DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 31 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Nieuwe Actie. FEUILLETON. DR. XAVIER. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT DE PERS. DE EEMLANDEH Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. A fzonderlyke nummers f 4.— 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advert6ntiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advcrtcptiën en reelanies van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „nitslnitcnd" gerechtigd liet Algemeen Binnen- en Buitcniandsch Adrertentieburean B. AlTA, Warmoesstraat 76—78 te Amstordam. Zooals wij gisteren reeds met een enkel woord hebben gemeld, is Don derdagavond in eene algemeene leden vergadering der vrijzinnige kiesver- eeniging .Amersfoort" besloten de vereeniging te ontbindeD. Dat lijkt, zooals het daar staat, droevig, maar gelukkig behoeft het dit in werkelijkheid niet te zijn. Want er zal wel geen der leden, die vóór de ontbinding hebben gestemd, zijn geweest, die bedoeld heeft, dat men nu ook alle actie van vrijzinnige zijde tegen en bij de verkiezingen moet laten varen. A's dat zoo ware, zou bet werkelijk bedroevend zijn en zoudon wjj geen woorden kunnen vinden 'om de onverschilligheid der leden te brand merken. Neen, als wij de bedoeling goed hebben gevat, dan wil men komen tot de stichting eener nieuwe kies- vereeniging (met. een minimum con tributie), wier deuren wat wijder zul len worden opengezet, waarin men plaats zal maken voor de breedere lagen van bet volk en waarin de verschillende fracties der vrijzinnigen plaats kunnen vinden. Een dergelijk plan kunnen wij slechts toejuichen. Laat ons in het gezicht der aan staande stembusstrijden en tegenover de hecht aaneengesloten coalitie der kerkelijke partijen, alle veeten be graven, alle meer of minder diep gaande velschillen ter zijde zetten en in eendrachtige samenwerking trach ten het gevaar te bezweren, dat ons, vooral bij de a.s. Gemeenteraadsver kiezingen dreigt. De ontbinding der kiesvereeniging „Amersfoort" is op te vatten als een luide, dringende kreet naar vereeni ging van alle vrijzinnige krachten tot één eendrachtig geheel. Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 9) Madame Julia poseorde voor een vroo- lyke vrouw van de wereld die een oude kennis te logeeren had. Zij praat te over hals en schouwburgen en over de kennissen, die zij dien morgen ont moet had. Zij beloofde Esther om vijf uur met haar uit te rijden. „We zulleD voor den eten naar het park gaan en dan zal ik trachten mijn broer over te halen om van avond met ons naar den schouwburg te gaan. Hy is vreeselijk lastig. Als ge zoo oud zijt als ik ben, dan zult ge zeg gen dat alle mannen lastig zijn; als gij iets wilt, willen zij het niet en als gij niet wilt dan hangt het van hun wil afl Ik ben een van die on- gelukkigen, die moeten gehoorzamen. Ik verbaas er me dikwijls over of er iemand op aarde bestaat dapper ge noeg, om mijn broer Franscisco tegen te spreken I" Zij wist niet welke beteekenis hare woorden hadden voor het jonge meis je dat naar haar luisterde. Toen die zware deur gisteren achter Esther dicht ging met zoo'n sombereD slag, Mocht dit resultaat worden bereikt, dan zou er reden zijn om te juichen bij dit sterfgeval. Mogen allen tot wie vermoedelijk binnen kort een oproep zal Worden gericht om te^beraadslagen over het stiebten eener nieuwe kiesvereeniging, het groote belang dat op het spel staat, bevroeden en zij aan dien op roep gehoor geven. Meer zullen wij er voorloopig niet van zeggen. DE BALKAN-CRISIS. Zooals te denken was, is men te Konstantinopel, ook nu er een paar etmalen zyn verloopen, niet ingeno men met het Russische voorstel in zake de schadeloosstelling door Bul garije. De correspondent van de Times verneemt dan ook, dat de spoedige aanneming van het Russische voor stel in zijn tegenwoordigen vorm niot zeer waarschijnlijk is. Er is reden, om aan te nemen, dat de uitslag van de beraadslagingen in den Turkschen ministerraad niet zeer gunstig zijn. Het verzet, dat het voorstel in Turk- schere geeringskringen heeft ontmoet,is niet alleen een gevolg van zyn inhoud, maar ook van den vorm, waarin het is overgebracht. Nog voor Turkije zyne meening had geuit, kwam de boodschap, dat het voorstel te Sofia aangenomen was en in westelijk Europa gunstig ontvangen was. De zaak van de Oostersche spoor wegen schijnt er echter niet onder te zullen lijden, ten minste de Bulgaar- sche regeering heeft medegedeeld, dat de belangen dezer spoorwegen in geen enkel opzicht zouden worden geschaad door de door Rusland voorgestelde schikking en dat de maatschappij zou worden schadeloos gesteld. Als grond slag zou daarvoor de huidige ontvang sten worden aangenomen. Minder geruststellend voor de vredes- vrienden klinkt een bericht uit Bel grado, dat zegt, dat de Servische mi nister van financiën bij de Skoepstjina een wetsontwerp heeft ingediend voor had ze op haar den indruk gemaakt van de deur van een gevangenis die zelden opengaat voor de buitenwereld. Maar als zij in HydePark gingen rij den, als zij naar den schouwburg gin gen, welke reden had zij dan om zich ongerust te maken? Kon zij het huis niet eiken dag verlaten en tot de een zaamheid van Lo.iden terugkeeren Zij wist dat zij dat kon. Hare vrijheid joeg haar bijna angst aan. In haro herinnering was dat zolderkamertje een soort van gevangenis waaruit een vriendenhand haar had bevrijd. Zy bad God dat zij daar nooit meer be hoefde te wonen. „We zullen elkaar terugzien aan het tweede ontbijt", vervolgde Julia toen zij klaar waren met eten en zjj den laatsten van hare brieven tweemaal gelezen had- „Je moest nu eens naar mjjn broeder gaan, om te zien of ge hem ook kunt helpen. Hij wacht op je in het laboratorium. Als ge er geen zin in hebt, zeg het me dan als het ;e blieft, dan kunt ge een andere dag gaan. Maar ik ben er zeker van dat het hem veel genoegen zou doen als ge nu naar hem toegingt". Esther antwoordde dat zjj heel gaar ne zou gaan. Zij was er in huis ge komen om zich nuttig te maken en zij hield niet van uitstel. Julia ver zekerde haar dat 't haar broer veel genoegen zou doen, zij verzamelde haar een buitengewoon krediet van 33500000 dinar ten behoeve van de uitrusting van het leger. RUSLAND. In de Doema hebben heftige inci denten plaats gehad, naar aanleiding van de debatten over een wetsvoor stel tot het verleenen van schade loosstellingen aan de slachtoffers van terroristische aanslagen. De president Chomjakoff moest meer dan eens den Cadet Roditsjelf, die zich in zeer scherpe bewoordingen uitliet, tot de orde roepen. Ten slotte ontnam de voorzitter hem het woord. Met groote meerderheid nam de Doema daarop de uitsluiting aan voor één vergadering van een Cadet, die tegen Chcmjakoffs optreden had ge protesteerd. De Cadetten en de overige leden der oppositie verlieten daarop bij wijze van protest de vergaderzaal. OOSTENRIJK. De Tsechen en de Duitschers heb ben het weer eens met elkaar te kwaad gekregen in den Rijksraad, tengevolge van een door den minister van Koophandel uitgevaardigde ver ordening in zake het gebruik der talen in Bohemen. De zitting begon reeds met teekenen van afkeuring van de zijde der Tsechen en toejuichingen van de Luitschers, toen de ministers in de zaal kwamen. De Tsechische radicalen hadden blijkbaar besloten den Rijksraad te beletten ov6r het wetsontwerp be treffende het gebruik der talen in Bohemen te beraadslagen. Zoodra dit duidelijk werd, stelde de minister-president Bienerth den voorzitter een besluit ter hand en verliet met de leden der regeering de zaal. De voorzitter las daarop het besluit voor, waarin mededeeld werdt dat de zitting gesloten werd. Toen begon men leven te maken en te vechten. Een Tsech speelde op een trompet, andereD zongen de christelijk-socialen hieven het Oosten- rijksche volkslied aan, de socialisten en Duitschers het arbeidslied. Geleidelijk aan liep de zaal leeg. De zitting van den Rijksraad zal niet voor over vier weken hervat beduimelde brieven en bracht Esther aan den anderen kant van het plein, naar het laboratorium. Esther beeft later opgebiecht dat zij dat wachten voor die deur nooit zou vergeten. Tot nu toe had zij er geen flauw begrip van welke de diensten waren, die zij dr. Xavier zou moeten bewijzen. Het huis en de omstandigheden waar onder zij het bad betreden, beletten haar te gelooven dat het alledaagsche diensten zouden zijn. Als zjj voor secretaris moest spelen, dan zou niets gemakkelijker zijn geweest dan dat gedurende hun eerste onderhoud te zeggen, maar er was sprake van diepergaande dingen waar zij nu van op de hoogte zou komen. Esther beefde ondanks zichzelf toen zij die vreemde kamer binnenging. Zjj had dadelijk vermoed, dat die kamer het heiligdom zou zyu, maar de werkelijkheid over trof haar fantasie. Laten we haar volgen naar een ruim vertrek zonder vensters, dat echter schitterend verlicht was, ofschoon de lampen die dat licht verspreidden onzichtbaar waren. Een zacht wit licht stroomde naar beneden door een kri stallen fries die in allerlei fantas tische vormen was gesneden evenals heel groote diamanten Gordijnen van goud-groene zijde vielen in plooien naar beneden en bedekten de muren. De zonderlingste, meest fantastische, worden. Er is ook sprake van de Kamer te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Gisteravond zou er ministerraad zijn om den toestand te bespreken. FRANKRIJK. De Echo de Paris meldt, dat mi nister Picard in den laatsten Fran- schen ministerraad zeer nadrukkelijk verklaard heeft, dat het over 6 jaar te verdeelen aanvullingscrediet van 225 millioen frs. voor de vloot onver mijdelijk noodig is en dat hij ver langt, dat de Kamers het onverwijld zullen goedkeuren. Alle ministers, met uitzondering van Caillaux, den minis ter van financiën, zijn voor het plan gewonnen. Men denkt, dat Caillaux ook wel bij zal draaien. BELGIË. In een voorstad van Brussel is Donderdag een geheimzinnig voorwerp gevonden. Volgens de laatste inlich tingen zou het een zeer gevaarlijk voorwerp zy'D, een soort van bom, zooals de Russische 'anarchisten die in den laatsten tijd gebruiken. Het vermoeden is dat de bom is neerge legd door lieden die er zich van wil den ontdoeD. De politie speurt naar een bende Russische anarchisten, die onlangs in België gekomen is. In die richting wordt het onderzoek geleid. Professor Gody en luitenant Van Waeldeghem, van het parket, begon nen gisteren met het onderzoek van de helsche machine. Gody verklaarde, dat de bom, die van Russisch maak sel schijnt te zijn, zeer gevaarlijk was en een zeer krachtige uitwerking zou hebben gehad, en by ontploffing in een rayon van 6 h 700 meter belang rijke schade zou hebben veroorzaakt. Het Arbeidscontract. In Velp heerschte in de laatst) dagen reeds eenige onrust in verband met het ontslaan door de patroons van die arbeiders in de bouwvakken, die het arbeidscontract niet wilden teekenen. Dit werd er niet beter op, toen Maandag de metselaar B. weer aan den arbeid ging. Herhaaldelijk hadden soms angstaanjagende beelden, die uit het verre Oosten stamden of afkomstig waren van Europeesche kunstenaars, vulden de hoeken en versierden den richel tusschen de fries. Van de ge wone attributen van een geleerde was niet veel te zien. Naast de tafel stond een microscoop. In een nis waartoe een trap van een paar treden toegang gaf, stond een groote telescoop plus hare machinerieën onder een gewelfd dak. Er waren heel fjjn bewerkte, zil veren Oostersche lampen waarvan de pit in welriekende olie dreef. Een reusachtige ronde spiegel aan een glimmende stalen ketting bevond zich dicht bij de schrijftafel en Esther ont dekte daar ook een voorwerp dat op een buitengewoon groote tooverlan- taarn leek. Het tapijt was groen van kleur en heel zacht aan de voeten de stoelen pasten er goed byzy warm groot en gemakkelijk en noo- digden uit tot eeu dutje. De schrijftafel was van Chineesch maaksel met heel zonderling snijwerk maar toch bijzonder mooi. Esther merkte iu een der hoeken een gebogen figuuur op; het zinnebeeld van het levnn, die met uitgestrekte hand de uren aanwees op een zilveren plaat. Zij hield het voor een klok en vergiste zich daarin niet. Dr. Xavier scheen zichzelf te amu seeren over den indruk, dien zyne studeerkamer op haar -naakte. opstootjes plaats en B. moest door vier politiemannen naar huis gebracht worden. Gisterenavond namen de ongeregeld heden een ernstiger karakter aan. De politie, versterkt met een paar mare chaussees, had den weg, waarlangs B. moest passeeren, afgezet. De opper man H., die met zyn vier zoons toch door de Hoofdstraat wilde, kreeg twist met de politie en spoedig volgde een formeel gerecht, waarin de politie van de sabels gebruik maakte. Eerst nadat zy het vijftal met de revolvers had gedreigd, toonden dit zich voor rede vatbaar. Proces-verbaal is opgemaakt. Capitulanten-stelsel. Naar Het Centrum verneemt, vordert de samenstelling van het rapport in zake de toekenning van burgerlijke betrekkingen aan gewezen onderoffi cieren, het zg. capitulanten-stelsel, goed, en is de openbaarmaking daar van eerlang tegemoet te zien. LIBERALE UNIE EN VRIJZ. DEMOCR. BOND. Over de circulaire van het hoofd bestuur der Liberale Unie aan de af- deelingen zegt de Arnh. Ct. „Zy m.-iakt een einde aan de ver moedens en praatjes, voor weinige dagen in sommige bladen uitgespro ken over het bestaan of de voorbe reiding van een overleg, schikking of overeenkomst tusschen de hoofdbe sturen van de Liberale Unie en den Vrijzinnig-Deinocratischen Bond over samenwerking by de stembus. Dat overigens wederzijdsche bestrijding van aftredende Kamerleden, die bij een van beide organisaties zyn aange sloten, „zeer nadeelig zou werken," ja, sterker nog, vrijwel met poging tot politieken zelfmoord zou gelijk staan, zou ook zonder nader advies wel door ieder zyn ingezien. Of deze houding ook aangenomen moet worden in districten, waarin het aftredend Kamerlid zich niet herkiesbaar stelt, zal intusschen, naar 't ons voorkomt, voor ieder geval op zichzelf moeten worden beoordeeld en beslist, waarbij natuurlijk telkens slechts de overwe- „Ja", zei hij, haar vraag voor komende, „daarnaar leid ik den tijd af. Als de gestalte voorover en in slaap valt dan is myn dagwerk gedaan. Het herinnert er mij aan dat ik een mensch ben en dat, als ik te veol van mezelf verg, ik evenals dat levenlooze voor werp zal neervallen, om echter niet meer op te staan. Komaan, juffrouw Venn, dat is een goede les om mee te beginnen. Ga als het u belieft in dien armstoel zitten en denk er een oogenblik over na. Ik moet een brief schrijven". Esther ging zitten zonder iets te zeggen. Het was geen kamer om luid te spreken. Zelfs Madame Julia waagde het niet er dikwyls te komen zij stond nu met haar eene hand op den knop der deur, totdat haar broer gesproken had. Dan knikte zij Esther bemoedigend toe en ging heen. Dr. Xavier en zijn patient schenen eikaars bijzijn eenige minuten lang te ver geten. De stilte werd eindelijk ver broken door den Spanjaard, die zich plotseling in zijn stoel omkeerde en haar iets vroeg. „Nu," zei hij, „ik heb een voor beeldige patiente gevonden. Z(j is in tens nieuwsgierig en zegt toch niets. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1