UIT DE PERS. Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Kerk en Schoolnieuws. Ingezonden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 27 Maart 1909. Hoogste barometerstand 762.3 m.M. te Corunalaagste 748.7 m.M. te Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 28 Maart 1909. WindEerst Westelijke afnemende, daarna Z.W-.lyke toenemende wind. Gesteldheid van de luchtEerst lichtbewolkt daarna toenemende be wolking met kans op regen. TemperatuurIets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m.M. Vorige stand te 12 uur 744 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennacht F. 35 Hedenmiddag 12 uur F. 48 wordt gekeerd het groote euvel dat het onderwijs ondervindt, ten gevolge 'van 't loopwerk, melk rondbrengen, broodbezorgen, enz., in de ochtenduren, waardoor kinderen, die nog de scholen ■bezoeken, bij den aanvang van het onderwijs niet alleen zelf niet meer in staat zijn dit onderwijs te volgen, I maar ook den geregeiden gang van 't onderwijs voor de anderen in gevaar brengen, dat dit euvel niet mag onderschat worden, daar 't, vooral in de groote steden, niet zelden voorkomt, dat schoolgaande kinderen bij den aanvang van 't onderwijs reeds een werkdag van 2, 3, 4 uren achter den rug heb ben, voor die kinderen op zichzelf reeds een volledige dagtaak, terwijl daar nog bij komt, dat zij ook den noodigen slaap, voor 't kind zoo dub bel noodzakelijk, hebben gemist, zoo dat zij zijn voor den onderwijzer een last en voor het onderwijs een belem mering, en zelf moeten missen, waarop toch ieder kind recht heeft, de ge legenheid tot voldoend lager onder wijs, redenen, waarom adressant, onder overlegging van een exemplaar der .Enquête, ingesteld door de afdeeling Amsterdam van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers", verzoekt het Ontwerp Besluit alsnog zoodanig te wijzigen, dat door kinderen beneden de veertien jaren geen loopwerk of andere arbeid mag verricht worden. Vanwege van Chr. vereeniging voor Voorbereidend Universitair on derwijs wordt I September te Apel doorn een gymnasium opgericht. Middenstandstentoon stelling. Het bestuur van den Middenstandsbond vergaderde gisteren te Amsterdam. In deze vergadering constateerde de voorzitter met voldoening, dat de tentoonstellingsplannen van den Bond alom met belangstelling zijn ontvan gen, en dat van verschillende zijden krachtdadige medewerking en steun worden ondervonden. Reeds zijn be langrijke inzendingen toegezegd, zoo dat reeds thans kan worden gecon stateerd, dat de tentoonstelling een waar succes voor de middenstands organisatie hier ter stede zal blijken te zijn Het verheugde den voorzitter in het bijzonder, in deze vergadering mededeeling te kunnen doen, dat H. M. de Koningin een tweetal zilveren, benevens een bronzen medaille ter beschikking van het bondsbestuur stelde, ten einde te dienen als onder scheidingen, die aan inzenders ter tentoonstelling door de juiy zullen worden toegekend. Van H. M. de Koningin-Moeder mocht het bestuur voor datzelfde doel een gouden, een zilveren en een bron zen medaille ontvangen, terwijl Z. K. H. de Prins der Nederlanden door het beschikbaar stellen van een zilveren en een bronzen medaille van zijn be langstelling in het streven van den Bond blijk gaf. Met erkentelijkheid werd ten slotte nog gememoreerd de medewerking, welke door ,de afdeeling Handel van het Ministerie van Landbouw, Nijver heid en Handel bij voortduring wordt verleend, en die door het bestuur wordt op prijs gesteld. DE A. R. PERS. Er is opgericht een vereeniging „De anti-revolutionaire iers", voorzitter is dr. A. Kuyper hoofdredacteur van .De Standaard", vice-voorzitter is mr. A. de Jong, hoofdredacteur van de „Rotterdammer". „Na broederlijke discussie" —schrijft „De Standaard" van eergisterenavond werden de ontworpen statuten goedgekeurd en tot oprichting del' Vereeniging besloten. De discussie is wel eens minder broederlijk geweest, zegt „Het Vader land." Het was 18 Dec. 1907, toen dezelfde mr. De Jong in een hoofdartikel van haast 8 kolommen, onder den ver- schrikkelijken titel ,De dood der nnti- revolutionnaire partij", hartige woor den schreef over het hoofdorgaan der antirevolutiounaire partij en haar leider. „De Rotterdammer* herinnerde toen het was in de dagen, dat het blad nog met mannenmoed prof. Fabius steunde tegen het doel van „De Stan daard" „prof. Fabius zal dood" dat zjj om de bekende Standaard tactiek van publieke discussie met deze collega moest afzien, wees er verder op, dat deze tactiek al zoovele gemoederen had vergald en zooveel christelijke broederzin be dorven, waarschuwde den Standaard redacteur, dat deze niet het recht had een blad („De Rotterdammer) buiten de antirev. partij te laten stellen, zoolang dat blad aangesloten is b(j het centraal-comité en dit comité dien band niet heeft afgesneden en dan ging het als volgt in „De Rotter dammer verder „Toch is het optreden van „De Standaard" verderfelijk voor he t karak ter van alle redacties van antirevo- lutionnaire bladen. Zjj moeten, óf hun karakter vervalscheu en voortdurend naspreken wat „De Standaard" voor zegt, óf als redactie van een vrjj blad, dienende geen Roomschen clerus tus- schen God en de consciëntie, zich eigen lijk in den ban zien gedaan door „De Standaard" als zij zelfs een stuk van een professor aan de Vrjje Universiteit plaatsen, dat „De Standaard niet aan staat." DE MAANDAG IN DE ONGEVAL LEN-STATISTIEK. De Wegwjjzer schrijft Meermalen gaven we reeds cjjfers over het hooge aantal ongevallen op Maandag in vergelijking met die op andere dagen. Het volgende staatje, door Der Abstinent ontleend aan het Jahresbericht der Baugewerkkasse für den Bezirk Zürich filr 1906, is een merkwaardige aanvulling er van. Van het gemiddelde aantal onge vallen per week had het volgende procent plaats op ieder der andere Jaar. Maandag weekdagen 1900 22 14—17 1901 23 14—79 1902 21 15-17 1903 21 15-18 °/0 1904 25 9—18 1905 22 15—17 1906 21 14—18 1900-1906 21.1 15.6 Daar het hier niet een arbeidsklasse betreft, die met machinalen arbeid te doen heeft, kan het hoogere aantal op Maandag niet geschoven worden op rekening van de gevaren verbonden aan het aanzetten der machines. Zondags-dronk Maandag-ongeval I INWIJDING SPORTTERREIN. „BIRKHOVEN". De militaire sportvereeniging en vereeniging tot bevordering der paar denfokkerij in Nederland maakt het volgende bekend omtrent de wed strijden te Amersfoort 26 en 28 April. Met het oog op den langdurigen en strengen winter zjjn de wedstrijden uitgesteld tot 26 en 28 April, de regeling daarvan wordt nu als volgt: Nationale Military. 26 April. Des morgens 8 uur start voor den afstandsrit van 40 K.M. Aankomst op het sportterrein Birk- hoven alwaar stalling beschikbaar is. Des namiddags 2 uur het afleggen van het steeple parcours van 4000 H. op het sportterein Birkhoven. 27 April. Rustdag benevens terrein- rit onder leiding van luitenant-kolonel Piepers. 28 April. Des morgens 8 uur dres- suurproeven voor de Nationale Military in de binnen- of buitenmenage der rijschool. Des namiddagsInwijding van het sportterrein „Birkhoven". I. 1.30 uur of zooveel later als het aantal deelnemers zal meebrengen. Hindemisparcours voor de Nationale Military Prijzen Nationale Military le. f 150.— en verguld zilveren medaille met inscriptie; „Kampioen schap Officiersdienstpaarden Neder land 1909" benevens een kunstvoor werp aangeboden door de Amers- foortsche dames. 2e f 100.-, met zilveren medaille en kunstvoorwerp aangeboden door de Maatschappij Birkhoven. 3e. f 50.met bronzen medaille. Bij minder dan 7 deelnemers ver valt de 3de prijs. Bij minder dan 5 deelnemers ver valt de 2de prijs, luleggeld f 2.50. II. 2.30 n.m. concour» éenspannen, toebehoorende aan landbouwers wier uitsluitend bedrijf landbouwer is, ge spannen voor een tilbury of sjees. Ie prijs f 75.—2de f 25.—, 3de f 10.4de f 5.Inleggeld f 2.30. III. 3 uur Concours voor het best- gaande rijpaard voor rijkspaarden en eigen paarden toebehoorende aan en gereden door officieren of particulieren [leden of donateurs], le Prjjs f75. benevens een kunst voorwerp aangeboden door den voor zitter der Maatschappij Birkhoven. 2de prijs f 50 en zilveren medaille, 3e prjjs f "20 en bronzen medaille. De voorkeuring van dit nummer des morgens na afloop der dressuur- proeven Nationale Military. Inleggeld f 2.50. IV. 3.30 uur. Concours d' adresse voor eigen paarden en rijkspaarden die nog nooit een len prijs in een spring- of jachtconcours gewonnen hebben en voor paarden bereden door ruiters die nog nooit een len prjjs in een spring- of jachtconcours gewonnen hebben. Prijzen le f 75 benevens een kunst voorwerp aangeboden door deAmers- foortsche Jachtvereeniging. 2e f30. en zilveren medaille, 3e f 20 en bron zen medaille. Inleggeld f2.50. V. Springconcours om surprises. Voor Juniores, kinderen voor aan deelhouders Sportterrein Birkhoven, van leden van de Militaire sportver eeniging of van leden der Vereeniging tot Bevordering der Paardenfokkerij in Nederland. Maximum leeftijd 17 jaar. Inleg vrjj. Inschrijvers die hunne inschrijving gestand doen, doch geen prjjs winnen, ontvangen hun inleggeld terug. Inschrijvingen sluiten Donderdag 22 April des avonds 12 uur bij deu Secretaris, Arnhem, Eusebiusbuiten- singel 11. Voor stalling zich te wenden tot den heer J. H. van Reede, Luitenant Veld-Art. te Amersfoort. De vereeniging „Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" houdt op Dinsdag 30 Maart, een algemeene ledenvergadering in het schoolgebouw. De agenda vermeldtJaarverslag Verslag van de commissie, belast met het nazien der rekening en verant woording over 1908Mededeelingen. Aan den Raad onzer gemeente is het volgende adres verzonden „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de[afdeeling Amersfoort en Omstreken van den „Bond van Neder- landsche Onderwijzers", (goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 22 Maart 1890, no. 128); dat zjj kennis genomen heeft van de door den heer van Kalken in de raadszitting van 9 Maart j.l. ingediende motie inzake het verleenen van ontslag aan on derwijzeressen, die in het huweijjk treden, dat adressante Uw College, beleefd verzoekt deze motie of mogelijke voorstellen, van gelijke strekking, niet aan te nemen, en wel om de volgende redenen, nader in bijgaande Memorie toegelicht le a. omdat het aannemen van bovenbedoelde motie, aanleiding geeft tot het verleenen van ontslag in een geval, dat door de Wet niet als reden voor ontslag wordt aangegeven, b. dat het daarom in zulk een ge val onbillijk en onrechtvaardig is, ambtenaren te ontslaan, alleen op vermoeden van latere ongeschiktheid of mogeljjk plichtsverzuim, geval len waarin de Wet wel zou voor zien 2e a. omdat het niet in het belang is van het onderwijs, wanneer een groep onderwijskrachten, waarbij zeer goede kunnen zijn, uit de school wordt geweerd, temeer b. omdat in het algemeen mag wor den aangenomen, dat de gehuwde vrouw, vooral wanneer zjj moeder is geworden, stjjgt in waarde voor de school." Het adies gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. In een tuin aan den Heiligen- bergerweg alhier is in de afgeloopen week reeds een meikever gevangen. Dat is bjjzonder vroeg; moge het een lentebode zijn. De volgende week is het weer druk met vergaderingen. Maandag avond de jaarvergaderingen van Volks huisvesting in Ons Huis, en Onder linge Hulp in de Keizerskroon, Dins dagavond de jaarvergadering van de vereeniging Industrie- en Huishoud school en Woensdagavond de openbare bijeenkomst in Amicitia van den Bond voor Vrouwenkiesrecht. De expositie in Amicitia der Ver eeniging tot het houden van Kunst beschouwingen munt uit door veel heid en verscheidenheid. Naast werk van stadgenooten en oud-stadgenooten prijken er ook verschillende stukken en stukjes van andere schilders. Zoo a.o een mooi stukje van Th. de Bock „Veer te Renkum" en eenjfraaie aqua rel van du Chattel „Waterpartij". Heel mooi werk van onze stadge nooten van der Valk, van Weezei Errens, Mevr. Ujjldert Verkerk en Van Oosterhoudt is geexposeerd, ter- wjjl ook stukken van H. J. Wolter en knappe etsen van D. Harting de bewondering van de vele belangstel lenden wekken. De stadgenooten die deze collectie bijeenbrachten hebben een goed werk gedaan, ook anderen te laten genieten van deze fraaie verzameling. Ook morgen is de tentoonstelling geopend. Een bezoek is zeer aan te raden. Door de politie is aangehouden een gesignaleerde, die na betaling van zijn vijf gulden boete op vrije voeten is gesteld. PREDIKBEURTEN. Op Zondag 28 Maart. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meljere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10i uur, Dr. G. J. Heering te Dordrecht. DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw v. Persjjnstraat 1. Geen dienst. BARNEVELD. Op de alhier ge houden weekmarkt waren 210.000 eieren aangevoerd. Men besteedde f 3.75 h f 4.50 per 100 stuks. Bij den landbouwer J. v. d. Berg alhier heeft een brutale diefstal met inbraak plaats gehad. Door verbreking van een glasruit heeft men zich namelijk tot bet zoo genaamde bakhuis toegang weten te verschaffen en hieruit een groote mand, geheel gevuld met eieren, ge stolen. Zorgvuldig had de landbouwer de eieren gisterenavond in de mand gepakt ten oinde deze hedenmorgen op de markt alhier te verkoopen. Men kan zich dus de teleurstelling van den eigenaar voorstellen, toen hij tot de ontdekking kwam, dat alles ver dwenen was. ZEIST. De Vereeniging tot bevor dering der Paardensport te Zeist zal op Woensdag 28 Juli een concours- hippique met springconcours houden. Mej. F. J. J. Tromp alhier, slaag de gisteren te Utrecht voor het examen nuttige handwerken. BAARN. De libeiale kiesvereeniging „Baarn" houdt Dinsdag 30 Maart a.s. des avonds 8 uur baar jaarlljksche algemeene vergadering in het hotel „de la Promenade." Maandagavond vergadert de afd. Baarn der Nederl. vereeniging tot af schaffing van alcoholische dranken in het locaal van „Crescendo." De heer A. Willem8en zal een voordracht heuden over „Praatjes bij Plaatjes.' Die plaatjes zullen lichtbeelden z(jn. Bovendien zal de gemengde zangver- eeniging eenige nummers ten gehoore brengen. De voorloopig vastgestelde kie zerslijsten bevatten 1268 namen van kiezers voor de Tweede Kamer1251 voor de Provinciale Staten en 1163 voor den Gemeenteraad. Er z(jn 138 nieuwe kiezers op de lijsten gebracht doch er z(jn er ook juist zooveel af gevoerd. Met ingang van 1 April a.s. wordt het bestellers-personeel aan het postkantoor alhier vermeerderd met een hoofdbesteller. Ook is zeer ten ge- gerieve van het publiek het tweede loket geopend tot des namiddags half Buiten verantivoordclykheid Jz> Redactie IS HET WENSCHELIJK AAN GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN ONTSLAG TE VERLEENEN? Op bovenstaande vraag, reeds rui mer gesteld dan de motie-van Kalken wil gaan, tracht „Een belangstellende" in De Eemlander van Donderdag jl. een antwoord te geven. Het wil m(j voorkomen, dat de tegenstanders van dusdanig ontslag, door zijn (of haar) schrijven sterker komen te staan. Duidelijker, dan door dat stuk, kan toch zeker niet de armoede aan argu menten b(j de voorstanders worden gedemonstreerd en z(j, die weifelend stonden, zullen na lezing er van tot de conclusie moeten komen, dat een zoo gewichtige kwestie niet op der gelijke losse gronden mag worden be slist. Het zij m(j vergund dit in 't kort aau te toonen. De kwestie heeft natuurlijk nïets te maken met politiek, zegt „Een be langstellende". Ofschoon dit tot het punt in kwestie niets toe of af doet, is het even houtsnijdend, als men meedeelt dat de heerschende werk loosheid er ook niets mee te maken heeft. Is het echter de bedoeling te reageeren op hetgeen ik schreef in De Eemlander van Vrijdag 19 Maart.dat het streven voortkomt uit reactie, dan meen ik, dat mijn bewering geheel onweersproken is gebleven. Men moet trouwens ook wel volslagen vreemde ling zjjn in de economische geschie denis der laatste jaren, als men niet wil toestemmen, dat de strijd bij de klerikalen zuiver gaat tegen het be ginsel van de economische onafhanke lijkheid der vrouw. „Een belangstel lende" moet maar eens nalezen het debat in den Amsterdamschen Raad van jl. Woensdag, en vooral wat daar is gesproken door prof. Fabius, prof. Diepenhorst en mr. de Vries. Hij (of zfj) zal dan de juistheid van mijn be weren moeten erkennen. Men kan zich op tweeërlei stand punt stellen, nl. dat der onderwijzeres en dat van het onderwijs, zegt „Een belangstellende" verder. Zeer zeker kan men dat, maar men zal dan noodwendig tot een on zuivere redeneering komen, alleen reeds hierom, dat deze twee niet te scheiden zijn. Het belang van de on derwijzeres is ondergeschikt aan het belang van de school en wanneer aan getoond wordt, met deugdelijke be wijzen, dat de school er onder lijdt, dan is ontslag aan gehuwde onder wijzeressen een uitgemaakte zaak. Maar men ga tot een dergelijken maatregel niet over, dan op werkelijk ernstige motieven. En die nu worden m.i. niet gegeven. „Een belangstellende" praat van „blijde verwachting" en komt feite lijk langs een omweg tot ontslag wegens zwangerschap. Een goede con- scientie-susser voor „heiligheid des ge- zins"-menschen, maar helaas, voor hem (of haar), een los daar heen ge worpen bewering zonder zweem van bewijs. In Amersfoort zijn de voor beelden te over van ongehuwde on derwijzeressen), die verlof hebben gehad, voor ernstige ziekten, die zeker ook wel, vóór het constateeren er van, invloed zullen hebben geoefend op het onderwijs. Moeten die dan feitelijk ook niet ontslagen? Komt men, de redeneering van „Een belang stellende" volgend, niet op een hellend vlak en consequent doorgetrokken tot algeheele bestaansonzekerheid van alle onderwijzers Of heeft het sterke ge slacht geen zenuwen, die door allerlei huiselijke en ook andere omstandig heden worden geschokt? En wat de liefde voor het zieke kind betreft, durft hij (of z(j) beweren, dat die bij den gehuwden man afwezig is? Het meer verfijnde gevoel der vrouw toe gekend, mag dan zeker ook als een gewichtig motief worden aangevoerd voor baar behoud voor de school, waar zij, vooral voor de kleintjes, tot een onmisbaren zegen kan zijn. De meerdere verdienste door de vrouw ingebracht zal bovendien mee werken het gezin economisch sterker te doen staan, zoodat èn de man, èn de vrouw veel opgeruimder hun dag taak zullen vervullen, dan wanneer het karig loon van den man hun is toegewezen voor hun levensonderhoud. Wanneer de afd. Amsterdam, Utrecht en Amersfoort van het Ned. Ond. Genootschap de redeneering van „Een belangstellende" hebben gevolgd, kan men moeilijk spreken van een na ernstige overweging genomen beslis sing. Voor de eer dier afdeelingen hoop ik, dat ze zich niet zoo losjes van een ernstige kwestie, als waarom het hier gaat, hebben afgemaakt. W. C. OOSTERMAN.

De Eemlander | 1909 | | pagina 2