WEERBERICHT. T hermoinetprstand BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Uit de Omgeving. Ingezonden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 9 Maart 1909. Hoogste barometerstand 773 5 m.M. te Haparandalaagste 747.8 m.M. te Scilly. Verwachting lot den avond van 10 Maart 1909. Wind: Zwakke tot matige Zuide lijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 39 Laagste hedennacht F. '28 Hedenmiddag 12 uur F. 37 tijdsche verkiezing de "overwinning behaald. Hun candidaat sir John Barran, werd met 3028 stemmen gekozen. Op den candidaat der Unionisten Machin- der, werden 2508 stemmen uitgebracht. SERVIË. Te Weenen zijn uit Belgrado be- berichten ontvangen over een duidelijk merkbare ontevredenheid onder het Servische volk met de plannen van het Kabinet Novakowitsj om deeischen aan de Donau monarchie gesteld te laten varen. Voortdurend worden uit de hoofd stad troepen naar het binnenland ge zonden, kennelijk met het doel om bij ev'entueele ongeregeldheden het gezag te handhaven. De geruchten omtrent een tijdelijk verplaatsing van het Hof naar Kragoe- jewatsj schijnen eveneens verband te houden met de dreigende stemming, die ook te Belgrado heerscht. De positie van het Kabinet-Nova- kowitsj wordt reeds als ernstig ge schokt beschouwd. De oorlogspartij is zeer onder den indruk van de buitenlandsche kranten berichten over de plannen van het Kabinet. In het officierscasino te Belgrado kwam het in den nacht van 5 op 6 Maart tot zeer hefiige scènes. De stemming is voornamelijk tegen den Koning gericht. De Kroonprins toont zich echter den laatsten tijd uiterst gereserveerd. AMERIKA. Volgens de Grondwet der Ver. Staten moet de nieuwgekozen presi dent zjjn ambt in Maart aanvaarden. Zuoals men weet is deze plechtigheid dit jaar door de hevige sneeuwstormen eenigszins mislukt. Een aantal leden van het Huis van Afgevaardigden hebben nu besloten een wetsvoorstel in te dienen tot wijziging van het betreffende grondwetsartikel in dier voege, dat de inauguratieplecbtigheid op een gunstiger jaargetijde worde gehouden. De Minister van Oorlog. In den gezondheidstoestand van den Minister van Oorlog, generaal Sabron, is verbetering merkbaar. De generaal is sedert eenigen tijd vrij vaD koorts. Dr. Kuyper en de ouder- domspensionneering. lederen dag blijkt, in hoe erge mate de be weging voor Staatspensionneering den leider der antirevolutionnaire partij verontrust. Er verschijnt bijna geen nummer van De Standaard, of hjj waarschuwt er in tegen dit gevaar. In het Zaterdag verschenen num- ""er gaat hjj verder. Hjj spoort ul. de autirovolutionnairen, die lid van den Bond voor Staatspensionneering zijn, met klem aan, hun lidmaatschap op te zeggen. Hij schetst het streven van dien Bond als volgt De stembus zal niet meor gaan om het algemeen landsbelang, niet om de vraag, welke beginselen in het Staats bewind zullen heerschen, niet meer of Rechts of Links in de meerderheid zal komen, maar alleen en uitsluitend om de vraag, of men, oud wordendo, zonder premiebetaling, hulp van den Staat zal ontvangen. Puur egoïsme 1 Hoe het ons land zal gaan, doet er niet toe, of de Christus in zijn eere heisteld zal worden, is bijzaak, hoofd zaak is alleen maar, of zij de aalmoe zen uit 's Rijks kas zullen ontvangen. Beginselverloochening zoo kras als 't maar kan. En daartoe zoekt men mannen te verlokken, die dusver steeds voor de eere der Christelijke beginselen als één man optrokken. Spreekt hét dan niet vanzelf, dat er maar één antwoord is, dat onze mannen, die dusver met hen liepen, op zoo door en door onredeljjken eisch geven kunnen en zullen Dit besliste antwoord, dat ze hoe eer hoe beter uit den Bond uittreden. Wij zijn benieuwd, zegt het Vad., of de macht van den leider zoo ver gaan zal, dat men dit advies dat met een bevel gelijk staat zal op volgen. „PRO EN CONTRA" Serie V No. 2. Anarchisme. Baarn Hol- landia-Drukkerij 191)9. fu.40. De heer F. Domela Nieuwenhuis uit Hilversum behandelt het Pro. ,Om nu een kort begrip te geven van hetgeen de anarchisten niet en wat zij viel willen, zullen wij dat alles zoo beknopt mogelijk samenvatten, zoodat voortaan geen misvattingen tenzij uit opzet, kunnen plaats hebben." Aldus de heer D. N. Het zal dus wel aan ons liggen, dat we uit zijn betoug niet veel wijzer zijn geworden. Wie meent een logische uiteenzetting om trent het anarchisme er in te vinden, komt o. i. dan ook bedrogen uit, tenzij men een losse aaneenrijging van wonderspreuken en „dikke" woorden, zonder eenigen terugslag op de reali teit des levens, daarvoor wenscht te aanvaarden. De Contra-schrijver, dr. J. van Leeuwen uit Sci iedain ontleedt het negatie-begrip en de stelselmatige vooropstelling van den indivudu der anarchisten als de grondfouten van hun leer, terwijl hij verder aantoont dat zij iun toevlucht niet kunnen nemen tot de wetenschap en de logica, maar dat zij moeten terecht komen bij utopisme en mysticisme. ONZE POLITIEKE PARTIJEN. No. 2. De Sociaal-Democratische Arbeiders Partij, door Mr. P. J. Truelstra. Baarn, Hollapdia-Di uk- kerjj 1909. f 0.40. Een duidelijke uiteenzetting omtrent ontstaan, doel en streven der S.D.A.P. Zonder de verschilpunten tusscben marxisten en revisionisten te verdoe zelen, bespreekt mr. Troelstra meer in 't bijzonder de punten die vereeuen. Aan 't slot behandelt bij de Tri- bune-kwestio en het standpunt van het Deventer' Congies. UIT ONZEN BLOEITIJD. Serie I. No. 3. Van Sterven en Be graven door Dr. L. Knappert. Baarn Hollandia-Drukkerjj 1909. f 0.40. In dit boekje geeft de bekende hoog leeraar aan de Leidsche universiteit een interessante studie omtrent de gebruiken, die om en bij de 17e eeuw bij onze vaderen met sterven en be- graven-worden samenhingen, terwijl hjj aan 't slot een en ander over grafschriften en grafmonumenten mee deelt. Over het algemeen waren de Nedeilanders „hoffelijk in uitvaar den," hetgeen schrijver met tal van belangwekkende aanhalingen uit ver schillende werken aantoont. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 9 Maart 1909, des namiddags om half twee. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig 15 leden. Afwezig de heeren Visser en Salo mons, beiden met kennisgeving. De heer J o r i s s e n Tot mijn spijt, mijnheer de voorzitter, kon ik in de vorige vergadering niet tegen woordig zijn en kreeg ik dan ook eerst na afloop van die vergadering kennis van de vragen door den beer Gerritsen gesteld omtrent helRoomsch worden van twee Protestantsche kin deren in het St. Elisabeths gasthuis. Het is mijn bedoeling niet op het onderzoek dat in dezen wordt ge daan, vooruit te loopenik zou echter wel even van den heer Gerritsen willen weten, wat precies is gevraagd. Wanneer dat onderzoek eenvoudig loopt over de vraag of twee kinderen Roomsch zijn geworden, dan zou dat onderzoek niet zijn ge wettigd dat zou zijn het belemmeren van gewetensvrijheid. Ik meen dat de bedoeling zal zijn geweest van den vrager of er ook pressie is uitge oefend. Zou de heer Gerritsen mij daar even op willen antwoorden? De heer Gerritsen: Ik ben niet bereid, mijnheer de voörzitter, op die vraag te antwoorden. De zaak is in onderzoek, en de heer lorissen is hier niet als directeur van een zieken huis maar als lid van den Gemeente raad. Ik zal op zijn vragen antwoor den, als de zaak hier aan de orde komt. De voorzitter: Ik meen, dat de heer Jorissen met dit antwoord tevreden kan zjjn. De heer Jorissen: Volstrekt niet, mijnheer de voorzitter. Ik kan niet zeggen dat de heer Gerritsen door dit antwoord sterker komt te staan. Medegedeeld wordt, dat zijn inge komen de volgende stukken Besluit van de Ged. Staten houdende beslissing in zake eene reclame be treffende inkomstenbelasting, dienst 1908. Verslag van B. en W. opgemaakt overeenkomstig art. 52 van de woning wet. Verslag over de gasfabriek over 1908 van de Commissie tot bijstand in 't beheer van de gasfabriek. Verslag over den reinigingsdienst over 190S van de Commissie tot bij stand in 't beheer van den reinigings dienst. Verslag over Birkhoven van de Commissie tot bijstand in 't beheer van Birkhoven. Van de gezondheids commissie het verslag over 1908. Verslag over 1908 van het R. K. Seminarie van de O. B. Clerezie. Een schrijven van de Kamer van Koophandel betreffende uitbreiding van den telefoondienst. Een verzoek van A. J. Krieger om voorloopig vergunning voor den tijd van twee jaren tot het leggen van spoorstaven in den nieuwen weg naar SoestdijkBaarn. In handen van B. en W. om praeadvies. Eene dankbetuiging van C. J. Belt man voor zjjne benoeming kt ge meente-architect. Eene kennisgeving van J. Steffens betreffende de benoeming van een ge meente-architect. Eene (dankbetuiging van den Isten en 2en gemeente-opzichter voor de hun verleende gratificatie. Een adres van J. H. Donatb, be treffende de vrijwillige brandweer. Ter inzage van de leden. Ten slotte is ingekomen eene motie van den heer v. Kalken, luidende als volgt De raad der gemeente Amersfoort, de wenscbelijkheid uitsprekende, dat aan onderwijzeressen bij het aangaan van een huwelijk eervol ontslag worde verleend, noodigt Burgemeester en Wethouders uit voortaan te willen handelen over eenkomstig bovenstaanden wenscb." Zal in een volgende vergadering, na praeadvies van B. en W. worden be handeld. 1. Voorstel van B. en W. betreffende de Waterleiding. Het voorstel strekt om het college van B. en W. op te dragen een on derzoek te doen instellen in zake de oprichting en exploitatie eener ge meentelijke drinkwaterleiding en in afwachting van de resultaten van dat onderzoek de behandeling van hun voorstel dato 21 November 1908, af- deeling 1, no. 1575 te verdagen. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming aldus besloten. 2. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der begrooting, dienst 1909, in verband met hun voorstel betreffende de waterleiding. Goedgekeurd. 3. 2e stemming over het amende ment-Oosterveen in zake het verhuren van een gemeente-terrein aan het circus Charles en verdere behandeling van bet desbetreffend voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. strekt om eenig gemeente-terrein aan het Vildersbosch op eenige dagen in de maanden Juui of Juli te verhuren aan den directeur van het circus-Charles tegen een som van f300. Het amendement-Oosterveen wil in het contract bepalen dat de Zondag zal zijn uitgesloten. Het amendement wordt verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Voor de heeren Kroes, Hamers, Ruys, Veis Heyn, Oosterveen en van Kalken. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen met twee stem men tegen, die van de heeren Veis Heyn en Oosterveen. 4. Voorstel van B. en W. tot het geven van verlof aan den onderwijzer J. Hilke van 1 Maart tot 1 Mei en B. en W. te machtigen in de tijdelijke vacatuie te voorzien. Aangenomen. 5. Voorstel van B en W. tot ver lenging van het verlof van de onder wijzeres W. AkkermanBakker tot 1 Mei. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. betref fende tegemoetkoming aan personen, te voren dienstdoende bij de schutterij. Goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. betref fende een adres van J. van Keulen inzake de herstelling van een gedeelte werfmuur. De heer Jorissen vraagt of het niet beter zou zijn dat in 't ver volg architect en aannemers beiden worden gehoord. De voorzitter zegt, dat het niet alleen het oordeel van^de archi tect is dat den doorslag moet geven, maar ook dat van de commissie van fabricage en het Dagelijksch Bestuur. De heer v. Duinon meent dat indien de heer Jorissen de voorwaar den had gelezen, hij tot dezelfde con- clussie zou zijn gekomen als de com missie van fabricage. Het voorstel wordt z.h.s. goedge keurd. S. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de verordening betreffende de straatpolitie. Het voorstel wordt z.h.s. goedge keurd en de verordening opnieuw met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. 9. Vaststelling van het Ie gedeelte van het kohier der Inkomstenbelasting dienst 1909tot een beurag van f 74031. 10. Vaststelling van het 3e supple toir kohier der stiaatbelasting, dienst 1908 tot een bedrag van f 22.90. 11. Voorstel van B. en W. tot her benoeming van Dr. H. W. Schreuder tot gemeente heel- en vroedmeester. Benoemd wordt Dr. H. W. Schreu der met algemeene stemmen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. De Vereeniging „Handel en Nijverheid", houdt haar maandver gadering op Donderdag 11 Maart a.s. in het hotel „De Zwaan", des avonds half nogen. De agenda vermeldt de volgende punten. 1. stemming over de voorgestelde wijziging van art. 15 van het huis houdelijk reglement. 2. Verkiezing van 3 leden tot het nazien der rekening en verantwoor ding van den penningmeester. 3. Bespreking collectieve verzeke ring tegen Wettelijke aansprakelijk heid. Inleiderden heer G. Snitger af- deelingschef der verzekerings maatsch. „Fatum". 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen. De Nutsavond voor de leden en hunne huisgenooten had gisterenavond velen naar Amicitia gelokt en zeker zal niemand zijn avond beklaagd heb ben. De muziek voldeed ook nu na tuurlijk weer opperbest, terwijl de heer Lamberts eveneens veel succes oogstte. Vooral met zijn allerkostelijke pa rodie „Floris V" verwierf hij veel bijval, terwijl de stukjes in dialect, als „Vader en dochter" en „De loco motief" in uitstekende aarde vielen. Zoo reeds gisteren gezegd, ligt in die voordrachten dan ook de kracht van den heer Lamberts en ongetwijfeld bezit hij in dat genre de gave het publiek uitstekend te kunnen amu seeren. Over het geheel dan ook een avond waarmee het Nutsbestuur bij de leden veel eer zal hebben ingelegd. De heer E. F. J. van As, com mies le klas bij de H. S. M., chef van het goederenvervoer aan het station alhier, is met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst naar het Inspectiebureau te Apeldoorn. De heer van As is ongeveer 14 jaar te dezer stede werkzaam geweest, en gewis zullen velen, die uit den aard van hun bedrijf, met hem in aan raking kwamen, hem metleede oogen I zien vertrekken. Zij, die zich tot hem wendden om inlichtingen, konden steeds rekenen op een willig oor, ter wijl hij meermalen de behulpzame hand bood aan hen, die oij het ver zenden hunner goederen zjin steun inriepen. Nauwgezet en welwillend ambtenaar, ingeburgerd bij het vaste vervoerpubliek, dat gaarne met hem de verschillende zaken in orde bracht, zal hij ongetwijfeld in veler aange name herinnering blijven. De heden door de leden van hot Comité tot ondersteuning b(j tijdelijke werkloosheid, langs de huizen gehou den schaalcollecte heeft opgebracht f821.43. Mr. J. Heijligers, die dezen zomer aftreedt als lid van den Gemeenteraad, heeft te kennen gegeven voor eene herbenoeming niet weer in aanmerking te willen komen. De heer Heijligers heeft zitting voor district III. Ingezetenen, die lid jmochten wenschen te worden en dat zullen er voorzeker nog velen zijn van de Kiesvereeniging „Gemeentebelang" kunnen zulks le kennen geven door het op de vi9rde pagina van dit blad voorkomend inteekenbiljet, dat zij slechts geteekend hebben te zenden aan den 2den secretaris, den heer A. C. R. O. Leinweber, Breedestraat 22 alhier. Mej. E. M. van der Horst Brujjn alhier, is benoemd tot wijkverpleegster te Lochem. Op den openbaren weg is ge vonden een engagementsring met inscriptie. ZEIST. Op het terrein van de den aanstaanden zomer alhier te houden tuinbouwtentoonstelling zal onder den naam van „Oudt Seyst" een oud- Hollandsch stadje verrijzen, dat, aan drie zijden omgeven door wallen, aan de zuidzijde zal grenzen aan de Blik- kenburgervaart, bij de Oude Ridder hofstad van dien naam. Deze vaart zal met een aanlegstei ger, tolhuisje en veerhuis de stads- haven voorstellen. Op het stadsplein zullen o.a. ver rijzen het „Raedthuys", een taveerne, een oud-Hollandsch „spul" en een ruïne en vele winkelhuizen, welke zijn gepacht door neringdoenden en enkele groote firma's. Door oud-Hollandsche kleederdrach ten, opvoering van oud-Hollandsche kluchten, enz., zal men trachten de werkelijkheid van voorheen zoo ge trouw mogelijk na te bootsen. De uitvoering van deze plannen is opgedragen aan de heeren Koopmans en Bakker, te Rotterdam. Buiten verantwoordelijkheid dRedactie Amersfoort, 5 Maart 1909. Mijnheer de Redacteur Door opname van dit ingezonden stuk zoudt u niet alleen mij maar misschien velen ten zeerste verplichten. In een Geïllustreerd Weekblad dd. 31 Jan. '09 werd geannonceerd, dat een verzendhuis om reclame te ma ken voor hunne Schwarzwalder klok ken aan de eerste 250 aanvragers g/atis zouden zenden klok no. 311. Hangklok met beenen wijzers, met gewicht volgens prijslijst 4.50 waarde. Op mijne aanvrage volgde direct een schrijven dat mij, na ontvangst van 1.05 postwissel voor vracht, ver pakking en invoerrecht van uit Duitsch- land franco en binnen 10 dagen de bedoelde klok gezonden zou worden. Ook aan postzegels kon men het be drag afzenden, maar dan 10 cent meer voor inwisselen. Voor eiken gulden, onder rembours kostte de klok f 1.33. Werd door mijne tusschenkomst een klok no. 311 verkocht voor 4.50, dan ontving ik 1.50 provisie. Ik zond postwissel k r 1.05 den 9e Febr. '09 en wachtte ruim 14 dagen, maar wat er kwam, geen klok. Ik schreef daaromtrent, en ontving een antwoord waarvan de eerste regel onleesbaar isdat de vertraging zat in de fabriek, maar mij werd verzekerd het klokje (toen was het geen klok, maar klokje) mij in de loop der vol gende week zou geworden. Maar, na ontvangst van postwissel van f0.40 zou mij per omgaande een andere ge zonden worden. Nu daar ging ik niet op in. Die advertentie boezemde mij ver trouwen in, om reden naar mijne berekening die reclame, die z.g. firma op een 300 gulden zou komen hetgeen voor eene groote zaak geen bedrag is. Dat het een groote zaak leek, bleek bovendien uit de rnjj gezonden cor respondentie met een prachtig groot

De Eemlander | 1909 | | pagina 2