DAGBLAD OMSTREKEN voor AMERSFOORT en No. 27 DINSDAG 2 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. De deuren wijd open. FEUILLETON. DR. XAVIER. BUITENLAND. Tot plaatsing tan advertcptiën cd reclames ran linitcn liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gercclitigd liet Algemeen Binnen- en Buitenlandscli Advertentiebureau D. ALTA, IVarmoesstraat 76—7S to Amsterdam. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der^Advertöntién: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Nu bij de aanstaande algemeens verkiezingen het algemeen kiesrecht door het meerendeel der linksche partijen als verkiezingsleus zal wor den aangeheven, is de tijd gekomen hieiover het een en ander in het mid den te brengen. Kiesrecht is de bevoegdheid om mede te werken aan de samenstelling van de best mogelijke volksvertegen woordiging. Wat nu is het karakter en de taak van de volksvertegenwoor diging? In de eerste plaats is zij be stemd om al de belangen en al de behoeften van het volk ;te brengen voor den troon des konings. Vervol gens berust bij haar de geheels of gedeeltelijke uitoefening van het overheidsrecht- En ten slotte moet zij het orgaan zijn van de rechtsovertui ging onder het volk, naar welke de wetten moeten gemaakt worden. Bij de constitutioneels stelsels van het continent verkrijgt de volksver tegenwoordiging een beslissend aandeel in het overheidsgezag. In 1847 maakte Pruisen hierop eene uit zondering, daar toen aan de volksver tegenwoordiging slechts eene a d v i- seerende bevoegdheid was ver leend, die don weg tot algemeen kies recht baande. Doch uit de nu bestaande constitutioneele stelsels, waarbij aan de volksvertegenwoordiging een be slissend aandeel in het overheidsgezag wordt gegeven, ontstaat het probleem van het kiesrecht. Want door dat]be- slissende aandeel moeten de kiezers letten op de bekwaamheid, de onbaat zuchtigheid en moraliteit van hunne vertegenwoordigers. Overal nu, waar het constitutioneele stelsel wordt aan getroffen, heeft men als grondslag van de kiesbevoegdheid de census maatschappelijke welstand aange nomen. Deze grondslag leidt er toe, dat de Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 5) „En toch leest ze er geen v(jf mi nuten achter elkander in," zei haar broer niet onvriendelijk. „Er zjjn hier geen romans, juffrouw Venn, waarin schoone prinsen sterven aan de voe ten van smachtende jonkvrouwen en ik heb geen enkel boek, dat handelt over het verlies van de diamanten vaD den baron en den heer die ze gestolen had zijn gerechte straf geeft. Het is jammer voor meIk heb u verteld dat ik nog studeerende washet is dus aan u om mij te onderwijzen." Hjj stapte lachend van dat onder werp af en vroeg aan zyn zuster welke hare plannen waren voor dien dag. Kwam zy thuis eten Ging zij naar den schouwburg? Wat Esther betreft, die zou misschien liever willen uit rusten dien middag. Hij stelde haar voor om in den hangmat te gaan liggen in den tuin te midden van de rozen de thee zou daar dan om vijf uur gebracht worden. Esther moest kiesbevoegde belang heeft bij het behoud van de bestaande orde van zaken. Dit standpunt werd in 1848 door Donker Curtius openlijk toegelicht en heeft ook bij de samenstelling der Eerste Kamer in dat jaar voorgezeten. Het gevolg daarvan is geweest, dat is ontstaan eene vertegenwoordiging van eene kleine klasse. Aan deze kleine klasse heeft men de invoering van het parlementaire stelsel de overgang van het gezag van de kroon op de volksvertegenwoordiging te danken. Daardoor is de taak, die de volks vertegenwoordiging heeft te vervul len, de regententaak geworden. Enjdit brengt mede, dat de volksvertegen woordiging het karakter draagt van een college deskundigen. Draagt ze echter dit karakter, dan spreekt het vanzelf dat 't algemeen kiesrecht niet kan worden toegekend. Doch dan is ook het tegenwoordig kiesrecht te uitgebreid. Om het karakter van de volksver tegenwoordiging te leeren kennen, moet men de rechten van bet parle ment nagaan. Deze rechten als van initiatief, amendement, enquête, budget, enz. zijn van weinig be- teekenis. In het feitelijk gezag dat de volksvertegenwoordiging doet gelden, door de beslissende macht die zy uit oefent, ligt hare beteekenis. Deze macht doet zich kennen by het proces der wetgeving, de rechts- productie. Hieromtrent bestaan twee opvattingen. In de eerste plaats, dat het recht is een imperatief van de overheid, dus dat de wetgever slechts het doel heeft te willen. In de tweede plaats, dat de wetgeving is een pro duct van het rechtsbewustzijn van het volk en de overheid niets anders te doen heeft dan te registreeren. In het constitutioneele stelsel moeten deze beide gezichtspunten worden vereenigd. vooral zeggen als zij wat noodig had of wensebte, bet heele huis was te barer beschikking. Nadat hij haar nog een paar andere ideën aan de hand gedaan om haar op haar gemak te zetten, ging hy naar de bibliotheek en liet de twee vrouwen samen al leen. Ondanks zichzelf scheen Julia toch meer op haar gemak te zyn, zoodra hy er niet meer was. Zij nam Esther bij de hand en ging met haar naar den tuin. Het was toen ongeveer drie uur en de heerlijke atmosfeer van een zomer namiddag was overal te voelen. Esther vond den tuin niet minder mooi dan zjj gedacht had. Er waren massa's rozen. Zeldzame bloemen, waarvan zij er enkele kende en andere niet, ver vulden de lucht met een welriekenden geur. De fontein spoot en er kwam een haar onbekende essence uitwaar door de atmosfeer afgekoeld en ge parfumeerd werd. De stilte was onver stoord en, tot op een zekere hoogte, bijna onnatuurlijk. Geen enkel straat geluid drong hier door. De zonder linge vensters van het paviljoen keken van alle kanten op haar neer. Het had een onbewoond huis kunnen zyn maar Esther ontdekte weldra dat het niet zoo was. Zij stond nog nieuws gierig te turen naar die vreemd ge vormde vensters toen voor een van die ramen op eens een gezicht te Daar het volk nooit de normen der wetgeving kan opsporen, moeten de weinigen dit doen, doch zonder het recht te monopoliseeren. Doet men dit, dan onstaat dwang. De volksver tegenwoordiging moet zijn het orgaan van de rechtsovertuiging van het volk. Voor de vorming van deze rechts overtuiging is noodig de waardeering van algemeens belangen en dekennis van de belangen, die de wetgever heeft te verzorgen, zoowel in intellec tueel als in moreel opzicht. Deze in tellectueels ontwikkeling wordt ge noegzaam bevorderd door het volks zoowel als door het vakonderwijs, dat thans, na de leerplichtwet, ook de diepste lagen der maatschappij kan bereiken. Wat betreft de moreele ontwikke ling en lettende op de houding der arbeidende klassen by werkstakingen, daarbij wordt een bewijs geleverd van een hoog zedelijk bewustzijn, te hooger, daar dit dikwijls gepaard gaat met groote offers. Daartegenover kan de tegenwoor dige kiezersklasse slechts woorden stellen, maar geen daden. Ook is de gezichtskring van den ar beider reeds ruim genoeg om hem het algemeen kiesrecht toe te kennen. Daar dus aangetroffen worden een algemeen verbreide ontwikkeling, een graad van moraliteit en een maat. schappelijk verkeer, die gezamenlijk de waardeering van de belangen die de wetgever moet verzorgen, waarbor gen, komt het ons voor, dat de voorwaarden voor de toekenning van algemeen Kiesrecht aanwezig zjjn. Laten we ons dus haasten de deuren wijd open te zetten. DUITSCHE POLITIEK. „Van het binnenlandsche oorlogs- tooneel" die woorden schrijft een voorschijn kwam dat onmiddellijk haar aandacht trok. Het was het gezicht van een jonge vrouw, een afschuwe lijk en verwrongen gezicht dat echter in hooge mate het medelijden opwekte. Een oogenblik verscheen het gezicht voor het raam, maar werd dan achteruit getrokken, als dooreen onzichtbare hand. Esther wist zelf niet goed het kwam,maarzij schrikte van die plotselinge verschijning. Het was alsof eene stem tot haar had ge zegd „Wees op je hoede 1" Wie was die vrouw Wat deed zy in dat huis? Gedurende dat tooneeltje was Julia bezig om de touwen der hangmat te ontwarren en dus merkte zy niets van de verbazing van Esther noch van de reden van die verbazing. Of schoon Esther erg van streek was, had zij al het plan opgevat om er niets van te zeggen. Haar helder ver stand zei haar, dat als zy werkelijk in gevaar was, het haar niets zou helpen al biechtte zy alles op. En zij kon zich niet denken, dat iemand als dr. Xavier een jong meisje met de een of andere lage bedoeling in zijn huis zou lokken. Maar er was toch iets aan dat huis en zijne bewoners verbonden, dat haar verstand te boven ging en haar achterdocht opwekte. Hoe afschuwlyk haar toestand ook een uur geleden geweest was, was Duitsch blad boven een artikel, waar in de jongste politieke berichten uit Duitschland tot een geheel zjjn samen gevat. Het is de rechterzijde, die ge reed staat voor den strijd tegen de vrijzinnige, ook zeer gematigde vrij zinnige denkbeelden. Hare hcudiug in den Pruisischen Landdag bij het debat over het kiesrecht stond gelijk met eene oorlogsverklaring. Zij maakt, zulk eene houding aannemende, den heer von Bülow het leven recht moei lijk. Sedert deze, zooals men weet, tegen het Centrum optradj en den Rijksdag ontbond wat hem niet veel gebaat heeft ten slotte trachtte hij een verbond te bewerken tusschen conservatieven en liberalen. Men sprak in Duitschland, een Fransche uitdruk king overnemende, waarvoor als wij ons niet vergissen de eer der uitvin ding toekomt aan den heer Clémen- ceau, van een „Blok" en op dit Blok steunde voist von Bülow. Maar hoe zal het bestaan blijven, als de con- tervatieven hun onverholen) vijand schap tegen al wat vrijzinnig is en zelfs maar heet, zoo duidelijk doen blijken Het is moeilijk aan te ne men, dat de heer von Bülow het weer eens beproeven zal met de medewer king van 't Centrumhet is niet waarschijnlijk dat hem die medewer king zal worden geschonken, tenzy op voorwaarden, die hij niet kan inwil ligen. En wat blyft hem over dan te gaan en zijn villa te Rome te betrek ken, iets waartoe hij door conserva tieve sprekers reeds een paar maal is uitgenoodigd. Intusschen schijnt men het aan de rechterzijde nog niet ge heel eens te zjjn. Er zijn, die von Bülow gaarne zagen vertrekken, al ware 't maar alleen om dat hjj de successiebelasting, die hun de nacht merrie geeft, durft verdedigen. Maar eene andere partij zou, voorloopig ten minste, dezen Rijkskanselier gaarne houden, omdat hij „een agrarisch hart" heeft en men rekening houdt met zijne onbetwistbare handigheidmen kan met hem onderhandelen en hij heeft beslist het talent om tegenoverge stelde meeningen te verdedigen. Mis schien meent hy het ook nog zoo ernstig niet met de successiebelas ting I „Men zeide dat de „camarilla" reeds zy toch niet zeker er van dat deze verandering een verbetering was en dus luisterde zij vol angst en onzeker heid naar de vroolyke Julia en hare praatjes. „Er is één ding dat mon in dit huis van ons r wacht en dat is, dat we het ons zelf aangenaam maken", zei zij terwyl zy op een hoop kussens ging zitten, en een paar boeken op hare knieën legde. „Mijn broer gelooft in de kunst van aangenaam te leven en terwijl hy mij geeft wat ik noodig heb, ben ik zyn trouwe leerlinge. Ge weet niet hoe knap hjj is. Ik lees in de couranten dikwijls over andere mannen der wetenschap en verbaas er my dan over of zy wel half zoo veel weten als Francisco Xavier. Mooie dingen zyn altijd de hartstocht van zijn leven geweest. Hjj leeft er dag en nacht voor. Er bestaat geen schoone kunst waarvan hy niet afweet. De schetsen die ge in de eetkamer hebt zien hangen, zijn zyn werk. Hy heeft muziek geschreven die in de schouw burgen van Milaan en Pargs ten uit voer is gebracht. Terwyl gij en ik hier vanmiddag liggen te slapen, is is hjj in zyn laboratorium en doet hij misschien wel eene ontdekking waarvan de heele wereld morgen ver baasd zal zijn. Het is mijn ongeluk, ik tracht mezelf te interesseeren voor al die dingen, maar ik ben zoo'n hulpe een plaatsvervanger ter beschikking had. Generaal von Mackenzen zou, als hij daartoe gekommandeerd werd, zoo als eens de beklagenswaardige Caprivi de Caprava de Montecuculi de man had een langen naam I gekomman deerd is, dien last van het kanselier- s:hap op de schouders nemen. Dat zulke plannen zouden bestaan, wordt echter tegengesproken. Een zeer vroom, protestantsch kerkelijk blad, spreekt van eene „domme legenden- De keizer zou niet denken aan von Bülow's ontslag en van hem hangt alles af ten slotte. Nu wordt echter van liberale zijde beweerd, dat men den keizer tracht te bewerken en te winnen voor de plannen der reactie want dat woord is hier op zijne plaats. Dit is zeker, dat de conservatieve party weer een ernstigen aanval heeft van een hyper- monarchale gezindheid. Zulk een aan val voorspelt in den regel niet veel goeds. DUITSCHLAND. 'tl» nu officieel vastgesteld, dat Koning Edward en zyn gemalin Dins dag den 9n Februari, 's morgens om 11 uur, te Berlijn zullen aankomen. De Keizer en de Keizerin, benevens het kroonprinselijk paar zullen de gasten aan het station begroeten en met hen mederijden de stad in, naar de Brandenburger Poort, waar de ge bruikelijke begroeting door den burge meesters en de eerejuffers zal plaats hebben; met afwijking ditmaal van de aloude gewoonte dat de burge meester blootshoofds zonder overjas den in het rijtuig gezeten Koning wel kom heet. Koning Edward heeft zelf verzocht de begroeting binnenshuis te mogen ontvangen. Den volgenden dag zal het bezoek aan het Berlijnsche raadhuis een tegenhanger van dat van Keizer Wil helm aan de Londensche Gildenhal plaats hebben. Verder is het programma van feestelijkheden tijdens het verblijf des Konings nog niet bekend gemaakt. Engelsche bladen deelen mede, dat de politieke besprekingen in hoofd zaak gevoerd zullen worden niet met den Keizer, maar met Prius Bülow, hetgeen meer in overeenstemming is met de „nieuwe richting" in het Duitsche ryk. loos schepsel. Daar kan niets aan ge daan worden I Gy zult myne plaats innemen, naar ik hoop, ik weet dat hij het verlangt Een vrouw kan soms helpen, daar waar een man in het geheel niets kan. „Ik zal doen wat ik kan om my nuttig te maken," antwoordde Esther haastig. „Het was erg vriendelijk van dr. Xavier om my die betrekking aan te bieden, en het is dan ook m(jn vurige wensch om hem mijne dank baarheid te betonen, maar, weet u, hjj heeft mij niet gevraagd wat ik kan en ik vrees dat ik niet zoo knap ben, als hy denkt. Ik heb mijzelf moeten opvoeden. Alles wat ik weet, heb ik geleerd uit de bibliotheek, die mijn stiefvader te Exeter had. Dit be zoek te Londen niet meegeteld, heb ik nooit iets gezien. Ik zal natuurlijk zyne brieven kunnen schrijven of hem helpen met zyne boeken, maar ik heb heusch geen talenten, Julia, ik ben geen knap meisje „Myn broer heeft geen knap meisje noodig, maar een volgzaam meisje I Uw eenige plicht is om hem te gehoor zamen. Wat hy ook van u verlangt, gehoorzaam hem altijd. Hjj is heel vriendelijk en goed, maar ik wensch u niet toe hem ooit boos te zien, en vergeet niet, als hij ruw mocht zyn, dat hij zooveel geleden heeft. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1909 | | pagina 1