WEERBERICHT. Thermometerstand De officiële spelling. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Land-, Tuinbonw bd Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 4 Februari 1909. Hoogste barometerstand 775 2 m.M. te Corunalaagste 736.5 m.M. te Riga. Verwachting tot den avoud van 5 Februari 1909. Wind: Afnemende, daarna toene mende W.-lijke tot Z.W.-lyke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 47 Laagste hedennacht F. 46 Hedenmiddag 12 uur F. 48 hem te wreken. De ontvoering van zjjn dochter was de eerste stap in die richting, zijn arrestatie, eenige dagen geleden onder beschuldiging van betrekkingen met Azvff te onderhouden, was de tweede. DE BALKAN-CRISIS. Niet alleen in Constantinopel, ook op andere plaatsen heeft Rusland's voorstel ontsteltenis en verbolgenheid teweeggebracht. Allereerst te Weenen. Rusland's plan, wordt het uitgevoerd, zou zonder twijfel ten gevolge hebben dat de invloed van het Tsarenryk in Bulgarije aanmerkelijk steeg. Dat moet de Donau-monarchie hoogstjjonaange- naara wezendoor de gelijktijdige onafhankelijkheidsverklaring van Bul garije en de inlijving van Bosnië was er een enge vriendschapsband ontstaan tusschen Oostenrijk en Bulgarije en wanneer nu Rusland door dezen han- digen zet Bulgarije aan zich weet te ve: binden, kan het niet anders of Oostenrijk's invloed in het land van Koning Ferdinand moet verminderen. Geen wonder dat wij in de Kölnische Zeitung een telegram uit Weenen vinden, waarin gemeld wordt, dat men daar Ruslands voorstel ten eerste zeer bedenkelijk acht, omdat men tusschen staten geen wissel-zaken behoort te drijven en ten tweede het plan onaan nemelijk vindt, wijl Rusland's invloed in Bulgarije veel te veel zou stijgen. En ook in Duitschland, dat trouw aan Oostenrijk's z(jde staat, heeft Rus lands tusschenkomst blijkbaar ont stemming verwekt. De officieuze be richtgever te Berlyn van de Kölnische Ztg. noemt het een eigenaardig voor stel en merkt op dat wanneer, zooals Nadruk niet verboden. 22) „Aan de schrijftaal die de verplich ting nakomt om alle werkelike spraak klanken aan te duiden, kan niet het onmogelike worden opgedragen om tevens de geschiedenis van de ufzon- derlike woorden op te geven." Dat verkondigde de grote taalge leerde Jakob Grimm die in 1863 over leden is. En zo weinig is die waarheid, sedert door de grootste taalgeleerden erkend, in ons lieve vaderland doorge drongen, dat de Regering in 190S voorschrijft, by het L O. een schryf- stelssl aan de jeugd te leren, dat nie- mar d geheel meester is want „Omdat 't meest opgeeft hoe men schreef in 't grijs verleden, Vindt men er niet in, hoe men schrijven moet op heden." Hoe jammer dat de raadgevers van 1] Met gebruikmaking van de tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. li. A. KoLlewyu. dit voorstel wil. Turkije geen baar geld in handen krijgt, dit zeker niet in het belang is van den Turkschen staat die zoo veel geld noodig heeft. In Frankrijk daarentegen is men verrukt over de tusschenkomst van Rusland. De Temps van gisteravond w(jdt er een hoofdartikel aan vol lof over de regeering te Petersburg, die hiermee niet alleen de Russische poli tiek bevoordeelt, maar die van heel Europa. En de Débats wenscht Rus land geluk met zijn „edelmoedig" voorstel. De Wiener Allgemeine Zeitung zegt uit diplomatieke bron te vernemen, dat Oostenrijk-Hongarije en Duitsch land in hun antwoord op de Zondag ingediende Russische nota verklaard hebben, dat zy geenerlei stap zouden doen om de Bulgaarsche regeering te raden het Russische voorstel aan te nemen. AMERIKA. Het Huis van Volksvertegenwoor digers van den Amerikaatscben staat Nevada heeft een motie aangenomen, instemming betuigende met de Cali- fornische wetsontwerpen tegen de Japanners en verklarende dat dezen een aanmatigend volk zijn. In de motie was eerst een zinsnede opge nomen, die het optreden van Roose velt scherp laakte, maar bij nader inzion heeft men haar geschrapt. Toevallig is aan het licht ge komen, dat de barbier van president Roosevelt op de betaalsrol van den staat voorkomt en wel als klerk, en dat zijn salaris is verhoogd tot 1600 doll. In de Amerikaansche bladen worden daarop natuurlijk allerlei glos sen, ernstige zoowel als luimige, ge maakt. Zoo stelt de „Citizen" bijv. de vraag: „Wat is verdienstelijker 99 mijl te rijden in 19 uur of het land de reke ning van je barbier te laten betalen De „Record Herald" vraagt, of het congres nu ook niet eens een onder zoek zal gaan instellen, naar de wijze waarop Roosevelt zijn schoenen ge poetst krijgt, terwijl de News van Indianapolis de zaak uit een practisch oogpunt beziet, door er op te wijzen, dat het economisch beschouwd niet verstandig schijnt den barbier van den president een jaarlijksch trakte ment van 1600 doll, toe te leggen, terwijl toch veiligheidsscheermessen zoo goedkoop te krijgen z(jn. VENEZUELA. Uit New-York wordt aan de Köl nische Ztg. over de tegen Castro in gestelde vervolging nog het volgende gemeld Volgens bericht uit Caracas, heeft Alcantara, de Minister van Binnen- landsche Zaken, aan den procureur- generaal Pareja een groot aantal voor Castro zeer bezwarende stukken over handigd eu hem opgedragen, het ge ding tegen den vroegeren President aan te spannen. Castro wordt be schuldigd, den mislukten aanslag tot het vermoorden van President Gómez aangesticht te hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken zegt, dat de stukken bewijzen, dat de samen spanning het gevolg van de raadge vingen en lastgevingen van Castro is geweest. PERZIË. Te Teheran worden strenge maat regelen genomen, om liet uitbreken van onlusten te voorkomen. Kolonel Liakof laat de straten nacht en dag afpatrouilleeren en kozakken bewaken al de stadspoorten. De soldaten heb ben bevel, om by het eerste teeken van onlusten te vuren. In Ispahan heeft het hoofd der Backtiaren, op het bericht dat er drie regimenten op die stad afrukken, last gegeven, om op de zwakke punten de minister dat niet geweten hebben. De bestrijders van de Vereenvou digde Schrijftaal zyn zeker niet bekend met de betrekking die tussen schrijf taal en spreektaal bestaat, of weten niet dat tegen de minstens 250 regels met uitzonderingen die de schrijftaal van d. V. en t. W. volgens Taco Roorda heeft, het gebruik van de Vereenvoudigde Schrijftaal met 8 re gels zonder uitzonderingen toekan. In de Opstellen worden enige even gewone als ongegronde aanmerkingen op de Vereenvoudigde Schrijftaal op de volgende wijze weerlegd. De bestrijders verwijten de voor standers van de vereenvoudiging dat zij te veel hechten aan uitsrlikheden die eigenlik heel onbeduidend zijn. „Wat komt het er op aan vragen ze of men een e0 of n meer of minder schrijft, als de bedoeling maar blijkt?" Het doet er al heel weinig toe als men alle schoolmeesterij heeft kunnen en mogen afschudden. Maar voor het overgrote deel van onze landgenoten, voor onze schoolgaande kinderen in d6 eerste plaats, worden die onbe duidendheden een onophoudelike kwel ling. Zy moeten maai oubegrijpelike barricades op te werpen. De bewoners hebben den raad gekregen, om voor zes maanden voorraden in te slaan. Lifnburgsche verkie zingen. Naar wij vernemen, is door den Minister van Justitie een voor- loopig onderzoek bevolen naar de fei ten, welke zich by de laatste verkie zingen voor de Prov. Staten van Limburg hebben voorgedaan in de districten Gulpen en Meerssen. (Limb. K.) Arbeidscontract. Aan le tricotagefabriek der firma Reinier Mul ler aan den Oosterweg te Groningen hebben 160 van de 200 arbeidsters het werk neergelegd uit ontevredenheid over het nieuwe arbeidsreglement. Het mannelijk personeel staakt niet. Pensioen voor leeraren van vakscholen. Het hoofdbe stuur der vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handswerk lieden in Nederland heeft een com missie benoemd, die aan de besturen van 245 vak- en teekenscholen voor zoowel jongens als meisjes in ons land een circulaire heeft gericht met ver zoek om medewerking en haar ge gevens te willen verstrekken dienstig voor de berekening der noodige fondsen voor een pensioneering van de leer aren en leeraressen van alle vak- en teekenscholen in Nederland en van hun weduwen en wezen. In een begeleidend schrijven van de inspecteurs van vakonderwijs de h.h. dr. Fockens en H. J. de Groot betuigen dezen hunne symphatie met het plan. Zooals de circulaire vermeldt, ligt het in de bedoeling van deze com missie, wanneer eenmaal zekerheid is verkregen, dat deze algemeene pen sioenverzekering tot stand komt, den besturen van de betrokken scholen te verzoeken, zich verder met het beheer van dit fonds te willen belasten en zal zy zich tot de regeering wenden, ten einde te trachten van haar den onmisbaren financi6elen steun voor de totstandkoming van dit fonds te verkrijgen. De twist in de S. D. A. P Naar het Hbld. verneemt, heeft ook de Tribunegroep uit de S. D. A. P. Zondag te Amsterdam vergaderd. Het resultaat der besprekingen was het besluit om de Tribune, het orgaan der Marxisten, als zelfstandig blad te doen voortbestaan. Ondanks dit besluit, dat afwijkt van de ter partijconferentie geuite wen- schen in zake opheffing der Tribune als zelfstandig orgaan, acht men, vol gens het Hbld, in beide kampen van Marxisten en revisionisten het viuden van een modus vivendi niet uitgesloten. REVOLUTIE EN ANTI-REVOLUTIE. De Nederlander eu De Standaard polemiseeren weder over de verhou ding tusschen kiezers, volksvertegen woordiging en Regeering. Ziehier een stukje uit de repliek van De Nederlander „Ons hoofdbezwaar is, dat De Standaard haar lezers in de mee- ning brengt, dat de iheorie vordert, dat een Kabinet zjjn program regelt niet naar de eiscben van 's lands bestuur, maar naar de uitspraak der kiezers. „W(j troffen onlangs in Het Volk deze stelling aan„als de sociaal democratische de sterkste, best-ge organiseerde partij is, die gesteund wordt door de overgroots meerder- regels met uitzonderingen in grote menigte leren en daarna toepassen over het schrijven van den, van letters die geen spraakklank vertegenwoor digen van enkele of dubbele c en 0 enz. Aan de vereenvoudigers wordt ver weten dat zij platte taal willen schrij ven Wel neen maar ze vinden dat de taal die goed genoeg is om in be schaafd gezelschap te worden gespro ken, óók goed genoeg is om te worden geschreven. Zij zien niet in, dat het zinnetjeSprak u niet van die valse guldenzoals het in beschaafde kringen wordt gesproken, geschreven moet wordenSpraakl gij niet van dien valschen gulden. Wie zo schrijft is óf niet op de hoogte van de beschaafde spreektaal öf van de hedendaagse taal wetenschap. Weet hy niet dat dr. L. A. te Winkel in zijn Grondbeginselen der Nedel. spell, zegt„Stel in uw schrift de beschaafde uitspraak voord. i. geef door lettertekens al de bestanddelen op die in een woord gehoord worden, wanneer het door beschaafde lieden zuiver wordt uitgesproken." Welnu dat voorschrift volgen de vereen voudigers maar d.V. en t.W. hebben hot zelf niet gedaan. Als de beschaaf. heid der kiezers, dan heeft zy recht op het bewind. Ten minste als men aanneemt, dat iedere burger gelijk is voor do wet en dat de meerder heid het recht tot regeeren heeft." „In onze oogen is dit het stand punt der mannen van 1789. „Nu wil het ons voorkomen dat, zoo men dit standpunt bestrijdt, men niet zelf voortdurend de kie zers moet in den waan brengen, dat een Kabinet is een Kabinet van de meerderheid, en dat dit eisch is van goede beginselen." Het hoofdorgaan van de Christ.- Historische of vry-antirevolutionnaire party verwijt hiei dus aan het hoofd orgaan der antirevolutionuaire party, dat dit zich stelt ophet stand punt der mannen van 1789, op revo- lutionnair standpunt alzoo I Als kok en k -ukenmeid kijven, weet men, waar de boter gebleven is, zegt het Vad. Dinsdagavond hield de Kon. Bond van oud-Onderofficieren zyne jaarver gadering. De vergadering werd geopend door den secretaris, den heer Krook, die mededeelde, dat het bestuur in de laatstbelegde vergadering omtrent het bewuste royement tot overeenstem ming was gekomen, Jen gaf dienten gevolge het woord aan den voorzitter, den heer II. S. Valkenburg. Spr. resu meerde in 't kort de kwestie die ont staan was, welke de kameraadschap schaadt en die door hem dan ook diep wordt betreurd Spr. heeft, nadat de vergadering een motie van vertrouwen in het be stuur had aangenomen, zich gedwongen gevoeld wederom naar de bestuurs vergadering te gaan. Daarom gelooft Spr., dat men kalm de zaken kan afhandelen. Hij doet een beroep op de kameraadschap der leden en hoopt dat men zich met elkaar zal verstaan. Ook de heeren D. van Buuren en G. van Ede nemen wederom zitting in het bestuur, kopende dat de harmo nie niet wederom (verstoord worde. Vervolgens wordt het jaarverslag uitgebracht, waaruit wy het volgende overnemen. De afdeeling heeft niet die groote schommelingen medegemaakt als waar door zich het jaar 1907 kenmerkte. Hulde wordt gebracht aan den pen ningmeester voor zijn nauwkeurig en zuinig beheer over het jaar 1907. Be stuurswisselingen hadden plaats, waar door de heeren H. S. Valkenburg, G. van Ede en H. Graansma in het be stuur zitting hebben genomen. Voorts wordt gewezen op de geoefendheid van de schietvereeniging Wilhelmina", blykend uit de door haar behaalde schietprijzen te Breda. De afdeeling is toegenomen met 3 leden en verminderd met 7 adspirant- leden, zoodat zy thans telt 30 leden, 50 adspirantleden, 35 donateurs, 1 donatrice en 2 eereleden. Ten slotte wordt een woord van dank gebracht aan den beschermheer, mr. F. Graaf Schimmelpenninck, te Utrecht, voor het groote belang dat hy in de afdeeling blyft stellen. Uit het verslag van den penning meester stippen wy aan De ontvangsten bedragen f 367.414, de uitgaven f 391.55$-. De heeren W. M. Vink, J. Franken en R. IT. Schukking worden verzocht de rekening en verantwoording van den penningmeester na te willen zien. Nowordt medegedeeld dat de ontvangsten voor het St.Nicolaasfeest bedroegen f 53.04 en de uitgave f 53.33. Den heeren H. P. Schickendantz, H. Graansma en E. Lahaye werd dank gebracht voor de zorg aan dat kin derfeest besteed. A. D. den de of vals zeggen, schrijven zij soms den en altijd valsch enz. De be schaafden spreken het woord boers net eender uit of het bijwoord of byv. nw. is, toch schryven d.V. en t.W. in beide gevallen boessch met die door be schaafden niet uitgesproken c/r.-maar zie, het woord slaafs wordt als byv. zonder ch en als byv. n.w. volgens d.V. en t.W. slaa/sch geschreven. Hoe begrijpelik is dat voor de lieve jeugd, en hoe verstandontwikkelend Ook wordt aan de vereenvoudigers verweten dat ze breken met de tra ditie van onze taal. Maar in de taal veranderen zy niets. Hun grief is juist dat hun bestryders de levende taal zo dikwyls trachten te verminken om hem te doen lyken op een dood mo del! In plaats van af te wyken van de traditie, volgen de vereenvoudigers juist de bistoriese lyn. Omdat de ge sproken taal onophoudelik verandert, moeten er in de geschreven taal nu en dan overeenkomstige veranderingen worden aangebracht. Wie de ver schillende spellingen van onze taal van 1200 tot 1900 vergelykt, kan zich van die waarheid overtuigen. Nu is niet gering het aantal onver. Gisterenavond werd de jaarlyk- sche algemeene vergadering der oud heidkundige vereeniging „Fléhite", gehouden ten Raadhuize. Nadat de voorzitter, de heer O. G. H. Heldring, de leden welkom heeft geheeten, worden de notulen van de algemeene vergadering, van 22 Januari 1908 door den secretaris voorgelezen en vervolgens goedgekeurd. Punt 1 van de agenda, rekening en verantwoording van den penningmees ter komt alsnu in behandeling. De penningmeester geeft een aperyu van den finantieelen toestand der ver eeniging, waarna door de heeren A. M. E. des Tombe en Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys de rekening en verantwoording over 1908 wordt onder zocht en accoord bevonden. De pen ningmeester wordt onder dankbetui ging gedechargeerd. Hierna wordt overgegaan tot punt 2: Verkiezing van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding. De heer A. M. Tromp van Holst, die met algemeene stemmen op een na wordt herkozen, neemt de herbe noeming aan. Vervolgens wordt behandeld punt 3, uitloting van obligaties van de geldleening in 1898. De obligaties no. 42, 18, 38 en 21 worden uitgeloot. Het laatste punt van de agenda is het jaarverslag. De secretaris leest het concept jaar verslag over 1908 voor, dat met alge meene stemmen wordt goedgekeurd. Het aantal bezoekers in 1908 van het Museum was 1521, waarvan 753 betalenden. Hoewel het aantal bezoekers grooter is dan in 1907 was het cyfer der be talenden kleiner. Dit vindt daarin zijn oorzaak dat meer en neer van den Dinsdag, den kosteloozen dag, die het Gemeente Bestuur der vereeniging opdrong, gebruik wordt gemaakt. Mej. P. Vlaanderen oud-leerling van de Ryks-Normaalessen alhier is benoemd tot onder wyzeres te Vier houten, gem. Ermelo. De 2e luitenants H. D. Scher- penhuizen en M. J. G. E. Lestrade van het 5e reg. inf., die sedert October een gymnastiek-, scherm- en zwem- cursus aan de Normaal Schietschool te 's-Gravenhage volgden, zijn by hun korps teruggekeerd. De heer J. A. van Woudenberg is benoemd tot onderwyzer te Gietelo (Voorst). DE INVLOED VAN FORMALDCHYD OP MELK. Waar het tegenwoordig streven er geheel op gericht is, de melkvoorzie- ning der steden in goede banen te leiden van overheidswege in vele ge vallen wordt gezorgd dat den stede lingen geen product te drinken wordt gegeven dat oorspronkelyk een gezond vooitbrengsel van het vee zynde, door het vernuft van melkslyters en anderen wordt verknoeid tot een artikel dat dikwyls oorzaak was van het optreden van ernstige ziekten bij hen die het gebruiktenvooral in ons land z.g. model-melkstallen verrijzm die eene onberispelyke melk zy het ook voor hoogen prijs in den handel brengen, is het toch niet overbodig het pu bliek op de hoogte te stellen van de vele middelen die toepassing vinden tot het conserveeren van melk. Sedert het doel en de wyze van werken van de modelstallen meer be kend worden, schromen sommige vee houders niet, hunne melk aan te prij zen onder vermelding van„Systeem Oud Bussum" of andere mooie aan bevelingen. Het geheele systeem be paalt zich er dan toe, dat de stal wat schilligen omtrent onze spelling en verbuiging die zich van de zaak af maken met te zeggen „Nu ja die ver anderingen in de spreektaal hebben onopzettelik plaats, ze komen van zelf, en zo zal het met de schryftaal ook wel gaan. Waarom er zo'n drukte over gemaakt Wel omdat er een groot verschil is tussen de gesproken taal en het schrift. De taal bestaat uit klanken en het schrift uit zichtbare tekens, die oorspronkelik willekeurig aangenomen zyn om bepaalde spraak- gelniden aan te duiden. Onze voor ouders noemden waterdieren visch. De eh spraken ze ook uit. Maar in verloop van tyd spraken ze de eh niet meer uit en zeiden ze vis. Is toen de ch in dat woord van zelf ook wegge bleven? Nog heden ten dage schryven de meeste mensen nog visch, en wat kost het een moeite om hen rationeel vismens, schaars enz. te doen schryven. A. M. K. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 2