DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. fyppL_ j. wjf/t No. 28. WOENSDAG 3 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van d8 Naaml. Vennootsehap „DE EEMUNDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. Hoofdredacteur B. Or. RIJKENS. Bureau: BREEDESTRAAT 18. Abonneinentspr ij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Telefoon Intero. 62. SPhS Prijs der"Advertöntiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) T»t plaatsing van advertentiën en reclames van buiten liet. kanton Amersfoort in dit blad is „nifslnitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Buitcnlandseb Advertentiebureau B. Y. ALTA, ïïarmoesstraat 76—78 te Amsterdam. RUSSISCHE TOESTANDEN. Gelijk een Eeuter-telegram meldde, is de gewezen clief van de politie- afdeeling in het Russische Ministerie van Binnenlandsche Zaken, Lopoek- hine, gearresteerd. Deze aanhouding staat in verband met het eenigen tyd geleden te Parys aan het licht gekomen verraad van don aldaar verblijf houdenden Rus- siscben politiespion Azef. Zooals men zich herinnert, werd door een toeval ontdekt, dat Azef, die steeds was ge houden voor een ijverig bestuurslid der Russische revolutionnaire partij, al sedert jaren eveneens in verbinding stond met de Russische politie. Hij maakte de plannen op voor tal van aanslagen in de laatste jaren in Rus land gepleegd. Bijv. beroidde hij den aanslag op Grootvorst Sergius voor. Deze aanslag werd echter door een verzuim der Russische politie, die natuurlijk door Azef als agent provo cateur op de hoogte was gebracht van het plan, niet verhinderd. Het doel, dat de Russische politie met deze agents provocateurs heeft, j is duidelijk. Eerstens blijft zij volmaakt op de hoogte van wat in revolutionnaire kringen geschiedt en bovendien maakt zij zich in de oogen van de reaction- naire omgeving des Tsaren verdienste lijk door haar schijnbare activiteit in I het arresteeren van revolutionnairen, die door haar spionnen worden aan gewezen en in het verijdelen van aan slagen door deze agents provocateurs j soms zelf voorbereid. Dat de berekening wel eens faalt, blijkt uit den welgelukten aanslag op Grootvorst Sergius. Nadat door het revolutionnaire co mité was ontdekt, dat Azef een ver rader was, werd deze ter dood ver oordeeld, maar de vogel was reeds gevlogen. Azef is echter door het comité vogelvrij verklaard, zoodat het over hem door de revolutionnaiien uitge- Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 6) Zjjn vaderland heeft hem niet goed be handeld. Ik denk niet dat hij er ooit weer heen zal gaan. Gij en ik moeten zijn thuis in Engeland gelukkig maken, ik ben er zeker van dat we dat kun nen, als we ons best doen". Esther had gehoopt dat zij nog meer over haar broer zou gesproken hebben, en in het bijzonder over haar eigen plichten, maar Julia Xavier kon nooit langer dan vijf minuten over hetzelfde onderwerp spreken en zat nu weldra te ratelen over schouwburgen en zan gers en over die rustelooze modewe reld, waarin ze haar rol zoo |goed vervulde. Zij brachten den zonnigen achtermiddag door met dergelijke zor- gelooze praatjes en om vijf uur werd hun thee gebracht in een prieeltje in den tuin. Esther zag dr. Xavier niet meer voor den eten en ofschoon zij vaak naar de vensters van het paviljoen keek, verscheen de gestalte, die haar zooveel schrik had aangejaagd, niet meer voor het raam. Zij begon sproken doodvonnis toch te eenigertijd wel zal worden voltrokken. De nu te Petersburg gearresteerde oud-politiechef Lopoekhine, moet tot Azef in betrekking hebben gestaan en zijn aanhouding is dan ook liet gevolg van een tegen hem ingebrachte be schuldiging, als zou hij de dubbele rol door Azef gespeeld aan het revo- lutionnair comité te Parijs hebben verraden. Voor men overging totLopoekhine's aanhouding, moeten er urenlange be raadslagingen zjjn gehouden, zoowel in het departement van Justitie als in dat van Binnenlandsche Zaken. Lopoekhine was zeer ontdaan, maar al spoedig herstelde hij zich en over handigde zelfs aan de hem arrestee- rende beambten een gewichtig docu ment, naar het heet een schrijven van den revolutionair Bursjeff. Het gerucht omtrent de arrestatie van de Vorsten Oeroesof en Dolgo- roekof wordt niet bevestigd. Welzijn te hunnen huize benevens in de woningen van een aantal ad vocaten huiszoekingen gedaan. Het een en ander is weer een sprekend bewijs van de door en door verdorven toestanden, die nog steeds in Russi sche ambtenaarskringen bestaan. De Doema heeft zich reeds met de zaak bezig gehouden. De sprekers der oppositie beschuldigden de regee ring van verantwoordelijkheid voor de moorden op grootvorst Sergius, Plehwe e. a. Ratchowsky, het hoofd van de geheime politie te Parijs, was op de hoogte van de voorbereidingen. De meerderheid verwees de aange legenheid naar een commissie met opdracht binnen 10 dagen een uitvoe rig rapport in te dienen. DE BALKAN-CRISIS. De onmogelijkheid van het tot standkomen eener onmiddellijke over eenkomst tusschen Turkije en Bulga rije en het gevaar, van verdere ver traging in de onderhandelingen inziende, besloot de Russische Regeering haar bemiddeling aan te bieden om aan beide partijen het vinden van een uit weg uit de bestaande moeilijkheden gemakkelijker te maken. Turkije is aan Rusland nog een deel van de oorlogsschatting uit 1876 er over na te denken of het misschien ook het spel harer verbeelding was geweest I Niettegenstaande dat, bleef de indruk toch voortduren. Zij voelde dat er in dat huis een geheim was, dat zij nog moest doorgronden, mis schien geloofde zij dat het een ang staanjagend geheim was I IV. Madame Julia, zooals het dienstperso neel haar noemde, had er op gestaan dat Esther's bagage onmiddellijk ge haald werd en wilde per sé zelf met hare huisjuffrouw gaan spreken. Zij had van den beginne af aan de rol op zich genomen van een oudere zuster, die haar gast geheel op haar gemak wilde zetten. Zy leende Esther een mooie japon voor het diner en verklaarde lachend dat dat toilet nu eindelyk een waardige eigenares had gevonden. „Bedank me niet", zei zy, „het staat u zoo mooi. Wat is het toch heerlijk als men zich niet ongerust behoeft te maken over zyn figuur I Het myne is het nooit eens met myne naaister als zy samen in aanraking komen." Zy vertelde verder dat er een speci ale kamenier voor Esther gehuurd zou worden, maar dat haar eigen kamenier, Georgine in dien tusschen- tyd haar best zou doen. In de slaap- schuldig, te weten 550 millioen francs. Rusland laat hiervan een bedrag val len, dat gelijk is aan de door Turkije van JBulgarye geeischte schadeloos stelling, nl. 125 millioen francs. Rusland stelt Bulgarye voor, de 82 millioen francs, die het aan Turkye wil uitkeeren, bij jaarlijksche ter mijnen van 5 millioen francs in de Russische schatkist te storten. Het aantal door Turkye uit te keeren jaarlyksche bedragen van 8 millioen francs wordt dus met 16 verminderd. Gedurende de eerste 16 jaar keeren Turkye en Bulgarye dus nu samen 13 millioen aan Rusland uit, wat by den geldnood van jde Keizerlijke schatkist te Petersburg niet anders dan welkom kan zyn. Rusland krygt 36 millioen. minder, maar krygt eerder de beschikking over grootere afdragen dan waarop aanvan- kelyk gerekend kon worden. Bovendien vertegenwoordigen die 36 millioen onder deze omstandigheden voor Rusland geen verlies. Turkye is nog 70 uitkeeringen van 8 millioen verschuldigd, waarvan nu de laatste 16 vervallen, d. w. z. de uitkeeringen waarvan de eerste over 51 jaar be taald zouden moeten worden. In de plaats daarvan treden nu 16 uitkee ringen van 5 millioen, die gedurende de eerstvolgende 16 jaar betaald wor den. Men behoeft geen ongewoon rekenmeester te zijn om in te zien, dat deze bedragen nu heel wat meer waard zyn dan de telkens 8 millioen, 54 jaar later. Bulgarye behoeft nu geen voor zyn financieels draagkracht zeer bezwa rende groote buitenlandsche leening te sluiten, kan in termijnen betalen en behoeft geen inmenging in zyn geldelijk beheer van buitenaf te vree zen. Turkije krijgt wel is waar geen be schikking over contant geld, maar ziet zijn schuldenlast belangrijker ver minderd dan het met de van Bulga rye te verwachten gelden zou ver mogen te doen. Bovendien heeft Turkije op het oogenblik geen moeilijkheden met het krijgen van geld. Naar we onlangs mededeelden heeft een Engelsch con sortium zich beroid verklaard geld te verstrekken. kamer was alles aanwezig wat een vrouw van de wereld zou kunnen noodig hebben. Er waren spiegels in de deuren van de Fransche kleerkast kleine lampjes, die heel handig waren aangebracht, maakten degene die leelyk waren, knapper en deden de schoon heid der meer begunstigden des te beter uitkomen. De borstels hadden zware, zilveren handvatten fiesschen, allerlei watertjes erin en potjes met zalf, haar onbekende mengsels, stonden op de tafel voor haar spiegel. Zy kleedde zichzelf zoo eenvoudig moge lijk aan, kamde het zachte, bruine haar uit, dat haar grootste schoonheid was en bekende zichzelf misschien dat hare oogen al wat meer schitterden en dat hare wangen al wat blozender waren geworden. In het salon vond zij dr. Xavier, die gekleed was als elke beschaafde Engelschman op dat uur van den dag en daar zy geen andere gasten wachtten, gingen zij onmiddellijk aan tafel. Het eten was eenvoudig, maar werd goed opgediend. Twee van de spijzen had Esther nog nooit geproefd; zy dronk maar weinig wyn en het ver baasde haar dan ook dat het eten haar had opgewekt op eene wyze zooals zy nog nooit had ondervonden. Van een gevoel van wantrouwen ging zij langzamerhand over tot een toestand van vertrouwen en algemeene geeste- DUITSCHLAND. De officieuse Kölnische Zeitung be vatte heden het volgende telegram uit Berlijn, dat zeer waarschijnlijk in groote trekken Bülow's eigen meening weergeeft De in den laatsten tijd in de pers opgedoken berichten, als zou de Ryks- regeering geneigd zijn in de quaestie der successiebelasting haar standpunt te wijzigen. wordt te bevoegder plaatse als volmaakt onjuist gekenschetst. De Rijksregeering staat zeer beslist op het totstandkomen dier belasting. Wan neer deze echter in het kader van de „Reichsfinanzreform" in den Rijksdag eventueel niet wordt aangenomen, dan zal het aan de partyen die haar ver werpen worden overgelaten, er een andere belasting voor in de plaats te stellen. Zij (die partijen) zullen ook de verantwoordelijkheid daarvoor hebben te dragen, wanneer het dan niet ge lukt by de tegenwoordige „Finanz- reform" de economisch noodzakelyke scheiding tusschen financiën des Ryks en die der Bondstaten te maken of wanneer direct of indirect in den vorm van z.g. matrikularbydragen, de nieuwe lasten, die daardoor op het vermogen zullen worden gelegd, een verdeeling zullen tot stand doen komen, die niet zooals dit by de door de Re geering voorgestelde successiebelasting is geschied, voornamelijk de sterkere schouders zullen belasten, terwijl het grondvermogen dan zou zijn ontzien. Het bovenstaande moet blijkbaar als antwoord dienen van den heer v. Billow, op de ook in den Ryksdag zoo duidelijk aan het licht gekomen oppositie van conservatieve zijde tegen de voorgestelde successiebelasting ge voerd. Liberale UnieenVrijz. Dem. B o n d, Door het hoofdbestuur van de „Liberale Unie" is het vol gende schryven aan de afdeelingen verzonden „Uit meerdere afdeelingen is tot ons de vraag gekomen, hoe het hoofd bestuur denkt over de houding met het oog op de as. verkiezingen,meer lijke ka.mte. En toen kwam het ver langen om te spreken van zelf boven tot haar verbazing bezat zij eene welbespraaktheid waarvan zy nooit gedroomd had. Dr. Xavier was op zijn beurt niet minder verbaasd over haar kennis en ontwikkeling, hy leidde het gesprek heel handig en bracht haar van het eene boek op het andere met het talent van een diplomaat, die een doel voor oogen heeft. Toen zy later byeen zaten in het salon, zong Julia hen een paar liederen voor met een volle, donkere altstem die op de conservatoria van Leipzig en Parijs ontwikkeld was geworden. Esther had nog niet vaak iemand zoo goed hooren fraseeren en met zooveel uitdrukking zingen en toen dr. Xavier later zyn viool ter hand nam en een van Chopins nocturnes begon te spelen herkende zelfs haar ongeoefend oor den meester. Zoo nu en dan legde hij zijn instru ment neer om tegen haar te spreken over de muziek der zuidelijke landen, echter voornamelyk over de Spaan- sche muziek. „Dat wat wjj de mooiste muziek noemen", zei hij, „is alleen maar een quaestie van temperament. Ik hoor „du lieber Schwa" maar hot ontroert me niet omdat ik ;een Germaan ben ik zou er echter niet graag de waarde van verkleinen. Iemand die groote bijzonder met betrekking tot de Vry- zinnig-democraten aan te nemen. „Het spreekt vanzelf dat by de be antwoording van deze vraag op den voorgrond moet staan dat onzerzijds alles moet worden vermeden, wat stryd kan uitlokken tusschen fracties die zoo dicht by elkander staan. Deze stryd, die op den uitslag der verkie zingen in vrijzinnigen geest zeer na- deelig zou werken, zal o. i. alleen worden voorkomen, door wederzijds elkanders districten te eerbiedigen. „Wjj geven daarom aan onze af deelingen het advies al het mogelijke te doen om de districten, waar thans Unie-liberalen zitting hebben, voor dezelfde richting te behouden en tot bereiking van dat doel voor stryd niet terug te deinzen, maar aan den anderen kant in de districten, thans door vrijzinnig-democraten ingenomen, geen Unie-liberaal candidaat te stellen." „Ons B e 1 a n g." Men herinnert zich ongetwijfeld, dat op 15 Dec. j.l. bij de behandeling van hoofdstuk Oor log der Staatsbegrooting in de Tweede Kamer de Minister van Oorlog o. m. heeft gezegd, dat in het orgaan der Onderofficiers-Vereeniging „Ons Be lang" artikelen voorkomen, die op het kantje af meer dan indiscipliaair zijn, dat hij echter niet zou ingrijpen, doch dat, mocht de Vereeniging zich te eeniger tijd eens branden, zy dan ge waarschuwd was. Naar aanleiding hiervan heeft het hoofdbestuur van genoemde Vereeniging zich bij adres tot den Minister gewend met de medo- deeling, dat het met diep leedwezen van de gesproken woorden heeft ken nis genomen, die, geheel onverwacht als zij kwamen, een hevigen schok hadden kunnen veroorzaken in de ge lederen der Nederlandsche onderoffi cieren en oorzaak hadden kunnen zijn tot verzwakking van het vertrouwen in het hoofdbestuur. Het is er echter nimmer om te doen geweest de disci pline te ondermijnen, integendeel deze aan te kweeken met alle ten dienste staande middelen. In 1908 zijn dan ook een 150-tal artikelen afgewezen, terwijl een nog grooter aantal werd gewijzigd. Mochten er echter artikelen geplaatst zijn als bovenbedoeld, dan is dit onbewust geschied. Redenen dingen afbreekt, heeft geen begrip van werkelijke grootheid. Ik geef toe dat de Duitsche muziek heel hoog staat, maar geef ze graag cadeau voor één bolero uit mijn eigen Spanje. En als we goede vaderlanders zijn dan is dat altijd zoo. Zet een Engelschman midden in de wildernissen van Ame rika en vraag hem welke melodie de rondreizende muzikant hem moet voor spelen het „Lied an den Abendstern" of slechts uw „Auld Long Syne I" Ik meen te weten wat hij zou ant woorden 1" Hij nam zijn viool weer op en begon een ouderwetsche Spaansche dans te spelen. De muziek scheen eene groote bekoring op hem uit te oefenen waa r- aan hij zich niet kon onttrekken. Zyne aandoeningen waren doorzichtig en gemakkelijk te volgen liefde voor zyn land, smart over zijn ballingschap. Per slot scheen de woede zich op eens van hem meester te makenhjj hield in eens op en gooide de viool weg. „Mijn arm Spanjeriep hij uit, „als ge me niet levend wilt hebben, dan zult ge me dood krijgen 1" Julia sloeg zijn verandering van stemming angstig gade maar zij deed geen poging om er Esther een uitleg van te geven. Wordt vervolgd

De Eemlander | 1909 | | pagina 1