DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. feuilleton. "binnenland. No. 88 YRIJDaG 16 APRIL 1909. 6e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venaoetseiiap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. "buitenland. DR. XAVIER. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKEHS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post. id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Ad verten tién Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel] (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van aiivortcntiiin en reclames van liet kanton Amersfoort in dit blad is ..uitsluitend" gerechtigd liet Algemeen Kinnen- en Biiitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78 to Amsterdam. DE REVOLUTIE IN TURKIJE. Hoewel de Kamer eene commissie beeft benoemd om eene verklaring op to stellen, ten einde de bevolking gerust te stellen, en de minister van L'innenlandsche Zaken telegrammen i aar alle oorden zendt met hetzelfde doel, is het toch nog niet pluis in Turkije. Immers het Jong-Turksche Comité, aarvan de hoofdzetel te Saloniki is 'vestigd, weigert de nieuwe Regeering i erkennen, en bereidt een hardnek- 1 'gen tegenstand voor. Op een gehouden groote openbare 1 ieenkomst is instemming met de juding van het comité betuigd. En uit heel Macedonië zijn telegrammen verzonden, waarby verzet wordt aan- geteekend tegen de gepleegde daad van geweld. Verscheidene duizenden vi ijwilligers zijn aangeworven. Te Konstantinopel zijn gisteren avond om zes uur benden matrozen, infanteristen en mariniers, na beslag op rijtuigen gelegd te hebben, naar Ji'diz gegaan, ten einde verzet aan te icokenen tegen de benoeming van een minister van marine ad interim. Het voorbijtrekken van dio benden veroorzaakte onrust in eenige wijken dor stad. Dat zal wel waar zijn. Verbeeld u, die troep maakt wen- sclien kenbaar o.a. overplaatsing van de officieren met wie zij niet tevreden zijn. Ed de Sultan die nota bene nog v. el vastberaden wordt genoemd, deze angstige man. beval alle noodzakelijke maatregelen daartoe te nemen, indien men ten minste over een voldoend aantal officieren beschikte om hen te vervangen over wie de troepen onte- ■\icden zijn. De militaire attaché bp het Turksche gezantschap te Weenen, Hakki bey, is ook niet overtuigd, dat men kan preken van een ondergang van het Jong-Turksche régime. Hu heeft tegen- or een medewerker van de Neue i'ioie Presse zich in dien geest uit gelaten. Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 63) Esther wist het niet. Zjj werd niet wijzer door den aanblik van die druk ke straten en die zenuwachtige ge zichten. De soldaat naast haar zat er zwijgend en stokstijf bij. Het mooie zonnige weer dreef den spot met de hartstochten die aller gemoed in be roering brachten. Het rijtuig reed snel voort alsof de koetsier bang was om herkend te wor den. Toen zjj op het plein voor het jialeis waren aangekomen, merkte Esther voor het eerst, dat het doel van hun tocht niet de kamer was, die zij pas verlaten had. Zij brachten haar l aar den zuidelijken vleugel, naar een oud gedeelte van het paleis dat „de gevangenis" genoemd werd iets wat zij trouwens niet wist. Dikke rau- cu en vensters met schietgaten er in vorrieden den ouderdom van dat ge- l ouw. Het was vijfhonderd jaar gele don de woning der vorsten van Cadi geweest en in de dagen van het Spaan- soho bijgeloof had meer dan een be- Hij beschouwde het als vanzelf sprekend, dat het Jong-Turksche co mité nu met medewerkiug van de garnizoenen van Adrianopel en Salo niki, die zonder twijfel te vertrouwen en geheel op de hand hunner officieren zijn, zullen trachten de muitende sol daten te Constantinopel, die nu door onderofficieren worden gecomman deerd, ten onder te brengen, wat dan natuurlijk, zoo meende Hakki Bey, wel niet zonder wapengeweld zou zijn te bewerkstelligen. De bladen te Constantino iel bevat ten slechts spaarzaam commentaren over den toestand. Sommige drukken echter hun tevredenheid over de Ka binetsverandering uit, anderen zijn zeer bezorgd en raadden aan tot in getogenheid en kalmte. De muiters hebben eergisteren een prospectielijst opgesteld, waarop do namen van een honderdtal hooge mili taire en civiele autoriteiten voorkomen, o.a. die van Hussein Hilmi, den vorigen grootvizier, wiens uitlevering en te rechtstelling door den kogel zjj eischen. VENEZUELA. De groote buitenlandsche handels buizen vertrouwen blijkbaar den toe stand van Venezuela niet erg. Er is order gegeven aan de agenten in Venezuela den invoer tot het hoogst noodige te beperken. Als gevolg daar van werd van 25 Februari tot 8 Maart aan het douane-kantoor te La Gnaira aan invoerrechten ontvangen 309.803 Bolivares, tegen 491.073 Bolfvares in 1908 gedurende hetzelfde tjjdvak. In diezelfde 14 dagen werd dit jaar uitgevoerd voor een waarde van 502.067 Bol. tegen 1.081.909 Bol. ver leden jaar. Vooral de koffie maakt een leeljjke crisis door. Vooreerst, wat de hoeveel heid betref!werden dit jaar van 25 Febr. tot 5 Maart slechts 4.529 zakken uitgevoerd tegen 9.009 zakken in 1908 gedurende dezelfde 14 dagen. Wij spre ken alleen van La Guaira. Daarenboven de qualiteit van den laatsten oogst is inferieur, waardoor de concurrentie met de koffie van Centraal Amerika en Mexico zeer moeiljjk wordt. Kra.'h- tens de Pure food Law werden in Ame rika verschillende* inferieure soorten reeds geweigerd. De prjjzen zijn 4 5 schuldigdetu schen die sombere muren den laatsten adem uitgeblazen. In dat gedeelte van het gebouw, op de eerste verdieping had men een vertrek voor Esther in gereedheid gebracht, zoo som ber en kaal, dat een cel de gevange nisschap niet welsprekender had kun nen uitdrukken. De vochtige muren konden op geen ander ornament bogen dan roestige zwaarden en wapenrustin gen. Een klein venster uitgezonderd, dat op het plein voor het stadhuis uitzag, waren de vensters niets dan schiet gaten in dikke zware muren. Op een reusachtige vuurplaat brandde een houtvuur, dat veel rook verspreidde. Het rook er vochtig en duf. Naast een tafel, die een keuken eer zou heb ben aangedaan, stond een eenzame stoel. De zonnestralen, die op de kou de steonen vielen, verlichtten hoekjes, waar het stof der eeuwen lag opge hoopt. Het karakter van die kamer was niet aan twjjfel onderhevig, het was een gevangenis, zelf3 kolonel Varez gaf dat toe. „Het spijt den hertog, mjjn meester, heel erg dat de ministerraad u geen betere huisvesting heeft toegestaan, mevrouw. Zjjn invloed is niet in staat geweest om verandering te brengen in het besluit. Ik wil u niet verhe len, dat u die gestrengheid dankt aan uw betrekking tot de Fransche re- Boliv. per quintal verlaagd, terwjjl er zeer groote kans bestaat, dat het invoer recht in Amerika met 4 doll. ct. ver hoogd zal worden. NOORWEGEN. Het congres van Noordsche socia listen heeft zich onledig gehouden met de vraag of het te pas komt, dat socialistische Storthing-afgevaardigden op Hoffeesten verschenen. Eenige socialistische afgevaardigden als Johan- sen en Saba hadden nl. gehoor ge geven aan een uitnoodiging van Koning Haakon en waren op een feest in het Koninklijk Paleis te Chiistiania aan wezig geweest. Dit had scherpe critiek uitgelokt en na langdurige en heftige debatten, werd met groote meerder heid besloten allen sociaal-democraten te verbieden aan het Hof te komen. Al wie het waagt dit gebod to over treden zal onvoorwaardelijk uit de partij worden gezet. Niettegenstaande een levendig pro test van de jonge socialisten werd het voorstel van de Kamerfractie om het loon (sic) van Koning op 67.200 galden j vast te stellen goedgekeurd. Ten slotte werd in de vergadering medegedeeld, dat het aantal partijleden gedurende de laatste drie jaar van 16.000 tot 28.000 is gestegen. Subsidie aan Middel bare scholen. Door hot hoofdbe stuur van „Volksonderwijs" is, in verband met de behandeling van het wetsvoorstel tot wijziging en aan vulling van de Wet tot regeling van het Middelbaar Onderwijs in de Tweede Kamer, een adres aan de Tweede Kamer toegezonden, waarin het te kennen geeft, dat het met belangstelling heeft kennis genomen van het amendement, door het lid der Tweede Kamer, dr. Roessingh, op art. 45bis 8 van het Wetsvoorstel ingediend, dat dit amendement heoogende Bijzondere H. B. Scholen, die van Rgkswege subsidie genieten, toegan kelijk te maken voor alle kinderen, die voor dat onderwijs in de termen vallen voor de ingezetenen van geering. Men zal u op dat punt straks ondervragen, maar tot zoo lang heb ik last u hier als een gevangene te beschouwen." Hjj ging op zjj om haar naar bin nen te laten in een sobere cel, die zij een oogenblik doodverbaasd bekeek. Misschien gaf zij au fond aan deze openlijke oorlogsverklaring den voor keur boven de niet gemeende beleefd heden van den vorigen dag. Nu kende zij tenminste haar positie door en door en daar haar geest haar niet in den steek liet, had ze wel kunnen lachen om de dwaasheid haar voor een handlangster van Frankrijk te houden. „Uw ministerraad is zeer beschei den," antwoordde zij. „Het doet mij genoegen te zien dat ik zoo'n belang rijk personage ben. Als deze voorba rige aanklacht wat meer uitgewerkt is, dan zal ik bereid zijn om mij te verdedigen. Ik moet werkelijk een bijzonder knappe vrouw zijnHij boog met een ernstig gezicht, want niemand had kolonel Varez nog ooit zien glimlachen. Hij riep een soldaat die op oen trap stond te wachten en gelastte hem om papier en pen te brengen. „Ik ben maar een dienaar, mevrouw, sta me dus toe alle discussies te ver mijden. De hertog verwacht uw ant woord in een quaestie, die meer spoed gemeenten, waar geen openbare H. B. Scholen bestaan, in een behoefte voorziet, te meer, daar de toekenning van subsidie aan Bijzondere H. B. Scholen de oprichting van Openbare zal tegenhouden. dat het bestuur mede kennis ge nomen heeft van een amendement van meer beperkte strekking, ingediend door de heeren De Beaufort, Tydeman en Verhey, dat zich bepaalt tot het openstellen van de gesubsidieerde Hoogere Burgerscholen voor alle leer lingen iu gemeenten, waar geen Open bare H. B. Scholen gevestigd zijn, zonder dat daarbij do bepaling van kracht is, dat de onderwijzers zich onthouden van iets te leeren, te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de gods dienstige begrippen van andersden kenden, redenen, waarom het de Kamer eerbiedig verzoekt, het amendement van dr. Roessingh aan te nemen en, zoo daartegen onoverkomelijke be zwaren mochten bestaan, een bepaling, als door de heeren De Beaufort c. s. is voorgesteld, in de Wet op te nemen. M (j. tot Nut van 't A. 1- geraeeu. Van af de opening van het centraal bureau van advies voor eigen studie tot op 1 April j.l. kwamen 37 aanvragen om advies in betreffende de opleiding per correspondentie of de middelen tot studie in de volgende vakken boekhouden 8, handelscorres pondentie Hollandsch 1, Engelsch 1, Duitscb 4, Zweedsch 1, posterijen en telegraphie 3, werktuigkunde 1, schei kunde 1, journalistiek 1, politiewezen 1, staatsinrichting 1, gemeente-admi nistratie 4, gastabricage 1, bouwkunde 4, technische vakken 2, bontvak J, waterbouwkunde 1, handels-aardrijks- kunde en handelsgeschiedenis 1. Waarschuwing. De minis ter van buitenlandsche zaken brengt in de Stct. ter algemeens kennis, dat de Daara van zekeren „Professor" Keith Harvey te Londen, die op groote schaal middelen tegen doofneid adver teert in de Nederiandsche bladen, niet voorkomt in de lijst der personen die in Groot Britannië en Ierland bevoegd zijn de geneeskunst uit te oefeuen. Zijn ware naam is Edward Marrhjj vereischt. Wees zoo goed om het zoo gauw mogelgk op te schrijven; ik zal over een half uur terugkomen". Hij verliet de kamer en de zware deur ging met een slag dicht, die door de muren van het zware gebouw, werd weerkaatst. De soldaat had een blad papier met pen en inkt op de tafel neergelegd. Een oogenblik stond Esther er naar te kijken, niet wetend wat ze zou schrijven en wat de ge volgen er van zouden zjjn. Zij had nog steeds den wintermantel aan, waarmee ze naar den citadel was ge gaan. Haar eerste werk was om hem los te maken en hem over den houten stoel te hangen, waar de lichtroze zijden voering een aangeoame variatie bracht in dat sombere vertrek. Ver volgens knielde zij neer voor het vuur en warmde haar verstijfde vingers en rilde een beetje in die atmosfeer van vocht en stof. Het feit dat de deuren eener gevangenis achter haar waren dicht gevallen, maakte haar minder van streek dan de gemeene intrige, die haar tot het werktuig van den val van haar gemaal zou hebbeQ ge maakt. Ofschoon zij voorbereid was geweest op smeekbeden en bedrei gingen, had een zeker geloof in het zegevieren der gerechtigheid haar tot nu toe opgehouden, maar hier, in deze cel, liet haar hoop haar in den steek en kon ze niet meer tegen den twijfej woont in no. 156 Tulse Hill te Lon den en heeft te zamen met zekeren Thomas Reece een effectenkantoor onder de firma Arnold Butler. Be langhebbenden, die omtrent de be trouwbaarheid van deze firma inlich tingen wenschen te bekomen, kunnen zich daartoe wenden tot de eerste af- deeling van het Departement van bui tenlandsche zaken. De zangvereeniging van de plaat selijke afdeeling van „Toonkunst" zal Donderdag 29 April a.s. haar tweede uitvoering in dit seizoen geven. Zooals we reeds eerder meedeelden zal wor den uitgevoerd „Die Legende von der heiligen Elisabeth", van Franz Liszt. Solisten zijn mevrouw M. van Dok- kumSmits (sopraaQ), te Utrecht; mej. A. Kroon (mezzo-sopraau), te Hoorn, en de heer W. de Hoog (bary- ton), te Oosterhout. Na een lezing van den heer C. E. van Koetsveld in „Eben Haëzer" is alhier een Christelijk Historische kiesvereeniging opgericht. Een voorloopig comité, bestaande uit de heeren J. R. van 't Hof, P. Strienstra en A. Smeitink, werd door de vergadering aangewezen om tegen een volgende bijeenkomst eon regle ment te onderwerpen en mogelijk voorkomende zaken te behandelen. Door de politie is tegen een win kelierprocesverbaal opgemaakt wegens overtreding der boterwet. Een tweetal ontvluchte jongens uit 't gesticht Hoenderlo, die door de Utrechtsche politie weer waren ge arresteerd, zijn door de politie in de richting Apeldoorn verder geleid. BARNEVELD. Ook onze gemeente is de dupe geworden van een voor barig bericht van de gebooite eener Piinses. Gisterenavond verspreidde zich namelijk als een loopend vuurtje het gerucht, dat de winkelier Deijlius, alhier, die tevens agent van enkele worstelen. Er zou nu zeker een einde komen aan haar zoo korten liefdes droom. Zq zag zich al verstooten door de wereld om ten eeuwigen dage te treuren over den man, zonder wien het leven geen waarde voor haar had. Toen zij eindelijk opstond was haar gezicht doodsbleek en waien hare oogen zoo verblind, dat zij het papier bijna niet kon vinden. Zij viel in een stoel neer en bedekte haar gezicht met hare handen. Wat zou zij schrijven? Wat moest zij antwoorden aan den man die haar zoo kwelde, die haar pas zeven maan den geleden te Londen ontdekt had en de oorzaak was van zooveel bitter leed Als zij maar naast Arthur voor zjjne rechters kou staan en hun ant woorden, zooals hg hun antwoordde, hun oordeel aanhooreu en verdragen, dan zou zjj niet vreezen. Maar zij wist dat dat een ijdele wensch was. De vreeselijke gedachte kwam in haar op dat het laatste vaarwel misschien al uitgesproken was. Zij snikte luid, het ergste geloovend. De minuten verstreken langzaan in een stilte, die door niets verbroken werd, noch door leven van de straat, noch door eenig geluid in het paleis. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1