DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN No. 22 WOENSDAG 27 JANUARI 1909. 6e JAARGANG, Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Tot plaatsing Tan advertentiën cn reclames van bniten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Bnitcnlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78 to Amsterdam. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. AbounementsprlJ s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 AMERIKA EN JAPAN. President Roosevelt heeft het op 't oogenblik zeer druk met Californië en de beweging in dien staat tegen de Japanners. Zooals men weet, beschouwt de President de overeenkomst met Japan als een der grootste daden van zijn presidentschap. Maar langs de Amerikaansche kust der Stille Zuidzee is men volstrekt niet ingenomen met de Japanscbe vriendschap. In Californië kan men de menschen van het gele ras niet uitstaan. Niet alleen werken zij tot uiterst lage prijzen omdat zij veel min der behoeften hebben dan de vrijgeboren Amerikaansche arbeider, maar hunne eigenschappen, hunne zeden en ge- wooDten zjjn den Californiër een gruwel. Het is bekend dat vroeger de Chinees, John Chinaman, te San Francisco en elders soms bijna even veel te lijden had als de arme Jood in Rusland. De Japanners echter heb ben geen martelaarsbloed en laten zich niet mishandelen. Men weet hoeveel er te doen isj geweest over het be sluit van de Californische wetgevers, die geen Japanscbe scholieren wilden toelaten op inrichtingen van onderwijs voor de blanken bestemd. En nu is Amerika de vriend van Japan gewor den, maar Californië kan nog de „Japs" niet uitstaan. Bjj de wetgevende macht van dien staat zijn thans drie ontwerpen ingediend, tegen de Japanners. Het eerste verlangt, dat alle Aziaten in San Francisco en de andere steden van Californië in een hun aan gewezen stadswijk zullen wonen, als in een ghetto. Het tweede verbiedt hun het aankoopen van land en het derde behelst het verbod der aanstel ling van Aziaten als directeuren van handels- of fabrieksondernemingen. Tegen 'die voorstellen komt Roose velt, die de overeenkomst met Japan beschouwt als een der grootste daden van zjjn presidentschap, op met al zijn bekende energie. Hij heeft een beroep gedaan op de pers om ze te bestrijden. Hij houdt zich, naar men Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 2) De kamer van den directeur was als de geheele schouwburg wanordelijk. Het was er armoedigkaal en erg vuil. De directeur zelf bleek maar een heel gewone man te zijn. Hij zat aan een klein tafeltje en dicteerde brieven aan een soort van klerk. Een derde persoon stond half verborgen achter een viezig scherm en scheen er op ge steld te zjjn om niet herkend te wor den. De directeur ging voort met zijn brief te dicteeren zonder blijkbaar iets van Esthers tegenwoordigheid te be merken. Toen hij haar eindelijk op merkte, bleef hij haar een paar minuten aanstaren, zooals hjj naar iets heel vreemds gekeken zou hebben, dat hij moest koopen of bewonderen. .Nou", zei hij eindelijk snel en zenuwachtig, ,wiez(jt ge, jonge dame?" „Mijn naam is Esther Venn", ant woordde zij kalm, terwijl zij Mouton, de hond, aan haar voeten deed neer liggen. „Esther Venn uit Exeter." „Die nu gaarne Esther Venn van zegt, bezig met de redactie van een boodschap aan het congres over de quaestie die hem ter harte gaat. Hij en de secretaris van staat Root con- fereeren met den Japanschen gezant, om hem dvidelijk te maken in welke moeilijke positie zij zich bevinden en te overtuigen van huune welwillend heid. Maar de Californiërs verharden hun hart als Pharao. BULGARIJE. Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Petersburg gemeld, dat Koning Ferdinand van Bulgarije aan de Rus sische Regeering keunis heeft gegeven van zijn voornemen zich in den a. s. zomer te Tirnovo tot Tsaar te laten kronen, by welke gelegenheid hij tot den Russisch-orthodoxen godsdienst zal overgaan. ITALIË. De Giorna d'Italia meent te weten, dat de regeering, uit vrees voor anti- Oostenrjjkscbe betoogingen, geneigd is de bijeenkomst van de Kamer, die aanvankelijk op 16 Februari e.k. was vastgesteld, tot nader order uit te stellen. Maar, deelt de Stampa mede, er is meer. Marcora, de voorzitter van de Kamer, en Giolitti, de premier, hebben te Turijn een langdurig onder houd gehad en iemand, die gemeenlijk wel ingelicht heet te zijn, beweert, dat de regeering van plan is de Kamer ie ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. En dit alles omdat men een betooging in de Kamer vreest, die de verhouding met Oostenrijk voor goed zou bederven. Van Oostenrijksche zijde wordt met de meeste beslistheid tegengesproken, dat Aerenthal beloofd zou hebben een Italiaansche Universiteit te Tiiest op te richten. Aehrenthal heeft zich zeer welwillend uitgelaten, maar van be loften is geen sprake. Tot nu toe is tusschen Weenen en Rome nog geen diplomatieke nota ge wisseld, maar men is druk aan het onderhandelen. De Oostenrijksche am bassadeur te Rome doet alles wat in zijn vermogen is om den zwaar be wolkten hemel te doen ophelderen en legt daarbij vooral den nadruk op de scheeve positie, waarin hjj is geraakt, het Casino Theatre zou zijn. Een zeer alledaagsche eerzuchtig, jonge dameik hoop dat u een meer dan alledaagsch talent hebt." „Het zou me zeer verbazen als ik dat had," zei Esther ondanks zich zelf. „Komaan dat is geen kwaad begin. De meeste menschen, die hier komen zjjn vermomde sterren, na zij zelf zeg gen. Kunt u eigenlijk zingen „Mijne vrienden zeggen dat ik het kan." „Ja, dat zeggen je vrienden gewoon lijk, als ze zitten te luisteren. Hebt u muziek mee gebracht?" „Neen, maar ik ken het wel uit mjjn hoofd „Kunt ge uzelf begeleiden?" „Jawel I" „Ga dan naar die piano en doe uw best I" Hij weer naar een geopende piano, die in den hoek van de kamer, vlak bij de deur stond, en ging op zjjn stoel zitten, met het gezicht van iemand, die tot een alleronaangenaamste taak veroordeeld was. Ondanks haar kalme antwoorden was Esther toch verbazend zenuwach tig en opgewonden. Zy begon een aardige chansonnette te zingen, met een bijzonder frissche en bekoorlijke stem, doch zij zong zonder vuur en zonder uitdrukking, ze kende haar te kortkomingen, Misschien was het 't nu zijn regeering, na hem als tusschen- persoon te hebben gebruikt, geen af doende oplossing wil geven. TURKIJE. Mag men de Times gelooven, dan heeft de gedeeltelijke mobilisatie van het Bulgaarsche leger te Constantino- pel weinig indruk gemaakt. Men be schouwt het als een bewijs van on macht der Bulgaarsche regeering, om de onderhandelingen over de grens wijziging ten N.-AV. van Adrianopel te voeren. Ook neemt men te Con- stantinopel aan, dat de Bulgaarsche premier door zijn optreden het laatste woord gezegd heeft in zake de schade loosstelling voor den Orientspoorweg en Oost-Roemelië. In civiele en militaire kringen is men geneigd de financieele eischen lager te stellen, indien Bulgarije toe stemt in grenswijzigingen, die enkele belangrijke strategische punten in de buurt van Kiriali in de macht der Porte brengt. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag heeft de sedert gisteren in behandeling geko men kiesrecht-voorstellen verworpen, en dat, zoowel het voorstel der Polen en vrijzinnigen ten gunste der invoe ring van het Rijksdagkiesrecht voor den Landdag, als het voorstel der nationaal-liberalen, waarbij directe geheime stemming, volgens het plura- liteitskiesrecht alsmede een nieuwe indeeling der kiesdistricten geëischt werden. Uit de S. D. A. P. Het Volk meldt thans, dat de uitslag van de verkiezing van twee leden voor het Partijbestuur als volgt isaantal uit gebrachte stemmen 5571, blanco 312, het aantal geldige stemmen was dus 5259, de volstrekte meerderheid 2630. Uitgebracht zije op W. P. G. Hels- dingen 34)6 stemmen L. M. Hermans 1034 st., R Kuyper 1097 st., G. W. Sannes 1041 St., J. H. Schaper 3447 st. De heeren Helsdingen en Schaper zijn dus gekozen. De uitslag van het referendum over voorgevoel van „niet slagen", dat haar de kracht ontnam om zich in te spannen. |Zij kende de gevolgen van een weigeringals zij dien dag geen engagement kreeg, dat zou ze waar schijnlijk den volgenden dag geen dak boven haar hoofd hebben. Het was haar een verademing, toen een stem zei: „Dank u, het is vol doende." De vreemdeling stond weer in de schaduw van het scherm, toen zij van de piano opstond. „Ellendig slecht, niet waar riep zij uit, met een harden lach, „ik ge loof, dat ik mijn stem in Exeter ge laten heb." Otto Hemming was het niet met haar eenshjj was nu veel beleefder, hij was bijna eerbiedig. Zjj wist, dat zij heel slecht gezongen had en begreep er dus niets van. Een oogenblik ge loofde zij werkelijk, dat zij het vurig verlangde engagement zou krijgen. De man was zoo beleefd 1 „U hebt een aardige stem, maar ze moet nog ont wikkeld worden," zei hij op een toon, die haar niet onvriendelijk voorkwam. „U hebt zeker in de provincie les gehad". „Ik heb les gehad van een armen Franschman voor kroon de les. Mijn vader, majoor Venn, stierf toen ik nog een kind was", antwoordde zjj kalm. „Er is in Exeter geen muziekschool, tenminste geen, die ik had kunnen het houden van een buitengewoon congres was: Vódr het houden van een buiten gewoon congres verklaarden zich 3268 stemmen er tegen waren 1719, blanco en van onwaarde 577, zoodat de party zich verklaard heeft voor het houden van een buitengewoon congres. Het P. B. stelt zich voor het bui tengewoon congres te houden op 13 en 14 Februari a.s., zoo mogelijk te Utrecht. Gemeenteraads besluit vernietigd. Handelsblad no. 8 bevat een Kon. Besluit, waarbu ver nietigd worden besluiten van B. en W. van Winschoten, waardoor in voering van de vereenvoudigde spel ling op de scholen daar ter stede werd raogeiyk gemaakt. Het Kon. besluit komt op de volgende overwegingen dat de van Regeeringswege gevolgde en tot dusver vrij algemeen gebezigde spelling, is de spelling naar de regels van De Vries en Te Winkel dat by het onderwys in de begin selen der Nederlandsche taal eenheid van spelling en eenheid in hetonder- wys der taalregels een algemeen be lang is dat in het bijzonder invoering op enkele lagere scholen van de zooge naamde vereenvoudigde spelling, of van de spelling naar de regels van Kollewyn, die vooralsnog geenszins de algemeens instemming vindt, voor de leerlingen dier scholen een belangrijk nadeel kan meebrengen by hun even tueel verder onderricht of bij het afleggen van sommige examens dat derhalve bepalingen, welke op neming van de z.g. vereenvoudigde spelling of van de spelling naar de regels van Kollewyn, in een leerplan van eene openbare lagere school voor schrijven, in strijd zyn met het alge meen belang en op dien grond de bovenvermelde besluiten van burge meester en wethouders van Winscho ten met het algemeen belang in stryd zyn. We herinneren aan de uitvoering door de Zangvereeniging van Toen- betalen. Mijn stiefvader is er bibliothe caris „Juist I En toen hebt u het plan op gevat naar Londen te komen en in uw onderhoud te voorzien door aan het tooneel te gaan „Neenik ben hier gekomen om myn brood te verdienen door te schryven „Hoe langer hoe mooier I Da uit gevers bedankten u zeker en de hand schriften kwamen terug. O dat ken ik, dat ken ik, en nu komt u by mii, zon der eenige aanspraken, eenig en alleen omdat u niets anders hebtIs dat niet de waarheid, juffrouw Venn, precies de waarheid Zy begon haar handschoenen aan te trekken en ze onhandig dicht te knoopen. En dus was de groote kwel ling nu voorbij. Het was haar mislukt. Londen en zyn eenzaamheid was weer haar voorland I Zy deed een poging om een moedig antwoord te geven, maar haar stem was schor en haar lippen waren droog. „Het is de waar heid, niets dan de waarheidik ben by u gekomen, omdat al het andere mislukt was. Er behoeft u niets meer over gezegd te worden, vindt u wel „Zeker niet, juffrouw Venn, ik wensch u elders meer geluk toe, u hebt wel het uiterlijk voor het tooneel, maar niet de stemmiddelen. Eerlyk gezegd, zou de betrekking, die ik u kunst op Vrijdag a.s. in Amicitia. Het programma vermeldt de volgende nummers 1. a. Neujahrswunsch, b. Wiegen lied in der Weihnachtzeit; 2, 3, 4 en 5 liederen voor bas, sopraan, tenor en alt6 Laudate Dominum van Mozart, voor solo sopraan, gemengd koor en orkest7 Die Geburt Christi, op. 90 H. v. Herzogenberg, voor soli gemengd koor, kinderkoor en orkest. (Eerste uitvoering in Nederland). Solisten zyn Mevr. Geertz. Yogel van Vladeracken (sopraan), mevr. N. v, d. BiltVernée (alt), de beer Jac. van Kempen (tenor), de heer Joan Lulofs (bas), orgel mej. H. J. F. Mezger, klavier mej. J. L. Wolter. De le luit. R. D. Storm Buysing, van het le reg. veld-artillerie, wordt met Mei ontheven van zyne detachee ring bij de ry- en hoefsmidschool te Amersfoort. By de wedstrijden van den Kod. Onderofflciersbond, die dezer dagen te Amsterdam werden gehouden, be haalde het 5e Reg. Inf. in den korps- wedstrijd geweer den eersten prys en verwierf daarmee den wisselprys. Hedenmorgen begonnen de wed stryden op schaatsen van het 5de Regiment Infanterie. De stafmuziek die tot opvroolyking de deelnemers naar „de Maat" begeleidde, had een gemakkelijke taak. Een gouden zon netje, geen wind en toch een weioig vorstdit ideale schaatsenrydersweer werkt met alle kracht mede om te zorgen voor een aangename stem ming. Des voormiddags bestonden de wed stryden uit lange baan, (1 K.M.) estafette-rit en de vóórwedstryden korte baan terwijl de beslissingwed- strijden korte baan (150 M.) en het hindernisrijden des n.m. werden ver reden. Vooral de laatste wedstryd was interessant. De deelnemers moesten hierbij eerst een vlag oprapen, hiermede moest ver der gereden en twee malen gekeerd worden op bepaald aangegeven pun ten van de baan dan moest een wak in het ijs gepasseerd wordeo, breed 1 M. en voorgesteld door enkele matten, waaronder twee planken lagen, zou aanbieden, u niet bevallen, uw betere natuur, uw opvoeding zouden u er toe brengen en tegen op te staan. Ik spreek openhartig tegen u, maar dat is voor uw bestwil. Als u mij uw adres wilt geven, is het wel moge lijk, dat ik nog eens aan u zal schryven. Reken er niet vast op, maar beschouw het als eene mogelijkheid. Uw geval interesseert me, ik zal voor u doen, wat ik kan." Esther zei„dank u vriendelijk," deed haar handschoenen weer uit, nam de pen aan, die hij haar aanbood, en schreef haar naam en adres op een stukje papier. Voor dat ze klaar waa stond er alweer een andere sollicitante in de kamer. Haar werd kortweg be duid, dat ze heen kon gaan, en dus stak zy het kale podium weer over. De sollicitanten stonden nog in dichte drommen in de gang te wachtende dikke dame gaf nog al haar grieven ten beste. Geen van hen sprak tegen Esther of nam eenige notitie van haar. Zij riep Mouton bij zich en ging naar buiten om de tropische hitte van de straat te trotseeren. Zy wist dat ze alleen was. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1