DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 30 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DE EEMLANDER". Vevsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HUL F BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKE NS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing Tan advertontiën en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit Itlad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bniteniandseh Advertentiebureau D. Y. ALTA, iVarmoosstraat 76—78 to Amsterdam. I-IET DRIEVOUDIG VERBOND. In Frankrijk schenkt men meer en meer aaudacht aan de positie van Italië in het Drievoudig Verbond. De hoofdredacteur van de Matin heeft gisteren in zijn blad een hoofdartikel geschreven, waarin Italië de Assche- poesterinden Driebond wordt genoemd. Het slot van dit artikel luidde aldus Heeft men zich aan het verdrag ge houden Er is, het feit is weinig bekend, in het Tractaat van het Drievoudig Ver bond, geljjk het in 1887 werd herniewd, op verzoek van graaf Robilant een artikel ingevoegd, dat voor Italië van groot belang was. Het luidde Oosten rijk verbindt zich in den Balkan niets te ondernemen zonder toestemming van Italië. Men weet hoe deze verbintenis nu werd gehouden. Bosnië en Herzego- wina worden geannexeerd door Oosten rijk, Montenegro, dat met banden des bloeds aan het Italiaansche Konings huis is verwant, wordt in zyn natio naal bestaan bedreigd. Bulgarije is onafhankelijk geworden. Servië is ver stikt, Turkije geplunderd, en dit alles, zonder dat Italië er in is gekend. Ziet dus, hoe Oostenrijk woord hield. Men weet ook welke de houding der beide „zusters" (Italië en Oosten rijk) was, toen de jongste aardbevings ramp de geheele wereld met deernis vervuldespot, insinuaties, beleedi- gingen. Ziedaar wat Italië in zijn ongeluk van Oostenrijk ten deel viel. Men begrijpt, dat Asschepoester er genoeg van heeft, dat zij er meer dan genoeg van heeft. Laat zij dus niet aarzelen laat zij zoo spoedig mogeluk de plaatsen ont vluchten, waar een kwade genius haar bracht. Italië is vrij. Zij kan naar hartelust hertrouwen, gescheiden blijven, naar andere vrienden zoeken. Een ding is zeker. In de andere wereld, waarin „z(j" (Italië) verkeert, in dat salon van Europa, waar zij een voorname plaats inneemt, zal zij slechts vrien- Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 8) Zij kon zich niet onttrekken aan de betoovering. Zij had geen kracht om er weerstand aan te bieden en was op het punt van in te slapen toen zij merkte dat een gezicht naar haar keek door de open deur en dat een man met de gelaatskleur en de kleeding van een Moor haar aanstaarde. Als zij er niet vast van overtuigd was geweest, dat die verschijning geen droombeeld was, dan zou zij het huis oogenblikkelijk ontvlucht en er nooit meer binnengetreden zijn, maar een zeker goed vertrouwen waaraan zij geen verklaring kon geven en het tooverachtige licht ontnamen haar een oogenblik lang de kracht om op te staan en de mogelijkheid om na te denken. Hoe verbazingwekkend het ook was, voelde zij toch geen angst. Het gezicht joeg haar geen angst aan. Zy was niet bang van den man die aan hare legerstede waakte. Zij hield zichzelf zoo, dat het niets dan ver beelding was en viel plotseling in den aantreffen, behalve die twee grauwbaarden, (Duitschland en Oosten rijk) die haar insluiten. DUITSCHLAND. Op het oogenblik is te Berlijn een congres van Duitsche mijnwerkers bij een om te trachten een reorganisatie te verkrijgen van het toezicht in de mijnen naar aanleiding van het toe nemen der mijnrampen in de laatste jaren. De wensch der mijnwerkers is, dat naast de bestaande mijninspecteurs ook een aantal door de mijnwerkers syndicaten aan te wijzen en uit hun midden te kiezen inspecteurs zullen worden aai gesteld. Verschillende sprekers hebben op het Congres betoogd, dat het groote aantal mijnrampen een gevolg is van plichtsverzaking der tegenwoordige in specteurs. Zoo heeft een der over ledenen van de mijnramp te Hamm in een der vergaderingen medegedeeld, dat er op den dag van de catastrophe geen druppel water in de mijngangen aanwezig was (gelijk bekend, moet er voortdurend worden gesproeid om het vormen van het gevaarlijke kolenstof te beletten), tarwijl in de twee maan den, die aan de ramp voorafgingen, de inspecteurs geen enkele maal de mijn hebben bezocht. Deze verklaring heeft natuurlijk heel wat sensatie gemaakt en het heet, dat de socialistische leden van den Rijksdag voornemens zijn de Re geering over deze feiten te interpel- leeren. In de Boven-Palts is groote on tevredenheid gewekt door een aan maning, die van hooger hand tot de wijnbouwers is gericht, om de voor schotten, die zij in 1905 na een ver woestenden hagelslag van de regeering hebben gekregen, binnen acht dagen terug te betalen. Vele wijngaardeniers zijn niet bjj machte aan den eisch te voldoen. OOSTENRIJK. Toen men in Oostenrijk kennis kreeg van het door Rusland aan Bul garije gedane voorstel tot overneming van de schadeloosstelling, die dit land aan het Ottomaansche rijk te betalen heeft, betoonde men zich daar met deze zoo'n diepen slaap dat het heele too- neeltje op eens werd uitgevaagd en er niets van overbleef. Toen zij wakker werd, zongen de vogels in den tuin en plaste de fontein vroolijk. Het zon licht viel op den linkervleugel en druk werkende bedienden liepen over het voorplein. Esther herinnerde zich nau welijks dat zij gedroomd had of, ais zij het deed, dan twijfelde zij er uiet aan, dat het een droom was. Een mooie japon van Fransch ne teldoek was in Esthers kleedkamer gelegd, terwjjl zij sliep en zij ontdekte nog meer bewijzen van de handigheid harer kamenier en de zorgen van hare gastvrouw. Alles was voor haar klaar gemaakt op den ruimen voet, dien de tegenwoordige tijd ais natuurlijk beschouwt in het huis van een rijk man. Esther was zoo in het geheel niet gewend om meer te hebben dan het hoog noodzakelijk dat die over daad haar van haar stuk bracht en zij zich verlegen aankleedde als iemand die bang is van een cadeau en van het geld dat er voor gegeven moest zjjn. Zy kon ook niet nalaten om over het verschil te denken in haar toe stand van vandaag en dien van gisteren. Toen trok zij haar sjofele japon aan in een somber dakkamertje dat op Fortenhan Court Road uitzag. Hare buren daar waren de arme bewoners der nederige huizen, degenen die on- schikking alles behalve ingenomen en werd zelfs verklaard, dat Oostenrijk- Hongarije en Duitschland geen enkele poging zouden doen om Bulgarije over te halen het voorstel aan te nemen. De Times weet nu echter mede te deelen, dat de opvatting van minister Aehrenthal in deze quaestie zich thans eenigszins gewijzigd heeft. Het Fremdenblatt zou nl. heden de officieuse mededeeliog bevatten, dat Oostenrijk-Hongare aan Bulgarije en Turkije, de beide meest belangheb benden staten in deze, de beslissing zal overlaten omtrent de houding, die zij tegenover het Russische voorstel willen aannemen. Oostenrijk zal zelfs het voorstel steunen op voorwaarde, dat de schuld- eischers vau den Orient-spoorweg geen schade ondervinden en dat door aan- noming van het voorstel tevens al de punten van geschil tusschen Bulgarije en Turkije, ook dat omtrent de onaf- hankelijkverklaring, uit den weg wor den geruimd. Blijkens een gisteren ontvangen telegram is deze verklaring reeds ver schenen. In dezen geest moet baron Aehren thal zich Maandag reeds tegenover een aantal te Weenen geaccrediteerde diplomaten uitgesproken hebben. TURKIJE. Tegen het Comité voor eenheid en vooruitgang is er in de Kamer een be langrijke groep gevormd, samengesteld uit een 40tal Turken, het meerendeel der Arabieren, alle Grieken en alle Armeniërser is echter geen enkele Bulgaar bjj aangesloten. De groep telt reeds ongeveer 120 leden. Vele afgevaardigden, ontevreden over de politiek van het comité zullen zich waarschijnlijk bij de groep aan sluiten, waardoor daaraan in de Kamer de volstrekte meerderheid wordt ge geven. De groep zal de politiek van Kiamil-pasja steunen. Morgen zal zij waarschijnlijk haar program opstellen, dat een gemeen schappelijk optreden in zake kwesties van algemeen belang zal medebrengen en dat aan de afgevaardigden van elke nationaliteit vrijheid van handelen zal laten in zake kwesties van bijzonder belang voor die natknaliteit. der onder hunne armoede ledea. Zelfs de wind die tot haar kwam, was be laden met het stof der stad. De groe ne lanen van haar eigen Devonshire schenen zoo ver weg te zijn. Vandaag werd zij wakker in een paleis uit een sprookjesboek. Haar badkamer had muren van prachtig wit marmer; het water dat in haar porceleinen bad stroomde was zoo helder als kristal de geur der rozen parfumeerde de frischheid der ochtendlucht; de dan sende zonnestralen vielen op het gras perk onder haar raam, en werden in het smaragdenhart opgenomeneen gevoel van kalmte en van geluk maak te zich van haar meester en de dank baarheid was er ook niet vreemd aan. Welk recht had zij om in zulk een huis te wonen en van zoo'n weelde te genie ten? Met welk doel was het haar aan geboden? Ze kon er geen antwoord op vinden; er moest een geheim aan verbonden zijn dacht zij. Esther had geen horloge en wist dus niet hoe laat het was nocli of de andere al op waren. Toen zij zich zelf had aangekleed en een laatsten blik in den spiegel had geworpen, zon der veel te verwachten van haar uiter lijk ging ze ietwat aarzelend naar beneden, half geloovende dat het erg vroeg was, en dat zij niemand in de eetkamer zou vinden behalve de be dienden. Daarin vergiste zij zich ech- In zekere kringen bestaat er een strooming, die zich uitspreekt ten gunste van een oorlog met Bulgarije. Het ge rucht van een op handen zjjnden oorlog is in omloop, ofschoon de regeering zegt bezield te zijn met den wensch den vrede te handhaven. Antirevol. Gemeente raadsleden. In een te Utrecht gehouden bestuursvergadering van den Bond van Anti-rev. Gemeenteraads leden is besloten in het laatst van April a.s. aldaar een algeraeene ver gadering te houden. Het ligt in de bedoeling, in deze vergadering enkele onderwerpen van practischen aard te behandelen, waar voor een paar sprekers van naam zullen worden uitgenoodigd. Tweede Kamer. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 16 Februari a.s. des namiddags half twee. Congres der S.D.A.P. Voor het te Deventer te houden buitenge wone congres der S. D. A. P. kwam gisteren in „Het Volk" reeds een voorstel voor, waarna blijkbaar nog vele andere verwacht worden. Al thans vermeld wordt, dat iederen dag de voorstellen, die zijn ingekomen, zullen worden medegedeeld. Thans worden vermeld de volgende voorstellen van de afdeeling Amster dam I-VI 1. Het congres draagt het P. B. op voor het eerstvolgende congres een zoodanige redactie van art. 20 der Statuten te ontwerpen dat, a. het recht van kritiek en op ver kondiging van meeningsverschillen onverkort blijve gehandhaafd, doch b. de uitgave van periodieken, zoo wel door leden individueel als door federaties en afdeelingen, op zoodanige wijze wórde geregeld, dat aan de eischen der partijorganisatie in vol doende mate wordt voldaan. 2. Het congres vertrouwt, dat de bestaande bijzondere organen zich van af heden reeds naar den geest van punt 1 zullen gedragen. ter, zooals een jongen met een rond Engelsch gezicht, dien zy tegeukwam zich haastte haar te verzekeren. Zy vroeg hem, wie hy was en hij ant woordde spraakzaanr: „Ik ben Billy, juffrouw, ik poets de laarzeu". „Vertel me als 't je blief eens hoe laat het is, Billy Billy wreef met zijn zwarte hand over zijn wang, die niet veel witter was, en zei „Het is tien uur, of misschien ook elf het zal er zoowat tusschen in zijn, juffrouw". Die aanwijzing was ietwal vaag, doch dat scheen tot Billy niet door te dringen. „Ze zullen tegen u niets zeggen omdat u er pas bentik sta altijd op, als ik wakker wordt, maar dat is voor hen nog niet vroeg genoeg. Neem me niet kwalijk, dat ik uwe schoenen niet gepoetst heb, maar ze zijn bruin. Ikweet dat ik er niet goed aan gedaan heb, want Billy doet nooit iets goed I" Esther verzekerde Billy, dat hij de wijsheid in pacht had en vervolgde haar weg naar de eetkamer. Madame Julia, wier gezette figuur vrij goed omsloten werd door een donker groe ne amazone, zat al aan de tafel haar brieven te lezen, maar dr. Xavier was er niet, en er was ook niet voor hem gedekt. Esther wilde excuses maken^ Typografen. Naar de N. R. Ct. vernsemt is door het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typografenboud besloten, een adres te richten totden Minister van Landbouw, houdende verzoek wijziging te brengen in het ontwerp van den alg. maatregel van bestuur, bedoeld by art. 4 der Ar beidswet, om nl. een keuring verplicht te stellen voor hen die by de typo grafie zullen worden opgeleid. In eene gisterenavond in het hotel „De Zwaan" gehouden algemeene ledenvergadering van de vrijzinnige kiesvereeniging „Amersfoort", waarin 15 leden tegenwoordig waren, is met 18 tegen 2 stemmen besloten de kies vereeniging te ontbinden. De heer J. L. v. d. Moer bedankte, ouder instemming van alle leden, het bestuur voor al hetgeen het in het belang der vereeniging en van de party had gedaan. Als wij wel hebben, is het de be doeling binnenkort over te gaan tot pogingen om eene Volkskiesvereeniging op te richten. Wij komen op dit bericht later terug. Naar aanleiding van het desbe treffende besluit der Kamer, is door den minister van oorlog een commis sie benoemd, die tot de conclusie is gekomen, dat den luitenantkolonel- intendant in de stelling van Amster dam C. M. A. Douglas, thans te Amersfoort, die ter zake van zyne beoordeeling over 1905 en 1906 twee adressen aan de Tweede Kamer zond, geen onrecht is aangedaan. Van deze conclusie van het rapport der commissie is door den minister van oorlog, in verband met de be staande omstandigheden, bereids ken nis gegeven aan den luit.-kol.-inten- d.tnt Douglas en aan de betrokken chefs, onder mededeeling, dat door hem, Minister, met die conclusie wordt in gestemd. Dr. E. Kruisinga, leeraaraande H. B. S. alhier is tot wederopzegging toegelaten als privaat docent in de dat ze zoo laat kwam, maar Julia wilde er niet van hooren en beweer de dat dit een vrij land was, waar iedereen kon doen en laten, wat hij goed vond. „Ik sta op, als ik uit mij- zelve wakker wordt, dat is Iersch, beste Esther. Als gij zoo oud zyt als ik, dan zult ge elk uurtje, dat ge kuut slapen, vasthouden en je er over verheugen. Verbeeld je, ik wordt in Maart al 33, en elk haar van mijn hoofd begint te zeggen „passée, passeé?"Over vyf jaar is het haar van iemand anders en zal ik er mij in schikken Esther lachte en voelde zich zeer verlucht. Welke ook haar twijfel was, zoolang zij alleen was in haar eigen kamer, door de tegenwoordigheid van die vriendelijke menscheD, werden zij on- middelijk verdreven. Deze vrouw die zij gisteren voor het eerst van haar leven gezien had, behandelde haar met meer vriendelijkheid dan zy ooit te voren ondervonden had. De verfijnde weelde die haar om ringde, gaf haar geen oogenblik het gevoel van hare inferioriteit of onaf hankelijkheid. Zij was ontvangen ge worden als een zeer geëerde gast. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1