredende presi dent zjjn rol uitgespeeld. Maar thans is het anders. Roosevelt schijnt zich voorgenomen te 1 ebben om, altijd in zijne hoedanigheid als president, in het harnas te sterven. Aanleiding tot den nieuwen veld tocht van Roosevelt gaf de geheime politie. De geheime politie in Amerika werd oorspronkelijk in het leven geroepen, om het oog te houden op de valsche munters die eens talrijk waren in de Unie en later werd hun opgedragen het hoofd van den Staat te bewaken. En nu blijkt, dat zij hare bemoeiingen verder beeft uitgestrekt. Het schijnt zeker, dat zij veel weet omtrent de voornaamste mannen, de leden der volksvertegenwoordiging in de eerste plaats. En het schijnt ook, dat deze heeren dat niet aangenaam vinden. Zoo nam de volksvertegenwoordiging een besluit, daarop neerkomende, dat de geheime agenten weer zouden wor den ingedeeld bij het departement van financiën, waarbij zij oorspronkelijk behoorden. Dat behaagde den heer Roosevelt niet. In een booze boodschap aan de afgevaardigden gaf hij te kennen, dat hun besluit misschien genomen was omdat zij redenen hadden het wakend oog van den agent te vreezen. Zoo zeide hij, dat reeds een afgevaardigde en een lid van den senaat door de geheime politie beschuldigd werden van zwendelarij met landerijen in Oregon. Daarop groote verontwaardi ging van de afgevaardigden. Die Roose velt durfde ook alles zeggen en dat zonder bewijs I Maar zoo als meermalen is gebeurd tijdens het presidentschap van Roosevelt, het groote publiek koos zijne partij en de afgevaardigden ont vingen vele brieven uit verschillende (naar het engelsch.) 105 Hij besloot dien avond nog met Mr. Wickliam te spreken en hoorde wat hy wist omtrent den geheimzin- nigen minnaar van zijn zuster. Haar woorden bleven in zjjn ooren naklinken als een afscheid aan haar vroeger leven. HOOEDSTUK XXXIV. Terwjjl Nancy haar zuster en An thony naar de bibliotheek volgde, dacht zjj, dat het prettig zou zijn als Cesar er ook geweest was. Het laatste diner op Ryelands scheen iets plechtigs te zullen heb ben en Cesar die altijd bedaard was, zou hen allen op hun gemak brengen. Het .verheugde haar Mr. Wickham te zien, toen zij de kamer binnen kwamen de uitdrukking van haar oogen vertelde dat Christal stond naast hem, nog bleek en stil. Bijna op hetzelfde oogenblik kwam Laura binnen en snel een blik om zich heen werpend, scheen zij plotse ling erg verlegen te zijn. Ik wist niet. dat hier nog iemand staten, van burgers die zeiden te kun nen bevestigen wat Roosevelt laDgs een omweg had gezegd. En eindelijk kwam de president terug op zijne be wering en verklaarde nu ronduit, ook geprikkeld waarschijnlijk door artikels in een paar bladen die, ten onrechte trouwens, leden van zijne familie be schuldigden, dat o. a. de senator Till man met wien hij niet op goeden voet staat, zich schuldig had gemaakt aan eene reeks van onwettige daden. Tillman is tegen die besehuldiging natuurlijk opgekomen. In eene lange rede, die bij den Senaat bijval vond heeft hij beweerd, dat hij onschuldig was aan slechte speculaties, maar dat daarentegen de heer Roosevelt die van andere oogluikend had toegelaten. Daar men in Amerika geen blad voor den mond neemt behandelde Tillman den man, die dan toch nog altijd het hoofd van den staat is, alsof hjj de slecht ste der levenden ware en dit leven onwaardig. Nu zal het er voor Roosevelt op aankomen de bewijzen te leveren. Men zegt echter, dat de geheime politie hem goed heeft gediend en dat hij eene portefeuille moet hebben vol be wijsstukken. DUITSCHLAND. De financiën- en belasting-commissie van den Duitschen Rijksdag heeft een voorstel der regeering, om de spoor- wegkaartjes-beiasting af te schaffen, verworpen. Een voorstel van het Cen trum, tot wijziging van de plaats kaartjes-belasting, strekkende om de le en 2 klassen minder, de 3e klasse meer en de tot dusver vrijgestelde 4e kl. ook mee belasting te laten betalen, werd door de commissie aangenomen. De gemeenteraad van Fchoene- berg bij Berlijn heeft besloten de voog dij op zich te nemen over alle kinde ren, die in deze stad buiten huwelijk geboren worden. Zoo hoopt de Raad het sterftecijfer van zuigelingen te doen dalen en de hiermede verband houdende criminaliteit te beperken. Als nu maai Diet het getal buiten echtelijke kinderen schrikbarend gaat toenemen. TURKIJE. Het blad La Turquie beweert uit gezaghebbende bron te weten, dat Bulgarjje van plan is, een deel van Oost-Roemeliö, dat door Mohamme danen bewoond wordt, af te staan, in ruil voor deel der schadeloosstelling, die door de Porte geëiseht wordt. anders zijn zou behalve ik, mompel de zijmaar voordat zij nog iets meer kon zeggen, bood Mr. Wickham Vio let zijn arm aan en vervulde daar mee voor 't eerst de plichten van gastheer. Anthony gaf Christal zijn arm en daarop volgden Nancy en Laura. Gisteren liet iedereen mij alleen, merkte Laura tot haar nicht op, en ik had geen idéé dat het nu anders zijn zou. Dat is juist het bekoorlijke van Ryelands, zei Nancy lachend, toen zjj gingen zitten. Hier heeft men steeds verrassingen. Ik heb een gevoel of ik hier in een too verpaleis woon, waar men nooit kan weten, wat er gebeu ren zal. Ik zal een gevoel hebben als of ik wat liefs verloren heb als mor gen voorbij is. Zal u Ryelands missen vroeg Mr. Wickham. Ja, auwoordde Nancy ernstig, Ryelands en u. Ik heb niet veel reden om het te betreuren, zei Laura. Van de twee dagen die ik hier geweest ben, was de eene de onaangenaamste en de an der de domste die ik ooit beleefd heb. Wanneer ben je gekomen Anthony Haar stem beefde ietwat, toen zjj hem aansprak. Vanmiddag, antwoordde hjj, zonder de oogen op te slaan. N ede r land en Venezuela. Reuter seint uit New-York, dat Nederland, volgens een uit Willem stad ontvangen telegram, het besluit, dat den vrijen uitvoer van wapens uit Curaqao naar Venezuela veroorlootde, buiten werking heeft gesteld. Kiesrecht en Grondbe lasting. Over 1908 is voor den eersteD keer de grondbelasting bere kend naar de uitkomsten van de her ziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. Deze be lasting bedroeg in hoofdsom volgens de oude regeling ruim 5.20 pCt., thans 4.86 pCt. der belastbare op brengst. Het schjjnt, dat deze ver laging in belasting ten plattelande van de kiezerslijst menig kiezer zal doen verdwijnen, die vroeger juist boven de f 1 in hoofdsom was, en^er nu juist beneden valt. Vrijzinnig Democrati sche Bond. Gisteren is te Utrecht een buitengewone algemeene vergade ring gehouden van den Vrijzinnig Democratischen Bond. De voorzitter, mr. M. W. F. Treub opende deze ver gadering met eene rede „Vrijheid en Democratie." Met op éen na algemeene stemmen werd besloten tot samenwerken mei het Alg. Ned. Werklieden Verbond bjj de verkiezingen. Na de pauze werd het verkiezings programma in zjjn geheel als volgt vastgesteld Op den voorgrond staanalgemeen kiesrecht en gtondwetsherziening, die hiervoor en voor vrouwenkiesrecht een waarborg zal opleveren. Mocht dit vooralsnog niet worden bereikt, dan zal iD elk geval worden aangestuurd opDe wettelijken arbeidsdag van tien uren. Uitbreiding verplichte sociale verzekering van staatswege wettelijke regeling voor de verzorging Alle komen te zamen om te we ten te komen wat oom Peter ons zal nalaten I ging Laura voort met haar onaaDgenamen lach. Waarom zijn Ivan en Cesar niet hier Wat mjj betreft, ik maak geen geheim van het feit, dat ik zeer in mjjn schik zou zijn met een goed legaat, en dat ik mij als slecht behandeld zal be schouwen, als ik niets krjjg. Waarom zjjn wjj alle bijeengeroepen en zjjn onze verwachtingen een jaar lang in spanning gehouden, als wij ten slot te toch niets krijgen Het zal een groote verrassing voor jou zijn, Christal, als het geld eindelijk te voorschijn wordt gehaald. Mama en ik hebben bij de gedachte aan jou dikwijls moeteD lachen. De teleurstellingen en tegen spoed van anderen schijnt het eeni- ge te zijn wat jou in een goed hu meur brengt, zei Anthony, haar ern stig en streng aankijkend, en zoo sprekende dat het alleen voor haar verstaanbaar was Onthoud je nu ten minste ditmaal eens van de gewoonte om iedereen om je heen onaangenaam te stemmen. Laura kleurde hevig, maar zjj voel de haar afhankelijkheid van Antho ny te sterk om te wagen hem nog boozer te maken, en daarop verviel zij in een somber stilzwijgen. Nancy, die altijd als vredestichtster van ouden van dagen. Handhaving der absolute neutraliteit van het open baar onderwijs, verheffing van het peil van volksonderwijs in zijn ver schillende vertakkingen. Staatsexploi tatie onzer spoorwegen. Een volksleger en inkrimpingen van uitgaven, die het thans bestaande stelsel vastleggen. Stoffelijke en geestelijke ontwikkeling der inlandsche bevolking in de kolo niën en meer aandeel van ontwikkelde inlanders in het bestuur. Belasting naar draagkracht. Wettelijke regeling van den rechtstoestand voor hen, die in dienst zjjn van de openbare licha men. Met algemeene stemmen werd dit programma aangenomen. Opbrengst der Middelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) over de maand Dec. 1908, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over hetzelf de tijdvak van 1907, door het depar tement van Financiën openhaar ge maakt. 1908. 1907. Dir. bel. f 3.931.54S.— f 3.637.052,— Recht, op den invoer- 978.020,937.495,— Accijnzen- 5.205.052, - 5.113.601,— Waarb. en belast, der goud. en zilv. wer ken Indir. bel. - 2. Domeinen - 29.056,- 268.565,- 406.669- .454.543,- 279.393,- 24.337,- 23.771,- ■2.136.871,- 210.386,- 1.426.451,- 245.726,- 24.337,- Posterjjen - Rjjkstel. - Staatsl.. - Akte voor Jacht en visscherij.- 1.143,— - 1.084,— Loodsg.. .- 212.118,- - 235.705,— Totaal f 14.790.450,— f 13.992.483,— De opbrengst over de twaalf maan den van 1908 bedroeg f 162.556.490. tegen f 161.712.321.over de twaalf maanden van 1907. Behalve dat de maand December de gunstige opwaartsche beweging van de opbrengst der Rijksmiddelen nader onderlijnt, is de totaalopbrengst over het jaar 1908 niet alleen bijna acht en een halve ton hooger dan die over optrad, wist de gaping, die in 't ge sprek gekomen was weer aan te vullen en Mr. Wickham ondersteunde haar pogingen. Violet was te gelukkig om iemand wat kwaads toe te wenschen. Haar vroegere opgewektheid kwam terug, en kleur en licht kwamen weer op haar gelaat, hetgeen de vervlogen schoonheid terug riep. Gelijk met de dames verliet Mr. Wickham de kamers, en toen Nancy hem voorbij ging, hield hij haar tegen. Heeft u tijd even bjj mij in mijn studeerkamer te komen, zei hjj. Zeker, antwoordde zjj verbaasd. Hij vergezelde haar de gang door en even later waren zjj nog eens weer in de kamer, die het meisje zich nog zoo goed herinnerde. Ik heb u iets te geven zei Mr. Wickham. Ik merk, dat alles tus- schen Mr. en Mrs. Egerton goed en wel in orde is. O jal Ik had al lang een voor gevoel, dat het zoo gebeuren zou. In werkelijkheid hebben zij elkaar altijd lief gehad daarom moest het terecht komen. Nu schijnt uw schoonbroedei meer geneigd te zijn zijn zuster op den achtergrond te laten komen. Ik verbeeld mij, dat u gisteren hetzelfde deed antwoordde Naney 1907, maar overtreft ze zelfs met ruim een ton het bedrag der raming. Tot dezen buitengewoon gunstigen uitslag hebben, met uitzondering alleen van de Staatsloterij (welke op een cent af het bedrag in December 1908 deed boeken als in December 1907) en van de Loodsgelden (welke een dikke f 23.000 minder in de schatkist deden vloeien), alle onderafdeeliDgen medegewerkt. De directe belastingen hebben het meest zoden aan den dijk gebracht met bijna drie ton meerde grondbelasting noteert bijna twee ton meer, de belasting op bediijfs- en andere inkomsten ongeveer een ton. Den volgenden mooien post vormen de Domeinen met bijna twee ton hooger de indirecte belastingen besomden f 132.000 hooger ondanks een terug gang met f 15.000 wat de registratie rechten betreft en met f 30.000 wat het recht van successie en van overgang bij overlijden aangaat. Verder noteeren wij nog een voortgang van de op brengst van de rechteD op den invoer met f 41.000, van de accijnzen met f92.000, de posterijen met f30000 en de Rijkstelegrafen met f 34.000. Summa summarum kan de Minister van Financiën over 1908 ten slotte nog tevreden zijn. Bjj besluit van den Minister van Financiën is de 390e Staatsloterij vast gesteld, welke aanvangt 22 Maart en eindigt 11 Juni 1909. De heeren A. M. van den Broek en T. Veldhuizen, onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs te dezer stede, staan op de voordracht ter be noeming van onderwijzer bij het open baar lager onderwijs te Utrecht, res pectievelijk als no. 1 en no 3. JAN ONGELUK. De afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft een goed werk gedaan, door haar Utrechtsche collega's uit te noodigen te dezer stede eens een voiks- avond te geven met Jau Ongeluk, de klucht bij uitnemendheid. Want zeker zullen allen, en dat waren er een 450, lachend. Berisp hem daarom niet. Of schoon het onaangenaam is er bij tegenwoordig te zjjn, dat iemand on genadig op zijn plaats gezet wordt, vond ik zoo pas toch, dat ik beter kon verdragen als Laura dan wanneer Violet het onderwerp was. U moet weten, dat hoe gelukkig zij ook zijn Violet het toch betreurt, dat Anthony Elmwood verkocht heeft. Betreuren, terwijl iedere herin nering er aan, haar onaangenaam moet zijn Ja, maar het was Anthony's te huis, en zij vindt het zoo naar te moeten bedenken, dat hij er van heeft moeten scheiden ter wille van haar. Het schijnt mij toe van het be- gin tot het eind een groote domheid te zijn geweest. Maar kom, ik moet u niet langer ophouden. Violet en Anthony kunnen mij nu wel missen. Zij giDg zitten, haar blik op het gordijn aan het andere eind der ka mer gevestigd. Toen ik hier den laatsten keer was, 'verbeelde ik mij, dat te zien bewegen, zei ze, er op wijzende. Mr. Wickham was druk bezig met het openen van laden hij stond met den rug naar haar toe, toen hij ant woordde Worill vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1