DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 76 WOENSDAG 31 MAART 1909. 6e JAARGANG Uitgave van de Naaml. Vennootschap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD» BUITENLAND. FEUILLETON. DR. XA VIER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKEMS Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 18. Telefoon intero. 62. Prijs der Ad verténtlën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advcrtentiön cu reclames van buiten hot kanton Amersfoort in dit klad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Bnitcniandsch Advertentiebureau I). Y. ALTA, Warmoesstraat 767S te Amstordam. DUITSCHE POLITIEK. In Duitschland is de Blok-crisis aan de orde. Zooals men weet is de vorige Rijks dag ontbonden omdat de regeering, omdat met name de heer von Bülow het niet vinden kon met de dit Parle ment beheerschend meerderheid. Het centrum stelde in verbond met de jonkers van de uiterste rechterzijde eischen, waaraan men niet kon of niet wilde voldoen. Nieuwe verkiezingen werden uitgeschreven. Het centrum werd niet getrofien door den slag, die vooral legen die partij gericht was maar de socialisten leden eenige ve - liezen. Toen trachtte von Bülow een nieuwe meerderheid te vormen van liberalen en conservatieven. Zy kwam inderdaad tot stand. Het bleek weldra, dat hy de staking, waarvan de Rijkskanselier had ge sproken, de liberale partyen te kort kwamen. Zij waren meer dan eens genoodzaakt, aan de conservatieven concessies te doen. Zij deden het in 't. belang van het land en den goeden gang van zaken. Maar soms werden zij toch ongeduldig. Nu laat, zooals men weet, de Duit- sche schatkist ook al den bodem zien en de regeering heeft bij den Rijksdag een aantal voorstellen ingediend om aan den geldnood lastige kwaal tegemoet te komen. Over die voor stellen echter bestond tusschen de bondgenooten van het Blok een] diep gaand verschil van meening. De con servatieven willen indirecte belastin gen, waarvan de liberalen een afkeer hebbeD, omdat zy verschillende be drijven en bijgevolg het volk drukken. Vooral verzetten de partijen ter rech terzijde zich tegen de voorgestelde successiebelasting, die hen zou treffen als iedereen trouwens, die wat te erven kan hebben. Maar zij willen niet getroffen worden- Men kan het dus niet eens worden. En nu gebeurde het Woensdag in den Rijksdag, dat de conservatieve afge vaardigde Normann, den leider der Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 52) Intusschen spraken de twee man nen fluisterend tegen elkaar. Een van lien ruimde de papieren op. „Heel goed, madame, uw besluit zal aan de belanghebbenden bekend gemaakt worden. U is onbeschaamd en stijfhoofdig. Het is duidelijk dat u ons de waarheid niet zegt. Totdat u verkiest ons naar waarheid te ant woorden, zult ge uzelf als onze gevan gene moeten beschouwen". Zij antwoordde niet, maar draaide aan het slot der deur. Zy wilde niets zeggen. De twee mannen stonden op en de jongste van hen drukte op de bei. Toeu de deur openging kwam kolo nel Varez de kamer binnen en nam met een blik den toestand op. „Het zou verstandiger geweest zijn als u de vragen beantwoord hadt die deze heeren u gedaan hebben", zei hij zoetsappig. „We willen u gaarne ge rechtigheid doen wedervaren, maar u moet openhartig tegenover ons zijn". „Uw verlangen is zeer aandoenlijk", nationaal-liberalen, Bassermann, op zocht en hem officieel namens de conservatieven mededeelde, dat deze de hervorming der rijksfinanciën wil den tot stand brengen in hunnen geest natuurlijk - „onverschillig met welke meerderheid." Hij voegde daar bij nog eene kleine verhandeling over de hervormingen, die zijne partij wen- schelijk achtte. Maar de korte zin der lange rede was dan toch, dat de con servatieven het verbond, het samen gaan met de liberale opzegden. Het Blok was gespleten en de breuk niet te heelen. De nationaalliberale party hield daarop eene vergadering, die eene motie aannam, waarby de schuld ge worpen werd uitsluitend en alleen op de conservatieven. Dat is dan ook vol komen juist. Wat zou er uu gebeuren en wat zou de Rijkskanselier doen, nu zijn combinatie, de vermaarde Paarung was bezweken Zou hy toegeven aan de eischen der conservatieven Zou hij misschien den keizer zyn ontslag aanbieden. En dan De officieuse Norddeutsche had op deze laatste vragen reeds het antwoord gegeven. Zy verklaarde, in voor een officieus blad zeer duidelijke termen, dat de verbonden regeering het geld niet uitsluitend wil vinden door eene belasting van genotmiddelen bier, wijn en tabak door indirecte be lastingen, maar ook door eene alge- meene belasting van het bezit De Duitsohe bondsstaten stelden zich aldus tegenover de uiterste rech terzijde in den Duitschen Rijksdag. De Rijkskanselier nu heeft gisteren gesproken. De regeering zou, zeide hij, de voorgestelde lasten op het bezit handhaven, maar zij begreep de be zwaren en zou die zooveel mogelijk verminderen. Dit beduidt welde nalatenschapslasten vervangen door uitbreiding van erfdeelbelasting ook tot de kinderen. Van verhooging der matriculaire bijdragen en inkomsten of vermogensbelasting kon niets komen. Het blok was niet dood, zei hij, het was gesticht voor geestelijke doeleinden en verviel niet bij de eerste oneenigheid over een wet. Het zou alle aanwezigen overleven. PORTUGAL. Een aangewende poging om weder een rustige vergaderiog van het Por- tugeescbe Huis van Afgevaardigden te houden, mislukte. Dadelijk na de opening begon de oppositie met lawaai maken, zoodat niets anders overbleef, dan de vergadering maar weer zoo spoedig mogelijk op te heffen. FRANKRIJK. In den loop van de beraadslagingen in de Kamer over de hervorming der krijgsraden, bracht Labori de Dreyfus- zaak voor den geest terug en zeide, dat het niet de kwestie was om te weten of Dreyfus schuldig of onschul dig was, maar of hy alle waarborgen der justitie had gehad, waarop hij recht had. De raededeeling van geheime stukkeo, was een aanslag op het recht. Ik heb zeide Labori de amnestie altijd als een schandaal be schouwd. SERVIË. Ten aanzien van de dynastieke crisis te Belgrado zijn de diplomatieke kringen van oordeel, dat die zeer ernstig is. Men meent te weten, dat niet alleen koning Peter afstand heeft gedaan, maar dat ook de troon van Servië voor de dynastie der Kara- georgewit3 verloren is. Dit is, naar het beet, slechts een kwestie van twee of drie maanden. Aan de buitenlandsche hoven heeft men, naar verluidt, reeds de mogelijk heid van een crisis der dynastie van de Karageorgewits voorzien en is men het eens geworden over aan Servië voor te stellen candidaten voor den troon. Onder die candidaten zouden geen prinsen van een grooten staat mogen voorkomen. Men spreekt van twee candidaten, van wie een prins van Denemarken en een prins van Zweden. AMERIKA. Het geboortecijfer in de Vereenigde Staten daalt snel. Volgens een stati stiek van het algemeens bevolkings bureau, is de verhouding van kindei en tot vrouwen in den loop van een eeuw met de helft verminderd. In New York en de vyf staten van Nieuw-Engeland antwoordde zy spottend. „Ik heb nog nooit zooveel vrienden der gerechtig heid op één dag ontmoet". „Madame", zei hij, „ik dacht, datu voorzichtiger geweest zoudt zijn". Zy wilde de beschuldiging van dwaas beid niet op zich laten rusten. „Sta me tenminste toe daar zelf over te oordeelen, aangezien het my alleen aangaat „Neen mevrouw, de autwoorden die u op het oogenblik geeft, zullen een ander misschien meer aangaan dan u wel denkt „Aangezien zij waarheid behelzen zal zy voor hem en voor mij opko men indien de waarheid in Spanje eenige waarde heeft". „Mevrouw", zei hy „ik zal er myn best voor doen. Haat my niet omdat ik myn plicht vervul". Hy ging op zy en nu zag zij dat er twee soldaten met hem mee gekomen waren. Wat hunne tegenwoordigheid ook mocht beteekenen en hoeveel angst zij haar ook aanjoeg, Esther liet er toch niets van merken. „U moogt het palies niet verlaten totdat de Raad in uw zaak eeD beslis sing heeft genomen," zei de kolonel. „Aldus zijn mijne orders, mevrouw het spijt me dat ik er me aan moet houden.* „Ik laak u niet," zei zij, „In Enge land zyn we niet zoo bang voor eene vrouw De soldaten brachten haar naar de deur van haar kamer en lieten haar daar alleen. De lampen brandden nog, maar de kleine Margueritie was ver dwenen. Zij werd vervangen dooreen vrouw met eeu sluw gezicht een Spaansche die haar hulp aanbood. Zij antwoorddde dat zy geen hulp noo- dig had, stuurde haar weg, en sloot de deur, dankbaar dat zy alleen was. Van het binnenplein drong geen ander geluid tot haar door dan het huilen van den wind en het geruisch der boomen. Er hing een sluier van mist boven de stad, waardoor het licht verduisterd werd de schildwachten liepen met regelmatige schreden op en neer. Zij hoorde het middernacht slaan van den kerktoren en sliep nog niet. De onwaardige behandeling, die zy ondervonden had, drong telkens weer tot haar door evenals het voorgevoel van een naderend onheil, dat zij niet zou kunnen ontkomen. Zy herinnerde zich, dat zij alleen stond, tegenover een geheel volk, maar wilde zich daardoor niet laten terneerslaan. Haar liefde was zoo eerlijk en zoo trouw, dat zij ter wille van haar geliefde den lydensbeker tot op den bodem wilde uitdrinken. Zij viel in rlaap en droomde heel druk. Ze was weer in Londen, in Pa rijs en in Zwitserlandze klopte is het geboortecijfer op het oogenblik gelijk aan het Fransche. Meer dan de helft van de bevolking van de Vereenigde Staten bestaat nu of uit vreemdelingen of uit in de V. S. geboren kinderen van vreemde ouders. De Minister van Waterstaat heeft afwijzend beschikt op het adres van den Nederlandschen Post- en Telegraafbond, houdende verzoek, voor de anciënniteit van klerken bij den post- en telegraafdienst te doen mede- rekenen a. den geheelen diensttijd als geagreëerd klerkb. voor hen, die als adsprirant-klerk in dienst tra den, den tyd als zoodanig doorge bracht van den datum af, waarop zy tot den zelfstandigen toesteldienst werden toegelaten. Drankwet. Naar wij verne men is bij den minister van binnen- landsche zaken in overweging, wjjzi- ging te brengen in het eerste lid van art. 8 der drankwet, bepalende dat de vergunning uitdrukkelijk geldt voor de daarin vermelde lokaliteit, en dat hierover het gevoelen van de Ge deputeerde Staten der onderscheidene provinciën is gevraagd. Vervroegde winkelslui ting. In de op initiatief der Haagsche Vereeuiging voor Vervroegde Winkel sluiting op 21 November 1908 in den Haag gehouden bijeenkomst van voor standers werd besloten tot oprichting van een Nationaal Comité voor Ver vroegde Winkelsluiting en werd een voorloopig bestuur van dat Comité aangewezen. Het voorloopig bestuur heeft thans een concept voor do grondregelen van het Nationaal Comité verspreid en noodigt alle Vereenigingen en perso nen, die op do vergadering van 21 November j.l. vertegenwoordigd of aanwezig zijn geweest, of destijds van hun instemming hebben doen blijken, maar voorts ook alle aüdere Vereeni gingen of personen, die voorstanders zijn van wettelijke regeling der slui ting van winkels en de daarby be- hoorende magazijnen en kantoren tot weer aan de deur van den schouw burg een stem riep haar toe in de stonde van haar grootste ellendezy haalde zich het prieel met rozen weer voor den geest en sliep weer in het schijnsel van het schitterend maan licht, zag het gezicht van den moor voor zich en meende dat hij dicht by haar was. Die laatste hallucinatie kon door haar gezond verstand niet ver dreven worden. Even ais in Londen, was zij ook hier overtuigd dat Yussaf, de Moor, haar gade sloeg, terwijl zy sliep, dat zyu droomerige zwarte oogen op haar neerzagen, en dat een zilveren lantaren haar koud, groen licht uitstraalde op haar gezicht. Even als dien anderen keer, was zij ook nu niet bang van die droomgestalte. Zy kon zich echter geen rekenschap ge ven van de reden van haar goed vertrouwen, maar sedert zij hem bij de poort van Cadi ontmoet had, be schouwde zy dien zwijgenden Ooster ling als haar vriend, ja, ze verlangde zelfs bijna naar zijn vriendschap. Het voorteeken van den droom bevredigde haar zeer. Zy lag achterover op de kussens, loosde een diepen zucht en gaf zich zelf over aan een betoovering, waar aan ze geen weerstand kon bieden. Sinds zij van Zwitserland naar Parys was gegaan in gezelschap van Fran cisco Xavier, had zij niet zoo kalm bijwoning van do constitueerende ver gadering, te houden te Amsterdam, in het Café de Roode Leeuw, Vijgen dam, op Maaudag 5 April, des avonds te 8 ure, in welke vergadering aan de orde zal worden gesteld de be handeling van de conceptgrondregelen van het Nationaal Comité, de vei- kiezing van een definitief bestuur en bespreking van het werkprogram, in verband met artikel 2 der grond regelen. R agentschap en voogd ij. Hedenmiddag te 4 uur zal een ver eenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal worden gehouden, met de bedoeling in die zitting de openbare behandeling van de wetsontwerpen betreffende re- regentschap en voogdij aan de orde te stelleu in een Donderdag en zoo noodig, volgende dagen te houden ver gadering. De in dit jaar te houden oefenin gen op grooter schaal zullen voor de alhier garnizoen houdende troepen o.a. bestaan uit a. schietoefeningen in de Leger plaats by Harskampvan 3 tot en met 12 Augustus voor het 5de Regt. Inf.; van 14 tot en met 19 Juni voor de helft van het 1ste Reg. Huz. en van 21 tot en met 26 Juni voor de andere helft van dat Reg. Aan be doelde oefeningen nemen deel alle manschappen, doch slechts een ge deelte van de officieren en van het kader. b. Oefeningen in de legerplaats by Oldebroek van 29 Juni tot en met 10 Juli van het le Reg. veld. art. c. Regiinentsoefeningen van 6 Sep tember tot en met 14 September van het 5de Reg. Inf. d. Groote manoeuvres, waaraan alle hier in garnizom zijnde troepen zullen deelnemen, voor de 2de en 4de Divisie in Utrecht en Gelderland van 15 tot en met 22 September. Tot en met 18 September zijne deze oefenin gen onder leiding van de Divisie-com mandanten en daarna onder bevel van den Commandant van het veldleger. en rustig geslapen. By het aanbreken van den dag lag zy zoo stil, dat het was alsof zij byna niet ademhaalde. Toen Marguerite Desjardins om zeven uur haar kamer kwam binnenvliegen, moest zij haar met haar haud aan raken, voor dat zij haar oogen open deed of haar antwoord gaf. „Ik breng u rozen, lieve mevrouw," zei zij. „Rozen uit Cadi. Eu zoodra u wakker bent, heb ik nieuws voor u. Hot is zeven uur en ik ben al naar de kerk geweest." Zij babbelde onophoudolijk door, huppelde van de eene plaats naar de andere, zette de rozen in de leege vazen en vertelde Esther euws, waarover zy zeer verbaasd w „Zij hebben naar St. i ns ge stuurd om uw bagage en ueze zal dan ook wel heel gauw hier zyn. Ko lonel Varez is op dat idee gekomen ik ben bang voor hem, maar hy denkt wel aan alles. Uw vriendin, madame Juiia, komt by u ontbijten. O jé, we zullen nooit op tijd klaar zijn. Kapitein Pecha van de huzaren heeft het mij verteld ik mag hem eigenlijk niet ontmoeten en dus ga ik naar de kerk. Hebt u ooit in de kerk een vriend ontmoet, en gepro beerd om te bidden, als hy naar u keek? Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1