DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. iNo. 19 ZATERDAG 23 JANUARI 1909. 6e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Staatspensioen. FEUILLETON. Een Verborgen Erfenis BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. Cr. RIJKEMS. Aboua emsntsprlj s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertfintlën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tet plaatsing van advertentiëu en rttlames tan buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gereehtigd bet Algemeen Binnen- en Bnitenlandseb Advertentiebureau D. ALTA, ïïarmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Het is een verblijdend verschijnsel, dat zoowel de Liberale Unie als de Vrijzinnig-Democratische Bond in hun voorloopige verkiezingsprograms zich hebben verklaard voor staatspensioen voor ouden van dagen, zonder bijdra gen van de betrokkenen. Dat is niet alleen verblijdend, om dat dit de geheele vrijzinnige partij sterker maakt in den slag, die in Juni staat te worden geleverd, maar ook, omdat, bij eene eventueele overwin ning, Staatspensioen dus op het pro gramma zal komen te staan, dat in de volgende legislatieve periode zal worden afgehandeld. Men is eindelijk gaan) inzien, dat het de plicht van den Staat, als ge meenschapsorgaan, |is, te voorzien in het maatschappelijk tekort van velen, omdat elk lid van het geheel plichten heeft jegens de anderen, waaraan hjj zich niet onttrekken mag, en die de Staat door belastingheffing hem dwingt te vervullen. In overheidszorg voor den ouden dag zien wij veel minder bezwaar dan in overheids-armenzorg. Men kan nog beweren, dat al te velen op deze laatste steunen en daardoor nooit tot behoor lijke inspanning komen. Maar voor den zestigjarige is dit gevaar niet meer voorhanden. Daar er gewoonlijk meer handen zijn dan werk, is het zelfs goed dat hjj eindigt met meê te dingen. En door staatspensioen welk dier vele systemen men ook wil aannemen wordt hij niet zoo rijkelijk beschon ken, dat hem de lust of behoefte zou worden ontnomen, om, als hij wil en kan sparen, dit ook te doen. Alle systemen brengen het hoogstens tot een zekerheid tegen gebrek. En dan vinden wjj het uitstekend, dat de Staat, door wijze belasting- (naar het engelsch.) 110 Ik besloot alle leden van het tweede geslacht door een of ander middel bijeen te roepen, dat mij de gelegen heid zou geven persoonlijk en intiem met hen bekend te worden, waardoor ik hen zou leeren kennen en aldus te weten komen, waar mijn geld het meest van dienst zou zijn. Ik besloot niet alleen dat te doen, maar ook om ieder lid op de proef te stellen, waardoor hun principes en karakter duidelijk aan het licht zou den komen. Bij twee leden der familie wist ik spoedig, dat dit totaal onnoodig zou zijn. De ware aard van mijn neef Ivan is vandaag duidelijk genoeg aan getoond zoo te zijn als ik mij dien reeds lang voorstelde, en mijn nicht Laura Egerton heeft den hare zoo dui delijk bloot gelegd, dat er geen list of inspanning noodig was, om dien te leeren kennen. Mrs. Egerton, die voortdu rend gezwegen had, kwam nu tus- schenbeiden. Laura had geen idéé, wie je heffing, elk die kan, dwingt het zijne hiertoe bij te dragen. Elke persoonlijke vrije beschikking over zjjn inkomsten lijdt rechtmatige beperking door gemeenschapsplichten jegens anderen. FRANKRIJK. Onder de Parjjsche typografen dreigt een staking. Hun vereeniging heeft reeds eenige dagen geleden besloten, dat op loons- verhooging zal worden aangedrongen bij de directies der bladen, terwijl men voorts zal eischen, dat genoemde di recties haar zetterspersoneel bij con tract voor minstens vijf achtereen volgende jaren in dienst nemen. Worden deze eischen niet ingewil ligd, dan zal op een afgesproken dag het werk eensklaps op alle zetterijen worden gestaakt. Het schijnt, dat de directies van plan zijn zich krachtig te verdedigen tegen de steeds grooter wordende eischen van haar personeel. Aan het blad l'Eclair had eergiste renavond reeds een incident plaats, dat daarop wijst. Toen het werk te 8 uur werd aan gevangen, vroeg de directie aan haar typografen, of zjj het stakingsbevel van de Fédération du Livre zouden volgen. Zy kregen tien minuten be denktijd. Toen deze vraag bevestigend word beantwoord werden zij onmiddellijk ontslagen en door een reeds bereid gehouden aantal vrouwelijke typogra fen vervangen. Alleen de typograaf, die belast is met het in elkander zetten der pagina's de z.g. „opmaker" en een machinist bleven in dienst. De secretaris van de Fédération du Livre, Sergent, die van het gebeurde werd verwittigd, waarschuwde de ar beidsinspectie, dat in de zetterij van de Eclair door vrouwen nachtelijke arbeid werd verricht, zonder toestem ming, waarop een inspecteur van den arbeid proces-verbaal ging opmaken. Aan de Eclair verklaarde men, dat was, beste broeder, anders zou zij zich natuurlijk van een betere zijde hebben leeren kennen 1 Ik heb mijn kinderen altijd opgevoed in de leer, dat zij hun familieleden met respect moesten behandelen. Zij dacht, dat je Mr. Wickham was, en wjj hadden geen verplichting om hem met aan zien des persoons te behandelen. Nu Laura weet, dat je haar oom bent, nu ben ik overtuigd, dat je haar in alle opzichten plichtgetrouw, eerbiedig en hartelijk zult vinden. Daar twijfel ik niet aan, zei Mr. Malincourt droogjes, maar ik ben niet van plan daar een proef van te nemen. Voortaan heb ik afgedaan met[ j°u en J6 dochter, Laura. Als je heden mijn huis verlaat, dan is dat voor altijd. Hij zweeg even, als wilde hij daar mee des te meer klem bijzetten aan deze uitspraak, toen ging hij voort Het geheele jaar door heb ik bet vooruit gaan in mannelijkheid en zelf- beheerscbing van mijn neef, Cesar Malincourt gade geslagen en dat heeft mijn volle tevredenheid weggedragen. Hij is zoo flink en en echt mannelijk geworden, dat ik niet aarzel hem 't geluk toe te vertrouwen van 't we zen, dat mij het dierbaarst op de we reld is. Gillian lieve zich tot haar wendend toen myn neef my vanmorgen vroeg, om mijn toestem ondanks dit incident, het toch als gewoonlijk zal verschijnen. Vermoedelijk in verband met bo vengenoemde dreigende staking, is een „Charabre syndicale" gevormd van de dagbladdirecteuren en drukkers. Betreffende alle quaesties zullen de leden van dit syndicaat, die zich solidair verklaard hebben, gemeen schappelijke besluiten nemen. RUSLAND. Te Petersburg is het proces begon nen tegen admiraal Alexejeff, oud bevelhebber van de Russische vloot in den Stillen Oceaan en stadhouder van Mandsjoerije tijdens den Russisch- Japanschen oorlog. Alexejeff wordt beschuldigd van om- kooperijen. Hij zou groote bedragen hebben ontvangen van buitenlandsche handelshuizen, aan welke hy dan be langrijke leveranties voor leger en vloot wist te verschaffen. Alexejeff, die zijn besliste onschuld volhoudt, heeft onder een pseudoniem eenigen tijd geleden artikelen in een der groote Petersburgsche bladen gepubli ceerd, waarin hij den nu afgetreden Minister van Marine Dihoff beschul digde tal van ernstige feiten, die deze tydens zijn bewind zou hebben ge pleegd. Voorts heeft hij nu verklaard, dat by in den loop van zjjn proces sensa tioneels onthullingen doen zal, be treffende wantoestanden by de hoogere vlootadministratie. Ten gevolge van het oen en ander bestaat er te Peters burg voor dit proces, dat drie dagen zal duren, natuurlijk een meer dan gewone belangstelling. Tal van Petersburgsche bladen kregen boeten van 8001000 roebel voor het opnemen van artikels over berichten van buitenlandsche bladen, dat agenten van de Russische politie deel hadden gehad in enkele daden van terrorisme. CHILI. De diplomatieke betrekkingen tus- schen Chili en Peru zijn eenigszins gespannen ten gevolge van een weige ring der Peruviaansche Regeering om een krans te aanvaarden, welke door Chili was aangeboden, om neergelegd ming in zijn verloving met u, zei ik hem, dat als dit gebeurde, hy noch voor zichzelf, noch voor u eenig voordeel kon verwachten van het geld van zyn oom. Ik blyf daar nu nog bij, omdat hij, nog jij, dat ooit noodig zullen hebben. Blijf je toch by je wederzydsche genegenheid volharden? Cesar stond al eenigen tyd naast Gillian en zy keek hem nu vast en ernstig met hoogen blos aan. Hy bukte zich en drukte een kus op haar welgevormde hand met een ernst, die iedereen verbaasde. Dank u, was alles, wat hij zei, toen hjj Mr. Malincourt aankeek. Christal, lieve meid, zei Mr. Malincourt op zachten toon, terwijl hij den stoel naderde, waarop zyn nicht zat, ik moet je vergeving vragen voor dat lange jaar van nasporingen, waar toe ik je door myn besluit gedoemd had. Ik kan alleen zeggen, dat ik je daardoor heb leeren kennen zooals anders nooit gebeurd zou zyn. Ik waakte al dien tyd over je, zonder dat je het wist en ik geloof, dat alles wat je deed mij bekend was. Een zwakke blos kwam langzaam over de bleeke wangen van het meisje en even kwam de oude wantrouwende blik in haar oogen terug. Wij spreken elkaar nog nader, zei hy op zachten toon. Ik ken je bondgenoot even goed als ik jou ken te worden by het gedenkteeken, dat te Lima is opgericht ter nagedachte nis van de gevallenen in den oorlog. De openbare meening in Chili eischt nu een spoedige oplossing van de quaestie betreffende de provincies Tacna en Arica, welke quaestie sedert den oorlog van 1879 ontstaan, nog steeds niet is gerogeld. DeJChileensche gezant in Peru deelde zjjn Regeering mede, dat het onmoge lijk is de eischen van Peru in te wil ligen. De Chileensche kanselarij zoekt naar een formule, om tot een spoedige op lossing van de grensquaestie te komen. AMERIKA. President Roosevelt heeft Donderdag by de ontvangst van de Californische afvaardiging gezegd, dat geen van de geschillen, die tusschen hem en het Congres hangende waren en niets dat bij het Congres aanhangig was, van half zooveel belang als de Japansche kwestie was. De afgevaardigden deelden den President ronduit mede, dat de stroo- ming tegen de Japanners in Californië zich niet tot een stand of tot de vak verenigingen beperkte, maar dat zij algemeen en te wijten was aan de praktijken en manieren van alle stan den onder de Japanners. De President was hier eenigszins verbaasd over, omdat hij totnutoe staande had ge houden, dat de werkliedenraenners schuld aan de moeielykheden hadden. Senator Flint zeide, dat de com missaris voor de landverhuizing wel kon ophouden met de indiening van statistieken, ten bewijze, dat de Ja pansche immigratie afnam, aangezien iedereen in Californiö met eigen oogen kon zien, dat zy eiken dag toenam, door de binnenstrooming van Japan ners over de Canadeesche grens. De bevolking der gemeente Utrecht bedroeg op 1 Januari 1909 116 776 personen tegen 114.895 op 1 Januari 1908. Het Arbeidscontract. Men meldt uit EnschedéDe wevers en waardeer hem ten zeerste. Ik droeg Mr. Bently op, te zeggen, dat ik mij met je toekomst belastte. Wil je mij dat vertrouwen schenken Christal keek op en toen zy begreep wat hy bedoelde, vulden plotseling haar oogen zich met tranen. Ik vertrouw u, zei ze. Oom Peter is heel vriendelijk voor mij, zei ze ontroerd, en ik heb behoefte iets te zeggen. Hjj zei, dat hij ons allen op de proef stelde, en ik weet, dat hij het mij deed. Hij legde voor Nancy en mij een papier neer, dat, zooals wy dachten, een memo randum bevatte van 'de schuilplaats van het geld. Nancy weigerde het in te kijken, en legde het weer neer in een enveloppe, opdat hij het zou vin den. Ik zag, dat zij het deed en toen zij weg was, maakte ik het open en las het. Ik was overtuigd, dat jij het doen zoudt 1 zei haar moeder. Ik ken je beter als oom Peter I Mr. Malincourt wuifde met zijn hand om stilte en Christal ging voort over haar woorden struikelend Ik ging dien avond naar de plaats, die in het memorandum ge noemd werd, en ik vond het. Het was verborgen onder een grafsteen naast de kerk. Ik tilde den steen op en vond een doos. Ik dacht, dat het geld er in zou zyn. Juist toen ik weer staan der firma Nico Ter Kuile en Zonen alhier, aan wie gisteren het arbeids contract ter teekening werd aange boden, hebben ingevolge genomen be sluit eenparig geweigerd daaraan te voldoen. Gooische toestanden. Men meldt uit Hilversum aan het Hbld Het wordt nu toch waarlijk al te mal met die voortdurende rechtson zekerheid in het Gooi. Wèl werd er steeds grind en zand gegraven uit de heide en niet altijd met oordeel, zoo dat menigeen op onzachte wijze met de ontstane kuilen kennis maakte en ongelukken zelfs reeds daardoor zyn voorgekomenwèl werden er steeds plaggen van de heide afgehaald en ook wel eens boomen gerooidalle maal z.g. erfgooiersrechten doch wat er nu gebeurd is gaat alle perken te buiten. Gisteren dan werd mij medege deeld, dat op de heide bij den weg van Bussum naar 's Graveland zeker wel 100 sparren waren gerooid- Dit feit mocht, dunkt me wel ééns onder de oogen gebracht worden van die autoriteiten, die reeds zoo lang eene regeling der erfgooiers-quaestie voor bereid en toegezegd hebben. Reden, waarom ik dan ook met eigen oogen het ongehoorde feit wilde aan schouwen en mij aansloot bij de meentmeesters voor Hilversum, dehee- reu A. L, de Jongh en G. Smit en den inspecteur van politie, den heer W. H. Hoefsmit, die zich per rijtuig naar de aangegeven plaats begaven. Op den grindweg van Bussum naar 's-Grave- land gekomen, werd halt gehouden en uitgestegen. Het was ter hoogte van het z.g. Fransche kamp, bij de „Kamphoeve," een prachtig stuk heide, omzoomd met dicht dennenbosch. Op dit gedeelte der erfgooiersgronden stonden tot voor kort eenige honderden groote en kleine sparrendoch hoe zag het er nu uit Minstens 200 van de flinkste dier zoo fraaie boomen waren gehakt of afgezaagd vlak by den grond en weggevoerd. De grond was bezaaid met sparregroenen takken. Het was nog veel erger, dan wjj allen het ons hadden voorgesteld en de kans, ging, kwam er plotseling een man achter een hoogen grafsteen van daan, rukte mij de doos uit de hand, my tegelijkertijd een slag gevend, zoodat ik viel. Hy meende, dat door mij van achteren aan te vallen, by de doos zou kunnen pakken zonder zelf gezien te worden. Maar hij ver giste zich daarin. Ik zag zjjn ge laat. Zy zweeg en nam haar handen voor het gelaat weg. Toen keek zij Ivan Malincourt recht in de oogen. Jy was het I zei ze. Ik meen, dat je onmiddellijk daarop door hersenkoorts werd aan getast, zei Ivan met een poging om zijn figuur te redden, Ik was dien avond in Londen. Ik zou daar niet hebben kunnen zijn, zooals je zegt. Blijkbaar hadt je toen al halluci naties. In dit geval was het geen hal lucinatie, zei Mr. Malincourt. Uw nicht was niet de eenige, die u zag. Ik was daar ook. Toen zy dien avond naar het kerkhof ging, volgde ik haar en zag en hoorde alles wat er ge beurde. Toen u haar van achteren aanviel, en haar de doos ontrukte, zag ik uw gelaat. Ik oordeelde het niet noodig voor den dag te komen of u te dwingen de doos terug te geven, die niets dan waardelooze papieren bevatte. Slot volgt.

De Eemlander | 1909 | | pagina 1