WEERBERICHT. Tliermonieterstand STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 6 Februari 1909. Hoogste barometerstand 768.7 m.M. te St.Mathieulaagste 751.5 m.M. te Riga. Verwachting tot den avond van 7 Februari 1909. WindZwakke tot matige, meest W.-lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Ver anderlijke bewolking, eenigszins buiig. TemperatuurIets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 751 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennacht F. 36 Heden niddag 12 uur F. 36 ging den doorslag zal moeten geven, op welke w(jze in het district de zege der gemeenschappelijk beleden begin selen 't btst verzekerd wordt." UNIE-LIBERALEN EN VRIJZINNIG DEMOCRATEN. De Vaderlander (Unie-lib.), de be kende circulaire van het hoofdbestuur der Liberale Unie aan haar afdeeling vermeldend, voegt daaraan het vol gende toe „Wij kunnen deze circulaire niet anders dan verblijdend noemen. Waar sommige afdeelingen in twijfel bleken te zijn over de houding bij de a. s. verkiezingen aan te nemen, tegenover de vrijzinnig-democraten, was ze on misbaar, al spreekt het eigenlijk van zelf, dat het eerbiedigen van eikaars districten, de allereerste voorwaarde is tot vrede tusschen twee fracties, die elkaar zoo na staan. Dat sommige partygenooten hieromtrent nog in twijfel verkeerden, is zeer licht ver klaarbaar, waar ieder uit den aard der zaak eerder pleegt te rekenen met de wenschen van de eigen om geving dan met de belangen van het geheel. „In den strijd, die wij tegemoet gaan, moet elk district aan de partij blijven waaraan het behoorde, ook al stelt het zittend lid zich niet meer verkiesbaar. Gelukkig is in dit opzicht nog niets bedorven, hier en daar zijn wel voorloopige candidaten gesteld, maar over en weer is nog gesn enkele definitieve candidatuur aanvaard door een vrijzinnig-democraat in een Unie district of andersom. „Wij hopen en vertrouwen, dat van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig- Democratischen Bond weldra een ad vies in gelijken geest aan de betrokken afdeelingen zal uitgaan, opdat het parool zal kunnen zijnGetrennt marschiren, vereint schlagen (afzon derlijk optrekken, vereenigd overwin nen). Wij kunnen ons zells niet voor stellen, dat ze, door dit na te laten, het hoofdbestuur der L. U. zou dwingen zijn advies te herzien." De Redactie van „de Eemlander", meenende dat het op haar weg ligt, als zijnde het politiek orgaan der vrij zinnigen, velschillende personen uit alle kringen, die wenschen een nieuwe kiesvereenlging je stichten, bij elkaar te brengen, heeft de eer alle belang stellende vrijzinnigen uit te noodigen tot een bijeenkomst op Dinsdagavond 9 Februari, half negen in „Ons Huis", Korte Gracht I, ten einde met elkaar plannen te beramen, om te komen tot het oprichten eener kiesvereeniging, waarin vrijzinnigen van alle schakeering plaats kunnen vinden. Komt zelf en spoort anderen aan te komen. De Vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken", houdt Maandag a. s. een algemeene leden vergadering in de Ambachtsschool. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Verslag Commissie tot nazien der rekening en verantwoording2. Jaar verslag 3. Mededeelingen van het Be stuur. De commies-titulair der poste rijen en telegrafie A. Pijper, is met ingang van 1 April a.s. verplaatst naar Purmerend, onder intrekking van zijn verplaatsing naar Bolsward. In een der zalen van „Ons Huis" werd gisterenavond de algemeene ver gadering gehouden van leden en be gunstigers der afdeeling Amersfoort der „Vereeniging tot Opvoeding van halfverweesde- verwaarloosde- of ver laten kinderen in het Huisgezin". Na opening door den voorzitter, den heer F. M. van Veen werd door den secretaris, mr. P. L. Baudet het vol gende jaarverslag uitgebracht „Over 't algemeen gaf 't afgeloopen jaar reden tot tevredenheid. Het gedrag der ons toevertrouwde kinderen was goed en b(j een enkele, die vroeger reden gaf tot groote be zorgdheid, was aanmerkelijke verbe tering te bespeuren, zoo zelfs, dat wij niet anders, dan met voldoening dit kunnen vermelden. Wij hadden onder onze leiding 21 kinderen nl. 10 jongens en 11 meisjes. Het Hoofdbestuur vertrouwde ons 4 jongens en 2 meisjes toe, de Af deeling Amsterdam 2 jongens, de Afd. Zeist 2 meisjes, de; Afd. Bussum 2 Jongens en 3 meisjes en de Afd. As sen 1 jongen en 1 meisje. Voor eigen rekening verpleegde de Afd. Amersfoort 1 jongen en 3 meisjes. De gezondheidstoestand liet over 't geheel niet te wenschen over, behou dens ééne uitzondering, waarbij een ernstig lijden levensgevaarlijk dreigde te worden. De meeste pleegouders bleven hunne beste krachten wijden aan de zorgen voor de hen toevertrouwde kinderen, echter niet alle, zoodat wy enkele kinderen hebben moeten verplaatsen, welke verplaatsingen wel als verbe teringen zullen mogen worden aange merkt. Wat onze finantiën betreft, we sluiten met een batig saldo van f85,33 tegen een van f 32,28 verleden jaar, terwijl ons kapitaal ongeveer 't zelfde bleef. Voor eigen kinderen werd uit gegeven f722,93| en voor de ons door andere Afdeelingen toevertrouwde f 3198,3 Ij, Onze Vereeniging bestaat nu uit 1 stichter, 9 beschermers, 116 leden en 38 begunstigers. Een belangrijk aantal leden trad met 't nieuwe ver- eenigingsjaar toe, dank zy een ijverige propaganda, maar niet genoeg om de geregelde jaarlijksche uitgaven te kun nen bestrijden. Gelukkig verkregen wij door de op voering van eene operette ten bate onzer vereeniging een bedrag van f 257, het middel om op den bestaan- den voet voort te werken, en brengen wij hierbij nog gaarne aan de uitvoe rende commissies onzen hartelyken dank. Zijn we voor 't oogenblik uit de zorg, wil de Afdeeling met kracht haar taak voortzetten, dan is 't noo- dig, dat het ledental eene blijvende versterking van beteekenis ondergaat. Wat het Bestuur aangaat, leden we een gevoelig verlies door het vertrek van den heer Mounier, onzen ijverigen secretaris-penningmeester die met niet genoeg te prijzen toewijding zijn lang niet gemakkelijke taak heeft berhar- tigd terwijl mevr. Gerritsen om re denen, die wij moesten eerbiedigen uit den bestuurskring trad. Als secr. penn. trad in den loop der maand Mei op mr. P. L. Baudet. In het begin van het jaar trad de heer R. G. Rijkens als bestuurslid op. De bestuursvergaderingen werden geregeld iedere maand gehouden en werden trouw bezocht, terwijl zij aan leiding gaven tot belangrijke bespre kingen. Hebben we alszoo in vele opzichten reden om met dankbaarheid terug te zien op het afgeloopen tijdvak, verre zy van ons de tevredenheid die tot rustig afwachten zou kunnen leiden. Ons werk is van te groot belang, nog te veel kinderen wachten op hulp, dan dat wij vrede zouden kunnen hebben, met 't weinige, dat wij voor ons deel konden nemen. Moge aan 't eind van den nieuwen jaarkring 't ledental verdubbeld zijn en een krachtig leven aan onze Af deeling te beurt gevallen zjjn. Zij groeie, bloeie, en worde tot roem." Aan de beurt van aftreding was dit jaar het Bestuurslid prof. Kenninck, die werd herbenoemd en die benoe ming aannam. Hierna volgde de rekening en ver antwoording door den Penningmeester over het afgeloopen jaar. De rekening sloot met een som van f 1534.09. De begrooting voor 1909 werd vastgesteld tot een bedrag dier inkomsten en uit gaven van f 930. Mededeeling werd gedaan door den voorzitter dat het Bestuur zich als lid heeft geassumeerd mr. P. L. Baudet. Als afgevaardigden naar de Alge meene vergadering te Amsterdam werden benoemd de heeren F. M. van Veen en mr. P. L. Baudet en als plaatsvervangers de heeren E. van Vollenhoven en R. G. Rijkens. Hierna werd de vergadering ge sloten. ZANDBERGEN. Het getal scheidsrechters in de zaak tusschen den ontslagen directeur der Maatschappij „Zandbergen" en het Bestuur der Maatschappij is thans compleet. Door het Bestuur zijn als zoodanig aangewezen de heeren Mr. E. Belinfante te 's-Gravenhage en J. F. L. Blanken berg te Amsterdam door den ontsla gen directeur zyn aangewezen de heeren Mr. J. G. C. Joosting te Assen en J. M. Vis te Zaandijk. Door deze vier is als vijfde aangewezen Mr. W. L. Luyken Glashorst, substituut offi cier van justitie te Amsterdam. Alle vyf heeren hebben zich de aanwijzing laten welgevallen. Toen gisteren avond, ongeveer kwart na tien de sneltrein uit Res teren den overweg aan den Utrecht- schen weg passeerde, waren de sluit- boomen geheel open. Het mag een wonder heeten, dat er geen ongeluk ken gebeurd zy naangezien verscheiden personen op het punt stonden de rails over te steken. Door geschreeuw kon men elkaar nog tijdig waarschuwen. De overwegwachter beweerde, dat men hem het sein van aankomst niet had gegeven en haalde als bewijs daarvoor aan de stand van een schijf, die vol gens hem verticaal had moeten staau, als het sein hem wel gegeven was. Hij zat te lezen in het wachthuisje, toen de trein met groote vaart voorbjj snorde. De vergadering tot stichting eener N. V. Onderl. Glasverz. Maat schappij Amersfoort zal Maandag 15 Febr. a.s. worden gehouden in de Zwaan. Door de politie alhier is een gesignaleerde aangehouden die nog één maand stiaf te goed had. Hy is naar Utrecht overgebracht. - Door de reiniging is in het huisvuil een zilveren theelepeltje gevonden. DE TOOVERRING. Dinsdag a.s. wordt in Amicitia op gevoerd de operette „De Tooverring." We hebben dezer dagen een repetitie bygewoond en durven met de meeste vrijmoedigheid onze lezeressen en le zers aanraden deze uitvoering by te wonen. Nimmer zagen we een operette met zooveel zorg in elkaar gezet, die wat woorden en muziek aangaat ten volle aanspraak mag maken op den naam van een degelijk kunstwerk, dat uiter mate voor kinderen geschikt is om uitgevoerd te worden. De inhoud vinden we in het vol gende beschreven. Het le bedrijf Btelt een markt voor te Kahirah, Tal van kooplieden trach ten hun koopwaar aan den man te brengen. Het geheel levert een bont gewoel. Daar verschijnt Mestapborus, die een jongen, onschuldigen knaap, zoekt. Hy heeft dien noodig, om in bet bezit te komen van een tooverring, die bewaard wordt door Flamingo, een goeden geest. Flamingo houdt verblyf in een grot, bewoond door tal van dwergen. De tooverring, die den bezitter ia staat zal stellen, zoowat alles te ver krijgen, wat by maar wenscht, is evenwel voor een gewoon sterveling niet te bemachtigen. Daarvoor is iemand noodig, die in alle opzichten goed is. Meslaphorus zoekt zoo iemand, natuurlijk met de booze bedoeling, hem later den ring afhandig te maken en dien zichzelf toe te eigeneo. Terwyl Mestaphorus op de markt toeft, komt een aardige kleine koopman met zijn marsje vroolijk aangeloopen. Hij is de lieveling van de gewone bezoekers, zoodat zij hem meestal spoedig ontlasten van zyn koopwaren en die ruim betalen. Ali vindt dat heel aan genaam, want hjj heeft thuis een moeder en een zuster, die hem met ongeduld verwachten en in wier onderhoud bij door zjjn kleinen handel voorziet. Mestaphorus maakt een praatje met Ali, en gelooft, dat hy in dezen knaap gevonden heeft, wat hy zocht. Hij vertelt hem van den tooverring en haalt hem over om zijn nietigen han del maar in den steek te laten en hem te volgen, om den tooverring te halen. De vrienden van Ali vertrouwen de zaak wel niet en nemen zelfs een dreigende houding tegen den vreem deling aan, maar Ali is in zjjn onschuld vol vertrouwen en stelt ook zijn be schermers gerust. Hjj schenkt alles, wat hij nog overheeft weg, en volgt den sluwen Mestaphorus, die het plan heeft als Ali hem den tooverring ge bracht heeft den knaap uit den weg te ruimen. Het 2e bedrijf brengt ons in de grot waar de dwergen verblyf houden en de tooverring bewaard wordt. Zy vertellen elkander van de dwaasheid der menschen die het geluk meenen te vinden in het bezit van rjjkdom en hoe het ware geluk alleen wegge legd is voor hem die goed en edel denkt en handelt. De ring moet dus zorgvuldig verborgen gehouden wor den, opdat geen onwaardige hem in handen krjjge. Na het gebabbel der dwergen vallen zy in slaap. Mestaphorus is intusschen met Ali de grot genaderd en heeft hem be volen er in af te dalen en den ring te zoeken. Ali is bevreesd, doch wordt door Mesthaphorus met geweld door de opening geduwd, zoodat Ali tame lijk onzacht in de grot terecht komt. Het is er duister en doodstil, daar alle bewoners in diepe rust zyn. Ali spreekt zich zelf moed in, doch schrikt telkens, als hy tegen iets aanstoot. Eindelijk loopt hij tegen een der dwprgen aan en bemerkt dat deze den tooverring draagt. In het eerst verheugd over zjjne vondst, bekruipt hem weder groote an ;st voor zyn terugtocht: „Kwam er nu maar een geset die mij hielp!" roept hij uiten nauwelijkt heeft hy dat gezegd, of de grot wordt fantastisch verlicht, de dwergen ontwaken en begroeten Ali als hun koning. Tegelijkertijd verschijnt FlamiDgo en stelt hem volmaakt ge rust. Nu verneemt hy, dat Mestapho rus een slecht menscli is, die hem had willen misleiden, dat zijn deugd hem beschermt heeft. Flamingo be looft kem steeds ter zjjde te zullen staan eu al zjjn wenschen te zullen ver vullen, waarvan Ali dadelijk gebruik maakt, om te verzoeken, hem onmid dellijk naar zjjn moeder en zuster te brengen. In het 3e bedrijf vinden wjj de moeder van Ali en haar dochter in onrust over het lang wegblijven van hun lieveling. Ze hebben een vriend van hem uitgezonden om hem te zoe ken, doch deze komt onverrichterzake terug. Eindelyk verschijnt Ali en ver telt het groote nieuws van den too verring. Hij bewyst al dadelijk de macht van den ring door een onbarm- hartigen scbuldeïscher, die het zyn moeder al te lastig maakt, door een aantal dwergen een pak slaag te laten geven en de deur te doen uitgooien. Mestaphorus, die het spoor van Ali verloren heeft, komt by de weduwe informeeren eu verneemt dan tot zyn schrik, dat Ali den ring reeds in zijn bezit heeft. Woedend over het mis lukken van zijn plan, ontvoert hij All's zuster en zweert, ze niet eer de vrijheid te zullen teruggeven, vóór hij den ring, dien hjj zyn rechtmatig eigendom noemt, terug krijgt. By zyn thuiskomst hoort Ali van de ontvoering en roept hy Flamingo op, om hem met raad en daad bij te staan. Flamingo verschijnt onmiddel lijk en beveelt haar leger Amazonen om naar het paleis van Mestaphorus op te trekken en Ali's zuster te be vrijden. In het laatste bedrijf bevinden wij ons in het paleis van Mestaphorus, waar het meisje gevangen gehouden wordt. Zy treurt om haar verloren vryheid. Een wesp fladdert de zaal binnen en doet haar hevig ontstellen. De wesp maakt zich echter bekend als Ahmed, Ali's vriend. Hij deelt haar mee, dat de Amazonen van Flamingo op wog zijn naar het paleis om haar te bevrijden, doch dat het niet zeker is, dat ze in haar voor nemen zullen slagen,, daar ook Mesta phorus over machten te beschikken heeft. Ahmed heeft evenwel een plan. Om de reuzen op te roepen, gebruikt Mestaphorus een tooverstaf. Nu moet Ali's zuster trachten te verkrjjgen, dat Mestaphorus zyn staf uit de hand legt, dan zal Ahmed dien ongemerkt met een gewonen verwisselen. Alzoo geschiedt. En als Mestaphorus op de tijding dat de Amazonen aanrukken, zijn reuzen wil oproepen, bemerkt hy, dat het met zijn macht voor goed gedaan is. Het Goede heeft gezegevierd over het kwade. Mestaphorus smeekt om genade en Ali geeft den tooverring, dien hij, nu alle gevaar geweken is, niet meer noodig heeft aan Flamingo terug. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 7 Febr. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meyere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 9} uur, Kinderkerk van de afd. Amersfoort van den Ned. Prot. Bond. Voorm. 11 uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw van Persynstraat 1. Voorm. 10} Ds. E. M. Ten Cate. DE STORM. Behalve het gisteren reeds door ons gemelde ongeval in den Haag komen van verschillende plaatsen berichten van allerlei stormschade, van ont wortelde boomen, omgeworpen muren, afgerukte pannen enz., te veel om mede te deelen. Maar allertreurigst is het ongeluk, dat de storm by Am sterdam beeft veroorzaakt. Omstreeks half vijf eiadigde het werk in de glasfabriek van de firma Delius. Dit gebouw is gelegen op de breede striok grond tusschen Muider- vaart en Weespefvaart, even voorbij het kerkhof aan het Weesperzandpad. De vaart is vrjj breed en de verbin ding met den vasten wal wordt on derhouden met een kettingpout. Het was hierop, dat zich een 25-tal arbei ders, waaronder vele jongens, in scheepten. De storm was toen op zyn hevigst. Bulderende windvlagen joegen over water en land, en juist toen de pont in het midden van de vaart was ge komen, werd zy overstelpt door een hoogen watergolf. Het vaartuigje liep vol, zonk en allen geraakten te water. Toen moet er een tooneel van ont- zettenden jammer ontstaan zyn. De drenkelingen riepen wanhopig om hulp maar aan het eenzame, buiten het dorp gelegen Zandpad, was niemand, en van het fabrieksterrein af kon men hun geen handreiking verleenen. Toch slaagden de meesten er nog in, den oever te bereiken, dezen op eigen ge legenheid, genen geholpen door ande ren. Een jonge man, genaa nd Scholten, redde zichzelf en zijn drie broeders. Maar voor acht jongelieden, tus schen de 15 en 20 jaar oud, kwam de hulp te laat. Zij verdionker. voor de oogen hunner kameraden. Gister avond nog werden hunne lyken boven water gebracht, om vervolgens te worden gebracht naar de woning van het gezin, waartoe zij behoorden. Verschrikkelijke tooneelen hebben zich daarby afgespeeld. Het stormt en stortregent dezer dagen niet alleen ten onzent. We ver meldden reeds een en ander omtrent storingen in het treinenverkeer b(j onze Zuidelijke naburen. In Duitsch- land doen zich dezelfde veischynselen voor, althans by Honnef werd een kudde schapen door de rivier, die bui ten haar oevers trad, verrast, zoodat van de 700 viervoeters een groot ge deelte omkwam uit Göttingen, Nord- hausen, Hannover, Zwickau, Eisenach, Coburg, Görlitz en Neurenberg komen berichten van overstroomingen, die het treinenverkeer belemmeren of onmogelyk maken en gedeelten van steden en soms heele dorpen onder water zetten, zoodat hier en daar scholen worden gesloten en brandweer eu militairen te hulp moeten komen. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. Anders is het te Weenen, waar tal van personen gewond werden door stukgewaaide vensterruiten en losge rukte dakpannen. Te Dux in Bobemen is de rivier de stad binnengedrongen, deed een huis instorten en dreigt andere huizen hetzelfde lot te doen ondergaan. By Salzburg werd een boerdeiy door een lawine verwoest, waarby twee personen zwaar gewond werden. De ontsnapte uit Ven- ra y. De uit het St. Servatiusgesticht te Venray outvluchte Frans is te Seraing gearresteerd. A n a r c h i s t e n r e 11 e t j e. Men meldt uit RotterdamIn het Verkoop lokaal alhier werd gisterenmiddag een vergadering van werkloozen gehouden, waar als sprekers optraden de heeren Domela Nieuwenhuis en v. d. Berg. Aangenomen werd een motie, waarin afkeuring werd uitgesproken over de houding van het gemeentebestuur en den burgemeester in zake de bestrij ding der werkloosheid. Na afloop der vergadering trok men in troepen door de stad. Eén tioep, ongeveer 1000 man sterk, was onder leiding van den anarchistischen colporteur Bos, die in de Stadhuissteeg zooveel drukte maakte, dat de politie die met een 30 man den troep was ge volgd, hem wilde arresteeren. Daarop begon men met steenen te werpen, waardoor twee agenten aan de beenen gewond werden, de politie verdreef den troep met de sabel en bracht Bos, naar het bureau. Inmiddels hield het steenenwerpen aan. By den photograaf Mögle aan het Moriaansplein, en by enkele huizen aan de Binnenrotte en aan het Groote Kerkplein moesten de

De Eemlander | 1909 | | pagina 2