WEERBERICHT. Thermometerstand De officiële spelling, Kuust ea Wetenschap. STADSNIEUWS. Langs den Weg- MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 16 Februari 1909. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Valentia; laagste 741.1 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 17 Februari 1909. WindZwakke tot matige N.W.lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtVerander lijke bewolking,waarschijnlijk sneeuw buien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennacht F. 30 Hedenmiddag 12 uur F. 40 de tweede en derde klasse bestaat. Wij vernemen nu dat deze nieuwe maatregel tegelijkertijd met de alge- meene tariefsverandering bij genoemde maatschappij zal worden ingevoerd. Hoewel dit tijdstip nog niet definitief is vastgesteld, kan dit nog geruimen tijd duren. Opbrengst der Middelen Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) over de maand Jan. 1909, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1906, door het departe ment van Financiën openbaargemaakt. 1909. 1908. Directe belast, f 1.358.881, f 1.522.911 Recht op den invoer - 965.386, - 922.644 Accijnzen -4.937.151, - 4.522.984 Waarb. en bel. der goud. en zilv. werken - 40.419, - 36.544 Indir. belast. -2.208.075, - 2.114.794 Domeinen - 53.627, - 52.282 Posterijen -1.129.914, - 1.148.282 Rijkstelegr. - 349.899, - 280.07S Staatsloterij - 17.00S, - 16.911 Akte v. Jacht en visschei'ij. - 232, - 174 Loodsgelden - 188.928, - 191.464 Totaal f 11.249.524, f 10.809.073 De opbrengst over de eerste maand van 1909 bedroeg f 11,249.524 tegen f 10.809.073 over de eerste maand van 1908. Deze eerste maandraming van 1909 geeft nog weinig ovei zicht. In het al gemeen ziet het er goed uit, verge leken bij Januari 1908. De invoer rechten brachten een f 40.000 meer Nadruk niet verboden. 23) Als men de namen leest van de ondertekenaars van de voorstellen tot vereenvoudiging van onze schrijftaal, waaronder die van de professoren van Heiten, Symons, Speyer en Logeman, zal men begrijpen dat er, om ze met goed gevolg te bestrijden, iets meer nodig is dan de mededeling van 'n zekere A of B dat hij zich met dit of dat niet verenigen kan, en zich daarmee ontslagen acht van een we- tenschappelike weerlegging. Zo heeft aanstoot gegeven dat door de Vereenvoudiging in de uitgangen lik en liks de toonloze klinker wordt aangeduid met het teken i. „Waarom," zo wordt gevraagd, „de ij niet gehou den of anders de e of de u gekozen Voor de doffe of toonloze klank die men b.v. in de eerste en derde ("niet 1] Met gebruikmaking van de tweede druk van Opstellen over de Spelling en Verbui ging door dr. R. A. Kollewijn. op, de accijnzen ruim 4 ton, do indi recte belastingen bijna 1 ton, de tele graaf f 69.000. De directe belastingen bleven echter f43.000 achter, terwijl ook het ongunstige verschil van on geveer f18,000 van de postopbrengst opvalt, vermoedelijk te verklaren uit de pórt-vermindering. In totaal zijn wij echter op Jan uari 19U9 een f 440.000 vooruit op de eerste maand van 1908, maar b(j het Vu der raming zijn wy nog ruim 2 millioen ten achter. Het 12 der raming is voor vergelijking echter een onzekere basis. UIT ONZEN BLOEITIJD Serie 1 No. 2 Spel en Spelen, door Dr. G. J. Dozy. Hollandia-Drukkerij Baarn 1909. f0,40. De ontwikkeling der historie-studie heeft er toe geleid, dat men langza merhand groot gewicht is gaan hech ten aan de volks-psychologie, die zeker een voorname plaats inneemt by de verklaring van historische problemen. De geschiedenis dient het ontstaan en de ontwikkeling der volksziel te ver klaren en wederkeerig is het voor een recht inzicht in de geschiedenis onvermijdelijk met die volksziel reke ning te houden. Uitgaande van deze, gelukkig meer en meer, erkende waarheden, heeft de schrijver in dit boekje een der uitingen van de volksziel, het spel, beschreven. De wijze, waarop het volk zich ver maakt, is ongetwijfeld van zeer groot belang voor het kennen van het volk. Dit maaktj het boekje van Dr. Dozy van meer dan gewoon belang, te meer daar op onderhoudende wijze verschil lende Spelletjes en Spelen door hem worden beschreven. ONZE POLITIEKE PARTIJEN. No. 1. De Christelijk-Hislorischc Unie, door C. E. van Koetsveld. Hollandia-Drukk., Baarn, f0,40. In deze eerste van een serie van negen, elk op zich zelf staande brochu res, elk gevende een uiteenzetting van een bepaalde politieke lichting, behandelt de schrijver de wording der Christ. I-list. Uni.i, die vorig jaar tot stand is gekomen door de fusie der Chr. Hist. Partij en den Friescb Christ. Hist. Bond. Beginnende met het jaar 1895, de stichting der Vry-Autire- volutionnaire Partij, geeft hjj een over zicht van het ontstaan en streven der partijen staande aan den rechter vleugel der anti-revolutionnairen en behandelt daarna toelichtend enkele punten van het fusie-program. Wie kennis wil nemen van het ontstaan en de beginselen dezer partij verzuirae niet deze brochure aan te schaffen. „PRO EN CONTRA". Hypno tisme in de Geneeskunde. Hollan dia-Drukkerij, Baarn, 1908. f 0.40. Het Pro wordt behandeld door Dr. A. W. van Renterghem, arts te Am sterdam en het Contra door Dr. A. C. A. Hoffman, arts te Gouda. De eerste schetst het onderscheid tusschen het experimenteel hypno tisme van Charcot, wiens onderzoe kingen steriel zijn gebleven en het therapeutisch hypnotisme van Lié- beault, dat vruchtbaar is gebleken voor de praktijk. Daarna verdedigt hij het laatste op grond van eigen en anderer ervaring en gaat de bezwaren der tegenstanders van therapeutische hypnose na. Sterk legt hij er den na- diuk op, dat deze nimmer gevaren voor den patient kan opleveren, mits geleid door een geoefende hand. Dr. Hoffman erkent een geoorloofd gebruik van het hypnotisme, wanneer nl. de bedoeling van den hypnotiseur du tweede) lettergreep vau gelukkig hoort, hebben wij geen eigen letter teken. Meestal wordt de bewuste klank voorgesteld door een e b. v. in liefde, beginhakkelen. Vóór de medeklinkers k, g. ng en nk (en soms voor s) duidt men de toon'oze klinker aan door 'n ihavik, monnik ledig, waardig koning, ha ring koninkrijkvonnis, sekretaris Nu hadden d. V. en t. W. hierbij nog de regel dat men dezelfde klank met 'n ij schreef in de uitgangen ■lijk en -lijks(ch). Maar deze regel is eigenlik een uitzondering op de vorige: want in -lijk(lik) staat de toonloze klinker voor de k, juist als in es/rik, leeuwerikhinniken enz. Onze voor vaderen schreven die uitgang ook met i. De opmerking dat de spellinghuiselik niet kan deugen omdat de laatste lettergreep niet rijmt op prik of kip is volkomen waardeloos, huiselijk soms op dijk, slijk, rijk7 Sommigen dachten aan huiselukanderen op huiselek maar 't eerste mag niet rijmen op druk en het tweede niet op hek. "I Ia enkele aardrijkskundige namen door uGorkuin, Dokkum, Rottum. Door o in Stavoren. zuiver is, maar overigens acht hij reeksen van gevaren bestaand, die voor hem de hypnose verwerpelijk maken. De le luitenant der cavalerie H. W. E. C. Mathon keert 1 Mei van zijn detacheering te Amersfoort naar Venlo terug. De batterijen van het le reg. veld-artillerie in garnizoen te Utrecht en te Amersfoort, zullen van 29Juni tot 10 Juli tot het houden van prac- tische oefeneningen de legerplaats bij Oldebroek betrekkeu. Uit de in dit nummer voor komende advertentie blijkt, dat we volgende week Dinsdag een opvoering zullen krijgen van Ein Walzertraum. Het Ned. Operette Ensemble heeft hier kermis Maandag met „Het vroo- lijke Weeuwtje" zoo'n uitbundig suc ces verworven, dat ook ditmaal wel een zeer druk bezoek mag verwacht worden. De hoofdrollen zullen vervuld wor den door de dames Agnes Persoons, Corry Pinksen en S. Heilbron, en door de heeren Fr. v. d. Stappen, Jan Grootveld, J. J. Rentmeester, André van Dijk e. a. Onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen werd gisteren avond in de Zwaan een vergadering gehouden tot het oprichten eener onderlinge glasverzekeriugmaatschap- pij. Bij de opening deelde de voorzitter mede, dat het voorloopig bestuur naar de statuten der Roermondsche glas- verz.maatschappij een concept had ontworpen, dat door hem werd voor gelezen. De naam zal zijn Amersf. Glasverz. Maatschappij. Het doel is de verzeke ring van glasruiten, terwijl de ven nootschap wordt aangegaan voor 25 jaar. Voorgesteld wordt de aandeelen vol te storten, waartegen de heer Houbaer zich verklaart, die meent, dat een zeker percent voldoende is. De heeren de Jongh en v. d. Wal be- toogen de wenschelykbeid van volge storte aandeelen, waarna dit wordt aangenomen met algemeene stemmen. Het maatschappelijk kapitaal is ge steld op f 1000, verdeeld in 200 aan deelen b f 5 aan toonder, welke aan deelen uitsluitend in het bezit moeten zijn van inwoners van Amersfoort. Ly overlijden of vertrek uit de gemeente neemt de vennootschap de aandeelen over tegen de waarde van het oogen- blik tot ten hoogste 100 Eemge aanwezigen geven de voorkeur aan aandeelen op naam, waartegen van andere zijde wordt aangevoerd, dat ter vergemakkelijking van admini stratie het beter is de aandeelen aan toonder te neraeu. Dit laatste wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 6 en 3 blanco. Elk aandeel geeft recht op één stem, terwijl niemand meer dan 3 stemmen voor zich mag uit brengen. Het bestuur bestaat uit 7 leden door en uit de aandeelhouders gekozen. Een administrateur staat het bestuur ter zijde. In oen vergadering van aandeelhou ders zullen de statuten in stemming worden gebracht. Door ter vergadering aanwezigen wordt voor 60 aandeelen geteekend, terwyl er al 25 geplaatst zijn, zoodat reeds 85 aandeelen zyn genomen. Op voorstel van den heer de Jongh wordt het bestuur van Handel en Nijverheid aangevuld met den heer L. Houbaer, als voorloopig bestuur bij acclamatie gekozen. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. Is het nu niet rationeel de nodeloze uitzondering op de regel dat de toon loze klinkers vóór k door i wordt aan geduid, eenvoudig onder de regel te brengen De lastigste kwestie is zeker wel het regelen van de spelliug der bastaard woorden, namelik vreemde woorden die door veelvuldig en algemeen ge bruik op weg zijn om, inheems te wor den. Geheel neerlands zijn reedsbril, vernislamp, matras, kerken honderden andere die aan vreemde talen ontleend zjjn. Nu ligt het voor de hand dat er bij verschillende personen verschil van mening moet zijn over de vraagIs het een of ander oorspronkelik vreemd woord van algemeene bekendheidofniet? Van het antwoord op die vraag hangt af, of men zal schrijven sienjaal of signaal; aziel op asyllornjet of lorgnetmasjine of machinesent of cent. Hier absolute eenheid van spel ling te verlangen is onredelik. Al brengt men nu niet in rekening de dwaze eis van sommigen om aan de spelling van een woord te kunnen zien uit welke taal het is overgenomen, omdat het grote publiek er niets aan Heden werd ten Stadhuize aan besteed het aanleggen van den nieu wen verkeersweg tot aan Birkhoven 2 verharde wandelpaden ieder broed 2.50 Meter, een rijweg van 5 Meter breed, in klinkers, een ruiterpad van 3 Meter breed, een wielrijpad van 2 Meter breed, 2 rijen boomen, en op Birkhoven een weg ter breedte van 8 Meter, waarvan 5 Meter met klin kers voorts een wielrijpad van 2 Meter breed waarvan de kosten waren geraamd op 39000. Er waren 26 biljetten ingeleverd. Hoogste inschrijver was de heer v. d. Akker voor f4S312 en laagste de heer T. van Daal voor f 32250. Het werk is gegund aan deu heer T, van Daal te Amersfoort. Daar het H. V. C.-terrein reeds Zaterdagavond door den consul was afgekeurd, ging de plaatselijke ont moeting H. V. C. I en Quick II niet door, waarom Zondagmorgen ter elfder ure een Quick- en H. V. C. elftal bij elkaar werden gezocht om 's middags den strijd tegen elkaar aan te binden. Quick heeft een vrij sterke combinatie eu ziet er uit als volgtde Boer, Keetell, v. Holthe Sr., Versluijs, Itt- mann, Muijs, Mazèl, Bommel van Vlo ten, v. Holthe Jr., Marin en Coenen. H. V. C. heeft haar gewone elftal, terwijl de heer C. J. v. Leeuwen den wedstrijd leidt. H. V. C. is 't eerst aanvallend en doelpunt direct na den aftrap. Dan is Quick aan de beurt, maakt spoedig gelijk, en neemt kort daarna de leiding. De rechtervleugel van Quick biengt gedurig wel prach tig op, echter Marin moetvan te ver ren afstand schieten, zoodat succes voorloopig uitblijft. Voor de rust moet de roodwitte doelman nog 2 maal vissehen, terwijl de roode dito nog eenmaal wordt verschalkt. Was Quick voor rust iewat sterker, na rust gaan beide partijen vrijwel tegen elkaar op. Het einde komt met een 65 overwinning voor Quick. Men schrijft ons Wat verleden week den voorbijgan gers van den overweg aan den Berg overkwam, gebeurde Zondagavond omstreeks half acht aan de halte Kleine Koppel. Daar tegen dit uur de R, Katholieke kerk uitging, passeerden verscheiden menschen dien overweg. Oogenschijnlijk was er geen gevaar. Maar o schrik. Opeens kwam er uit de richting station een losse locomotief aanstoomen, en snelde in groote vaart een tiental menschen rakelings voorbij. Ook een vader met 5 kinderen stond op de baan. Dat niet een dezer gegrepen en verplet terd is, is een wonder want ongeveer een meter achter den man aan, die de zijnen aan de hand had, snelde de locomotief voorbij. De vermoedelijke oorzaak is, dat aan den wegwachter geen sein is ge geven. Gisteravond heeft een Duitsch sprekende vrouw, met donker uiter lijk, een winkelier hier ter stede op gelicht. Z(j vroeg naar dubbeltjes van een bepaald jaar en na haar vertrek werd ongeveer f 1.30 vermist. Men zij op zijn hoede. Hedenmiddag passeerde aan het station Z. K. H. de Prinsmet den trein van 1.52 uit Apeldoorn aange komen, vertrok hij weer 1.59 naar den Haag. Als gevonden voorwerpen zijn ten politiebureele gedeponeerdeen zwarte portefeuille met christelijke liederen en een gladde ring. Onder politiegeleide werd giste ren een vluchteling van „de Kruis berg" zwaar geboeid hierdoor geleid met bestemming naar Apeldoorn. Het heöft en de taalgeleerden het toch wel weten, het is duidelik dat er soms verschil van mening moet bestaan over het reeds inheems zijn of niet van sommige woorden van vreemde oorsprong. Zeker is het dat de regeling van d.V. en t.W. veel te lang als vreemd of haltvreemd doet beschouwen wat volgens het taalgevoel van de over grote meerderheid van onze landge noten inheems is geworden. Waarom worden b.v. cadeaucanapé, bouqet bouillonfailliet, quaeslie' locomotie), photographic, door d.V. en t.W. anders behandeld dan sigaar, biljart, biljet, munt, bataljon De Vereenvoudigde Schrijftaal laat aan de smaak en het oordeel van ieder auteur over of hij schrijven wil examen of eksamen, sistcem of systeem, plafond of plajon enz. Wie Latijn en Grieks tot zekere hoogte kent heeft geen moeite met ph, rh, ae en c met de k- klank in bastaardwoorden, maar ze zijn lastig voor de miljoenen Nederlands sprekenden die niet bekend zjjn met die oude talen. Het ligt dus voor dn hand om in bastaardwoorden weggeloopen jongmensch was aange houden in Den Haag. Hedenmorgen werden een twee tal gesignaleerde straatzangers gear resteerd, en na betaling van hunne boeten weer op vrije voeten gesteld. Lijst van onbekende brieven en briefkaarten verzonden over de le helft van de maand Febr. 1909. Brieven. (Binnenland). Fabriek Helios Amsterdam. Directeuren van de Veen- damsche Hypotheekbank Veendam. Briefkaart. (Binnenland). Nijhuis Utrecht. 3 briefkaarten zonder adres. 3 drukwerken binnenland. (Amersfoortsehe Kroniek en Critiek.) XX. Ik geloof dat velen met mij van meening zullen zijn, dat wij tegen woordig door den winteral te rijkelijk bediend worden. In 't begin is dat mooi, de eerste sneeuw, de eerste vorst. De rijp aan de boomen, de ijsbloemen op de glazen, dat is een heele aardigheid. Maar nu gaat het dooien, weer vriezen, nogmaals dooien. De straten zijn glad en men kan niet in den stevigen pas loopen, die voegt bij de winterkoude, zonder gevaar van armen en beenen te breken. Dan, na dat men dit alles beleefd heeft, zet de wind zich vast en het vriest dag en nacht. De raetereologen van de courant spreken van felle vorst overal en raken de kluts kwijt; z(j durven ternauwernood nog een voorzichtige voorspelling wagen. Dan krygt men genoeg van den schoonen winterer komt armoede en de waterleiding be vriest. Men beleeft ten slotte niets dan ellende van dit al te ouderwet- sche winterweer. Men heeft echter goed mopperen. Onze winters hebben het hier blijk baar zoo goed, dat zy nooit haast maken om te gaan. Zy treuzelen en kunnen maar niet scheiden en keeren op 't onverwachtst nog even terug, waarschijnlijk bevieesd, dat wij hun af scheid al te koel hebben gevonden en hen gaarne nog even willen weerzien. Ten slotte vervelen zy iedereen, gelijk het gaat met gasten, die hun vertrek telkens uitstellen. Men moet weten te gaan op zjjn tijd en zich vooral niet onmisbaar achten. De winter moge echter treuzelen de ondernemers van .wintervermakelijk heden schijnen te meenen, dat het seizoen ten einde spoedt en willen nog allen proflteeren en laten profiteeren. Onze aandacht wordt gevraagd voor deze en gene zaak, aangelegenheden van nut en genoegen en menigeen zou, als hij wou en kon, de helft van zyn avonden wel buitenshuis kunnen doorbrengen. Toch moeten we ons niet verbeel den, dat het zoogenaamde uitgaande publiek in Amersfoort zoo groot is, integendeel wie er op lettten wil, kan waarnemen, dat het in bijeen komsten van gelijken aard, meestal dezelfde personen zijn, die hij er aan treft. Dat is een groot bezwaar, omdat het vaak voorkomt, dat er meer bij eenkomsten op denzelfden avond zyn, waardoor dan beide betrekkelijk slecht zijn bezocht. Er ontbreekt hier overleg ons open baar leven is totaal zonder organisatie. In gelukkige onwetendheid gaan ver schillende organisators van, laat ik zeggen, spreekbeurten den datum van hun bijeenkomst tegemoet en beginnen een weekje van te voren de aandacht van het publiek op hunne lezingen te vestigen. Daar ontdekken ze op zekeren avond tot hun schrik, dat de heeren Jansen e n Pietersenop denzelfden avond ph door rh door r, ae door e en de c met k-klank door k te vervangen. Men schrijve alfabet, fotograaf rodo dendron, rethorika, ether pedagogiek; akten, lokomoticf enz. Deze vormen mogen er wat vreemd uitzien voor Latinisten en Grecize raken er spoedig aan gewend en hebben er verder geen last van. Zo egoisties zullen ze toch wel niet zijn om zich tegen een zo geringe inschikkelikheid te verzetten ten bate van de over grote meerderheid. Men heeft tegen de vereenvoudiging aangevoerd, dat men in de war zal raken als er in de schrijftaal geen verschil gemaakt wordt tusschen slepen en sleepenberen en beeren, hopen en hoopen Frans en Fransch enz. Men heeft op te geven, waarom er ook geen verwarring ontstaat door gelijk gespelde woorden als das (dier en kleedingstuk), manen (nekhaar, wach ters en aansporen) met kakenloods, kussenpost enz. Die tegenwerping is te waardeloos om er lang bij stil te Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 2