WEERBERICHT. UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Tliermometerstand BINNENLAND. HEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, II Maart 1909. Hoogste barometerstand 771.5 m.M. te Rigalaagste 750.9 m.M. te St. Mathieu. Verwachting tot den avond van 12 Maart 1909. Wind: Zwakke tot matige Ooste lijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeel telijk bewolkt, weinig of geen neer slag. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. niet toegeven aan den overmoed der agrariërs. Ten slotte worden alle liberale ver- eenigingeu in Saksen opgeroepen tegen het compromis stelling te nemen. In Wurtemberg vindt het compro mis mag men de Schwabische Merkur gelooven al een even on gunstig onthaal. Genoemd blad zegt, dat de Wurtem- bergsche Regeering in den Bondsraad tegen het compromis zal stemmen en eveneens aan het oorspronkelijk plan zal vasthouden. Graaf Zeppelin is Dinsdagmorgen met het nieuwe legerluchtschip Z. I. opgestegen om den eersten proeftocht te maken. Te Friedrichshafen opgestegen, ging de tocht over Konstanz en Immen- staad, waarop naar de ballonloods werd teruggekeerd. Behalve Zeppelin Sr., maakten diens zoon en twee opperofficieren van de Duitsche luchtvaartafdeeling den tocht mede. Ook 's middags hadden nog twee proeftochten plaats. Het nieuwe luchtschip moet in alle opzichten aan de gestelde eischen voldoen. GROOT-BRITANNIË. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Harcourt bekend gemaakt, dat een groote firma, Clarkson Sons, die sedert vele jaren in de koninklijke parken werkt, geschrapt is van de lijst van firma's, die voor de regeering in aanmerking komen, omdat zy aan haar personeel niet het loon uitkeerde, dat in de overeenkomsten was be dongen, en staatsbeambten tekort had gedaan. De waarborgsom, door de firma gestort, zou de regeering onder de benadeelden verdeelen. RUSLAND. mede in verband daarmede wijziging van het belastingstelsel. Omtrent de wijze, waarop deze ver zekeringen moeten worden ingericht en omtrent de kosten, welke er mee gepaard gaan, omtrent de vraag welk stelsel van ouderdomsverzekering de voorkeur verdient, het Belgische, En gelsche of Oostenrijksche stelsel, zal de commissie, welke te dien einde op het congres van verleden jaar Juni der Vrij-liberale party werd benoemd, binnen enkele dagen rapport uit brengen. Intusschen staat in zoover dit punt op het verkiezingsprogram nog niet vastin ieder geval zal verbetering van de Ongevallenwet op den voor grond worden geplaatst, vooral in verband met de hooge onkosteo, welke deze wet thans met zich brengt. Verder zal, volgens het voorstel van het hoofdbestuur, de partij geen bezwaar hebben tegen Grondwetsher ziening met het oog op een kiesrecht- wijziging, mits onder de volgende voorwaarden. Ie. Dat aan het kiesrecht het ka rakter worde gegeven van een kies recht met uitsluitingen. 2e. Dat proportioneel kiesrecht worde ingevoerd. 3e. Dat er verandering worde ge bracht in do bevoegdheden van de Eerste Kamer, o. a. door haar het recht van amendement toe te konnen en dat de wyze harer benoeming ver anderd zal worden. 4e. Dat het procesrecht verbeterd zal worden. Directie der R y kspost- spaarbank. Iu middeustandskrin- gen wordt veel belangstelling gevoeld voor de wijze waarop door het over- lyden van den heer Armand Sassen zal worden voorzien in de directie der Rijkspostspaarbank, vooral met het oog op het gebruik dat de Centrale Middenstands Credietbanken zouden kunnen maken vandespaarbankgelden. In het officieel orgaan van den Middenstandsbond van j.l. Zaterdag werd een aanbeveling gegeven voor een eventueels candidatuur voor deze func tie van den heer M. J. D. Merens, af- deelingschef der Rijksverzekeringbank, die in genoemd orgaan meermalen het credietvraagstuk van den Middenstand in verband met de Rijkspostspaarbank uitvoerig heeft behandeld. A b s i n t h. Bij de tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp houden de bepalingen betreffende absinth. DEMAGOGIE. De uitdrukking dat, als 't naar de verkiezingen loopt, sommige couranten voor niets staan, is van dr. Kuyper. En blijkbaar om de juistheid van zijn eigen woorden proefondervindelijk te doen uitkomen, maakt hij het 't ergst van allen. In de Standaard van heden tracht hij er de goê gemeente (note bene bang mede te maken, dat, indien de rechterzijde het bij de verkiezingen niet wint, Troelstra kabinetsformateur wordt. De bewering is te ongerijmd om een woord aan de weerlegging te ver liezen. Maar is het geen treurig schouw spel, een man van zyn talent af te zien dalen tot dergelijke demagogische onzinnigheden, louter en alleen met het doel, de onontwikkelden en onna- denkenden er het hoofd mede op hol te brengen (Het Vaderland). „MENSCHELIJKE WIJSHEID". De N. Rott. Crt. schrijft: Bernard Canter heeft eens een ver makelijk feuilleton in ons blad ge schreven, waarin hy leuk, droog-komiek vertelde, dat de karakteristieke zeden van het eiland Marken niet echt maar nabootsing zouden zijn, daar zoo in- en aangericht door een maatschappij tot bevordering van vreemdelingen verkeer. De grap heeft toen het succes gehad, dat een ernstig man in vollen ernst bedenkingen tegen dien toe stand maakte. De novellist is voortgegaan in het zelfde vertelgenre en zoo heeft hy deze week in de Nieuwe Courant een feuilleton geplaatst over een Engel- schen professor, die ergens in de Schotsche Hooglanden „ongeoorlooide proefnemingen" op aan zijn „opvoe ding" toevertrouwde kinderen zou hebben genomen, door ze stelselmatig dom te houden. Ook deze grap is uitmuntend ge slaagd in het land, dat dringend een leesteeken voor de ironie behoeft I Het dagelijks hier ter stede verschij nende nieuwsblad de (a. r). Rotterdam mer wijdt een hoofdaitikel aan de ontzettende onthullingen omtrent een kinderbeul, door Canter gedaan. „Men schelijke wijsheid" staat er boven deze niet zeer wyze les, in welke de klemtoon begrijpelijkerwijze op bet „menschelijke" gelegd is. „Duizenden zijn er helaas in de tijden, die wij beleven, die van de ordinantie, dat de kinderen moeten worden opgevoed, en dat dit in de vreeze des Heeren moet geschieden, niet wenschen te weten". Zelfs de plicht van het opvoeden zelf „wordt naar het schijnt zoo nu en dan door „menschelijke wijsheid" ter zy gezet." Bewijs voor dien schjjnde grap van Canter 1 Het Dagblad van Noord-Brabant geeft een korter hoofdartikel. Haar heeft de Rotterdammer voornamelijk met de schaar gewerkt en den ont huller Canter aan het woord gelaten, het Dagblad resumeert de schrikkelijke mededeelingen en zet er zeer juist, doch niet juist bedoeld Weten schappelijke Onzin boven. Vol innig-wetenscbappeljjken zin te- sluit onze geachte confrère uit Breda „Wij maken op heel deze geschiedenis opmerkzaam om te doen zien, hoever de menschelijke rede kan afdwalen en tot welken nonsens zy vervallen kau, als zij den draad loslaat, door de Bi on der Waarheid by Zyn komst op aarde aan de menschenkinderen gegeven." Ja, afdwalen kan zij, de mensche lijke rede 1 - De le luitenant-adjudant J. Alma van het 5de regiment infanterie wordt met ingang van 15 Maart a.s. gedetacheerd by de 2de divisie dei- Kon. Harechausee te Roermond. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen nuttige handwerken mej. G. A. do Blaauw alhier. We herinneren aan de heden avond te houden maandvergadering van „Handel en Nijverheid", om half negen in de Zwaan. De le luitenant J. J. M. de Waal, van het 2de regt. huzaren te Venlo, wordt 17 Mei gedetacheerd le Amersfoort bij de rijschool. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den Kon. Bond van Oud Onderofficieren, afd. Amersfoort, bracht de commissie, welke de reke ning enz. heeft nagezien, verslag uit. De financiën der afd. zyn geheel in orde bevonden. Naar aanleiding van gerezen on- eenigheden en in verband met 'n voor stel tot schrapping van een lid der schietvereeniging, had het Hoofdbe stuur denheer S. Valk, van Utrecht, naar deze bijeenkomst afgevaardigd. Na langdurige discussies, waarbij °°k grieven werden te berde gebracht tegen een bestuurslid, dat zich buiten zijn medebestuursleden om tot het H. Best. bad gewend, besloot men in een gecombineerde vergadering van Hoofdbestuur en Bestuur, waarbij ook het bewuste lid zal uitgenoodigd worden, de zaak verder te behande len, en, zoo mogelijk, tot oplossing te brengen. Subsidies werden verleend aan de schietvereeniging en aan de tooneel- club, en een renteloos voorschot aan een behoeftig lid. De verkiezing van bestuursleden is tot een volgende vergadering uitge steld. (A. D.) De algemeene ledenvergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis" zal worden gehouden Donder dag 25 Maart a.s. in Ons Huis. Ingezetenen, die lid mochten wenschen te worden - en dat zullen er voorzeker nog velen zyn van de Kiesvereeniging „Gemeentebelang" kunnen zulks te kennen geven door het op de vierde pagina van dit blad voorkomend inteekenbiljet, dat zij slechts geteekend hebben te zenden aan den 2den secretaris, den heer A. C. R. O. Leinweber, Breedestraat 22 alhier. V. P. N. Maandag j.l. des avonds 8 uur werd eene algemeene vergadering gehouden van de onderafdeeling „Amersfoort en Omstreken" van de Vereenigiug tot Bevordering dor Piuimveeteelt in Nederland (V. P. N.) in de zaal van den Heer Otte. De voorzitter, de Heer J. Kooiman, deelt mede dat de bestuursfunctiën thans als volgt zijn verdeeld J. Kooiman, Hendrik van Vianden- straat 5, Voorzitter. Mr. J. K. H. de Beaufort, 't Zand, Ondervoorzitter. PI. van der Knoop, 't Zwarte Bergje, le Secretaris-Penningmeester. \V. van Goinga, Utrechtsche weg 99, 2e Secretaris-Penningmeester. C. Geertsma, Leusden Commissaris. In zijne openingsrede ontvouwt de Voorzitter een schema van hetgeen in de toekomst door de onderafdeeling zal moeten worden verricht. Rekening houdende met het feit, dat de leden der onderafdeeling in 2 categorieën kunnen worden verdeeld, n.l. de landbouwers, by wien de pluim veeteelt als een onderdeel van het bedryf moet worden beschouwd en liefhebbers, die meer de kippen houden voor hun genoegen, doch ook wel gaarne eieren van hunne dieren zien, worden als werkzaamheden genoemd le. Het aan de leden verschaffen van een goed soort hoen en bevorde ren van vroeg broeden. 2e. Afzet van de eieren. 3e. Gezamenlijk inkoopen van voe derartikelen. Deze punten zullen straks nader worden besproken. Vervolgens wordt door den Secretaris het jaarverslag uitgebracht, waaruit blijkt dat het aantal leden 81 bedraagt. Door een tweetal leden wordt de rekening en verantwoording van den Penningmeester nagezien en in orde bevonden. Thans komt in behandeling de vast stelling van de contributie. Door het Bestuur wordt voorgesteld deze te bepalen op f 1.30. De voorzitter deelt mede dat het Hoofdbestuur ten gevolge van de wekelyksche uitgave van het Orgaan genoodzaakt is een grooter bedrag der contributie te besteden, zoodat thans voor ieder lid f0.55 aan het Hoofd bestuur en f0.25 aan het Afdeelings- bestuur moet worden afgedragen. Een der leden vreest dat door verhooging van de contributie van f 1.00 tot f 1.30 verschillende landbouwersleden zullen bedanken een ander lid zou door vrij willige bijdragen b.v. tot f 1.50 de oude contributie gehandhaafd willen zien om geen leden te verliezen. Ten slotte wordt voor dit jaar de contributie op f 1.30 vastgesteld. Het volgend jaar zal dan eerst worden onderzocht of de mogelijkheid bestaat het voorstel van het laatst genoemde lid ten uitvoer te brengen. Er wordt door den voorzitter met na druk op gewezen dat dus deze tijde lijke verhooging alleen voor dit jaar van kracht is en dus voor de land bouwers-leden geen reden voor be danken mag zyn. Thans komen de punten, in de openingsrede genoemd, aan de orde. Het verspreiden van een goed soort hoeders kan op twee wijzen geschieden n.l. door weder oprichten van fok- statious onder controle van de onder afdeeling en het door leden beschik baar stellen van broedeieien van ras zuivere toornen tegen lagen prijs aan hunne medeledeD. Zoonoodig, kan in dit laatste geval bijslag uit de kas worden verstrekt, waarvoor op de begrooting voor 1909 een bedrag is uitgetrokken. De voorzitter heeft hier speciaal het oog op Zwart Minorcas en Buff. Orpingtons. Een der Bestuursleden zou liever Zwart Minorcas zien vervangen door Leghorns, omdat Zwart Minorcas lastig zijn op te fokken, wat door den voor zitter ten volle wordt beaamd. Staande de vergadering stellen ver schillende leden hunne foktoomen be staande in Buff. Orpingtons, wit en zilver Wyandotte en Wit Leghorns, beschikbaar voor den prijs van 8 cent per broedei. De regeling omtrent eventueele op richting van fokstations en keuring der aangeboden toornen wordt aan bet Bestuur overgelaten. Bjj punt 2, afzet van eieren, betoogt de voorzitter dat, §elet op de goede eierenmarkt te Amersfoort, de oprichting van eene veiling, zooals olders plaats had, vrij wel overbodig is. De afdeeling Utrecht stelt thans pogingen in het werk om te komen tot oprichting van eene veiling te Utrecht, waaraan ook door onze leden kan worden deelgenomen. "Verschil lende leden zyn door het Bestuur reeds uitgenoodigd aan deze veiling eventueel te leveren, anderen zullen nog worden bezocht door een der Be stuursleden. Thans komt aan de orde gezamen- lijken aankoop aan voederartikelen. De voorzitter deelt mede dat sommige artikelen, vooral ocbtendvoeder en kuikenvoeder, bij grootere hoeveel heden zeker 15 a 40 °/o goedkooper kunnen worden verkregen. Door het Bestuur zal prijsopgave gevraagd worden b;j een paar dei- grootste fabrikanten, waarna zulks ter kennis van de leden zal worden gebracht, die dan de benoodigde hoe veelheid aan den Secretaris kunnen opgeven. Bij de gebruikelijke rondvraag wijst een der leden op het feit, dat aan vele inwoners van Amersfoort en omlig gende plaatsen het bestaan der V. P. N. onbekend is. Hierom stelt hy voor een paar maal eenige nummers van het orgaan aan te vragen en deze te verspreiden onder niet leden-kippen houders, die mogelijk dan als lid zullen toetreden. Dit voorstel wordt aangenomen. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennacht F. 32 Hedenmiddag 12 uur F. 36 gebeuren soms dingen, die elders on mogelijk zouden zynde beruchte oud-minister Nasi is te Trapani eens weer herkozen. Hij wordt niet in de .J£araer toegelaten, maar de burgers vau Trapani meenden dat zij door hem te benoemen, een zwaren slag toebrengen aan de mannen van het Noorden, de Piëmonteezen, die er niets om geven Op vele plaatsen is gevochten. Enkele personen zjjn ge dood. Te Castellaneta achtte de politio het geraden een inval te do6n in de club der voornaamsto bewoners van de plaats en zy vond daar eene schoone verzameling geweren, revolvers en dolken. Elders, te Cittanova, (provincie Iteggio) ontdekte zij een bommenma- gazijn. Dat hier en daar de politie met steenen werd geworpen en zich met revolverschoten moest verdedi gen dat behoort zoo by kalme Italiaansche verkiezingen. De heer Giolitti echter heeft eene Kamer zoo als hij slechts kon wenschen. DE BALKAN-CRISIS. Heden staat de politieke barometer weer iets beter. De alarmeerende beschouwingen in de Duitsche bladen vermeldende, zegt de Temps, dat Frankrijk en Engeland bereid zijn tot een oprechte overeen komst in de Servische kwestie, indien men geen oorlog wil, waarbij Duitsch- land en Oostenrijk te veel zouden verliezen, maar een diplomatiek con flict. Frankrijk en Engeland kennen slechts hun plichten jegens Rusland, maar in het Zuiden en Oosten zullen zich daarbij nog andere gewichten in de politieke weegschaal voegen. Het is dus overbodig het valschelyk te doen voorkomen, dat Rusland zich niet erger zal laten vernederen dan Frankrijk in de maand November 1.1. Uit Petersburg wordt aan de Neue Freie Presse gemeld, dat met alle zekerheid gezegd kan worden, dat de door Rusland aan Servië gegeven raad ten doel heeft de Servische crisis een vreedzame oplossing te verze keren. DUITSCHLAND. In een vergadering van de liberale vereeniging te Dresden in met alge meene stemmen een motie aange nomen, waarin wordt verklaard, dat het door de financieels commissie uit den Rijksdag aanvaarde compromis betreffende de hervorming der Rijks financiën (de Bondsstaten zullen be lastingen op het bezit heffen tot een bedrag, dat ieder jaar opnieuw zal worden vastgesteld, terwijl die be lastingen slechts mogen worden ge heven in den vorm van algemeene belastingen op het inkomen, het ver mogen of op erfenissen) voor ieder liberaal onaannemelijk is. Voorts wordt in deze motie een onvoorwaardelijk vasthouden aan de „Nachlass-" en „Erbschaftsteuer" geëischt. Men mag De Petersburgscbe berichtgever van de Daily News verneemt, dat de verontwaardiging in deDoemaenonder het publiek over het ontzaglijk aantal doodvonnissen, door de krijgsraden uitgesproken, niet zonder uitwerking zal blijven. De Tsaar had er een lang durig onderhoud over met Chomjakof, den voorzitter der Doema, en nu zou er een oekase uitgevaardigd worden, dat de krijgsraden alleen in uiterst ernstige gevallen de doodstraf mogen opleggen en dat over 't algemeen zoo veel mogelijk door de gewone recht banken berecht moet worden. De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie maakt bekend, dat de gelegenheid bestaat, zonder verhooging van kosten, rijksbriefkaart- formulieren en briefomslagen te ver krijgen, voorzien van den naam en het adres van den afzender, in eeu- voudigen letterdruk en in de kleur van den op die formulieren en om slagen voorkomenden zegelstempel. Op de briefkaartformulieren zullen die aanduidingen worden aangebracht op de daarvoor aangewezen plaats in den linker benedenhoek van de adres zijde, op de omslagen kan dit geschie den op de klep of op de adreszijde ter plaatse waar een gelijkmatige druk mogelijk zal zijn. Vermits de gewenschte opdrukken alleen kunnen worden aangebracht bij de vervaardiging van de gewoue drie- maandeljjksche oplaag van postwaar- den, worden de aanvragen, van ten minste 1000 stuks of veelvoudeu daarvan, bij voorkeur ingewacht in de laatste maand van elk kalender kwartaal. De aanvragen moeten vergezeld gaan van den voor de te bedrukken brief kaarten of omslagen verschuldigden verkoopsprijs. Nadere inlichtingen ter zake kunnen aan de kantoren der posteryen worden verkregen. Antirev. Gemeente raadsleden. Door de Vereeniging van antirevolutionnaire Gemeente raadsleden, zullen op de iu April te houden algemeene vergadering de volgende vraagpunten worden be sproken. Wat kan de gemeente doen om de werkloosheid te bestrijden of te be perken Welke houding moeten de antirev. Raadsleden tegenover de openbare school aannemen Het plan bestaat om een bureau van advies met uitgifte van maand- of weekblad te vestigen. De V r ij-L i b e r al e n. Op het congres der Vrij-liberale partij, dat in den loop van deze maand te Utrecht gehouden zal worden, zal het hoofd bestuur, naar wy vernemen, een ver kiezingsprogram voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen voorstellen, waarin als urgent op den voorgrond wordt geplaatst verandering van de Onge vallenwet met eventueel ouderdoms-, ziekte- en invaliditeitsverzekering en

De Eemlander | 1909 | | pagina 2