DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN, No. 32 MAANDaö 8 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naainl. Veauootsetiap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. Gr. RIJKEMS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advciteptiën cu reclames van buiten liot kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Biunen- en Buitculandsch Advertentiebureau D. ALTA, Warmoesstraat 76—78 to Amsterdam. De Redactie van „de Eemlander", meenende dat het op haar weg ligt, als zijnde het politiek orgaan der vrij zinnigen, velschillende personen uit alle kringen, die wenschen een nieuwe kiesvereenlging te stichten, bij elkaar te brengen, heeft da eer alle belang stellende vrijzinnigen uit te noodigen tot een bijeenkomst op Dinsdagavond 9 Februari, half negen in „Ons Huis", Korte Gracht I, ten einde met elkaar plannen te beramen, om te komen tot het oprichten eener kiesvereeniging, waarin vrijzinnigen van alle schakeering plaats kunnen vinden. Komt zelf en spoort anderen aan te komen. DE OOSTENRIJKSCHE RIJKSRAAD. Nu de sluiting van de Oostenrijksche Rijksraadszitting door het ergerlijk optreden der Tsechen en Duitschers een feit is geworden, weten de par tijen niets beters te doen dan elkander de schuld te geven van het gebeurde. De Duitschers wijten alles aan de Tsechen, de Tsechen aan de Duitschers, de socialisten aan den premier Bienerth. De Tsechische radicale afgevaardig den zjjn Vrijdag reeds te Praag terug gekeerd. Zij werden aan het station aldaar door 6000 partijgenooten fees telijk ontvangen. Hun leider Klofac werd op de schouders [uit de coupé gedragen. Hy en de afgevaardigde Lotz hielden daarop een toespraak, waarop men rustig uiteenging. Wat er nu verder moet gebeuren Dit weet eigenlijk niemand. De meesten verwachten, dat het Kabinet-Bienerth een gewoon cabinet d'affaires zal blij ven, daar de mogelijkheid aan den wensch des Keizers, om een parle mentair coalitiekabinet te vormen, ge hoor te geven, is uitgesloten zoolang tusschen Duitschers en Tsechen niet op de een of andere wyze een soort Ausgleich is tot stand gekomen. Van de bewuste zitting, waarover wij reeds het een en ander hebben gemeld, wordt nog de volgende be schrijving gegeven. Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 10) Z(j ziet dat dit een heel vreemde kamer is, maar is te beleefd om er een opmerking over te maken. Is dat niet zoo, juffrouw Venn U zegt tot uzelf dat dit een griezelige plaats is „Dat dacht ik", antwoordde Esther openhartig, „het i3 niet griezelig, maar heel apart." „Juist, heel apart. De verblijfplaats van iemand, die niet van het zonlicht houdt. Ja, ik zie dat ge nadenkt over mijn vensters. Ik sluit het daglicht buiten waarom? Omdat het dag licht mij hindert." Hy wierp zijn pen neer, stond op en begon met zyn handen opzijn rug in de kamer op en neer te loopen, het type van een meester die zichzelf voorstelt aan zy n leerling. Esther vond het heerlyk om te luisteren. Haar zucht om te weten grensde aan onge duld. „Ja", vervolgde hij, „ik ben een bijzondor iemand, juffrouw Venn en dat vooral omdat ik mijne medemen- Zoodra Mataja, de minister van handel zichtbaar werd, brak op de banken der Tsechen een leven als een oordeel los. Er werd met de lessenaars geklapt, op schrille fluiten geblazen, de afgevaardigde Lissy toeterde op een grooten jachthoorn, een ander sloeg met bekkens, een derde hanteerde de Turksche trom. Het klokgelui van den president ging in dit helscbe lawaai verloren. De ministers stonden op en sloegen ongeveer vijf minuten lang het woeste schouwspel gade. Daar opeens grijpt de minister president in zjjn jaszak, haalt een groote verzegelde enveloppe voor den dag, reikt dien over aan den voor zitter en verlaat met zjjn collega's de zaal. De voorzitter breekt het couvert open en zet een zeer ernstig gezicht. Nog duurt het lang voor dat de pre sident zich verstaanbaar kan maken dan leest hy voor, dat de zitting van den Rijksraad gesloten is en sluit daarop de vergadering. Vervolgens verlaat hij de zaal. Een oogenblik heerscht er ontstel tenis, maar dan begint het oorver- doovend lawaai weer. Plotseling stormt een socialist op den afgevaardigde Lissy toe en tracht hem zijn hoorn af te nemener ontstaat een hevig gevechteen andere Tsech rent over de banken om Lissy te helpen, maar hij zelf wordt omsingeld en af gerost dat het een aard heeft. Als hij uit het strijdgewoel te voorschijn komt is zijn jas verscheurd en zijn baard en haar zijn deerlijk gehavend. Een andere afgevaardigde bemerkt dat hij in den vinger gebeten is. Dat alles werkt ontnuchterend. De socialisten heffen „De roode vaan" aan, de christelijk-socialisten het volks lied, en de Al-Duitschers den „Wacht am Rhein". En op zoo „waardige" wijze eindigde de zitting van den Rijks raad DUITSCHLAND. Verschillende partijen in den Duit- schen Rijksdag doen pogingen een uitweg te viuden in de moeilijkheden, die het gevolg zouden zijn van een eventueele verwerping der successie belasting-voorstellen. Zoo stelde de Rijkspartij voor der regeering te vra gen, indien art. 1 dier belastingwet schen buitensluit. Laten we eens een geval stellen 1 Ik geloof, dat ik op het punt ben van eene ontdekking te doen, die mijn medemenschen van nut kan zijn. Voor het oogenblik ben ik in hooger sfeeren. Nu komt er een tuinman langs het raam gesteld dat er ramen zijn en ik vraag mezelf af, waarom hy om half twaalf naar huis gaat om te eten. U vindt dat gek. Dat geef ik toe. Wij kunnen daaraan niet ontsnappen, of we moesten in de woestijn ;aan wonen. Als ge dat wilt, dan zullen we er eens samen heen gaan, maar u moet het uit eigen beweging doen en niet omdat men er u toe noodzaakt". Hij ging in een van de twee arm stoelen zitten dicht bij de sofa waar op zij zat en staarde haar aan op een wijze, die zij van iederen anderen man kwalijk genomen zou hebben. Zij kon nu voor het eerst zijne trekken ont leden en zich zelf een idee vormen van zijn leeftijd en zijn karakter. Zij dacht dat hij niet ver van de veertig af zou zijn. Ze kon geen enkel grijs haar ontdekken in het dikke, zwarte haar, dat zijn welgevormd hoofd in natuurlijke krullen omgaf. Zijn huid was frisch en licht van tint. Bijna als de huid van een jongen. Zijn bijzonder mooie oogen maakten niet minder indruk op haar dan toen zij ze voor de eerste maal zag. Zij zou worden verworpen, een wetsont werp in te dienen, waarbij de milli- oenen, die zouden moeten komen uit de successiebelasting, gevonden kon den wofden door nog sterkere verhoo ging van de Matrikular-bijdragen. Als maatstaf voor deze verhooging zou het vermogen van de Bondsstaten moeten dienen. Niet dus, zooals tot nu, zou de bijdrage geheven worden naar het aantal inwoners. De Bonds staten zouten zeiven moeten uitma ken hoe zij het bedrag wilden op brengen, door belasting van het in komen, van het vermogen of een suc cessierecht. Dit voorstel vond echter van de zijde der Bondsstaten geen bij val. Nu hebben de nationaal-liberalen gezamenlijk met de vrijzinnige volks partij Ni de begrootingscommissie het volgende voorstel ingediend Voor het geval art. 1 der successiebelas tingwet wordt verworpen, zal de be grootingscommissie aan de regeeringen der Bondsstaten verzoeken, bij haar een wetsvoorstel in te dienen ter in voering van een Rijksvermogensbe lasting. Men ziet, op alle mogelijke wijze tracht men te verhinderen, dat de Duitsche belastingpolitiek door een verwerping der successiebelasting in een impasse geraakt. De Frankfurter Zeitung deelt in een uit Berlijn ontvangen telegram mede, dat behalve de particuliere, door Franschen en Duitschers ge voerde onderhandelingen, naar aan leiding van commercieels en indus trieels ondernemingen, ook de beide regeeringen onderhandelen om tot een grondslag van een overeenkomst be treffende de economische belangen der beide landen in Marokko te geraken. ITALIË. Volgens de Messagero is de Kamer ontbonden om debatten te voorkomen over de maatregelen, genomen ter ge legenheid van de aardbeving en over de verhouding' tusschen Italië en Oostenrijk, naar aanleiding van de betreurenswaardige kwestie van de Triëster universiteit. Men meent, dat de nieuwe verkiezingen zyn vastgesteld op 21 Maart of 18 April. verbeeldde zich dat dr. Xavier in welk gezelschap van mannen hy zich mocht bevinden, zoowel door het verstand als door zijne andere aange boren gaven op den voorgrond zou treden. Het gezicht drukte macht uit en den wil om gehoorzaamheid te vergen, het recht anderen te leiden en om hun vertrouwem te genieten. Esther was niet bang, om den blik van zulk een man te beantwoorden, zij twijfelde geen oogenblik aan hem. Zij dacht echter tegelijkertijd dat hij niet in staat zou zijn de liefde eener vrouw geheel te winnen. „Het zal me veel plezier doen als ik u kan helpen, dr. Xavier," begon zy vast besloten om hem tot de zaak te brengen. „Wilt u me, als het u belieft, precies vertellen wat ik voor u moet doen Ik geloof dat het 't best is om daarmee te beginnen." Hij draaide zich om in zijn stoel en liet zjjn kin op zijn elleboog rusten. „Ja", [zei hij, „dat is noodig. Ik zal kort zijn. U is hier om te helpen bij wetenschappelijke proefnemingen en er naar ik hoop profijt van te trekken, juffrouw Venn." Esther's hart begon iets sneller te kloppen toen zy die veelbeteekenende woorden hoorde. Wetenschappelijke proefnemingen, daarmee kon zooveel bedoeld zijn Haar ervaring deed haar inzien dat er wel eens gevaren aan PORTUGAL. Uit Lissabon is een afdeeling van Sü infanteristen gezonden naar Ma deira, op de Azoren, om de orde te herstellen. Op de Azoren heerscht na melijk de builenpest en nu drongen een aantal personen het bacteriolo gisch labaratorium binnen en gelastten den daar aanwezigen doctoren om binnen 14 dagen een einde te maken aan de epidemie. De artsen slaagden er in, de muitelingen, die eischten weer naar hun haardsteden terugge- zondon te worden tevreden testellen. Het arbeidscontract. Naar de „Nbr" meldt heeft de R. K. Bond van Schoenfabrikanten besloten, dat hij, die een knecht van een ander aanneemt, welke gedaan heeft ge kregen, omdat hij het arbeidscontract niet wilde teekenen, een boete moet betalen van f 1000. Als dit waar is, is het een over komst die van moreel standpunt niet te verdedigen is. Algemeens Bank voor Zakelijk Onderpand. Zaterdag werd te 's-Gravenhage een consti- tueerende vergadering gehouden voor een algemeens bank voor zakelyk onderpand, als welker directeur het Kamerlid Treub zal optreden. Van het college van commissarissen zal o. a. deel uitmaken graaf von Breedau. Het volgestorte oprichtingskapitaal be draagt een half railioen. Er zal worden voorgesteld een 4\ °/0 obligatieleening van 2 millioen uit te geven. Erfgooierskwestie. Inde zitting der Tweede Kamer van 16 Fe bruari a. s. zal o.m. worden behandeld de conclus van het verslag der com missie omtrent inlichtingen op het adres van Floris Vos te Naardene. a. verzoekende herstel van grieven tegen het optreden der politie in de z. g. Erfgooierskwestie. Bond voor Staatspen- sioneering. Het hoofdbest. van den Bond voor Staatspensionneering heeft een manifest uitgegeven, waarin verbonden kon zyn. „Ik weet heelemaal niets af van wetenschappelijke dingen," zei zy na een oogenblik van stilte. „Als er iets is wat ik voor u kan doen, byv. uwe brieven schryveu of voor uwe boeken zorgen dan zou ik dat heel graag doen. Is het dat soort van hulp die u noo dig hebt De dokter schudde zyn hoofd en scheen zich te amuseeren over haar aanbod. „Neen, dat soort van hulp is het niet juffrouw Venn", zei hij. „Het is een dienst die mijn naam geliefd zal maken by alle vrouwen in geval wij slagen. Het is een geschenk aan de menschheid, om kort te gaan het is de gift der schoonheid." Esther had dikwijls van menschen gehoord die beweerden dat zij vrouwen de eeuwige schoonheid konden geven, maar die menschen werden beschouwd als bedriegers en zij wist, dat ver scheidene van hen terecht naar de gevangenis waren gezonden. Ofschoon het haar onmogelijk was te gelooven dat dr. Xavier zoo iemand zou zyn, was zij toch erg ontsteld door zijne bekentenis en z(j deed geen poging om haar schrik te verbergen. „O maar meneer," zei zy met bijna kinderlijken eenvoud, „hoe zou ik u daarmee kunnen helpen." Hy had een dergelijk antwoord gewezen wordt op hetgeen in Dene raarken en in Engeland is gedaan voor de ouden van dagen. Het hoofdbestuur wekt de kiezers op om by de a.s. Kamerverkiezingen slechts hen te kiezen, die ernstig wil len medewerken aan de opheffing van de ouderdomsellende door invoering van Staatspensioen zonder premiebe taling. Mr. N. G. Pierson gehul digd. Mr. N. G. Pierson heeft Zater dag zijn zeventigsten verjaardag ge vierd. Uit zijne vrienden, geestverwanten en vereerders had zich een Uitvoerend Comité gevormd voor een eigenaardige hulde, die den zeventigjarigen staats man en geleerde gisteren in zyn villa te Hilversum werd gebracht. Het Comité bood den heer Pierson de stichtingsoorkonde aan, van een stich ting voor wetenschappelijke studie, die om de vijf jaren zal bekroonen het beste werk op het gebied der Staathuishoudkunde, dat in het voor afgaand vijfjarig tijdvak verschenen is. Aan deze stichting is door de schenkers een fonds verbonden, waar uit de prijzen en medailles zullen worden bekostigd. De feestrede werd gehouden door prof. H. B. Greven te Leiden. Aan de hulde werd deelgenomen door een groot aantal geleerden en staatslieden,; waaronder verschillende Kamerleden van de linkerzijde. De Amersfoortsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose houdt Doudeidag 11 Februari a.s. haarjaar- vergadering in Ons Huis. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Jaar verslag 2. Rekening en verantwoor ding van de penningmeesteres. Gisterenavond gaf de Amers foortsche Mandoline-Club „Arion" eene uitvoering in de sociëteit „de Ver eeniging". Deze 7 dames en 5 heeren, onder bekwame leiding van hun directeur, den heer C. H. Stoetzer brachten op uitstekende wijze het goed gekozen verwachthet scheen hem heusch te bevallen en hij vervolgde heel vrien delijk „Luister als het u belieft tot aan het eind naar my, juffrouw Venn en sta me toe u nog een vraag te doen Is het verkeerd om een kreupel mensch goede ledematen te geven Is het verkeerd om een bloem te enten opdat zij nog schooner worde Is het ver keerd om de glorie der hemelen dich terbij te brengen opdat wy iets meer leeren keuneu van de hemelsche waar heid Is het zoeken naar het mooie in de kunst, in de letterkunde en de muziek een misdaad Ben ik schuldig als ik in dat flescbje daarginds een geneesmiddel heb tegen een van de afsohuwelijke ziekten, waarvan de menschheid hot slachtoffer is Moet ik aarzelen om den melaatsche te ge nezen omdat hy minder afstootend zal zijn als hjj gezond is? Neen neen, dat zult u nooit beweren I Evenals alle jonge menschen oordeelt u heel snel en redeneert u eerst daarna. Op het oogenblik zegt u tegen u zolf dat ik een gewone kwakzalver ben, die poe ders of drankjes verkoopt aan een lichtgeloovig publiek. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1