DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. JNo. IB YRIJDAG 22 JANUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venuootsehap „DE EEMLANDEB". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis. BINNENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur B>. G. RIJKE NS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertöntlën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames tan buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd liet Algemeen Binnen- en Bnitenland&cli Adyeitenticburcao D. Y. ALTA, ffarmoesstraat "6—78 te Amsterdam FRANKRIJK. De mogelijkheid scbijnt geenszins uit gesloten, dat de in Frankrijk ontdekte postwisselvervalscbingsn op groote schaal, waaromtrent gisteren bet een en ander werd medegedeeld, in nauw verband staan met de anti-militairia- tiache propaganda daar te lande. Gelijk reeds werd vermeld, zjjn in verschillende steden van Europa per sonen gearresteerd, die van die post- wisselvervalschingen hun bedrijf maak ten. Zoo is bijv. te Bazel een zekere Gerbaud aangehouden en deze moet wel degelijk in betrekking gestaan hebben tot het Parjjsche anti-militai- ristenblad „La Guerre Sociale". Daar ook de huiszoekingen, in de bureaux van genoemd blad compro- mitteerende documenten aan bet licht gebracht hebben, wint het vermoeden veld, dat de opbrengst der vervalscbte postwissels ten behoeven van de anti militaristische propaganda werd be steed. Waarschijnlijk met behulp van post beambten smokkelde men de ver- valschte postwissels in de postzakken. Daar men echter ook de formulieren ging namaken, kwam het bedrog spoedig aan het licht. Op de postkantoren werden de na gemaakte formulieren, zoodra een for mulier als zoodanig werd erkend, van een merk voorzien, terwijl men on middellijk het uitbetalingskantoor in kennis stelde van de vervalsching. Op die wijze moesten de oplichters, die ze kwamen incasseeren, vanzelf in de val loopeD, wat dan ook geschiedde. DUITSCHLAND. De eerste galerij van de Radbodmijn bij Hamm, die op een diepte van 117 meter ligt, is blijkens een ingesteld onderzoek nu geheel leeggepompt. De droogmaking zal nog een paar dagen worden voortgezet en dan zullen mijn werkers in de ongeluksmijn afdalen, om den toestand op te nemen en een (naar het enoelsch.) 109 De tweede getuige is ook aan wezig, en heeft al getoond, dat hij mijn cliënt herkende, Mr. Curzon was in Amerika met Mr. Wickbam zoowel als met Mr. Malincourt bekend. Ik ben heel blij u weer te ont moeten, Mi. Malincourt, zei Bertram, terwijl hij opstond om zjjn ouden vriend de hand te drukken. De ont hullingen van heden hebben mij veel verklaard, wat mjj tot nu toe raadsel achtig was voorgekomen en wat nu natuurlijk volkomen begrijpelijk wordt. In 't bijzonder mijn ongastvrij heid telkens als u mij een bezoek trachtte te brengen, zei Mr. Malin court, hartelijk zijn handdruk beant woordend. Als ik mij niet vergis, dan zullen wij elkaar in 't vervolg heel vaak zien. Het zal mij plezier doen, waarde vriend, als je hier wilt blijven, totdat alles geregeld is. Curzon stemde toe, en ging terug naar zjjn eerste plaats naast Nancy. Toen vervolgde Mr. Bently Ook hier nog op verzoek van Mr. Malincourt, een derde getuige. begin te maken met de berging der lijken. ITALIË. Het is nog altijd niet gedaan met de aardbevingen in Zuid-Italië. Te Reggio is weder een hevige schok gevoeld. De bewoners van de streek blijven aanhoudend in ongerustheid. Men heeft ook weder een levende uit het puin gehaald, en wel te Mes sina, waar men Woensdag onder de puinhoopen vau den Corso Vittorio een mau vond, die daar van 28 De cember af bedolven is geweest. Generaal Mazza, de militaire com mandant, heeft bevel gegeven dat men bij elk gevonden lichaam, hetwelk geen teekenen van ontbinding ver toont, met toepassing van alle weten schappelijke middelen zal beproeven, of er niet nog leven in is te wekken. De berichten omtrent den gezond heidstoestand te Messina blijven gun stig luiden en met den bouw van barakken vordert men goed. Men ver langt echter nog steeds naar meer hout. De brand te Messina, die, in het paleis Pennesi ontstaaD, zich snel verspreidde, heeft ook een oude his torische stadspoort en de overblijfselen van het Hotel Moderne vernield. Er waren ook kelders met alcohol en sterke dranken in brand geraakt, en de kleurige vlammen die daaruit op sloegen, leverden een pbantastisch schouwspel op. Uit de verte gezien, was bet alsof het verwoeste Messina verkeerd was in een krater van een vulkaan. Bij de plunderaars die voor den krijgsraad terechtstonden waren er die in het groot hebben gestolen. Er was onder anderen een handelaar uit Palermo, die met een pakketboot een groote partij manden met sinaasap pelen die in de haven van Messina onbeheerd stonden had weggevoerd. Voorts was er een dief die in het bezit gevonden werd van 52,000 lire aan bankpapier. TURKIJE. In ons vorig nommer hebben wjj melding gemaakt van ongeregeldheden Mr. Ivan Malincourt, mag ik u vrien delijk verzoeken die deur te openen en aan George Lambert te vragen binnen te komen. Aller oogen vestigden zich in de richting van Ivan, wiens gelaat ascli- grauw zag. Hij deed ,een stap naar de deurj toe en bleef toen plotseling staan. Mr. Malincourt opende de deur zelf met een strengen blik naar Ivan en Lambert kwam met verbonden hoofd en leunende op den arm van Payne binnen. Op 't gezicht van den laatste kwam er een uitdrukking van haat op Ivan's gelaat. Payne keek hem een oogenblik flink aan, en liep toen met Lambert naar het midden van de kamer. Dit is de tweede getuige van het zoogenaamde testament, zei Mr. Bentley, om zich heen kjjkend George Lambert, die vele jaren be diende was bij wijlen Mr. Wickham. Men oordeelde het raadzaam hem verborgen te houden tijdens het jaar, dat op den dood van zjjn meester volgde, maar hij is bereid voor iedere rechtbank dej identiteit van Mr. Malincourt te bevestigen. Ik denk, dat Mr. Ivan Malincourt een verkla ring kan geven van de reden van den toestand, waarin u hem ziet, als hjj daar ten minste op gesteld is. tusschen Arabieren en Christenen te Jeruzalem. De Porte besloot een commissi? van onderzoek daar heen te zenden. De toestand blij ft hachelijk: orthodoxe Arabieren blijven het patriarchaat be zetten. De regeering besloot, ongeregeldheden vreezende, onmiddellijk vier bataljons te zenden. Volgens de bladen vormden geloofs- drijvers uit Kbarpont een vereeni- ging om den godsdienst te verdedigen. De leider preekte in de moskee, sprak tegen de Christenen en de Grondwet. De vereeniging zou beoogen de Christenen te vermoorden. De Amerikaansche consul vestigde de aandacht der regeeriDg op deze feiten. De correspondent van de Daily Mail te Konstantinopel seint bijzonder heden over een reusachtige samen zwering, die de reactionairen tegen het nieuwe stelsel op touw hebben gezet. Er moeten 20,000 menschen in alle deelen van het rjjk bjj betrokken zjjn. Het plan was, altjjd volgens den correspondent van de Daily Mail, den Grootvizier en den voorzitter van de Kamer gevaDgen te nemen en den Sultan te dwingen, de Kamer te ont binden en de grondwet af te schaffen. De opstand zou op verschillende plaatsen tegelijk uitbreken. Verscheidene leden van de keizer lijke familie en twee Europeescbe mogendheden zouden met de samen zweerders geheuld hebben. Men houde in het oog, dat het de Daily Mail is, die dit alles verkondigt, en geloove het dus niet te spoedig. Nederland en Venezuela. Het onderhoud dat dr. Paul, de Vene- zolaansche afgezant, gisterenmiddag met den Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. De Marees van Swin- deren, aan diens Departement had, duurde ongeveer één uur. Naar men verneemt, is na de eerste kennismaking het onderhoud op zoo bevredigende wijze voortgezet, dat men het spoediger dan verwacht werd, over de hoofdzaken is kunnen eens worden, zoodat zal kunnen worden overgegaan tot de voorbereiding van de definitieve vaststelling van het protocol, waar door de diplomatieke betrekkingen met Venezuela officieel hersteld worden. Dr. Paul verklaarde, dat de opvat tingen van den Minister omtrent den aard der te treffen regeling bleken overeen te stemmen met die der Venezolaansche Regeering. In den loop der volgende week zal vermoedelijk het protocol gereed zijn. Gele koorts in de West. De Reuter-telegrammen zenden on rustbarende berichten over gele koorts- gevallen in onze West-Indische ko lonies. Ook de mail-berichten maakten reeds eenigen tijd geleden melding van het uitbreken der gevreesde koortsen epidemisch zijn ze echter, tot nu, nog niet verklaard. De gevallen worden gemeld vooral uit Suriname, waar 25 gevallen, waar van 6 doodeijjk, werden geconstateerd, en Barbados' met 10 gevallen, waar van 8 doodelijk, en Curasao, waar zich een enkel geval voordeed. Mr. N G. Pi e r s o n. Naar wij vernemen zal de heer Pierson bij de aanstaande Kamerverkiezingen niet meer een candidatuur aanvaarden. Hooge leeftijd en gezondheidsredenen leidden tot dit besluit. Nog kan gemeld worden dat in den gezondstoestand van den heer Pierson verbetering is waar te nemen. Abso lute rust blijft echter voorgeschreven. Religie en politiek. De heer J. C. Ramaer heeft in eene ver gadering van het Aardrijkskundig Ge nootschap een zeer merkwaardige voor dracht gehouden over de religie en de politiek in Nederland, speciaal over de verdeeling der verschillende gezindten en de getalsterkte der partijen. Over wegend R.-Katboliek zijn behalve Noord-Brabant en Limburg ook nog vele andere gebieden, vooral in Hol land, benoorden de Maas, en Lek, in Utrecht, in Gelderland vooral in Maas en Waal en het Zuiden van de graaf schap Zutfen, eindelijk in een deel Iedereen keek nu weer naar Ivan, die zijn masker van kalmte had afgelegd, en wiens ware aard nu duidelijk te zien was in den wilden kwaadaardigen blik, dien hij op zijn bloedverwanten wierp. Niet tot hen sprak hij echter, maar tot Payne. Je denkt zeker door hier heel gluiperig voor aanbrenger te spelen met je verhaal over dezen man, mach tige vrienden genoeg te krijgen om je te behouden voor de gevolgen van je eigen misdaad. Toen, zjjn stem verheffend, ging hij voort Ik maak je tegenover alle hier aanwezig bekend als een zwendelaar en dief, die het geld van zijn chef verduisterde en toen den man ver raadde, die hem een schuilplaats gaf en in dienst nam. Het gerecht zal zijn gewonen loop hebben tegenover jou, fijne vent, die je bent! Zoo gauw ik in Londen kom, zal ik mijn maat regelen daarvoor nemen. Niet zoo gauw, beste heer kwam Mr. Bont ley tusschenbeiden. Het geval waarop u doelt had, meen ik, jaren geleden plaats, en de ver duistering, waarvan u spreekt, ge beurde van het geld van uw vader, niet van het uwe. Uw vader is niet meer in leven, en kan niet vervolgen, en als u besluit de zaak nu nog aan te geven, zal het waarschijnlijk uit- loopen op een aanklacht tegen uzelf van het jaren lang stilzwijgend en oogluikend toelaten van een mis daad. Bovendien, zei Mr. Malincourt ernstig, heeft uw ongelukkig slacht offer honderdmaal het sommetje te rugbetaald, dat hij volgens u gesto len heeft door hem te misbruiken en onder den duim te houden. U heeft zijn leven jaren lang tot een last ge maakt, heeft hem onder dreigementen laten leven van een hongerloontje, heeft hem beleedigd en hem neerge drukt, totdat hij zich ten laatste in wanhoop tegen u heeft gekeerd. Maar als u blijft volharden bij uw plan om zijn zaak voor de rechtbank te bren gen, dan zal u zelf een andere be schuldiging moeten verdragen, n.l. van geweldpleging en poging tot moord van dezen man, Lambert, die nog de litteekenen heeft van uw aan val op hem. U zocht hem op, lokte hem naar uw huis, bood hem ster ken drank aan, opdat u zijn geheim te weten zou kunnen komen en toen u op zijn hoede bleek te zijn, deed hij een moordaanslag op hem en zon der de geheime tusschenkomst van uw bediende Payne zou hij nu niet meer onder de levenden zijn, om zijn verhaal te doen. Dit alles zal uit komen bij dezelfde rechtbank, waarbij een aanklacht tegen u zal worden van Twente, en een deel van het 5e district in Zeeland. In de vorige eeuw is er in het R.- Katholicisme achteruitgang in Utrecht, Gelderland en Overijsel voorgekomen; daarentegen is het in Holland over het algemeen vooruitgegaan. Waar reeds vele protestanten waren, is het R.-Katholicisme, zooals op Schouwen en Duiveland, bijna geheel verdrongen, elders, zooals in de Drentsche veen koloniën, is het vermeerderd. Het ge- heele percentage is in 80 jaren van 39 op 35 pCt. gedaald. Aan de hand van de historie werd, vooral op het voetspoor van prof. Fruin, nagegaan hoe het groote ver schil van plaats tot plaats steeds zijn oorzaak heeft, dan eens in langere Spaansche bezetting van een streek, dan weder in het zedelijk leven van den pastoor in den tijd van overgang, dan weder in de gezindte van den heer der plaats. De Gereformeerden zjjn overwegend in bijna geheel Zuid-Holland, groote deelen van Friesland (het Noordoosten en het Westen) en van Groningen (het Noorden en Westen) kleinere van Drenthe (vooral in het midden en Oosten) Overijsel (de Noordelijke helft), Gelderland (de Veluwe), Zeeland (voor al Walcheren) en het Protestantscbe deel van Noord-Brabant. Het grootste percent komt voor te Urk en te Bunschoten. In hetgeheele land zijn pCt. van het geheel of 14 pCt. van alle Protestanten Gerefor meerden. Voorts werd nog opgemerkt, dat de Israëlieten hebben12 pCt. te Amster dam, 7 pCt. te Winschoten, 6 pCt. te Coevorden, 5 pCt. te Meppel, overal elders minder, in het geheele land 2 pCt. Inzake de sterkte der politieke par tijen betoogde de spreker, dat volgens uit verschillende stemmingen opge maakte ^berekeningen de verhouding in de provincie Groningen zou moeten zijn links 31, rechls 14 leden der Staten het is 40 tegen 5. In Drenthe zou het moeten zijn 24 tegen 11het is 35 tegen 0; in Utrecht zou het moeten zijn 19 tegen 22, het is 10 tegen 31in Noord-Holland zou het moeten zijn 46 tegen 31, het is 56 tegen 21in Zuid-Holland zou het ingediend. Ivan zweeg en hjj keek met ver wrongen gelaat voor zich. Tersluiks wendde hij een blik naar de deur als dacht hij er over daar door stil te ontvluchten. U verlaat deze kamer niet al vorens alle3, waarvoor wij hier bijeen zijn, is afgeloopen, zei Mr. Peter Ma lincourt beslist. En uw rol is nog niet afgeloopen. Hjj wendde zich van Ivan af en richtte zich nu weer tot de rest van het gezelschap. Ik verzoek u nu te luisteren naar een verhaal, dat velen uwer betreft, en waardoor wij elkaar wederkeerig beter zullen begrijpen. Mr. Bentley heeft u gezegd, wat de redenen waren, die mij tot het ge beurde aanleiding gaven. Ik ben heel rijk, zoo rijk als men beweert, en toen ik ontdekte, dat ik mijn getrou wen vriend en levenslangen compag non spoedig door den dood zou ver liezen, voelde ik mü voor 't eerst in mijn leven eenzaam en alleen. Hubert Wickham, dien ik het laatste jaar heb voorgesteld, stierf als een rijk man en al zijn rijkdom giDg over op zijn eenig kind, die dus niets van mij noodig had. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1