WEERBERICHT. Tliermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 30 Maart 1909. Hoogste barometerstand 760.4 ra.M. te Corunnalaagste 740.0 m.H. te Holyhead. Verwachting tot den avond van 31 Maart 1909. Wind: Matige tot krachtige Z.W.- lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest bewolkt, waasrchijnljjk regenbuien. TemperatuurIets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 750 m.M. Vorige stand te 12 uur 751 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 58 Laagste hedennacht F. 46 Hedenmiddag 12 uur F. 57 onthouden van elke inmeDging in de Bosnische quaestie, die door overeen ^stemming der Mogendheden geregeld Jras en het heeft formeel te kennen te $?geven, dat het weder vriendschappe lijke betrekkingen tot Oostenrijk- Hon garije wenscht te onderhouden. Het heeft zyn leger tot vredessterkte te reduceeren en te zorgen, dat de ben den in de grensdistricten teruggetrok- ifÊcen en ontbonden worden. FRANKRIJK. Te Béru (departement Oise) en in een aantal omliggende dorpen hebben ongeveer 12000 knoopenmakers wegens loongeschillen het werk gestaakt. Er heerscht onder de stakers groote ver bittering en opgewondenheid. Er heb ben dan ook reeds herhaaldelijk bot singen met de gendarmerie plaats ge had en de stakers zijn zelfs reeds tot handtastelijkheden overgegaan. Zjj hebben nl. het huis van een der fabri kanten geplunderd en de meubels, die z(j de straat op hadden gesleept, in brand gestoken. De gendarmerie in die streek is versterkt en er z(jn 300 dragonders naar het tooneel van de staking ge zonden. Openbare Leeszalen. De Vereeniging voor Openbare Leeszalen in Nederland houdt een ledenvergade ring te 2-J- uur en openbare vergadering te 8 uur te Arnhem, op Zaterdag 24 April. De agenda voor de ledenvergadering vermeld o. a. statuten- en reglements wijziging en praeadviesWat kan de Overheid voor de Openbare Leeszalen doen in de openbare vergadering zijn aan de orde lezingen van dr. D. Bos ever University-Extension en Open- bare Leeszalen en van dr. H. E. Greve, over Openbare Leeszalen in binnen- en buitenland (met lichtbeelden). Bond voor Staatspen- s i o n n e e r i n g. In de maand Maart werden de volgende nieuwe afdeelingen opgericht van den Bond voor Staats- peosionneering12 in Friesland, 10 in Noord-Holland, 4 in Groningen, 13 in Zeeland, 2 in Drente, 2 in Gelder land, 1 in Overysel, 1 in Zuid-Holland, totaal 45. De Bond telt thans in to taal 308 afdeelingen met 30.000 leden en 70 aangesloten bonden met 26.000 leden. In 500,000 exemplaren zal door den Bond voor Staatspensionneering een eenvoudig gesteld manifest aan het Ned. volk worden verspreid. Drankverkiezingen. De R.-K. Boerenbond te Wjjlre in Lim burg heeft de volgende motie aange nomen De leden van den Boerenbond van Wijlre gehoord de uiteenzetting in de ver gadering van 25 Maart 1909 overtuigd, dat voorgoed een einde moet komen aan de beruchte tractaties met drank vóór en op de verkiezings dagen overtuigd, dat daartoe ook en vooral de goede wil der kiezers zelf nood zakelijk is willen in allen ernst, op die dagen niet meer getracteerd zijn door of vanwege de candidaten, en zullen, zoo noodig, de tractaties niet meer aan nemen, maar afwijzen met veront waardiging vertrouwen, dat alle bonden, waar het wenschelijk is, eenzelfde besluit zullen nemen en openbaar maken, en gaan over tot de orde van den dag. Het ledental der Vereeniging tot stichting en exploitatie van een herstellingsoord voor spoorwegperso neel is sedert 15 dezer, toen voor dat doel geopend werd het buitengoed Villandry bij Nijmegen, van 4400 tot 6000 gestegen. Hot herstellingsoord werd de laatste 14 dagen door honderden spoorweg ambtenaren bezichtigd, waartoe tot Zondag, toen het bezoek bijzonder groot was, gelegenheid was gegeven. Afgifte bewijs van z e- dolijk gedrag. Naar aanleiding van de moeilijkheden, ondervonden door personen, die eenmaal eene ver oordeeling ondergingen, bij het zoeken van werk na hun ontslag en bij hunne pogingen om een eervolle plaats in de maatschappij tej herwinnen, heeft de Minister van Justitie zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken verzocht te willen overwegen, of zou kunnen worden bevorderd, dat daarin eene verbetering intrad, hetzij bestaande hierin dat be wijzen van zedelijk gedrag door de burgemeesters voortaan slechts zouden worden afgegeven in de bij de Wet bepaalde gevallen, hetzij althans daarin dat de afgifte van zoodanige bewijzen betrekkelijk de personen, die zich ge durende de laatste drie jaren goed hebben gedragen en die kennelijk geen gevaar opleveren voor de maat schappelijke orde en veiligheid, voort aan niet langer zou worden geweigerd op deii zij het ook niet aangegeven grond, dat hunne namen in eenig strafregister voorkomen. V r ij z. Dem. raadsleden. Te Utrecht is onder voorzitterschap van mr. S. van Aalt n Jr., uit Rot terdam, dejaarl. vergadering gehouden van de Vereeniging van Vryz.-Dem. gemeenteraadsleden. Mr. J. H. Thiel uit Haarlem hield een referaat over „Standenonderwijs", waaruit bleek, dat spr. gaarne twee soorten van scholen had, namelijk de gewone volksschool en een school, waar, buiten het Nederlandsch, de Fransche taal wordt onderwezen. In een groote stad kan dan nog een der gelijke school als laatste bedoelde voor de betere standen opgericht woiden. De voorzitter deelde mede, dat in de huishoudelijke vergadering de secre tary H. Roest was herkozen. Uit het jaarverslag werd medege deeld, dat het ledental was gestegen van 54 tot 67. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat het batig saldo f 235.36j bedroeg. Do heer R. Kapinga, uit Zwolle, leidde het onderwerp in „De weu- schelijkheid van het verleenen van inzage aan de gemeentebesturen van de registers van aanslagen der vermogensbelasting en van de kohieren der bedrijfsbelasting." Mr. Fokker, uit Leiden, besprak den financieelen nood der gemeenten. Ook h(j meende, dat de oorzaak van dien nood ligt in de opheffing der accijnzen in 1865 omdat dientengevolge de gemeenten zelf in druk kwamen,, die niet voldoende werd opgeheven door de daarvoor in de plaats gestelde van het personeel in de opcenten op het gebouw. Na een historisch overzicht kwam spreker tot jhet wetsontwerp-Heems kerk. Hy betoogde, dat de clou van dit ontwerp was artikel 2. De gemeen ten zullen gerechtigd z(jn grondbelas ting te heffen op de-gebouwde eigen dommen en erven of zij kunnen nemen de opcenten. Een nieuwe vorm van belasting is de „Werthzuwacbstum", d. i. met hoeveel de waarde der eigendommen is toegenomen, waarop belasting ge heven kan worden. Een billijker bijdrage zal kunnen geheven worden van hen, wier ge bouwde .of ongebouwde eigendommen beter worden door het aanbrengen van verbeteringen, b.v. door het weg breken van oude gebouwen, verwijde ren van sloppen enz. De progressie is in het ontwerp zoo gebleven met uitzondering wat betreft de rechtspersonen. De kwestie van de forensen is in dit onderwerp geregeld. In dit wetsontwerp is in beginsel uitgewerkt, dat die .het meest moet betalen. Spr. hoopte, dat de gemeenten uit gaven kunnen doen, die noodzakelijk zjjn en nuttig voor allen, doch hoopte, dat, nu het geoorloofd is uit de ge meentebedrijven winst te behalen, de prijzen van gas niet te hoog werden. Dr. KUYPER EN DE DRANKWET. In „Verlof", het orgaan van de Vereeniging „Verlofhoudersbond", is een blief van dien Bond opgenomen aan dr. Kuyper betreffende de uit legging van eenige artikelen der Drank wet. De Vereeniging is van meeuing, dat bet nooit dr. Kuyper's bedoeling kan geweest zijn „om zoovele onschul dige, belasting betalende burgers, die nimmer om de gevangenis dachten, zoo maar in de gevangenis te werpen, en uit hun bedrijf te zetten, om hem met vrouw en kinderen tot den bedel staf te brengen", hetwelk alles het gevolg is van de onduidelijkheid der Drankwet. Zoo spreekt bijv. art. 50, 7e lid van „in voorraad zijn" van sterken drank. De Vereeniging vroeg nu, of dr. Kuyper bijv. 2 liter een „voorraad" noemt, vraagt verder een definitie van „sterken drank" en wijst er op, dat B. en W. na eenige ver oordeelingen het eenmaal toegestane verlof ontnemen. De brief besloot met den wensch, dat de Regeering aan ieder, die te goeder naam en faam be kend is, „vergunning geve tegen een te heffen belasting. Dr. Kuyper antwoordde op dit schrijven het volgende: „Na eenmaal als Minister te zijn afgetreden heb ik uiteraard over de w(jze waarop de Wet moet worden uitgelegd niets meer te zeggen zelfs zou het aanmatiging zijn, indien ik van eenige lormule heden nog zeggen ging, hoe ze door mij bedoeld was. „Wel kan ik in 't algemeen zeggen dat ik niemands ongeluk bedoeld heb, maar alleen te keer gaan van over treding maar ook dit geeft niets, daar het er in het gegeven geval op aan komt te beoordeeleu of er overtreding was en dat staat aan de rechter. „Van verdere bemoeiing mijnerzijds in deze vraagstukken kan en mag uit dezen hoofde geen sprake zijn." INFLUENZA. In Mole.chott schrijft dr. Ch. Bles een interessant artikel over de in fluenza, waaraan wjj het volgende ontleenen. De oorzaak der influenza is de Ba cillus influenzae, in 1892 door R. Pfeiffer ontdekt een klein staafje met af geronde einden en dat j 3 maal zoo lang als breed, éen derde van de lengte der tuberkelbacillen heeft. Dieren worden door deze bacillen niet aan getast. De paardeninfiuenza en honden- griep zijn geheel andere ziekten. De mensch is de drager en overdrager der influenzabafilleu, d.e op de slijmvliezen zijner bovenste luchtwegen zetelen en daarvan dus door hoesten, niezen, spreken, neussnuiten, enz. verwijderd, maar tevens verspreid worden. Eód enkele zieke kan daardoor gemakkelijk z(jn geheele familie een hotel, een stad infecteeren en de ziekte, verspreidon over berg en dal. De snelheid waar mede de pandemieën zich verspreiden nameu toe met de toeneming van het snelle verkeer. Met sneltreinen van Madrid naar Amsterdam, van Amster dam naar B.'ilyn, Petersburg, Moskou enz., binnen enkele dagen is de ziekte over een geheel werelddeel verspreid. Ook schepen nemen zieken op. Op schepen vermeerdert zich de ziekte zeer merkwaardigerwijs niet altijd zooals op het landdoor plot selinge sterke uitbreiding, maar veel langzamer. Komt de zieke passagier in een ODbesmet land, dan zal hjj daar een epidemie kunnen veroorzaken, dan zal de influenza zich daar met wer- kèlijk enorme snelheid kunnen ver breiden. Deze stormachtige haast, waarmede de influenza zich verbreidt, in tegen stelling met de meeste andere besmet telijke ziekten, die veel langer noodig hebben om zich te verspreiden, kan door verschillende omstandigheden verklaard worden. Ie. Door den korten incubatietijd (d.i. de tijd tusschen besmetting en het uitbreken der eerste verschijnselen), die 1 h 3 dagen soms slechts 12 uur bedraagt, waardoor de lijders niet alleen spoedig ziek, maar spoedig een krachtige infectiebron worden2e. doordat bijna ieder vatbaar is voor influenza; 3e. door de groote levens vatbaarheid der kiemen 4e. doordat deze kiemen op de slijmvliezen der bovenste luchtwegen (neus enz.) ze telen en daardoor zoo gemakkelijk in de lucht komen en op anderen over gaan 5e. doordat vele menschen, die reeds aan influenza lijden hun beroep blijven uitoefenen en met anderen verkeeren 6e. doordat bij herstellen den de kiemen nog lang blijven 'even en zij dus nog besmettelijk zijn7e. doordat gezonden de kiemen kunnen dragen zonder ziek te worden en dus toch anderen besmetten. De kortste aanraking, het samen- zitten in een tram of spoorwegcoupé, aan een hoteltafel, in een schouwburg of in de kerk is voor het verspreiden der influenza even werkzaam als het innigst familieverkeer. Of ook voor werpen (brieven) influenza overbrengen kunnen is nog nist zeker aangetoond. Onder eervolle ontheffing als bataljons-adjudant, van den le Luite nant J. Alma is de 2e Luitenant H. D. Scherpenhuijzen als zoodanig be noemd by het le Bataljon 5e Regiment Infanterie. Bij de gisteren door den architect \V. Salomons gehouden aanbesteding voor het amoveeren van het perceel Utrechtsche straat 42 werd inge schreven als volgt G. Wassink, f 5000, A. v. d. Brink, f 4727, L. Hemels en J. Wildeman, f 4507, J. v. Keulen f 4159, H. van Keulen en A. C. Beijer f 3135 en J. C. Boshuizen f 2825. Gegund aan den laagsten inschrijver. Gisteravond hield de Arners- foortsche Schietvereeniging „Broeder schap* tot besluit barer winteroefe- ningen, in de concertzaal „de Arend* een huishoudelijke wedstrijd op cy- lindergeweer en flobertbuks. Door ieder der deelnemers werden twee seriën op het bekende successchijfje gescho ten. Twee prijzen, beschikb ar gesteld voor hen, die gedurende de winter- oefeningen het grootste aantal rozen hadden geschoten, werden toegekend aan de heeren K. v. Heuvelen met 180 en J. J. Otto met 166 rozen, ter wijl achtereenvolgens de winnaars in den wedstrijd waren de heeren1. W. B. Smit, 2. W. Ruitenberg Gz., 3. K. v. Heuvelen, 4. D. de Groot, 5. D. v. d. Heul, 6. A. B. v. d. Klein, 7. J. Kuijters, 8. B. Teune, 9. L. W. v. Tel ingen, 10. H Stuurman, 11, J. J. Otto, 12. D. Ruitenberg, 13. J. D. v. Gelder, 14. J. F. do Greef, 15 J. Mills, 16. G. J. W. Steenhoff Jr. en 17. C. A. Stoové. De Eere-voorzitter der vereeniging, de heer J. Busquet, reikte de pryzen aan de winnaars uit en gaf daarbij den wensch te kennen, dat, evenals bij de winteroefeningen, b(j de a.s. zomeroefeningen op de Leus.lerheide een trouw bezoek en ijverig oefenen mag worden geconstateerd. ONDERLINGE HULP. Onder voorzitterschap van den heer D. Gerritsen hield de werklieden-ver- eeniging „Onderlinge Hulp" gisteren avond een algemeene vergadering, in „De Keizerskroon", die door 97 leden werd bijgewoond. Te ongeveer half negen opende de voorzitter de vergadering met de vol gende woorden Ik open deze 15de algemeene ver gadering van „Onderlinge Hulp" met een woord van welkom aan de leden en hun gezinnen. Het afgeloopen jaar heeft betrekkelijk weinig bijzonders opgeleverd. Alleen kan geconstateerd worden, dat de ontvangsten en uit gaven ongeveer gelijk zyn aan het vorig jaar, m.a.w. dat we de donaties en rente zijn vooruitgaan, zoodat het batig saldo thans bedraagt f 2593,23. Het aantal leden is het grootste, dat we ooit gehad hebben, nl. 270. Ik hoop dat het zoo voort zal gaan in het be lang van U allen. In weerwil van den slechten win ter hebben we niet dat gehad, om het maar eens zoo uit te drukken, dat er lijn werd getrokken. Dit doet mij groot genoegen en ik feliciteer er U mee. Want falikant is nu weer uitgekomen wat zoo vaak van de werklieden wordt gezegdgeen werk, dan maar ziek zjjn. Maar het ver trouwen in de arbeiders is ook nu Diet beschaamd. Er is betrekkelijk weinig nieuws mee te deelen. Wel zijn er een paar punten, maar die zijn nog niet rijp voor behandeling. Maar een punt is er zeker voor discussie vatbaar. Waai de Gemeente aan alle werklieden het volle loon uitkeert bjj ziekte, daar kunnen zjj ook niet langer lid zyn onzer vereeniging. Het bestuur meent tenminste van neeD. Waar hun het volle loon wordt uitgekeerd, mogen wij ze niet in de gelegenheid stellen een dubbel loon te krijgen. De penningmeester zal u zoo met cijfers de rekening meedeelen. Alleen daarom nog dit: er zijn door enkele leden een groot aantal guldens uit de kas geput. We hopen dat dit toeval is. Maar als zjj een kwaal krijgen, kunnen ze niet langer lid der ver eeniging zyn. Het is wel treurig, maar we mogen niet anders handelen dan zoo, want als we een paar geregelde zieken krijgen, zou de kas heel ver slonden worden. Ze mpeten hebben een ziekte, die te overzien is, maar geen kwalen. Dan kunnen ze door ons niet geholpen worden, maar moe ten ze op andere wyze hulp zien te krygen. Ten slotte wil ik nog onzen dank brengen aan den penningmeester, voor wat hij dit jaar zoo buitengewoon goed tot stand heeft gebracht. (Applaus). De penningmeester, Jhr. S. M. van Reigersberg Yersluys brengt hierna verslag uit. Ontvangen is: saldo 1907 f 75S.976, contributie f 1534.35, begun stigers f89.50, rente f68.45', totaal f 2447.98. Uitgegeven is uitkeeringen le klas geen, 2e klas 55 tot een be drag van f 1029.76, 3e klas 10 tot een bedrag van f 286.06, drukwerk enz. f 218.43, totaal f 1534.25. Er is alzoo een batig saldo van f913.73. Verder bezit de vereeniging 1 Obl. 2j N. W. S„ f913.75, en 1 Obl. 3% N. W. S. f 765,75, hetgeeD te zamen een bezit geeft van f 2593.23. Niemand verlangt hierover het. woord, waarna de reke ning onder dankzegging aan den pen ningmeester wordt goedgekeurd. Hier na worden de aftredende bestuurs'eden, Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, dr. A. H. C. v. Lriel, H. v. Surksum, J. Cornelissen en J. van Beek herko zen met 86, 81, 84,81 en 82 stemmen. De 3 gecomm teerden, tot nazien der rekening en verantwoording, de heeren A. M. Tromp van Holst, B. v. d. Water en M. Groenesteijn worden bij acclamatie herkozen. Als nu brengt de voorzitter in dis cussie het punt omtrent de gemeente werklieden. Een der leden vraagt of de Gemeente het volle loon uit keert en voor hoe lang. De voorzitter zegt dat het Bestuur nog geen besluit heeft geno men, maar voor het tot dien maat regel overgaat, moet als een paal boven water staan, dat het volle loon wordt uitbetaald. Mocht dat niet het geval zijn, dan kunnen ze lid der vereeniging blijven. Maar waDneer de -zekerheid bestaat, dat ze het volle loon krygen, dan moeten ze er uit. Een ander lid wil dergelijke leden, wanneer ze niet meer in ge meentedienst zijn, weer in de gelegen heid stellen om lid te worden. Dat mag dan niet afstuiten op te hoogen leeftijd. De voorzitter geeft de verzeke ring, dat dat ernstig zal besproken worden. Er is wel wat voor te zeg gen, maar men moet niet vergeten, dat ze in den tijd dat ze lid zyn geweest, ook hun uitkeeringen hebben gebad. Maar het zal overwogen worden. Besloten wordt in den geest zooals door de voorzitter is aangegeven. Hierna wordt de vergadering ge sloten. - In de gisterenavond gehouden vergadering der N. V. Volkshuisvesting werd het 10de jaarverslag uitgebracht, waaraan we het volgende ontleenen. Uit de 62 woningen kwamen in 1908 17 verhuizingen voor, welke 43 weken huur deden derven. De oningevorderde huurschuld bedroeg op 31 December f 64.49, waarvan waarschijnlijk nog f50 zal kunnen worden geïnd. In het vrij gunstige jaar 1907 moest de vennootschap tengevolge van 19 verhuizingen 58 weken huur missen en een bedrag van f25 als onin- vorderbaar moest worden afgeschre ven, zoodat het afgeloopen jaar nog iets beter is. De Balans en Winst- eD Verlies rekening werden vastgesteld. Aan de aandeelhouders kan over 1908 een dividend worden uitgekeerd van 3 °/0. In de plaats van den heer J. C. v. d. Meer, die wegens vertrek, voor een herbenoeming moest bedanken en ter aauvulling van het Bestuur werden tot bestuursleden gekozen de heeren A. J. Krieger en J. v. d. Horst Brujjn. Door den majoor, eerstaanwe zend ingenieur te Amersfoort, werd heden morgen om 10 uur, onder na dere goedkeuring van den minister van oorlog, in het hotel „de Zwaan" aanbesteed Bestek no. 27. Het éénjarig onder houd van de militaire gebouwen en werken te Amersfoort, raming f 11,090. Inschrijvers warenG. Wassink, alhier, f 12,135H. Keizer, alhier, f 12,063 D. van München, te Harder wijk, f 11,999; J.j Wildeman, alhier, f 11.980; W. van Achterberg!), id., f11,920; D. J. Boks. id., f11,324; II. Noorman, id., f11,198. Bestek no. 14. Het éénjarig onder houd van de militaire gebouwen en werken in de stelling van de, Gelder- sche vallei, met die in de Neder- Betuwe, onder beheer der geDie te Amersfoort, raming f2110. Inschrij vers waren G. Wassink, Amersfoort, f 2220E. ten Broek, Scherpenzeel, f2200; E. H. Kuipers, id., f2172 H. Blanken, id., f2165 G. de Jong, Wou denberg, f2160; W. van Achterbergt), Amersfoort, f2004.

De Eemlander | 1909 | | pagina 2