DAGBLAD AMERSFOORT EN OMSTREKEN. VOOR No. 46. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DE EBMLANDBR". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. Nabetrachting over den Gemeenteraad. FEUILLETON. DR. XAVIER. BUITENLAND. BINNENLAND. T»t plaatsing ran advertentiën en reclames ran bniten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandseh Adrertentiebnrean D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78 te Amsterdam. Hoofdredacteur R. 6. RIJKENS. Abonnement sprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Alzonderlyke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentlên: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Als de vrijzinnigen hier ter stede ooit een zweepslag noodig hebben gehad om hen uit hun dommel wak ker te striemen, dan is hun dien gis teren toegediend in den Gemeenteraad. En niet eens, maar tweemaal. Er was een voorstel om een stuk gemeentegrond, het Vilderbosch, te verhuren aan een reizend circus. Is daar ook een Zondag by Aldus vraagt de heer Oosterveen. Hierop kan de voorzitter geen antwoord geven, aangezien de circusdirecteur geen be paalde dagen had genoemd en alleen drie dagen had gevraagd. Daarop stelde de heer Oosterveen voor, in de voorwaarden van verhuur den Zondag uit te zonderen. Zyn coalitiebroeder in de groote politiek kwam zijn voor stel ondersteunen en ziet al wat anti- revolutionnair en roomsch-katholiek is, stemde voor het voorstel, dat toch verworpen zou zyn geworden, als niet de vrijzinnige wethouder Visser zich aan de zijde der kerkeljjken had ge schaard. Een grappenmaker vroeg ons ,Moet die stemraiDg soms in dien zin worden opgevat, dat de wethouder Visser bij volmacht het voor voor den heer Jorissen uitbracht? we wil len het hopen." Nu staakten de stemmen en moet er nog eens over worden ge stemd. Als dan het afwezige roomsch- katholieke raadslid hersteld is, zal het voorstel worden aangenomen, want de heer Visser heeft zich bij de stemming niet vergist, zooais we eerst dachten, doch voerde ais motief voor zyn stem aan, dat men de godsdien- tige gevoelens van anders denkenden moest respecteeren. Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 23) .We vinden madame te Parijs," zei ze kalm. Het zou jammer zijn, als zij terugkwam, terwjjl wij weggaan. Dr. Xavier is al vertrokken en zal ons opwachten in het kasteel. Ze babbelde voort, terwy'l ze heen en weer trippelde, nu eens een japon opnam en dan weer een tasch pakte, met de handigheid, die alleen door veel oefening verkregen kan worden. Terwijl Esther srg opgewonden was bij de gedachte aan die lange reis, vond haar vlug kameniertje het heele- maal niets. Suzanna zou met evenveel plezier Europa doorkruisen als ze Regent-street overstak. Suzanna had over een brief van dr. Xavier gesprekenEsther kreeg dien brief aan de ontbijttafel. Het was een vriendelijke, maar korte brief. Hij schreef dat een zeer belangrijke zaak hem Londen had doen verlaten en hem eenigen tijd zou bezig honden. Het speet hem, dat zij niet samen konden reizen, maar hij was er zeker van dat Dit laatste z(jn we volkomen met hem eeDS maar wie wil in 's hemels naam ook do kerkelijken dwingen op Zondag naar de een of andere pu blieke vermakelijkheid te gaan Im mers niemand. Daartegenover staat echter, dat de niet-kerkelijken ook niet belemmerd wenschen te worden in hunne genoegens. En dat zal geschieden, wanneer de Gemeenteraad samengesteld blijft zoo als hy thaDS is, of wanneer nog meer kerkelijken daar in zitting krijgen. We hebben dat ten tweede male kunnen zien gisteren, toen by de rondvraag de heer Ruys met zjjn ver zoek kwam om de wedrennen op Birkhoven niet toe te laten op Zon dagen.. In zyn ijver voegde hij er de feestdagen aan toe. Als de heer Ruys had gesproken over de weddenschappen, waarvan hij, en vermoedelijk niet ten onrechte, „verwoestinge des volks" vreest, hadden wij dat gebillijkt, maar hier is het Zondagsheiliging, die men ons wil opdringen. Wij hebben nooit een voet gezet op een terrein waar paardensport werd beoefend en vermoelijk zullen wfj er ook nimmer een zetten, maar daarom wenschen wfj niet dat anderen dat genoegen zal worden ontnomen. En aan velen zal dat ontnomen worden, als de rennen niet op Zondag mogen worden gehouden want door de week heeft niet ieder tfjd om naar Birk hoven te gaan. Deze geestelijke onder curateele- stelling is een daad van verregaande arrogantie van de anti revolutionDairen, waarmede ditmaal de roomsch-katho- lieken «ijn meegegaan. Ook de heer van Kalken, die nog in de Raadszitting van 29 October 1907, toen er sprake was van het toelaten van een optocht met muziek op Zondag, zeide, dat hfj voor zich veel meer mu ziek op Zondag zou willen hooren. Esther het hem niet kwalijk zou nemen en zoo spoedig mogelijk naar zijne zuster zou gaan, die haar te Parijs ver wachtte. „Er is in Londen niets meer te zien" schreef dr. Xavier, „waarom zouden wfj er dan nog bly'ven hangen? Wij gaan nu naar de bergen, camarade. Het doel dat wij voor oogen hebben, heeft behoefte aan Gods frissche lucht en de briesjes der heuvelige landen. Die beide dingen zullen wy in het kasteel Saint Paul vindon. Ge zult van avond mijn zuster aantreffen iu het hotel Ritz te Parfjs. Zij zal u tot gids dienen, totdat ik kom. Ik reken op uwe belangstelling en op uw trouw. Voor de rest heeft uw kamenier alles, wat u noodig kunt hebben. Spreek niet over het kleine cadeautje, dat ik hier voor u achterlaat. Dat zfjn „zaken" die de vriendschap niet onmogelijk moet maken. Ik groet mfjn kleine collega op broederlijke wfjze en blijf steeds haar toegenegen Xavier de Montalvan.' Het cadeautje, waarover hij sprak, was een ivoren portemonnaie waarin Engelsche goudstukken en bankbiljet ten tot een waarde van twaalfhonderd gulden. Esther was niet beleedigd door het aanbod van dat geld en was ook niet ongeneigd om het te gebruiken. Zij had zichzelf nooit verbloemd dat zij het middel zou kunnen zfjn tot Mogen wfj nog even in herinnering brengen, wat hij toen precios zeide? „Ik wil meer in 't algemeen spreken over optochten op Zondag. Ik weet zeer goed, dat niemand te heilig kan zijo, maar wel met be krompen inzichten kan zijn behept. Nu begrijp ik niet best, wat men hebben kan tegen optochten met muziek. Ik voor mfj zou wenschen, dat er alle Zondagen muziek was ik voor mfj vind hierin verhooging van den Zondag. Dat kan zeer goed samengaan met godsdienstig gevoel." Toen hebben wfj reeds onze stad- genooten aangeraden eens in hun ge moed te overleggen of het wel wen- schelijk was nog meer anti-revolution- nair bloed in den Gemeenteraad te helpen brengen. Dat de Roomsch-Katholieken thans ten opzichte van Zondagsheiliging één lyn hebben getrokken met de anti revolutionairen, bewijst dat de Ge meenteraadsverkiezingen in zicht zyn en laat geen twfjfel over, of de coali tie zal zich ook op dit terrein doen gelden. Dat moge een ernstige waarschu wing zyn aan het adres van alle vrij zinnigen en tevens aan dat van hen, die meenen, dat men hier in Amersfoort meer allerlei congressen, jaarvergade ringen, festiviteiten enz. moeten trach ten te krijgen, omdat zulks in het be- laüg is van de stad in het algemeen en van de neringdoenden in het bij zonder. Krjjgec de kerkelijken de overmacht in den Gemeenteraad, dan zal Amers foort op Zondagen spoedig een doode stad worden genoemd. De waarschuwing is in de Gemeente raadszitting van gisteren gegeven. Men doe er zyn voordeel mee. OORLOGSGEVAAR. Er komen sensationeele berichten den roem van haar meester en daaren boven zou het idee van alleen op het vaste land te zfjn zonder geld iets zijn waartoe zelfs haar moed niet in staat zou wezen. Toen Suzanne haar zeide, dat het rjjtuig voor de deur stond, deed zij haar hoed en mantel aan met de illusies van iemand, die een onverwacht vacan- tiereisje gaat maken en van dat oogeD- blilc af tot aan haar aankomst te Parijs, om half zes, had zij alleen belangstel ling voor haar steeds veranderende omgeving. De zonnige zee, het op een meer gal ij kende kanaal van Calais met al zijne verschillende kleuren, de droome- rige duinen bij Boulogne, Amiens en zijne tunnels, de eentonige vlakten van Noord-Frankrfjk en per slot de forsche vestingwerken, de hooge hui zen, de drukke straten, het verbazing wekkend labyrinth van dat Parfjs, waarvan ze zich zoo dikwijls eene voorstelling had gemaakt, brachten haar als in een droom aan het eind van haar reis. ,Is het een groot hotel, Suzanne?" vroeg zij, toen zy het station verlaten hadden en in de richting der boule vards voortratelden. „Zouden we een kamer kunnen krijgen, denk je Suzanne was bijna te verbaasd om iets te kunnen zeggen. Alsof iemand, die geen kamer besteld had, naar het uit het Oosten van Europa. De Ween- sche Zeit namelijk ontving de volgende mededeeling uit Lemberg. „Bij Podwolocziska, het laatste Rus sische station voor de Oostenryksch- Russische grens, zyn ongewone be wegingen van Russische troepen in de richting van de Oostenrijksche grens waargenomen. Overal worden groote troepenafdeelingen samengebracht. Hooggeplaatste Russische officieren doorreizen de grensdistricten. De ge meenten worden aan haar veiplich- tingen in geval van mobilisatie her innerd. Gouverneur-generaal Ivanoff, de nieuwe opperbevelhebber van het militaire district Kieff, bezoekt garni- zoens en versterkte punten en zeide tot de officieren van Krzemienice Ge moet u gereed houden alsof de oorlog ieder oogenblik kon uitbreken. Het garnizoen Preskoeroff, dicht bfj de Oostenryksche grens, is met 5000 man vermeerderd." Dat ziet er niet opbeurend uit en de toestand is dan ook zeer gespannen. De Neue Freie Presse, die in den laatsten tfjd veelal officieus genoemd werd, betreurt in een hoofdartikel, dat de Russische politiek zich van de Fransche en Engelsche afscheidt en de inlijvingsquaestie weer te berde wil brengen, nadat deze met Turkfje ge regeld is. Rusland's houding, vervolgt genoemd blad is buitengemeen gevaarlijk en zou tot een Europeeschen oorlog aanlei ding kunnen geven, want volgens art. 1 van het Oosten rij ksch-Duitsch ver bond zijn Oostenrijk en Duitschland verplicht elkaar te steunen ingeval een van de beide landen door Rus land werd aangevallen. In diplomatieke kringen gaat het gerucht, dat Rusland van plan is de Mogendheden uit te noodigen geza menlijk te Weenen stappen te doen. Rusland wil dat men niet alleen te Belgrado, maar ook te Weenen ge meenschappelijk zal optreden. Het mag verwacht worden, dat Duitschland hieraan geen deel zal nemen en niet zal medewerken om Oostenrfjk-Hongarije op dezelfde wijze te behandelen als Servië. Het voornemen der Russische poli- ticie zal te Berlfju geen instemming vinden. Zfj zijn blijkbaar van plan het hotel Ritz zou gaan. „Mijnheer Xavier heeft van ochtend getelegrafeerd, mademoiselleIn Frank rijk kan hfj alles gedaan krfjgen, want de heele wereld kent monsieur de Montalvan Wij zullen er de mooiste kamers krijgen en er madame Julia vinden, om ons te zeggen wat wfj doen moeten." Op dat oogenblik waren ze de groote boulevards opgereden en ontrolde het drukke Parijsche leven zich voor hun blik. De tocht was haar te kort ea toen het rijtuig stil hield voor den ingang van het hotel Ritz, speet het haar bfjna, dat het al voorbij was. „Is het hier, Suzanne, is dat het hotel vroeg zfj. „Dat is het Ritz-hotel, mademoiselle. U hebt zeker wel nooit iets derge lijks gezien I Ik zal eens gaan kfjken, welke kamers voor u bestemd zijn." Esther wist weinig van hotels af, behalve van die in haar geboorteplaats Exeter en dus verbeeldde ze zich dat dit hotel daar wel op zou lijken. Ze ging dus, zonder erg nieuwsgierig te zijn naar binnen, maar nauwelijks had zij den drempel overschreden of zy kwam geheel onder den indruk van de prachtige gang, van het binnen plein met zyn fontein en van de vesti- buli die in geheel Parijs haars gelijke niet heeft. Zij vond het ongelooflijk, gemeenschappelijk optreden der Mo gendheden te Belgrado te beletten. Wil Rusland zich niet daarbij aan sluiten, dan onder voorwaarde, dat hetzelfde te Weenen zou geschieden, dan maakt het de actie der Mogend heden onmogelijk. FINLAND. De Finsche Landdag is eergisteren by Keizerlijke Oekase ontbonden. In Mei a. s. zullen de nieuwe verkiezin gen plaats hebben en 1 Juni daaraan volgende zal de nieuwe Landdag worden geopend. VENEZUELA. De Parijsche correspondent van de N. Ct. schrijft dd. 22 Februari Heden heb ik een schrijven gezien van een van Castro's secretarissen, gedateerd uit Dresden, waarin (aan den bekenden publicist Gomez Carillo) namens den ex-president gemeld wordt, dat deze reeds een hut heeft besproken op een boot, die 26 Maart a.s. naar^J La Guaya vertrekt. Formeel wordtin f die missive meegedeeld, dat Castro medio April weer in Yonezuela hoopt te zijn. De Limburgsche Staten verkiezingen. Het onderzoek dat op bevel uit Den Haag door de Rijks politie wordt ingesteld, naar eventueel strafbare feiten, die by de verkiezin gen in de Statendistricten Gulpen en Meerssen zouden hebben plaats gehad, is nog steeds aan den gang, meldt De Msb. EDkele hoofden van politie zijn reeds, voor wat hun kring betreft, met dat onderzoek klaar gekomen, en hebben hun, ongetwijfeld belangrijke, dossiers aan den officier van justitie bfj de Arrondissements-Rechtbank te Maastricht doen toekomen. Is het blad goed ingelicht, dan moe ten de verzamelde gegevens van dien aard zfjn, dat het niet onwaarschijn lijk is, dat er voldoende termen aan wezig zijn om van justitiewege in te grijpen. Vereenvoudigde schrijf- w ij z e. Bij den aanvang der verga- dat een gewoon sterveling de gast vrijheid zou inroepen van zoo'n paleis en toch deed zij het. Zij zou weg zijn geloopen als Su zanne er niet geweest was. Suzanne had ontdekt dat een van haar kamers op de eerste verdieping lag, het was een kleine suite, die uit zag op het plein en de fontein. De oud-Fransche meubelen vielen zeer in Esthers smaak en het alleen zfjn troostte haar en toen haar kamenier een beelderige japon van zfjde en chiffon had uitgepakt en haar het haar zoo mooi mogelijk had opgemaakt, gaf zij toe, dat het misschien toch wol lo» zou loopeu, beneden. Tot nog toe had zij niets gehoord noch van madame Julia, noch van dr. Xavier, maar een telegram, dat zij om half zeven kreeg, bevatte een verklaring voor hunne afwezigheid. Julia tele grafeerde dat zij te Dinant den trein gemist had en dus eerst den volgen den dag zou komen. Dat nieuws was niet erg troostrijk, maar Esther besloot er zich door te slaan. Zy was van plan om in de „wit en karmozijn-roode" eetzaal beneden, te gaan ^ineeren en daar ze eindelijk begon te begrijpen dat ze zelfs in zoo'n gezelschap nog vrij goed uitkwam, verzamelde zij al haar moed en ging in de gang zitten om naar de muziek der Hongaarsche kapel te luisteren. Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1