DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 52 DR. XAVIER. WOENSDAG 3 MAART 1909. 6e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DE EEMLANDER". Hoofdredacteur R. G-. RIJKE NS. Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: BREEDESTRAAT 18. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. MLANDER Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtlën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advcrtentiën en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau B. f. ALTA, Warmoesstraat 76 78 to Amsterdam DE BALKAN-CRISIS. Algemeen was de blik naar Servië gericht in de laatste dagen, om te weten hoe dat land zich zou gedragen na de vermaning van Rusland. De voor- teekenen zijn gelukkig voor den vrede. In de eerste plaats heeft de Koning gesproken. Aan het gisteren ter eere van de nieuwbenoemde Ministers gegeven hofdiner deelde Z. M. mede, dat aan ieder, die zich in politiek opzicht mis dragen had, gratie was verleend. De Koning wenschte zich geluk met de toenadering der politieke partijen, waaruit het tegenwoordige Kabinet ontstond. De omstandigheden zijn zonder twijfel moeilijk, maar de Souve- rein en het geheele volk zien de toe komst met vertrouwen tegemoet, om dat zij de leiders van het Servische volk vereenigd zien om de leiding der staatszaken op zich te nemen. Zooals alle Serviërs op het tegenwoordige voor de bestemming des vaderlands zoo beslissende oogenblik alle aanval len en beleedigingen vergeten, zoo vergeeft ook de Koning alle tot hem en zijn huis gerichte beleedigingen. De Koning eindigde met te zeggen Moge van nu af alle oneenigheid on der ons verdwijnen, moge onze in borst meer dan ooit vervuld zijn van haat tegen egoistisehe verlangens, zoodat wü allen vervuld van dezelfde vurige liefde voor het vaderland, als een enkel man ons zullen opwerpen voor de verdediging van de bedreigde toekomst van het vaderland I De Ko ning is overtuigd, dat de regeering, samengesteld uit erkende vaderlands lievende mannen, in staat zal zijn de verwachtingen te verwezenlijken, die het telegram uit Boedapest opwekt. Verder wordt uit Belgrado gemeld, dat de toestand daar geheel en al veranderd is. Zondag en Maandag ochtend nog was iedereen opgewonden ten gevolge van de b.richten over het samentrekken van troepen en het ophanden zijn van den oorlog. Sedert Maandagmiddag is er echter een groote Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 29) .Mijn zuster is nog naar het huis van graaf De Fleury gegaan maak u over haar niet ongerust camarade, zij is oud genoeg om op zich zelf te kunnen passen. Ik wilde van avond een oogenblikje met u spreken, wij zullen er weinig gelegenheid meer toe hebben." Het rijtuig rolde door den breeden faubourg St. Germain en de duisternis van de schemerachtig verlichte straat omhulde hen. Esther merkte dat hij nog steeds haar hand vaster hield en haar aankeek met zijn diep liggende oogeD, waarme hij tot in haar ziel kon lezen, naar zij zich verbeeldde. Vijf maanden lang was ze met dien vreemden man zoo nauw verbonden geweest als een dochter met haar vader en toch was hij steeds een vreemde ling voor haar. Maar vandaag was zijn stem vleiend als die van een kind. Terwijl hü sprak, hield hij haar hand m de zijne zij begreep dat hij ernsti ge dingen met haar te bespreken had. ommekeer waar te nemen. De vrede lievende gezindheid overheerscht en haast niemand wil meer van een oorlog weten. Ook de pers zingt een toontje lager en sjreekt weinig meer over een oorlog. Het blad Wecernje Nowosti zegt zelfs op stelligen toon, dat er geen oorlog zal komen. Ieder een moet maar aan zijne gewone bezigheden gaan. Het land haeft genoeg geleden, de heele handel is met lamheid geslagen en de crisis heeft Servië 50 millioen dinars gekost, die nu afbetaald moeten worden. Men moet zich niet door de mensshen in de koffiehuizen laten opruien. PORTUGAL. De Koning opende in eigen persoon met het gebruikelijk ceremonieel de Cortes. Hij las een Boodschap voor, waarin een uiteenzetting werd gegeven van den binnen- en buitenlandschen politieken toestand en waarin het programma van het Kabinet werd aangegeven. Ik zal, zeide de Koning, de tradi- tioneele alliantie met Spanje en de oude banden van vriendschap hand haven. Het bezoek van Koning Alfons aan Villa Viciosa droeg geen politiek of plechtig karakter, maar niettemin was het mij uitermate aangenaam. Het getuigde van vriendschap tusschen de beide Vorstenhuizen en de beide landen. Ik voel my gelukkig te kunnen herinneren aan de hartelijkheid der betrekkingen met de Spaansehe zuster- natie. Met de andere Mogendheden zijn de betrekkingen eveneens vriend schappelijk. De vreeselykeaardbevings ramp te Messina en te Reggio bracht in Portugal een gevoel een sympathie teweeg. Ik deel de smart van Italië. Wat betreft het binnenlandsch poli tiek leven, verheug ik my over de volkomen publieke rust, die in den lande is wedergekeeid en over de ge hechtheid der om den troon geschaarde politieke groepen. De Koning herinnerde aan den uit muntenden indruk, dien hy medebracht van zijn reis door Noord-Portugal. Daarna somde hy de maatregelen op, die tie Regeering zal voorstellen om de inkomsten en uitgaven met elkaar in evenwicht te brengen, voorts den bouw van een arsenaal op den linker- „Esther", zei liy eindelyk, ,ik heb u zes maanden geleden te Londen een belofte gedaan. Zeg my, camarade, heb ik die belofte gehouden, of is het my mislukt?" „U hebt ze gehouden, u hebt ze schitterend gehouden," riep zij uit, „ik heb niets dan geluk gekend in uw huis, u hebt mij een heel andere we reld leeren kennen, hoe kunt u zoo iets vragen." Hy draaide zijn hoofd om en keek naar het glimmende plaveisel, waar eenige van de ronddwarrelende sneeuw vlokken begonnen te smelten. „Ja", zei hij. „ik heb een belofte gedaan en ik heb ze gehouden. Gy zyjt de mooiste vrouw in geheel Parijs. De wereld staat voor u open. Gy be schikt over de grootste macht, die een vrouw kan bezitten, gebruikt ze voor het welzijn van degenen, die uw liefde en uw vertrouwen weten te winnen. Later zullen wy ons geheim aan ande ren openbaren. Maar die dag is nog niet gekomen. Misschien zal hy nooit komen. Het noodlot speelt ons rare parten, als we juist behoefte hebben aan kalmte en rust. Op het oogenblik ben ik er het meest op gesteld dat gy my als uw vriend beschouwt, Esther. Dat zal misschien in de toekomst blijken iets te zijn." Zyn stemming maakte haar niet weinig ongerust. Al de betere ingevin- Taagoever met eigen schatkistmiddelen, de splitsing van het Ministerie van Openbare Werken in Ministerie van Openbare Werken, Post, Telegraphie en Spoorwegen en Ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid. Ten slotte zeide de Koning, dat alle Ministers maatregelen zullen voor stellen, reeds lang door de openbare meening geëischt en strekkende om de verschillende financieele vraag stukken op te lossen door besparingen te maken in het moederland en in de buiten Europa liggende provincies met het doel om in den verlichten, vrijen en ordelievenden Staat voor uitgang en voorspoed te brengen. TURKIJE. De aankomst van de Oostenrijksche Lloydboot Boekowina te Saloniki ging met eenige feestelijkheid gepaard, daar dit het eerste Oostenrijksche schip was, dat na het eindigen van de boy cotbeweging zou worden gelost. De Turksche havenarbeiders en het Oos tenrijksche scheepsvolk hielden beiden vriendschappelijke demonstraties. Leve Oostenrijk, leve Turkije, klonk het van beide zijdon. Vriendschappelijker kon het waar lijk al niet na den stillen strijd van zooveel maanden 1 PERZIË. De leider van de Perzische revolu- tionnairen in het buitenland is uit Genève te Constantinopel gearriveerd. Hij moet plan hebben naar zijn vader land terug te keeren en verklaarde, dat de revoiutionnairen gesteund in hun actie door Rusland en Engeland, binnen één maand de grondwet in Perzië zullen hebben hersteld. De RegeeriDgstroepen moeten tij dens de gevechten om Tabriz op de ergerlijkste wyze onder de weerlooze boerenbevolking uit de omstreken dier stad hebben huisgehouden. Dorpen werden verbrand, hoewel hun bewoners geen deel namen aan den strijd. Zelfs kinderen werden ver moord. Het Perzische comité te Londen is door den leider der beweging in Perzië, Sattar Khan, telegraphisch in keunis gesteld van deze gruweldaden. „Wij brengen, seinde Sattar Khan, gen barer edelmoedige natuur werden door zyn woorden opgewekt. „U hebt me het leven gegeven", riep ze uit. „Ik zou u nooit voldoen de kunnen bedanken. Ik kan geen woorden vinden om u te bedanken U is de beste en de eonige vriend dien ik ooit gehad heb". Hij trok haar naar zich toe en kuste haar. „Noem mij zoo altijd camarade, noem my zoo altijd, wat er ook gebeuren moge." Terwjjl hy dat zei, hield het rijtuig stil, zy stapten er uiten gingen haas tig naar boven naar de prachtige apar- tementen, die hy voor haar in de Avenue Hoche gehuurd had. In de groote, witte, smaakvol gemeubelde salon, die schemerachtig verlicht was door met kappen versierde lampen, zei Esther haar vriend en weldoener goeden nacht. Een oogenblik zag zij hem voor zich staan zijn vriendelijke oogen keken haar stralend aan. Zijn jas stond open en hy hield zijn witte handschoenen tusschen zjjn ijzersterke vingers geklemdzonder een woord te spreken was hij verdwenen en Su- zanna haar kamenier stond naast haar. XI. Esther sliep dien nacht niet veel. Ondanks haar lust om te slapen, ver volgde het tooneeltje, dat zjj zoo even deze barbaarsche handelwijze ter ken- Dis van de beschaafde wereld en pro testeeren heftig er tegen, dat de boe renbevolking, die zich geheel onzijdig houdt, op een dergelijke wyze wordt mishandeld." Het Nut. Het nut heeft aan zyn talrijke instellingen ten bate van de volksontwikkeling een nieuwe in stelling toegevoegd, welke algemeene bekendheid verdient in alle deelen des lands. Het heeft in 't leven geroepen het „Centraal Bureau van advies voor eigen studie". Het doel van dit Bureau is, als be trouwbaar tusschenlichaam werkzaam te ziju tusschen hen die niet in de gelegenheid zijn, het voor hen noodige onderwijs op de gewone mondelinge wijze te ontvangen en daarom onder wijs per correspondentie wenschen in een of ander vak of taal, en de per sonen dieaanhevelenswaardigen bereid zyn, le dit onderwijs, desgevraagd, te geven 2e omtrent de te gebruiken handboeken te adviseeren, en zoo de aanvragers te helpen, langs den kort- sten en besten weg het voorgestelde doel te bereiken. De vestiging van dit Bureau is het gevolg van het onderzoek, dat van wege de Maatschappij omtrent het Correspondentie-onderwijs is iDgesteld en waaromtrent het rapport in 1907 is verschenen. Postverdrag met Bel- g i e. Reuter seint uit Antwerpen dd. heden De Matin meldt, dat de Belgisch Nederlandsche postadministraties het geheel eens geworden zyn over het beginsel van een verlagiDg van de porto's tusschen Nederland en België. De vermindering zal 5Ü pCt. bedragen. Vrouwenkiesrecht in de Ned. H e r v. Kerk. Ds. Reitsma te Noordwolde, als voorzitter van het hoofcomité en ds. Vorster te Oldeber- koop, hebben in de meeste gemeenten van Nederland brochures gezonden en inteekenlysten voor degenen, die willen had bijgewoond haar in die mate, dat zij er niet aan ontsnappen kon. Het op nadrukkelykeu toon uitgesproken „goeden nacht", van dr. Xavier, waar schuwde haar, dat er eene verande ring op til was en dat haar een nieuw leven wachtte, waarvan zy nog niets afwist. Zij vreesde dat zoo'n veran dering niet zonder gevaren zou zijn. Een angstig voorgevoel zei haar, dat het geluk, dat tot haar gekomen was, wel eens weggenomen zou kunnen worden. Als zij in een gedrukte stem ming was, dan maakte zij zich eene voorstelling van zich zelf, als van een hulpeloos schepseltje zonder vrien den, de onbelangrijk» figuur aan de deur van den schouwburg. Haar spie gel was altyd haar toevlucht, als ze zich in zoo'n stemming bevond. Zij wist dat zij een mooie vrouw gewor den was. Zij kon niet slapen en de vreemde kamer, waai in zij zich bevond, maakte haar nog onrustiger.De inrichting er vaD was zeer smaakvol er ontbrak niets aan maar het oud-Fransche ameublement, die parketvloer en de lange stijve spiegels ontnamen er alle huiselijkheid aan en gaven den indruk van een tijdelijke verblijfplaats. Esther betreur de tot op een zekere hoogte het mooie kasteeltje te Thonon en het leven in het land van den wijnstok. Zij dacht dat ze op zijn hoogst een paar weken medewerken in de beweging voor vrouwenkiesrecht in de Ned. Herv. Kerk. De aanhef der lijsten is van den volgenden inhoud „Ondergeteekenden, allen vrouwe lijke lidmaten der Nederl. Herv. Ge meente te betuigen hare instem ming met het door een daartoe ge vormd comité aan de Synode van 1909 aan te bieden adres, waarin ver zocht wordt wijziging van art. 3 in dien zin, dat in plaats van manslid maten voortaan worde gelezen lid maten, zoodat dit artikel dan luidt als volgt Stemgerechtigde leden eener ge meente zijn alle lidmaten, die onder haar ressort wonen, den ouderdom van 23 jaren bereikt hebben en ten minste één jaar geleden, hetzij bij den kerkeraad geloofsbelijdenis hebben af gelegd, hetzij op ingediende attestatie of bewys van lidmaatschap als lid- maten der gemeente erkend zyn. Geen stemrecht worde uitgeoefend door hen, die onder censuur of cura- teele staan, of in het jaar, dat aan de stemming of verkiezing vooraf gaat, door eenig armbestuur zijn be- beeld geworden." Rijkspostspaarbank. De Staatscourant van 17 Februari jl. be vat het Koninklijk Besluit van 29 Januari ji. houdende o.m. de intrek king der art. 8 en 9 van onze Spaar- bankwet. Die artikelen schrijven voor, dat de inlegger, na eiken inleg van f 25 of hooger, van den directeur der Rijks postspaarbank hiuneu eeu bepaalden tijd moet ontvangeneen kennisge ving dat die inleg ten zijnen name bij die instelling is geboekt, en dat hij zich, hij de ontvaDgst van dat stuk, moet verzekeren of de inschry ving in zijn boekje daarmede overeenstemt. Bedoeld besluit treedt reeds binnen enkele dagen in werking, en dus wor den de kennisgevingen weldra af geschaft. Deze afschaffing houdt oorzakelijk verband met de invoering van nieuwe controlemaatregelen, waardoor de ken nisgevingen overbodig zijn geworden. Komon er auto's en motorrijwie len by do legerkorpsen? Naar het Vad. te Parijs zouden doorbrengen, voordat ze naar het Zuiden en den zonneschijn terugkeerden. Als ze iets had, dat haar troostte, dan was het haar eigen, kostbaar ge heim, waarvoor ze zelfs tegenover zich zelf maar half uitkwam. Hier in deze stad had zij den roman van haar leven gevonden. Zij haalde zich het tooneeltje in het huis van den hertog voor den geest, deed haar oogen dicht en herhaalde Arthur's woorden, even als iemand, die wakende droomt. „Hij heeft my lief," zei zij, „hij heeft mij lief, en ik zal hem morgen zien I" Er is in het leven van een jong meisje geen oogenblik, dat meer beteekent, dan juist dat. Esther viel eindelyk inslaap, tevre den over haar droom en werd eerst laat in den morgen wakker, toen het onder haar raam in de Avenue al heel druk was. Zjj wist dat het al erg la■Mt was en de onvermoeide Suzanna ver sterkte haar in dat vermoeden, toen zy met de Boodige drukte de kamer binnenkwam met een kop dampende koffie, en een snoeperigen peignoir. „O, mademoiselle, wat slaapt u vastl het is byna tyd voor het déjeuner. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1