DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 70 WOENSDAG 24 MAART 1909. 6e JAARGANG. Uitgav8 van de Naaml. Vaaiiootsehap „DE EEMLANDER". VeFsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HftLF BLfèD. BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XAVIER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKEMS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Ad verten tiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) - 0.08 0.10 Tot plaatsing tan advcrtentiën en reclames van buiten liet kanton Amersfoort in dit lilnd is ..uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. ALTA, Warmoesstraat 76—7,S te Amsterdam Zij, die zich met I APRIL op dit blad abonneeren, ont angen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. DE BALKAN-CRISIS. Over de crisis tusschen Servië en Oostenrijk meldt een officieus bericht uit Berlijn aan de Kölniscbe Zeitung gisteren het volgende,Er is bij de onderhandelingen tusschen de mogend heden nog altijd geen tastbare voor uitgang te merken, eu men kan slechts opnieuw vaststellen, dat het nog niet gelukt is, een Servië op te leggen en voor Oostenrijk-Hongarije bevredigende formule te vinden. Eemge bladeD stellen heden den toestand als slechter geworden voor, hotgeen in zooverre niet juist is, dat bij nog net zoo is als een of twee dagen geleden. Wel kan men niet ontkennen, dat het vertrouwen in een samengaan dei mogendheden afueemt naarmate er langer vruchteloos over wordt on derhandeld. De toestand is echter he den zoo, dat de Servisch-Oostenryk- sche stryd niet door haar van de baan te schuiven, maar slechts door een radicale oplossing uitgemaakt kan worden. Daarover laat ook de rede van baron v. Bienerth, deu Oosten- rijkschen minister-president, ondanks de gematigdheid die er in is gelegd, geen twijfel meer." Een telegram uit Boedapest aan de Kölnische Zeitung, ook van gisteren, zegt: „lu toongevende Weensche kringen gelooft men, naar de Budapest! Hirlap meldt, dat de onderhandelingen over het voorstel van Sir Edward Grey Woensdag zullen afloopen. Die dag zal het keerpunt in de crisis zijn. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Boedapest seinde Maan dag, uit stellig betrouwbare bron te weten, dat Oostenrijk-Hongarije niet langer dan tot Donderdag de mogend heden tijd zal geven te Belgrado tusschenheide te komen. Aangezien, zoo meent de correspondent verder, de mogendheden het dan nog wel niet Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 47) Arthur wist niet hoevelen hem van uit het kasteel gevolgd waren, maar hij begreep dat vluchten hem niet laDger zou helpen, en met het besluit om zijn leven zou duur mogelijk te verkoopeu, liet hij zyn paard stapvoets voortloo- pen en wachtte zoo op zijn vervolgers. Die ontspanning bracht een helder be grip van zijn positie m9t zich mee. Het snel opnemen der bergen en af gronden bracht hem niet op een idee. Links van liem verhieven de rotsen hun met sneeuw bedekte toppen tot aan den blauwen hemel. Het was niet mogelijk de diepte van den afgrond aan den anderen kant te peilen. Door het draaien van den weg werd het flikkerende licht, dat hem vijf minuten geleden zoo opgemonterd had, aan zijne blikken onttrokken. Hij verbeeldde zich dat dit het einde zou zijn, liet zijn paard omkeeren, zonder aan het gevaar te denken en bereidde er zich op voor om het onder de oogen te zien. met elkaar eens zullen zijn geworden en, aan den anderen kant, Servië reeds den derden ban gewapend en benden naar de Drinagrens gezonden heeft, zal graaf Forgach Donderdag of op zjjn laatst Vrijdag aan de Servische regeeriugeen nota overhandigen,waarin nogmaals, maar op krachtiger toon, aangedrongen wordt op intrekking van de bekende motie der Skoepsjtina en op ontwapening. Ter vervulling van die eiscben zou er drie dagen tijd worden gegeven. GROOT BRITANNIË. Maandag heeft in het Engelsche Lagerhuis Asquith de opwinding over den toestand der Engelsche vloot ge brandmerkt als een kunstmatig en kwaadwillig opgewekte beweging, tevens als een bij uitstek onvader landslievende bewegiüg, waar zij het vertrouweu in de sterkte der vloot ondermijnt. De minister eindigde met een beroep te doen op de natie, die zich de laatste paar dagen geschaamd moet hebben over wat er geschreven en gesproken is. Alle vaderlandslie vende Engelschen, zonder verschil van partij, zullen er alles op zetten om de meerderheid der Engelsche vloot, waarop Engelands heerschappij ter zee, zijn onafhankelijkheid en vryheid berusten, te handhaven. Asquith ging dan nog eens na, hoe ver Engeland Duitschland in de groote nieuwe sche pen vooruit is en vooruit zal blijven, en hoe overweldigend zijn meerderheid is in andere schepen. Balfour handhaafde zijn motie van wantrouwen. Zijn partij eischte, dat dadelijk de kiel worde gelegd voor acht Dreadnoughts. Maandag komt de motie van afkeu ring aau de orde. PERZIË. Volgens een telegram uit Teheran hebben Maandag de Engelsche en Russische gezant een gemeenschappe lijke nota aan de Perzische regeering overhandigd. Daarin wordt haar ernstig verzocht, dadelijk een einde te maken aan de barbaarsche oorlogvoering van Nachim chan, die, niet in staat om met goed gevolg legen Tabris op te treden, de weerlooze dorpen in de buurt van Dzoelfa plundert. Het was een oogenblik van zeer groote spanning want hjj was onge wapend en meende dat bij door ver scheidene bandieten achtervolgd werd. Hij luisterde met gespannen aandacht en was er van overtuigd dat het een groot aantal was. Hij kon dan ook nauwelijks zijn oogen gelooven toen een man uit de schaduw opdoemde en voorzichtig halt hield. Hij dacht dat het maar een voorlooper was. Wat den kerel zelf betreft, die zag er uit als iemand, die op jacht is hij was dik en had een langen baard. Hij had een oud geweer bij zich en in zijn gordel staken verscheidene pistolen. Hij reed met mo6ite voort en het was moeilijk uit te maken of hij meer ver baasd dan bevreesd was. „Halt daar!" riep hij brutaal, „of ik schiet I" Arthur lachte minachtend, nam op zijn gemak een sigarette uit een gouden kokertje, stak ze aan en blies een rookwolkje uit. De twee gestalten teekenden zich in het maanlicht tegen de rotsen af. De stilte was intens. Een steen die naar beneden in den afgrond rolde, bracht een echo te weeg, die veel van het gerol van den donder had. „Zeg eens," riep Arthur uit, „alle drommels, wie zjjt gij?" De man hield zjjn paard even in en was zoo verbaasd, dat hij naar waar heid antwoordde De wacht aan het Russische con sulaat is met 50 kozakken versterkt. FRANKRIJK. Bij eeu inspectie op het Fransche fort Condé sur Aimo bleok den inspec teerenden generaal uit een der ver klaringen van een der soldaten van het garnizoen, die hem bjj zijn vertrek dringend wenschte te 9prekeD, dat de manschappen sinds zes weken op zeer onvoldoende wjjze werden gevoed. Toen de generaal andere manschappen onder vroeg, bevestigden dezen de opzien barende verklaring van hun kame raad. Er is onmiddellijk een streng onder zoek ingesteld. De substituut-officier van justitie te Parjjs, Grandjean, heeft zjjn onder zoek van het dossier in zake de weduwe-Steinheil beëindigd. Dit lijvig dossier bevat niet minder dan 3642 stukken met een totaal van 13.600 bladzijden I RUSLAND. Ten huize van den weder eeniger- mate herstellenden Russischen piemier Stolypine heefteen Ministerraad jlaats gehad. De premier nam na afloop daarvan afscheid van zijn collega's. Gisteren is Stolypine naar den Kaukasus vertrok ken, waar hjj verder herstel voor zijn geschokte gezondheid zoeken zal- De Kamer heeft zich bezig ge houden met de hervorming der krijgs raden. Piou vroeg dat men den jury het recht zou geven straffen op te leggen en dat men beginnen zou met hun jurisdictie tot militaire zaken uit te breiden. Admiraal Bieuaimé sloot zich daarbij aan, maar wees op eenige leemten in het ontwerp betreffende de maritieme rechtbanken. De minister van oorlog deed uit komen, dat bet ontwerp groote ver beteringen bracht en vooral de ge- wenschte waarborgen gaf op het punt van de handhaving der krijgstucht. De minister verklaarde het eens te zijn met het ontwerp der commissie. De algemeene beraadslaging werd daarop gesloten. Met opsteken der handen werd ver volgens de artikelsgewijze behandeling spoedeischend verklaard. „Ik ben Ramon van Vic-Dessos, Senor. U moet met mfi terug gaan naar huis." „Waarom 1 Om u te zien hangen. Weet ge wel, dat, als ik mjjn stem verhef, ik de wachtpost hierheen kan roepen Sta mjj toe u een kleinen raad te geven. Ga naar huis eu Daar bed, voor dat ik u in den afgrond gooi 1" Hjj wachtte niet op antwoord, maar sprong vlug van zijn paard, liep naar den man toe en greep den teugel vast. „Vooruit nu, schelm I" riep hjj uit, „ik heb haast. Achteruit, voordat ik u naar beneden gooi, hoort ge Een dergelijke bedreiging, een zoo onverwachte ommekeer in de rollen, die zy speelden, maakte den bandiet stil van verbazing. Een oogenblik lang was hjj niet in staat om een woord uit te brengen en eerst toen hij merkte dat zjjn paard achteruit werd geduwd naar den rand van den afgrond nam hjj een pistool uit zjjn gordel en trachtte den haan over te halen. Maar hjj was zwaar gebouwd en onhandig, en één slag met het eind van Arthur's zweep deed het wapen op den grond vliegen. Het ging af terwijl het viel en de luide knal werd door de bergen weerkaatst. „Kom, kom, don Ramon, ge zult uzelf nog doodschieten. Weet ge niet dat pistolen gevaarlijke dingen zijn? Strafrecht en straf proces. Door het hoofdbestuur van den Vryz. Dem. Boud is een com missie benoemd ter bestudeering van de noodige hervorming in strafrecht en straff roces. Zjj bestaat uit de vol gende ledendr. P. H. RosensteiD, Deu Haag, mr. G. T. J. De Jough, Amsterdam, mr. J. Limburg, Den Haagmr. J. R. B. De Roos, Den Haagmr. H. L. A. Visser, Amster dam, mr. A. A. Cnopius, Utrecht, De commissie i« door den bonds voorzitter geïnstalleerd. Zij koos mr. Limburg tot voorzitter en is aan stonds begonnen met de voorbereiding en verdeeling der werkzaamheden. Vervroegde winkelslui ting. Met het adres der Hengelosche HandelsvereenigiDg, gericht aan de winkeliers, om tot sluiting der zaken, 's avonds 9 uur over te gaan is zoo'n algemeene instemming betuigd, dat besloten is, ingang 13 April de 9 uur sluiting in te voeren. Vereenvoudiging van onze spelling. In November van het vorige jaar werden door het hoofdbestuur van de „Vereenigiug van Hoofden van scholen in Neder land" de volgende stellingen geformu leerd en met bijbehoorende toelichting aan het oordeel der afdeelingen en algemeene leden onderworpen. I. (Eenheid.) In de eerste plaats is het noodig, dat voor de schriftelijke afbeelding der woorden regels gelden, die algemeen worden gevolgd waar uit voortvloeit, dat op alle scholen in Nederland eenzelfde spellingsysteem behoort te worden onderwezen. II. (Eenvoud.) Een oenvoudig spel lingsysteem is zoowel voor de maat schappij als voor de school van groot belaug. III. Om tot de wenschelijk geachte eenheid en eenvoud te geraken, is, voor zoover het inrichtingen van onderwjjs betreft, ingrijpen der over heid wenschelijk. Ik moet u tegen u zelf verdedigen. Ga nu van uw paard af, als ge uw kost baar leven op prijs stelt I" Arthur sprak en handelde als iemand, die van een grap geniet en zjju min achtend optreden prikkelde den ban diet, zoodat zijn woede en angst hun toppunt bereikten. Hij boog zich tever geefs over het zadel heen en trachtte zijn tegenstander hjj de keel te grijpen, maar werd door een paar stevige han den tegengehouden. Hij voelde ze als een ijzeren band om zijne ribben en toen zijn ontsteld paaid een sprong vooruit deed, viel hij met een zwaren slag aan den rand van den afgrond neer. Nooit had een gevaarlijker arena twee wostelaars tot den strijd opge wekt. Aan den eenon kant de muur van rotsen, aan den anderen de angst aanjagende afgrond. Maar zij gunden zich geen van beiden den tijd om daaraan te denken. Zy vormden samen één klomp, hunne armen trachten el kaar te omstrengelen, hunne nagels drongen in het vleescb, het zweet parelde op hunne gezichten, hun spieren waren koorden gelijk en zij trachtten elk van hun kant de overhand te krjjgen. De prijs waarna zij trachtten, was het leven Ramond van Vic- Dessos hoopte dat de wacht hem bij het aanbreken van den dag niet zou doodschieten, de prins, dat Esther niet IV. Het is wenschelijk, dat van overheidswege een commissie woide benoemd om te oDdwzoeken welko vereenvoudigingen behooren te wor den aangebracht. V. Het is wenschelijk, dat onze Vereeniging zich tot de Regeering wende met het verzoek, een zoodanige commissie te benoemen. We vernemen, dat deze stellingen, blijkens de antwoorden, door de af deelingen en de algemeene leden in gezonden, overal met de grootst mo gelijke eenstemmigheid zijn aangeno men. Nu het spellingvraagstuk ook in de Tweede Kamer aau de orde gesteld is, bestaat er alle reden, op deze besliste uitspraak van de „Ver eeniging van Hoofden van scholen in Nederland" de aandacht te vestigen. Bij brief vaD 20 Maart heeft de waarnemend minister van Oorlog aan de Tweede Kamer inlichtingen toe gezonden op een adres van den ser- geant-majoor J. v. Dormolen alhier, houdende verzoek om vergoeding we gens verpleging van zijne echtgenoote in een burgerziekenhuis. De minister zet uiteen, dat adres sant zelf tot den loop welke deze zaak heeft genomen, aanleiding heeft gegeven en dat hy dus geen termen heeft gevonden, om de kosten van verpleging in het ziekenhuis, waarin de patiënte op advies van een door adressant gekozen burgergeneeskun- dige specialiteit is opgenomen, ten laste van het rijk te doen brengen. Door den Gemeenteraad van Leeuwarden is aangenomen een voor stel van B. en W. om aan den heer A. J. Krieger te Amersfoort c.s. con cessie te verieenen voor het leggen en hebben van rails in gemeentegrond en gemeente-eigendom ten behoeve van de exploitatie eener paardentram in de gemeente Leeuwarden. Afloop der veiling van vaste goederen gisterenavond gehouden in „Het Valkje" ten overstaan van notaris Johs. Knoppers Perceel I een huis in de Koning straat f820. Perc. II dito f 1160. Perc. te vergeefs zou wachten. Eu aldus rol den zy heen en weer, nu eens tegen den steilen rotswand aau, dan weer zoo dicht bij den rand dat een kleine aanraking hen beiden naar beneden zou hebben doen vallen. De rostblok- ken beneden wachten op den uitslag. Het was van den beginne af aan duidelijk geweest, dat de boer de sterkste van do twee was, en als zyn greep zekerder ware geweest, dan zou zyn kracht zeker de overhand gehaald hebben, maar Ramond van Vic-Dessos was op een ongelukkig oogenblik aan gevallen geworden en daar hy weinig op zyn tegenstander voor had, kon hy niets doen dan hem naar den afgrond duwen met al de kracht, die de bergen hem hadden gegeven. Langzaam doch zeker trachtte hij zijn doel te bereiken. Met den dood voor oogen en een vreeselijken dood ook, was het wel vreemd dat Arthur niet dach aan zijn einde, maar aan het tehuis, dat hij verlaten had en aan zyn jonge vrouw, die hem daar wachtte. Estbei's naam alleen had zooveel invloed op hem dat zyne tegenwoordigheid van geest hem geen oogenblik in den steek liet, en op het oogenblik dat niets hem meer kon redden van den dood in den afgrond, herinnerde hjj zich een kunstje, dat hij te Parijs in de wapenzaal geleerd had en had den moed om dit toe te passen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1