DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN No. 36 VRIJDaG 12 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG Uitgave van de Naauil. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Veipsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. AboimementspriJ s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Intero. 62. Prijs der Advertóntiên Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing vap advertcnticn en reclames ran bniteu het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenland,sch Advertentiebureau I). V. ALTA, Warmoosstraat 76—78 te Amsterdam. DE BALKAN-CRISIS. De Russische minister van buiten landsche zaken heeft gisteren aan den Turkschen gezant het antwoord van Rusland op het tegenvoorstel der Turksche regeering betreffende Rus land» ontwerp tot bemiddelend op treden in de tusscben Bulgarije en Turkije haDgende financieele kwesties, overhandigd. Zonder in beginsel een onderzoek over de volledige liquidatie der oor logsschatting af te wijzen, doet in dat antwoord de Russische regeering der Turksche regeering het voorstel het Russische financieele ontwerp aan een nader onderzoek te onderwerpen. Dit ontwerp gaat uit van een som van 1'20 tot 125 millioen francs, waarin ook de door Bulgarije te verleenen schadeloosstelling voor de Roemelische Oosterspoorwegen begrepeD is. De Russische regeering stelt verder besliste voorwaarden voor het onmid dellijk gemeenschappelijk in overwe ging nemen dezer financieele operatie. De Turksche minister van koop handel heeft aan de Jeni Gageta medegedeeld, dat Turkije aan het cijfer van 150,000 frc. voor de door Bulgarije te betalen schadeloosstelling vast houdt. ZWEDEN. De Zweedsche Rijksdag heeft, zooals we gisteren reeds in 't kort meldden, het nieuwe kiesrecht ten tweeden male aangenomen en daarmede tot wet verheven. De socialisten en eenige andere leden in de Tweede Kamer stemden tegen, omdat het kiesrecht niet ver genoeg naar huu zin gaat, maar het is een aanmerkelijke uitbrei ding bij wat het was. Toen dat wets ontwerp voor den eersten keer in behandeling kwam hebben wjj het in bizonderheden meegedeeld. Voor beide Kamers wordt het evenredige kies recht ingevoerd, met nagenoeg alge meen stemrecht voor de Tweede Ka mer. De vereischten om voor de Eerste Kamer te mogen kiezen en die om er lid van te mogen wezen zfjn aanzien lijk verlaagd. Ook het gemeentelijke kiesrecht is uitgebreid. RUSLAND. De Doema besloot na heftig debat, dat het wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf naar een commissie zal worden verwezen. Een voorstel der Cadetten om deze commissie te verplichten binnen één maand in de Doema rapport uit te brengen, werd verworpen. De interpellatie-commissie uit de Doema heeft de interpellatie der Cadetten aangaande de Azeff-affaire met eenige kleine wijzigingen aange nomen. De leden der uiterste linker zijde hebben verklaard, dat zij in de Doema nog verdere documenten zul len overleggen, die zij niet aan bo vengenoemde commissie ter hand willen stellen. Men vermoedt nu, dat deze documenten nog veel sensatio neels bevatten. TURKIJE. Na een stormachtig debat besloot de Turksche Kamer om de verkiezing van den afgevaardigde voor Diarbekir, Niazi, ongeldig te verklaren, daar ge bleken is, dat deze zich voor spion- nendiensten in zjjn district had ge leend. Niazi is uit het Parlement verwij derd en gearresteerd. BULGARIJE. De Sobranje heeft een merkwaardig wetsontwerp aangenomen. Daarbij wordt nl. bepaald, dat alle ongehuwde Bulgaren boven de SOjaar 5 gulden belasting moeten betalen. Volgens een schatting vallen 27.000 Bulgaren onder deze wet. -Post-en Telegraafbeambten Naar w(j vernemen, heeft Minister Regout afwijzend beschikt op de twee in September j.l. door den Neder- landschen Bond van Post- en Tele graafbeambten ingediende adressen. Het eene adres hield in het verzoek om de regeling der inkomsten naar de klasse der kantoren van het per soneel der Posterijen en Telegraphie van af den rang postbode tot en met adsistent geljjk die thans bestaat te willen doen opheffen en allen, met inachtneming van den rang welke be kleed wordt, te bezoldigen naar den maatstaf, gegrondvest op gelijk loon voor gelijken arbeid, met dien ver stande evenwel, dat aan hen, woon achtig op plaatsen waar de woning- huur buitengewoon hoog is, een toe lage daarvoor wordt toegekend. Het andere bevatte het verzoek om ver hooging van bezoldiging van het per soneel in de lagere rangen bij den post en telegraafdienst. Het vrij zinnig-Democra tisch Verkiezingsprogram. Het verkiezingsprogram van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond en het Algemeen Nederlandsch Werklieden- Verbond is thans als volgt geformuleerd. tOp den voorgrond staan Algemeen kiesrecht en Grondwets herziening, die hiervoor en voor vrou wenkiesrecht een waarborg zal op leveren. In de tweede plaats zal worden aangestuurd op Den wettelijk geregelden tienuren dag ook voor den landarbeider. Uitbreiding van de verplichte sociale verzekering van Staatswege voldoend levensonderhoud voor ouden van dagen zonder heffiog van bijdrage van in komsten beDedeu een wettelijk te be palen bestaansminimum. Verbetering van het algemeene volks onderwijs met handhaving van de neutraliteit der openbare school; uit breiding van de vakopleiding. Staatsexploitatie van spoorwegen. Een volksleger en inkrimping van (miUitaire uitgaven, welke het nu be staande stelsel vastleggen. Stoffelijke en geestelijke ontwikke ling der inlandsche bevolking in de koloniën, met uitbreiding van het aan deel der ontwikkelde inlanders in het bestuur. Belasting naar draagkracht. Wettelijke regeling van den rechts toestand van alle personen in dienst van Rijk, provincie en gemeente." N o m i n a t i e-H ooge Raad. Door den Hoogen Raad is aan de Tweede Kamer ingezonden de volgende lijst van aanbeveling van zes candi date^ ten einde daarop te kunnen achtslaan bij het maken der nominatie voor de vacature van een raadsheer plaats, ontstaan door de benoeming van den raadsheer mr. A. Telderstot vice-president 1. Mr. J. A. A. Bosch, raadsheer iu het Gerechtshof te 's Hertogen bosch 2. mr. J. F. Houwing, hoog leeraar aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam 3.- mr. A. Fen- tener van Viissingen, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam4. mr. A. M. Pleyte, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam5. mr. R. A. Fockema, raadsheer in het Gerechtshof te Leeuwarden6. mr. A. O. H. Teilegen Bzn., vice-president der Arr.-Rechtbank te Rotterdam. WAAR IS DE LEIDER? De voorstelling, die De Standaard had gegeven van de leiding der coa litie vindt volstrekt geen instemming bij de andere geallieerden. Ieder der gecoaliseerde partijen had De Std. gezegd heeft zijn eigen leider, maar de leider der geheele coalatie is de formateur en chef van het Kabinet. Neen, antwoordde Het Centrum, van een leider der coalatie kan geen sprake zijn, ook niet, wanneer éen barer le den als Kabinetsformateur optreedt. Ieder der gecoaliseerde partijen heelt haar eigen leider, een leider van allen te zamen is er niet en moet er niet zijn. De Nederlander verklaart daarmee accoord te gaan. Het Kabinet of zijn formateur kan de leiding |in de Kamer niet aanvaarden bij verstandig over leg zullen de geestverwante groepen natuurlijk hun geestverwant Kabinet steunenenkele malen zal over eenig punt samenwerking worden gezocht maar daarbij zal het moeten blijven. Al die „leiding" bestaat dan ook enkel op papier. De Standaard echter houdt aan haar opvatting vast. Wat de drie partijen samen zullen doen wordt uitgewezen door hetgeen het Kabinet voorstelt en de coalatie steunt. Bij de keuze der stof gaat de formateur te rade met de clubchefs, polst hen, en zoekt accoord met hen en als ten slotte de coalitie in actie komt, is het de Kabinetsfor mateur, die hierbij als gids voorop gaat. Met het oog op de toekomst zal dit theoretische dispuut misschien vau praktisch gewicht blyken. In de door den minister van oorlog benoemde commissie tot het ontwerpen van een voorschrift om trent een nieuw stelsel van kleeding- beheer, welk stelsel bij enkele onder- deelen van het 5e Regiment in be proeving is geweest, zijn benoemd de majoor H. J. Indewey en de kapi tein-intendant L. J. H. Heyman, bei den alhier in garnizoen. De SLct. No. 35 bevat de Sta tuten van de Timmerliedenvereeniging „St. Joseph" alhier. De tweede uitvoering van „de Tooverring" had, jammer genoeg, niet zooveel publiek naar Amicitia getrok ken als men met het oog op de hoogst gunstige opvoering van Dinsdag j. 1. had mogen verwachten. Een 250-tal hoorders genoten ook nu weer van deze in-mooie operette en al gingen sommige gedeelten niet zoo in de puntjes als Dinsdag, toch slaagde ook deze avond opperbest en was het succes van den heer Wernicke enorm. Aan 't slot werd hem a. h. w. een ovatie gebracht en was hij dan ook genoodzaakt het slotkoor te laten her halen. Zondag Volksuitvoering. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten aan de Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose te Amersfoort tot wederopzeggens gratis in gebruik af te staan eeu door Bur gemeester en Wethouders aan te wij zen lokaal van het voormalige Schut- ferfj-magnzijn ter bewaring van de verplegiugsartikelen der vereeniging en dit besluit te onderwerpen aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Utrecht. Op 16 Febr. zal bij de 4e Divisie het examen aanvangen voor militie 2e-Luitenant waaraan 6 adspiranten deelnemen. De examen commissie be staat uit den Luit. Kolonel v. d. Burg, den Kapitein Kühlbrugge en den le Luit. Hoffmann van het 5e, de le Luit. J. C. Roelofsen en den 2e Luit. J. L. Hamel van het le Reg. Inf. Door de opnieuw ingevallen vorst is de scheepvaart op Amsterdam ge stremd en de Zuiderzee, zoo ver het oog reikt, vol ijs. AM. VER. TOT BESTR. DER TUBERCULOSE. In een der zalen van „Ons Huis" hield gisterenavond bovengenoemde vereeniging haar eerste jaarvergade ring, onder voorzitterschap van den heer W. H. E. Vrijdag. Bjj de opening deelde de voorzitter mede, dat sedert de laatste ledenver gadering het consultatie-bureau is ge opend, verschillende verplegingsmid- delen zijn aangeschaft, terwijl de zusters van het Groene Kruis als enquêtrices z(jn opgetreden. Hierna las de 2de se iretaris de no tulen der vorige vergadering die wer den goedgeke ird. De heer W. C. Oosterman bracht nu het volgende jaarverslag uit. Ongeveer in het midden des jaars werd op initiatief der medici een comité gevormd, dat pogingen in het werk zou stellen ook te Amersfoort sympathie te wekken voor den strijd tegen de tuberculose. Door dat comité werd op Zaterdag 6 Juui 1908 in de groote zaal van Amicitia een verga dering belegd waarin dr. W. J. van Gorkom te 's Gravenh^ge, secretaris penningmeester der Nederl Centrale vereeniging tot bestrijding der Tuber culose eene voordracht hield over: De moderne wjjz'e van bestrijding der tuberculose als volksziekte. De oproep tot deze vergadering wa9 uitgegaan van de volgende stadge- nootenjhr. J. W. A. Barcbman Wuytiers, P. M. L. de Bruijn Prince, mevr. jhr. Beijma tlioe Kingma, C. Th. van Beek, M. L. Celosse, dr. A. H. C. van Driel, pastoor L. A. F. X. Fock, mevr. Frederiks —Van Cleeff, dr. F. A. F. Groneman, mevr. Hamers Geerlipgs, J. W. Jorissen, M. Kamer ling, prol. F. Kenninck, H. H. E. Morren, ds. W. J. Meiners, C. J. Nierstrasz, mevr. baronesse Rengers van Warmenhuizen, dr. H. W. Schreu- der, A. M. Tromp vau Holst, E. L. Visser, J. van Vollenhoven, W. H. E. Vrijdag, mevr. Warnsinck en G. van Wjjland. Nadat Dr. H. W. Scbreuder met een woord van welkom de vergadering geopend had zette dr. van Gorkom het standpunt uiteen van de centrale vereeniging tot bestrijding der tuber culose. Na afloop dezer lezing gaven zich een 25-tal dames en heeren op als lid eener te stichten plaatselijke vereeni ging- Zaterdag 20 Juni werd daarop een ledenvergadering belegd in Amici tia, waar de w.n. voorzitter, dr. Schreuder, meedeelde dat een 35-tal personen zich als lid hadden opgege ven, zoodat de oprichtirg eener ver eeniging als definitief kan worden be schouwd. In dezelfde vergadering had de be stuursverkiezing plaats en werd het bestuur saamgesteld als volgtMevr. Rengers, presidente, W. H. E. Vrijdag, vice-president, Dr. H W Schreuder, le secretaris, W. C. Oosterman, 2e secretaris, mevr. v. Hogendorp, pen- ningms., mevr. Van Oldenneel en P. M. L. de Bruijn Prince, leden. Zoo spoedig mogelijk werden nu statuten en huishoudelijk reglement ontworpen. In de ledenvergadering van Vrijdag 24 Juli werden de statuten vastgesteld en besloten daarop de koninklijke bewilliging te vragen, welke verleend werd b(j besluit van 2 Sept. 1908 No. 56. Tevens werd nog in diezelfde ver gadering besloten een verzoek bij de regeering in te dienen om nog voor dit jaar in aanmerking te komen voor het ontvangen van een rijkssubsidie. Op dit verzoek mochten we een gunstige beschikking ontvaDgen en werd ons bij besluit van 21 Aug. 1908 No. 7987 een subsidie toegekend van f 600, welke reeds door onze penning meesteres is ontvangen. Ook de Ge meenteraad willigde ons verzoek om subsidie in en stond in zjjn vergade ring van 27 October 1908 een bedrag van f250 toe, tot wederopzegging. Na het ontvangen der Koninklijke bewilliging op de Statuten werd in overeenstemming daarmee het Huis houdelijk Reglement ontworpen, dat in de ledenvergadering van Woensdag 14 October werd vastgesteld. Ten einde het streven onzer vereeni ging in wijder kring bekend te maken werd begin Sept. een circulaire ver spreid met de uitnoodiging tot bijwo ning eener bijeenkomst op Donder dag 24 Sept. in Amicitia, waarin Dr. van Gorkom een lezing hield met lichtbeelden over: „De tuberculose en hare bestrijding." De groote zaal was geheel gevuld en dat deze bijeenkomst resultaat heeft gehad bewijst de stijging van het ledental. Het is hier de plaats een woord van dank te brengen aan de dames die zich bereid hadden ver klaard door huisbezoek leden tewerven. Dit niet zeer aangename werk, voor bereid door onze dames bestuursleden, is met bijzonder veel liefde en Ijver door die dames verricht en dat die arbeid bij haar in goede handen was, daarvan kan de penningmeesteresse getuigen. Het aantal leden en be- gnnstigers steeg toch tot 307 terwijl aan contributie en giften ongeveer f675 inkwam. Door zooveel medewerking was het Bestuur in staat spoedig zijn arbeid met ernst aan te vatten. Reeds in de eerste vergadering was besloten een consultatie bureau te stichten, bene vens een eDquêtrice aan te stellen. In de Bestuursvergadering van 7 Oct. werd besloten de Zusters van de Vereeniging liet Groene Kruis" als enquêtiices te benoemen, terwijl in die van 20 October de werkzaamheden van bet consultatie bureau werden geregeld in overleg met de medici, die zich met de meeste welwillendheid bereid hadden verklaard zitting in het bureau te nemen. Het consultatiebureau zetelt een maal per week en wel Donderdags 4 u. in het St. Elisabeth's Gast- of Zieken huis, waar dau volgens rooster een paar geneesheereu benevens de zuster aanwezig zijn. Sedert November hebben zich daar aangemeld 21 personen, terwijl nog door den behandelenden medicus eene patiente werd ingeschreven, die te ziek was om hare woning te verlaten, maar toch gaarne van de voordeelen der vereeniging wilde gebruik maken. Van deze 22 pat. kwamen er, uit eigen beweging, hiervan waren 5 niet tuberculeus maar wenschten toch een nauwkeurig onderzoek, terwjjl de zesde in een vergevorderd stadium van long tering verkeerde. Hij had geen be handelenden medicus. Eene andere

De Eemlander | 1909 | | pagina 1