WEERBERICHT. Tkermometerstand BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MIDÏDEELINGEN VAN HET KONINIL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 6 April 1909. Hoogste barometerstand 776.4 m.H. te Skudenaes laagste 760.3 m.M. te Seydisfjord Verwachting tot den avond van 7 April 1909. Wind: Zwakke tot matige Ooste lijke tot N.O.-l(jke wind. Gesteldheid van de luchtHelder tot lichtbewolkt, droog weer. TemperatuurLichte nachtvorst, overdag dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 772 m.M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 54 Laagste hedennacht F. 32 Hedenmiddag 12 uur F. 57 hervorming der Rijksfinanciën. Is die tot stand gebracht, dan kan het bloc gaan liggen en in vrede sterven." wj Het radicale Berliner Tageblatt V „Als vorst Von Bülow beweert, dat de toekomst behoort aan het denk beeld van een conservatief-vooruit- strevend combinatie, hecht h(j zelf te veel waarde aan de macht van de - inspiratie, die hij eens in moeilijke dagen had." r En de conservatieve Kreuzzeitung .Het idéé van het blok is verzwakt "V'door een psychologische ziekte, die vorst Von Bülow niet opgemerkt heeft. De liberalen zijn bereid om met de socialisten de wet op de successie rechten goed te keuren om de con servatieven er uit te werken, Zoo staat het met het bloc. Het denkbeeld van een conservatief-liberale actie heeft ten eenenmale fiasco gemaakt. SERVIË. Naar het Berliner Tageblatt uit Weenen vernam, is het Vrijdag 1.1. tot een ernstig conflict gekomen tus- schen den es-Kroonprins George van Servië en Minister Pasjitsj. Pasjits zou den ex-Kroonprins ver weten hebben, waarom hij niet dadelijk na zijn abdicatie zooals hij hem, Pas jitsj en ook den Russischen gezant had beloofd het land te zullen ver laten, daar zijn opname in het Rus sische leger reeds verzekerd was. Prins George zou daarop hebbeu ge antwoord Ik verlaat Servië nu in geen geval. Ik zie, dat de radicale partij plan heeft mjjn vader ten val te brengen, mij bet land uit te zetten en met mijn armen jongen broeder Alexander, hetzelfde intrigesspel voort te zetten, dat gij, mijnheer Pasjitsj en uw aanhang, nu reeds zoolang spelen. Ik verklaar nogmaals, dat ik binneu enkele dagen naar Nisj zal verhuizeu en daar zal trachten de ontevredenheid tegen de radicaleregime nog meer te doen aanwakkeren, om ten minste aan de radicale macht hebbers en aan deze armzalige Skoept- sjlna te toonen, dat het officierskorps in Servië nog de beste beschermer der nationale belangen is. Pasjitsj moet zich hierna geheel ter nedergeslagen naai den Koning hebben begeven en dezen hebben medegedeeld, dat z.i. deze houding van den ex- Kroonprin» een groot gevaar voor de binnenlandsche rust van het land beduidt. RUSLAND. De Petersburgsche Rossia publiceert een officieus artikel over de inmenging van Duitschland in het Oostenryksch- Ru8sisehe geschil. Het blad zegt, dat de Duitsche verklaring (vriendschap pelijke raadgeving) de juiste is, maar voegt er aan toe, dat Rusland toegaf, omdat de Duitsche ambassadeur ver klaarde, dat ingeval Rusland de be middeling van Duitschland niet kon aanvaarden de regeering te Berlijn haar bondgenoot de keus zou laten van de middelen, die de omstandig heden konden eischen. Rusland moest dus eenerzyds reke ning houden met de zekerheid van een gewapend conflict tusschen Oostenrijk en Servië en alle gevolgen, die daar uit zouden voortvloeien en anderzijds met de vervanging eener methode om den gezamenlijken wil van Europa uit te drukken door een andere methode. De Times merkt hierbij op, dat den aaid van de betreffende gevolgen in aanmerking genomen, de bewering van een Duitsch ultimatum geenszins over dreven genoemd kan worden. PERZIË. De Paiijsche Liberé heeft uit Peters burg het volgende bericht ontvangen De ongunstige berichten uit Perzië houden het Russische Ministerie van Buitenlandsche Zaken den laatsten tyd voortdurend bezig. Het schijnt wel, dat de ernst van de crisis in het Perzische Rjjk mili taire interventie zal noodig maken. Anderzyds wenscht Rusland naar het voorbeeld van Engeland het diplo matiek karakter van zijn actie te bewaren. Volgens dezer dagen-te Petersburg ontvangen berichten, heeft de Sjah van Duitschland een belangrijke finae- cieelen steun ontvangen in ruil voor eenige, slechts vaag aangeduide con cessies. Dit geld zou bestemd zijn om de liberale beweging in Perzië te be strijden. Het is wel merkwaardig te zien, dat Rusland te Teheran liberaler optreedt dan Duitschland en dat het tracht de absolute macht van den Sjah te breken, daar een catastrophe anders niet zou uitblijven. In ieder geval blijft de Russische Re geering voortgaan in volkomen over eenstemming te handelen met de Britsche Regeering. TWEEDE KAMER. Wij hebben het verslag der debatten in de Tweede Kamer over bet wets ontwerp ter subsidieeriug van bizon- dere Hoogere Burgerscholen uitgesteld tot het geheel was te overzien. Er was op dit oogenblik geen school strijd meer. Direct deed dus de over tuiging, dat er geen staatsgelden moesten worden uitgegeven voor bizon der onderwijs, zicb niet gelden. Het werd dan ook een indirecte school strijd. Van de rechterzijde had men alle vertrouwen in de bizondere scholen, wilde men niet al te veel waarborgen voor de deugdelijkheid van het onder wijs, wilde men een vergaande vrij heid, niet .alleen in de wijze waarop het H. B. S. onderwijs zou worden voorgediend, maar ook in de keuze der te doceeren vakken, in de geheele inrichting der school. Links zag men zoodoende deze scholen worden tot Hoogere Burgerscholen, die alleen in naam H. B. S. zouden zijn en stelde men dus zyn medewerking bij het aannemen van die wet afhankelijk van het geven van meer deugdelijke waar borgen, dat die bizondere H. B. S. inderdaad Hoogere Burgerscholen zou den zijn. Had minister Heemskerk zich nu in zyn aloude voorzichtigheid gehouden dan zouden wy een vrij onnoodig debat gemist hebben. Zoodra de minister dan gemerkt had, dat men links niet van zins was om tevreden te zijn met de geringe waarborgen voor heusch H. B. S.-onderwijs, welke de minister voorstelde, zou hij water in zijn wijn hebben kunnen doen en het goede amendement Ter Laan, dat goedkeuring van het leerplan voor schreef, aanvaard hebben. Doch in een aanval van zeer onverwachte onvoor zichtigheid, had minister Heemskerk zich zeer beslist uitgelaten over dat amendement en daar zat hij nu in de klem. Want de linkerzijde wist hier van geen toegeven en de linkerzijde heeft de meerderheid. Het was een gek geval. En het werd volstrekt niet beter, doordat een amendement-Van Ascli van Wjjk nog minder waarborgen vroeg voor het bizoDder openbaar onderwijs dan de minister wenschte te vragen. Men probeerde het beproefde kunstje van overvragen (in casu beter: onder vragen). Men hoopte, dat de beide extreme amendementen Ter Laan en Van Asch van Wyck tegen elkaar zouden worden weggeschrapt. De linkerzijde wilde er niet aan. Waarborgen wilde en zou ze hebben. Doch het ministerie laten duikelen over zoo'n ondergeschikte vraag geen haar op een vrijzinnig hoofd dat er aan dacht. Toen kwam de heer Bos als redder uit den nood. Hjj zeidehet gevaar is dat de subsidie automatisch ge geven wordt ook aan schynhoogere burgerscholen. Schrijf dus voor, dat de regeering onder zekere omstandig heden subsidie kan verleenen, dan laat gij de mogelijkheid open, dat zij het niet doet als de school niet goed is. De reddingsplank werd aangenomen door den beer Van Wijnbergen, niet zonder vertoon van nog vry wat be zwaren en niet zonder dat de anti- revolutionnairen plechtig tegenstem den of zij dat ook zouden gedaan hebben als zy niet geweten hadden dat vele katholieken met de linker zijde mee zouden stemmen bd dus de toch al bestaande meerenheid voor dit amendement vaste1' zouden maken Toen dit amendement was aange nomen werd het amendement-Ter Laaa, dat goedkeuring van het leer plan vroeg wat in den grond vrij wel hetzelfde was verworpen en daarna deelden ook de twee andere amendementen van dezen afgevaardig de hetzelfde lot. Over die kwestie wacht ons na het reces nog een heele strijd. Voorloopig is het nu afgehandelde deel aange nomen, waarbij de wet niet onbelang- ryk verbeterd is door het amende ment-Van Wijnbergen. Want nu zijn er waarborgen tegen schijnvertooniu- gen op H. B. S. gebied. Staatscommissie Mid denstand. Gisteren vergaderde in pleno de Staatscommissie voor den Middenstand in het Gebouw van de Directie van den Landbouw. Met algemeene stemmen werd aan genomen een ontwerp-wet op de ver vroegde winkelsluiting. Dit ontwerp zal met een memorie van toelichting en verscheidene be langrijke bijlagen aan de Koningin worden aangeboden met verzoek om publicatie. Daarna was aan de orde een rap port van de tweede sub-commissie in zake bestrijding van vertraagde be taling van rekeningen door heffing van moratoire interessen. Dit rapport werd goedgekeurd en besloten dienovereenkomstig een wets wijziging met toelichting te formu- leeren en aan de Regeering injte zenden. De heer Kleine te Maastricht heeft een .aanklacht ingediend bij den officier van justitie te Maastricht, te gen den heer jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, wegens diens in gezonden stukken in „Het Vader land", waarin hij drie Maastrichtsche gemeenteraadsleden beschuldigde, zich in die hoedanigheid bemoeid te hebben met een strafzaak, ten einde aan 't licht komen van de waarheid tegen te gaan. Thans is het Kon. besluit af gekondigd, waarbij de nieuwe soldij- wet voor militairen beneden den rang van officier is geregeld. De wet heeft terugwerkende kracht vanaf 1 October 1908, zoodat eerst daags door onderofficiers en vrijwil ligers beneden dien iang, een aardig spaarpotje kan worden in ontvangst genomen. Bij Koninklijk Besl. is, met in gang van 1 Juni, benoemd tot pre sident der arrondissements-rechtbank te Utrecht, mr. C. O. Segers, thans president der arrondissements-recht bank te Breda. Naar de Limb. Koerier verneemt, hebben de verschillende colleges van regenten over de strafgevangenissen, benevens de rechtbanken,desgevraagd adviezen doen toekomen aan het de partement van Justitie omtrent ge detineerden, die eventueel bij gelegen heid van de blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis voor algebeele of gedeel telijke vermindering van den straftijd in aanmerking zouden komen. De adviezen moesten vóór 1 April het departement van Justitie hebben bereikt. Het schijnt de wensch van H. M. de Koningin te zijn, dat vele ge vangenen geheel of gedeeltelijk zullen worden begenadigd. Tarieven reizigersver- voer. Aan de Kamers van Koop handel is door den Minister van Wa terstaat toegezonden een overzicht van de door de Maatschappij tot Expl. v. S.S. en de H. IJ. S. M. ingezonden voorstellen betreffende eene herziening van de tarieven voor het vervoer van reizigers over de lijnen dier maat schappijen, met inbegrip van die der N.C.S. Mij. De Minister vraagt daarover de op merkingen der Kamers en verder welke zij aannemelijker achten, de voorgestelde of de geldende tarieven. De voorstellen strekken tot het verkrijgen van meerdere uniformiteit en eenvoud. De beginselen, waarnaar de maatschappijen de nieuwe tarieven opgesteld wenschen te hebb m zijn de volgende a. Afschaffing van de retourkaar- ten althans van de bestaande met langen geldigheidsduurwel zijn de maatschappijen voornemens de tegen woordige 1- of 2-daagsche retourkaar- ten voor buurtverkeer te behouden en daaraan zelfs eenige uitbreiding te geven b. berekening van de enkele reis- pryzen, zoowel op hoofd- als op de lolaalspoorwegen tegen een kilorae- trieken eenheidsprijs over eiken af stand van 3.25 cent in de eerste klasse, 2.45 cent in de tweede klasse en 1.625 cent in de derde klasse. De by de S.S. geldende kilometer boekjes zullen blijven bestaan (be houdens eenige aanvullingen) en door de H.IJ.S.M. overgenomen worden. De boekjes zullen op de lynen van beide maatschappijen geldig zijn. Als maxi mum-afstand voor een reis op kilome terboekjes zal 200 K.M. aangenomen worden, zoodat voor een langere reis slechts 200 K.M. op een kilometer boekje zal worden afgeschreven. Ter aanvulling zullen voor beide maat schappijen kilometerboekjes worden uitgegeven tegen den prijs van f 12, f9 en f 6 voor de 3 klassen, voor 400 K.M. n.l. twee coupons op elk waar van een reis van 200 K.M. of meer kan worden afgelegd. Voor deze boekjes, niet op naam gesteld, behoeft geen waarborgsom gestort of voorafgaande schriftelijke aanvraag gedaan te worden. De gel digheidsduur is 6 maanden. Ook het buurtverkeer zal aanmerkelijk uitge breid worden. De S.S. zal zicb daarbij hoofdzakelijk richten naar de thaDS geldende tarieven der H.IJ.S.M., zoo dat dan geen enkele reis-reiskaarten meer in buurtverkeer worden uitge geven, doch alleen retourkaarten geldig ep gewone- en locaal-spoorwegen. Ook de abonnement., tarieven zullen eene ingrijpende wijziging ondergaan De groepenkaarten (w.o. kaarten voor alle lijnen) zullen opgeheven worden en in plaats daarvan gemeenschappe lijke abonnementskaarten verkrijgbaar gesteld worden, geldig op alle lijnen van S.S., N.C.S. en H.IJ.S.M. Voor de uniformiteit in de gewone trajectkaarten zal S. S. de thans door de H. IJ. S. M. gevolgde manier over nemen, waardoor de prys iets zal worden verhoogd. Voor de werkmanskaarten zal ieder zijn eigen systeem behouden. Het ligt verder in de bedoeling om de vele speciale tarieven af te schaffen. Behouden zullen blijven de gezel schapsbiljetten (voor ten minste 20 personen voor reizen heen en terug) waarbij 25 °/o reductie op tweemaal den gewonen enkelen reisprys wordt toegestaan. De tarieven voor school- en wees kinderen de tarieven voor landver huizers, worden aldus gewijzigd dat per K.M. 1.25 cent wordt betaald. Vervallen zullen dus bij de S.S. in hoofdzaak de vacantiekaarten. (Intusschen zyn de maatschappijen voornemens om telken jare voor het zomerseizoen na te gaan of en zoo ja welke maat regelen zij ter bevordering van het reizigersverkeer zullen nemen de tienrittenboekjes tusschen Am sterdam Dordrecht, Amsterdam 's Hage en Amsterdam Rotterdam de collectieve biljetten voor 10 per sonen de speciale tarieven voor leerlingen van ambachtsscholen, industrie- en huishoudscholen, voor onderwijzers tot het bezoeken van cursussen tot oplei ding voor het hoofdonderwijzers examen en voor de land- of tuin bouwacte. Bij de H. IJ. S. M. zullen o.a. ver vallen het tarief voor goedkoops uitstapjes in de zomermaanden, dat voor 10 ritten, voor driedaagscbe retourkaar ten en voor wielrijderskaarten. Wat de beide maatschappen betreft de 10 rittenboekjes, de speciale retour- kaarten voor markttreinen, het speci aal tarief voor weerbaarheids- en scherpschutterskorpsen. Deze wijzigingen zijn onderworpen aan het oordeel dei' Regeering, die hierover, zooals boven gezegd bet oordeel der Kamers van Koophandel vraagt. Wel ligt het in de bedoeling om, waar noodig aan het publiek de ge legenheid te geven zich by vertrek van een plaatsbewijs voor de terug reis te voorzien, mits deze denzelfden dag wordt afgelegd. DE TOON IN DE RECHTZAAL. De wyze van behandeling van de bekende Papendrechtsche zaak voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch schijnt heel wat te wenschen te heb ben overgelaten. Twee bladen, die stellig niet het woord „klassenjustitie" in hun kolom men zullen verdedigen, laten zich alles behalve loffelijk over deze behande ling uit. Het Handelsblad spreekt zelfs van „poldersjongenspeil" en schrijft Ons komt het voor, dat het geheele geding by wijlen in bedenkelijke mate naderde tot het peil der minderwaar dige eigenschappen van de getuigen en klagershet polderjongenspeil. De strafrechter heeft bovenal een taak van beschaving te vervullen en tegenover het vele brutale, onmensch- waardige, dat zij aan den dag brengt, moet de strafrechtspleging juist ten ailen tijde het toonbeeld van onpartij digheid en waardigheid hooghouden tegenover het geheele volk. Bedriegen wy ons niet, en vele ons medegedeelde indrukken van vol strekt er buitenstaanden hebben dit bevestigd dan is het jongste Bos sche strafgeding daarin allerminst ge slaagd. Zóó critisch is de Nederlander, ook in zaken van rechtspleging, wel, dat hem al dat „jijen en jouwen," al die minachtende en grievende bejegin- gen van getuigen, niet aanstaan. En wanneer hij voorts in eene zaak, waarin juist ook de nauwkeurigheid der door verschillende hoogere en lag6re autoriteiten afgelegde verklarin gen punt van onderzoek is, tegen het „uitschot" reeds bij voorbaat hoort verklaren, dat die ambtenaren „te hoog staan om van onwaarheid be ticht te worden"dan vraagt men zich met vreeze af: welke gevoelens dit „uitschot" wel van de strafzitting mede naar huis mag hebben genomen. Het moge er gekomen zijn met wan trouwen, wrok of onwaarheid in het hart, zonder iets te hebben ge leerd of gewonnen gaat het er weer vandaan. Met nog meer wantrouwen en nog meer wrok, zonder dat een enkele straal van bet licht dat van waardigheid en wijsheid uitgaat, in de polderjongensbreinen gevallen is. Zoo schijnt ons het beeld van dit proces verre van verheffend, buiten staat ook, de velen in den lande, die met deze zaak een groot belang ge moeid voelden, in gemoede te voldoen. Daarom zal, welke ook de uitspraak moge zyn, deze laatste behandeling der Papendrechtsche zaak evenmin be vrediging vermogen te brengenen kan men nog niet zeggen, dat dit netelige geval in den vollen zin des woords is berecht 1 De kapitein A. S. Doorman van bet 5e regiment-infanterie, die over geplaatst is bij het regiment grenadiers en jagers komt 1 Mei a.s. te 's Gra- venhage in garnizoen. De eerstvolgende dienst voor den Doopsgezinden Kring is op Maan dag 12 April, 2en Paaschdag. Als spreker zal dan optreden Ds. E. M. ten Cate. De ritmeester-instructeur aan de ry- en hoefsmidschool, M. Grondhout, is eervol ontheven uit zyn betrekking van plaats ver vangend-vorderingscom missaris in het vorderings-district Hilversum, en aangewezen als vorde- rings-commissaris ter vervanging van den uit deze betrekking eervol ont heven gepens. kapitein der artillerie, B. A. Sanders. Het comité voor vrouwenkies recht in de Nederlaudsche Hervormde Kerk beeft de namen bekend gemaakt van de predikanten, die zich hebben bereid verklaard om op de classicale vergadering van 1909 (op 30 Juni a.s.) een voorstel iü te dienen tot vast stelling van de kiesbevoegdheid der vrouwelijke lidmaten. 226 predikanten, verdeeld over 38 classes, verklaarden zich bereid. In de classis Amersfoort verklaarde zich geen enkele predikant bereid om zulk een voorstel te doen. By Kon. Besl. is le. aan P. van der Sluis, zich schrij vende P. van der Sluys. op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als kapitein-commandant van het Ameis- foortsch vrijwilligerskorps, te Amers foort, en zijn 2e. benoemd tot tweede-luitenant- commandant van het Amersfoortsch vrijwilligerskorps, te Amersfoort, J. C. Eek, thans tweede-luitenant bij dat korps, en tot eerste-luitenant-eommandant met den personeelen rang van kapitein van het Utrechtsch vrijwilligerskorps te Utrecht, P. van der Sluis, voornoemd. Onder bevel van majoor D. W. de Jager, zullen de vier achtmaander- compagniën van de voorjaarsploeg van het 5e regiment infanterie, van 3 tot 12 Augustus schietoefeningen in het schietkamp bij Harskamp houden. Commandanten van deze zooge naamde Harskamp-compagniën zyn de kapiteins L. Noest, J. L. van der Moer, B. Reynvaan en J. C. Wagner. Naar wy vernemen, zal de troep op 3 Augustus van hier naar Hars kamp marcheeren. A. D.

De Eemlander | 1909 | | pagina 2