UIT DE PERS. Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Rechtzaken. ALLERLEI. MÏDEDEELINGEN VAN HEï KONINIL. NED. MET. INSTITUUT. (Opg#ma*kt Toorin. 10.50 uur.) D# Bildt, 4 Maart 1909. Hoogste barometerstand 765.9 m.M. te Seydisfjord laagste 742.4 m.M. te Brussel. Verwachting tot den avond van 5 Maart 1909. Wind: Zwakke tot matige, veran derlijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaarbewolkt, waarschijnlijk neer slag. TemperatuurIets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 748 m.M. Vorige stand te 12 uur 750 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 39 Laagite hedennacht F. 28 Hedenmiddag 1! uur F. 33 jaarlijks een bedrag van 100 millioen mark op voor de Rijksschatkist, welk bedrag uit belastingen op het bezit te dekken is. Na 19l4 kan dit bedrag iedere 5 jaar met 5 pet. verhoogd worden. De Bondsraad zal het bedrag iedere 5 jaar vaststellen. De bedragen, die elke Bondsstaat moet opbrengen, mogen niet dan door directe belastingen worden opgebracht. Waar geen algemeene vermogens- of inkomstenbelasting bestaat zullen be- lastingen op gebouwen, grondbezit en kapitaal in de beboafte moeten voor zien. Inkomsten van 3000 tot 20.000 mark blijven onbelast. Brengen deze nieuwe belastingen ni»t voldoend» op, dan moeten opcenten geheven worden van de reeds be staande belastingen van deze soort. Waoneer de landswetten, die voor deze regeling noodig zijn, niet tijdig worden uitgevaardigd, bepaald de Bondsraad welke, en hoeveel opcenten geheven zullen worden. PORTUGAL. Tijdens het Carnaval zijn te Lissa bon 204 personen gearresteerd, die door de wijze, waarop zij zich verkleed hadden of door het zingen van politieke liedjes van huQ vijandige gezindheid tegen de huidige Regeei ing blijk gaven. Hier en daar gaven deze aneslaties aanleiding tot vechtpartijen en ver scheidene personen werden bij die ge legenheid min of meer ernstig gewond. O. a. was een troepje feestvierders op het schandelijke denkbeeld gekomen de gebeurtenissen van 1 Febr. 190S te parodieeren. Twee lykkisten (die de lijkkisten van den Koning en den Kroonprins moesten voorstellen) wer den door de politie in beslaggenomen, terwijl hot geheele troepje terecht werd gearresteerd. SPANJE. In een der bladen komt het bericht voor, dat een bom met brandende lont tegen den muur van het koninklijke ■paleis te Madrid geplaatst werd ge vonden. Verscheidene inhechtenis nemingen hebben plaats gehad. Huisvlyt-tentoonitsl- 1 i n g. Indertijd werd gewezen op de wenscbelijkheid, zich vóór 1 Maart op tev geven ter deelneming aan de Utrecbtsche Huisvlijt-ten toonstelling. Het is niet overbodig hier op te wyzen, dat de aangifte van dien termijn alleen wenscbelyk doch niet noodzakelijk was. De gelegenheid tot aanmelding aan 't secretariaat Yoorstraat 85 blijft nog steeds opengesteld. Middenstandstentoon stelling 1909. Het Uitvoerend Comité der dezen zomer te Amster dam te houden Middenstands-Tentoon stelling verzoekt ons, er nog eenB de aandacht op te willen vestigen, dat met het oog op verscheidene aanvragen besloten is, aan de tentoonstelling een speciale groep toe te voegen voor voedings- en genotmiddelen. Het Comité werd daartoe vooral geleid door den wensch, de Neder- landsche industrie gelegenheid te geven, ook op dit gebied te toonen, wat ze kan en praesteert. Waar onze con serven-, jam-, sigaren- en sigaretten- fabrieken etc. te veel om hier alle afzonderlijk te worden gememoreerd de concurrentie in het buitenland met glans kunnen doorstaan, meende men een dergelijken belangrijken tak van nijverheid niet te mogen buitensluiten, waar reeds betrekkelijk vele aanvragen om toelating door haar waren inge zonden. Bovenal hoopt men aldus ge legenheid te bicden aan fabrikanten van zuivere, oavervalschte vruchten sappen, jams etc. om hun producten bekend te maken. In een dezar dagen gehouden ver gadering van het Uitvoerend Comité werd een sub-commissie geïnstalleerd, die speciaal belast zal zijn met de regeling der inzendingen op het gebied van tuinbouw, plantkunde en land bouw. Deze sub-commissie bestaat, naast een tweetal vertegenwoordigers van het Uitvoerend Comité, uit af gevaardigden van de Vereeniging van Patroons in het Tuinbouwvak en van de afdeeling Amsterdam van de Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, zoodat een waarborg verkregen is, dat deze inzendingen volkomen zaakkundig zullen worden geregeld en behandeld. Door het Uitvoerend Comité is een der fraaist gelegen expositieruimten ter beschikking der commissie gesteld en reeds thans is zekerheid verkregen dat deze ruimte op waardige wijze zal worden .gevuld" waardoor de ten- tooMstelling een niet geringe attractie rijker geworden is en het succes zeer zeker niet weinig verhoogd zal worden. Tevens werd besloten, dat men zal trachten gedurende de tentoonstelling expositie en wedstrijden te organisee- ren van diverse soorten van kweek- planten, van palmen, van gesneden bloemen enz., waarbij zoo veel mogelijk voor afwisseling en verscheidenheid zal worden zorg gedragen. Eeö R. Katholieke demo cratische p a r t jj. „DeTijd" maakt melding van een circulaire blijkens welke door eenige personen te En schede en Hengelo woonachtig, po gingen wordeD gedaan, om demo- cratisch-gezinde katholieken bij de a.s. Kamerverkiezingen te doen op treden met een eigen program, waar van als eerste eischen vermeld worden a. algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwenb. een persioen van staatswege voor alle oude arbeiders c. verkorting van den arbeidsdag niet alleen voor vrouwen maar ook voor volwassen mannen d. bezuiniging op leger en vloot. PRULLEBOEL. Het Vad. schrijft: De Standaard het was wel noo dig komt ons verzekeren, dat er op Patrimonium's jaarvergaderisg bij de leden geen sprake was, van zich bedrogen te gevoelen. De woordenkeus is zeer precieus. Inderdaad, ook wy gelooven, dat men dit niet gevoelde. Hetgeen niet weg neemt, dat het toch gebeurde. Onder hypnose gevoelt de patiënt over het algemeen genomen niet, hoe en wat er met hem gesold wordt. De Patri moniale Kuyper-hypnose onderscheidt zich in dit opzicht niet van andere vormen van hypnose. Maar er is meer, zegt de Std. „Heel Patrimonira wist, dat het eerste Rechtscbe Kabinet dat na het aanhangig worden van de Sociale vraagstukken was opgetreden, volledig zijn sociaal program had uitgewerkt; dat Arbeidswet, Ziekteverzekering, Land bouw verzekering, visscherjj ver zekering, invaliditeits- en ouderdoms- verzekering gereed lagen, en dat het alleen de Liberalen zijn geweest, die .door het Kabinet van 1901 af te bre ken, den voortgang van het werk had den gestuit." Dit geluid hebben wjj meer verno men, en men kan er zeker van zijn, dat het bij de komende verkiezingen nog dikwijls in de ooren der kiezers zal klinken. Toch zou het meer overtuigend ge werkt hebben, indien het Ministerie- Heemskerk die wetsvoorstellen hadde overgenomen. Men zegt, dat het dit naliet, omdat zy op den keper be schouwd dezelfde fouten vertoonden als bet nu op initiatief der Tweede Kamer van de agenda afgevoerde ont- werp-wet op de openbare inzamelingen, een paradepaard uit denzelfden stal. Misschien kan De Standaard ons nader inlichten omtrent de reden, waarom het bevriende Ministerie- Heemskerk van al die voortreffelijk sociale wetten er geen enkele overnam. Wij beloven gaarne onze medewer king om het ter kennis te helpen brengen van Patrimoniums getrouwen. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 9 Maart 1909, des namiddags te half twee ure. 1. Voorstel van B. en W. betreffende de Waterleiding. 2. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der begrooting, dienst 1909, in verband met hun voorstel betreffende de waterleiding. 3. 2e stemming over het amende ment-Oosterveen in zake het verhuren van een gemeente-terrein aan het circus Charles en verdere behandeling van het desbetreffend voorstel van B. en W. 4. Voorstel van B. en W. tot het geven van verlof aan den onderwijzer J. Hilke. 5. Voorstel van B en W. tot ver lenging van het verlof van de on der- wijzeres W. Akkerman-Bakker. 6. Voorstel van B. en W. betref fende tegemoetkoming aan personen, te voren dienstdoende bij de schutterij. 7. Voorstel van B. en W. betref fende een adres van J. van Keulen inzake de herstelling van een gedeelte werfmuur. 8. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de verordening betreffende de straatpolitie. 9. Vaststelling van het le gedeelte van het kohier der Inkomstenbelasting dienst 1909. 10. Vaststelling van het 3e supple toir kohier der staatbelasting, dienst 1908. RAADSSTUKKEN. De 2e afdeeling van den Gemeente raad vergaderde op 11 Dec. 1908 en 24 Februari 1909 ter bespreking van de waterleiding. Het verslag dier vergaderingen luidt als volgt „De afdeeling geeft eenstemmig als hare meening te kennen, dat het in 't belang der Ge neente is, een advies van een deskundige te doen inwinnen betreffende de oprichting en exploitatie eener drinkwatei leiding door de Ge meente. Zij acht de voorwaarden, gesteld door den deskundige, met wien Burge meester en Wethouders voorloopige besprekingen gehouden hebben, aan- neemlyk. Zy oordeelt het raadzaam, de be handeling van het voorstel van B. en W., dato 21 November 190S, afd. I uo. 1575, aan te houden, totdat het advies van den deskundige is inge komen. Het komt haar niet raadzaam voor, de besprekingen, die tot haar besluit geleid hebben, te openbaren." Naar aanleiding van de verslagen van de afdeelingsvergaderingen, ge houden op 7 en 11 December 190S en 24 Februari 1909 stellen B. en W. het volgende voor Het college van B. en W. op te dragen een onderzoek te doen instel len in zake de oprichting en exploi tatie eener gemeentelijke drinkwater leiding en in afwachting van de resultaten van dat onderzoek de be handeling van hun voorstel dato 21 November 1908, afdeeling 1, no. 1575 te verdagen. By besluit van 28 Aug. 1906 is door den Gemeenteraad aan eenige personen, die te voreu dienst hebben gedaan by de schutterij een jaarlijkscbe tegemoetkoming gegeven o.a. onder bepaling evenwel, dat die uitkeering verminderd zou worden met hetgeen de belanghebbenden eventueel van het Ryk zouden genieten ter zake van hunne diensten bij de schutterij. Nu is ook van Rijkswege een uit keering toegekend, die evenwel ver minderd wordt met de Gemeentelijke gratificatie. Het komt B. en W. voor, dat, nu het Rijk deze aangelegenheid be schouwd heeft als te zijn van Rijks belang, er voor de Gemeente geen enkele reden kan bestaan, het besluit van 28 Augustus 1906 te handhaven. Alvorens evenwel een besluit tot in trekking uit te lokken, hebben zij zich, met het oog op de belangen der betrokken personen, te dier zake gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken. Volgens ver kregen inlichtingen bestaat er bij den Minister geen bezwaar tegen intrek king van het Raadsbesluit, voorzoover die intrekking als gevolg zal hebben, dat vanwege de Gemeente van 1 Januari {1909 geen schadeloosstelling meer zal worden uitgekeerd. Op grond hiervan stellen B. en W. voor, het Raadsbesluit van 28 Augus tus 1906 met ingang van 1 Januari 1909 in te trekken. Voor belanghebbenden zal h»t, op grond van een en ander, evenwel billijk zijn te bepalen, dat de toelage over 1908 uitgekeerd zal worden zon der aftrek van de Rijks-bijdragen. Uit het jaarverslag over 1908 van de Remonstrantscb Gereformeerde Gemeente te Amersfoort blijkt, dat op 1 Januari het aantal lidmaten be droeg 129, het aantal algemeene leden 38 en het aantal catechisanten 70. De financieels toestand der ge meente is nog verre van rooskleurig. Ofschoon in 1902 nog slechts 74 lid maten tellende tegen 135 in 1908 waren de inkomsten destijds belang rijk hooger. Vandaar dat het bestuur een oproep richt tot de leden om meer steun. „Er zijn nog te velen", lezen we in het verslag, die, in het ver trouwen, dat anderen wel zullen hel pen, zich eenvoudig van iederen steun onthouden. Wij zouden hen ter over weging willen geven wat de heer P. H. Hugenholtz Jr. in zyn „Vrye Ge meenten" zegt: Als ieder door zyn bijdrage zjjn jgemeente steunt en de bloei der vereeniging van ieders steun afhankelijk ,is, wordt daardoor van zelf het gevoel van onderlinge ver antwoordelijk en solidariteit gewekt en daarin de beste waarborg van een bloeiend gemeenteleven." Het jaarverslag van de Amers- foortsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose is in druk verschenen. Daar we dit verslag reeds in zijn ge heel in ons blad hebben opgenomen, volstaan we thans met deze korte mededeeling. We willen er echter nogmaals aan vastknoopen een opwekking om toch vooral bet zoo nuttige werk dezer vereeniging te steunen. Pas begonnen met den arbeid heeft het bestuur reeds ondervonden, hoe uitgebreid het arbeidsveld is, hoe ontzettend veel,er te doen valt. De lijders aan de ge vreesde ziekte moeten veelal aan en met alles geholpen worden, zoodat er veel, heel veel geld noodig is. We hopen dat dan ook spoedig de wensch, in het jaarverslag uitgesproken, dat het aantal leden zal verdubbeld wor den, zal zijn bewaarheid. By de wedstrijden van den Koninklijken Officiers Schermbond is gisteren in den korpswedstrijd op de sabel den vijfden .prijs behaald door het 5de regiment infanterie. Aan dezen wedstrijd werd deelge nomen door achttien korpsen van land- en zeemacht, elk door drie offi cieren vertegenwoordigd. By de door Burg. en Wethou ders jvan Bussum gehouden aanbe steding van het maken van bestratin gen voor het dienstjaar 1909 was door onzen stadgenoot W. Bonte ingeschre ven voor f 10553. De laagste inschrij ver G. Wouda te Bussum besomde f 94SO en de hoogste A. Schaapherder te Laren f 11947. De politie heeft gisterenavond in een modistezaak in de Kromme- straat proces-verbaal moeten opmaken wegens arbeidswetovertreding. Een ontvluchte uit Veenhuizen, die nog 22 maanden daar moest ver blijven is door de politie weder in arrest gesteld en teruggebracht. SOEST. De verkiezing van een lid van den gemeenteraad ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer E. J. van der Flier zal plaats hebben op Maandag 5 April a.s., terwyl eventueel de dagen voor stemming en herstemming zyn bepaald op Donderdag 15 en Dinsdag 27 April d.a.v. Aan den heer Burgemeester dezer gemeente is door den heer Commis saris dei Koningin in deze provincie een verlof verleend van 1—31 Maart. BAARN. Door de reorganisatie van de brandweer is de tot nog toe be staande, met ingang van 1 Maart op geheven en vervangen door de vrij willige brandweer. Deze bestaat voor de kom der gemeente uit 52 personen, Ter Eem 10 en Lage Vuursche 10. De nieuwe brandspuit aan de Ooster straat wordt overgebracht naar den Eemnesserweg, ter vervanging van de buiten dienst gestelde spuit aldaar. Gedurende de maand Februari werd aan het postkantoor alhier in de rijkspostspaarbank ingelegd f 16349,69 en terugbetaald f 13780,74. Het num mer van het laatst uitgegeven boekje was 6295. De afdeeling Baarn en omstreken van de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor Borstljjders in Nederland, heeft in het afgeloopen jaar ongeveer f 260 aan het hoofdbestuur afgedragen. Tot af gevaardigde naar de algemeene ver gadering is benoemd de heer dr. A. J. A. Thomas. DE INKTWERPER. In de openbare zitting van het Hoog Militair Gerechtshof werd uit spraak gedaan in de zaak van den 19-jarigen milicien van het 7e regi ment infanterie, die door den Kijjgs- raad te Haarlem niet strafbaar is verklaard en derhalve is vrijgespro ken van de beschuldiging van opzet- telijken wederrechtelijk uit eenflescbje inkt te werpen op bet lichtbruine mantelcostuum vau een dame te Am sterdam, op grond, dat dit feit, hoe wel wettig bewezen, dat het door hem is gepleegd, den beklaagde we gens ziekelijke storing zijner verstan delijke vermogens niet kan worden toegerekend. By een zeer uitgebreid gemotiveerde sententie vereenigde het Hof zich met de conclusie van het rapport, uitge bracht door den door het Hof be noemden deskundige, prof. dr. K. Heilbronner, en overwoog te dien aanzien dat de verkeerde neiging, die bij beklaagde is gebleken te hebben be staan, niet is te beschouwen als een gebrekkige on'wikkeling zijner ver standelijke vermogens, noch als een gevolg daarvan dat zy evenmin kan worden ge acht te zyn een ziekelijke storing zijner verstandelijke vermogens, noch gevolg daarvan, nu bij beklaagde niet waar te nemen zyn geweest noch tijdens het onderzoek zyn waargeno men verschijnselen, tie het aanneme lijk maken dat beklaagde tijdens het plegen van het bewezen verklaarde feit buiten de meergemelde vei- keerde neiging leed aan eenige ziekelijke storing zijner verstandelijke vermogens dat nog te minder grond bestaat in die verkeerde neiging een ziekelijke storing van beklaagde's verstandelijke vermogens te zien, nu uit het onder zoek is gebleken dat daardoor niet werd opgeheven zyn vermogen om de feitelijke strekking en het ongeoor loofde van zjjn handeling te beseffen of te dien aanzien zyn wil te bepalen, zoodat ten hoogste kan worden aan genomen, dat door die verkeerde nei ging dat vermogen by beklaagde werd beperkt dat daarin wel grond is te vinden om beklaagde voor het feit waaraan hij is schuldig bevonden, een gevan genisstraf van niet langen duur op te leggen dat de Krijgsraad derhalve ten on rechte het feit niet strafbaar heeft geoordeeld en daarom het vonnis moet worden vernietigd. Op die gronden werd 's Krijgsraads vonnis te niet gedaan, bekl. schuldig verklaard aan het opzettelijk en wederrechtelijk beschadigen van eenig goed dat geheel aan een ander toe behoort, en veroordeeld tot jeen ge vangenisstraf van acht dagen en in de kosten zoo in eersten aanleg als in appèl gevallen. Roovers in Noordbra bant. Omtrent de inbraak te Kreek, (N.-B.) meldt men aan de Tel. Twee oude menschjes, de echtge- nooten B„ hadden het plan opgevat om, na heel hun leven gewerkt, zich afgesloofd en de zuurverdiende pen ningen opgespaard te hebben, stilletjes te gaan leven. Eenige koeien en kal veren werden door hen dezer dagen, verkocht, waarvan nieuw huisraad werd gekocht, zoodat zy nog ruim f 600 aan baar geld in huis hadden. Eerstdaags zou manlief dit naar zijn bankier brengen. De rooversbende, welke in West Noord-Brabant bestaat, schijnt lont geroken te hebben, want eergisteravond ongeveer half negen kwamen een viertal gemaskerde man nen het huis binnen. De echtelieden welke al te bed lagen hoorden geraas, waarom de man opstond om de oor zaak hiervan te vernemen. Zoodra hy een voet buiten de bed stede zette werd hij bij de borst ge grepen, geboeid en in den kelder ge worpen. De vrouw werd uit het bed gehaald en met een revolver op de borst gericht werd zy genoodzaakt de plaats aan te wijzen en de sleutels te geven waar het geld bewaard werd. Daarna trokken drie der bende naar die plaats, terwijl de overgeblevene de vrouw en de kelderdeur bewaakte met een .revolver in de hand. Toen de buit bemachtigd was, werd de vrouw gebonden, haar een prop in den mond geduwd en in de gang naast het huis neergelegd. Daarop verdwenen de schurken. Gistermorgen werd de vrouw door een buurvrouw in de gang gevonden.

De Eemlander | 1909 | | pagina 2