DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN No. 89 6e JAAR JANG. DR. XAVIER. ZATERDAG 17 APRIL 1909. Uitgave van dn Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur H>. Gr. RIJKENS. Abounementsprl j s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 18. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertëutiên Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel!- 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot, plaatsing van advcrientiön en reclames van linitcn liet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd bet Algemeen Binnen- en Builcnlandsch Advertentiebureau (I. ALTA, AVarmocsstraat 76—78 te Amsterdam. DE TOESTAND IN TURKIJE. De meeat belangwekkende berich ten over den toestand, komen ditmaal niet uit Constantinopel, doch uit Sa lonika Het schijnt, dat de Jongen-Turken van plan zijn, om zich daar te ver zamelen en den strijd met de nieuwe Regeering te aanvaarden. De te Saloniki, Adrianopel en in Macedonië in garnizoen liggende leger korpsen zouden aan de Jong-Turken trouw zijn gebleven, en met deze troepen hoopt men naar Constanti nopel te kunnen trekken. Reeds is vanuit Constantinopel een oorlogsschip naar S&loDiki gedirigeerd, ten einde de Jong-Turken aldaar in bedwang te houden. Indien het werkelijk aan de Jong- Turken zou gelukken om hun plan ten uitvoer te brengen, dan zou de burger oorlog, die tot dusver in Turkije kon worden vermeden, uitbreken, en dan zou een interventie van de Mogend heden in Macedonië en elders niet meer te vermijden zyn. Waarschijnlijk zal hier binnen weinige dagen een beslissing in een of anderen zin moeten vallen. De vraag is echter, of de troepen in de provincie ook dan aan bet Jong- Turksche Comité trouw zullen blijven, wanneer men hen tegen hun eigen kameraden te Constantinopel wil laten oprukken. In dit verband, wordt door den Turkschen correspondent van de Köl- nische Zeitung een leit in herinnering gebracht, dat te denken geeft. Eenigen tijd geleden liepen in de provinciale garnizoenen geruchten over den dood van den Sultan, die groote onrust verwekten. En de troepen te Adrianopel zonden uit hun midden een deputatie naar Constantinopel, die zich met eigen oogen moest overtui gen, dat de geliefde padisjah leefde. Daar het nu hoe langer hoe waar schijnlijker wordt, dat men thans te doen heeft met een van uit de om geving van den Sultan geleide bewe ging, zal bet te bezien staan of de troepen in de provincie deze beweging zullen willen bestrijden. Daarbij komt, Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 64) Esther kon haar eigen hart hooren kloppen toen zij de pen opnam en dan weer neerlegde op het onbeschreven blad. Wat zou zij schrijven Wat zou ze hun antwoorden Zou zy zeggen dat haar gemaal op den rechtvaardig heidszin van zyn landgenooten rekende Zou zy hem veidedigen of zou ze een uitdagenden toon aanslaan en bedrei ging met gelijke munt betalen Zij zag heel goed in dat het slim was om haar te dwingen te antwoorden. Zy begreep dat dit stuk papier als een bewijsstuk zou kunnen dienen tegen den man, dien zij wilden veroordeeien. Zy durfde zich zelf niet te laten gaan en ze vreesde haar eigen weigering. Zoodra zy in haar geest een antwoord had opgemaakt, werd het onmiddellijk in een net van argumenten verstrikt. Als ze in Cadi maar een vriend gehad had, dan had er bericht kunnen ge stuurd worden naar Parijs, naar de Fransche regeering. Maar ze wist dat ze er geen een had. Zy had nog nooit dat de nieuwe Minister van Oorlog, Edhem pasja, in den Griekscb—Tnrk- schen oorlog grooten roem als krijgs man heeft geoogst en daardoor by het geheele Turksche leger zeer ge liefd is. Eén ding staat echter vast. Indien de troepen in de provincie eendrachtig tegen Constantinopel op willen ruk ken, dan zullen zy hoogstwaarschijn lijk de overwinning behalen, want zij overtreffen het garnizoen van Constan tinopel dat trouwens op het oogen- blik geen officieren heeft niet alleen in aantal, maar ook in gehalte. VENEZUELA. Een gisteren uit New-Toik ontvan gen telegram uit Colon (Panama), het eindpunt van de Fransche stoom vaartlijn, meldt, dat mevrouw Castro niet van boord is gegaan. Dat zal wel beteekenen, dat zij naar Europa terug vaart. FRANKRIJK. Alle beambten aan bet hoofdtele- graatkantoor te Parijs verklaaideu zich in een eergisterenavond gehouden vergadering voor een verandering van de algemeene vereeniging van post-, telegraaf- en telephoonbeambten in een bepaalde vakvereeniging. Van de in voering var, een zoogenoemd beamb- tenstatuut willen zij niets weten. De openbare onderwijzers moeten besloten hobben zich eveneens tegen een eventueel beambtenstatuut te verzetten. De minister-president Clemenceau heeft aan de verschillende prefecten een schrijven gericht, waarin hij ver zoekt, dat hem opgaven zullen worden gedaan omtrent de „camelots du roy" in de verschillende departementen en tevens dat de prefecten op hen voort durend toezicht zullen houden. In de toelichting wijst de minister er op, dat deze camelots feitelijk op treden als anarchisten en dat zy zich dan ook zeer terecht witte anarchis ten noemen. Zij schijnen in den staat van opwinding, waarin zij vaak ver- keeren, in staat tot de ergste gewel- dadighedeu en daarom acht de minis ter het wenschelijk, dat zy op dezelfde wijze als de anarchisten worden be handeld. zoo absoluut alleen gestaan De pen gleed uit haar vingers en zy besloot, niets te antwoorden. Toen ko- IodbI Varez op het vastgestelde tijdstip terugkwam, merkte hij dat haar be sluit onwrikbaar vast stond. Hy had dat niet verwacht, want hij had, even als, zoovele anderen, gedacht, dat zij een avonturierster was, die zich zelve wel zou laten omkoopen. „Ik vrees dat u me niet begrijpt mevrouw," zei hy, „de hertog wacht op uw antwoord." Zy stond op, ver zamelde al haar moed en wees naar het papier. „Daar is het kolonel. Hij maakte haar geen verwijt;zijn verbazing beheerschte hem geheel en al en hy vouwde het papier langzaam en pyn zend op. „Mevrouw," vroeg hij eindelijk, „is u er van bewust, wat dit be- teekent „Ik ben er me volmaakt van be wust." „U weet dus dat ik het doodvon nis van uw echtgenoot in myn hand heb Zy vertrok geen spier. „Dat weet ik," zei ze kalm. Hy deed een stap vooruit en stak zijn hand uit. „Ik groet een dappere vrouw," zei hij. Zij zei niets. Haar lippen trilden, haar oogen stonden wijd open en GROOT BRITANNIË. Om den nog steeds in Engeland heerschenden Dreadnought-angst een weinig te kalmeereü, heeft Winston Churchill aan Rilchie, den voorzitter van de liberale partij, een brief ge schreven, waarin hij er den nadruk op legt, dat het niet aangaat de sterkte van de vloten alleen naar het aantal Dreadnoughts af te meten. Engeland beschikt over dubbel zooveel ervaren matrozen als eenige andere mogend heid, over 40 eerste klas linieschepen (Dreadnoughts niet medegerekeud) tegen de 20 van Duitschland, over 35 eerste-kias gepantserde kruisers tegen de 8 van Duitschland. De Engelsche linieschepen zyn met 650 kanonnen gewapend, tegen de 381 kanonnen van Duitschland, enz. In 1912 zal Engeland nog grooter overwicht hebben, want tegenover de 13 Duitsche Dreadnoughts zullen 16 Engelsche staan, en indien Duitschland er 17 mocht bouwen, zal Engeland er voor 20 zorgen. Draed- noughts, die de koloniën schenken, zyn hier nog niet eens in begrepen. De admiraliteit kan dan ook be wijzen, dat de Engelsche vloot nu en in 1912 sterker is dan die van de twee sterkste zeemogendheden, als men de Vereenigde Staten, met welke geen botsing denkbaar is, buiten be schouwing laat. Vacantiekaarten. Met zekerheid kan „Reizen en trekken," het orgaan van de Nederlandsche Reis- vereeniging, mededeelen, dat dit jaar door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen wederom vacan tiekaarten zullen worden uitgegeven, en wel tegen dezelfde prijzen als vorig jaar. Jaarwedden Gemeente- Ambtenaren. Onder de Gemeente ambtenaren heeft groote teleurstelling gewekt, dat de Regeering by de in diening van bet wetsontwerp tot her ziening van het plaatselijk belasting stelsel niet tegelijk heeft overgenomen het denkbeeld van de Staatscommissie voor de gemeente-financien, om de Rijksbijdrage in de jaarwedden der staarden hem strak aan. Eerst nadat hij haar verlaten had, zonk zy ter neer en barstte zij uit in hartstoch telijk snikken. XX. Om zeven uur bracht kolonel Varen haar boodschap over aan den minis terraad en om acht uur kwam de schildwacht haar cel biunen met brood en koffie. Dat bezoek was haar niet onaangenaam en ze was zeer dank baar voor het voedsel, dat hij haar bracht. Zy voelde zich slap en koud en toen de eerste uitbarsting van verdriet voorbij was, was zij een heel uur stil blijven zitten, onbewust van haar omgeving en de beteekenis er van. „Het brood is leelijk, maar de koffie is goed, mevrouw," zei de jonge man. „Ik zal eens met den kok spreken en maken dat u morgen wat beters hebt. Mijn moeder Quanart zal weldra hier zijn en die zai het wel wat beter maken. Uw slaapkamer is aan het eind van het kleine trapje. Als u graag wilt weten, wat er op het stadhuis gebeurt, dan behoeft u maar uit uw venster te kijken. Ze zeggen dat de prins er ook komt dat verhoede God Hy was een opgewekt prater. Of schoon hij wel iets afwist van d6 Burgemeesters en Secretarissen te verhoogen. Ook was in belanghebbende kringen bekend, dat verschillende ad ministratieve vereenigingen en door de Regeering om advies gevraagde gemeenten hadden aanbevolen, om de Rijksbijdrage ook uit te strekken tot de gemeente-ontvangers en de secre tarie en ODtvangers-ambtenaren.Vooral de jaarwedden van de ambtenaren ter gemeente-secretarie zjjn over het al gemeen nog altijd bedroevend laag. Zeer velen genieten nog niet genoeg, om loonkiezer te zjjn, of in den hoof- delyken omslag te worden aangeslagen, laat staan dus, om In hun alleerste levensbehoeften te voorzien. Zoolang het Rijk niet in deze wed den bijdraagt, is echter van de ge meenteraad weinig verbetering te ver wachten. Belanghebbenden hopen nu zeer, dat de Staten-Generaal alsnog verhoogingeu en toekenning van ge noemde bijdragen zullen weten te be werken. Middendstand-crediet- banken. Naar wij vernemen 13 de belangstelling voor Tiet op 14 en 15 Juli in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden Middenstands congres bijzonder groot, zoowel in kringen van den middenstand als daarbuiten. Om te voldoen aan het verzoek van velen deelt het bestuur van den Middenstandsbon dat de be raadslagingen op md congres be halve door de afgevat ligden der ver schillende middenstandsorganisaties ook bijgewoond kunnen worden door hen, die als lid-begunstiger van den Middenstandsbond toetreden, en daar voor een minimum bedrag van f 10 per jaar bijdragen. De begunstigers ontvangen na hun aanmelding alle drukwerken door den Bond uit te geven, zooals het wekelijks verschij nend officieel orgaan, alle praeadviezen van het congres en bet daarna uit te geven stenografisch verslag van de verhandelingen van het congres. Wy voegen hier nog aan toe, dat behalve de reeds in druk verschenen preadviezen van de heeren Van der Maesen en Nederhoed, nog praead viezen in bewerking zijn van de heeren M. H. G. Th Fiedeldy Dop, lid omstandigheden, waaronder een Engel sche dame gevangen gehouden werd in het paleis, wendde by onwetend heid voor en ging voort met babbelen alsof het een feestdag was, aan welks genoegen by niet zou kunnen deelnemen. „U hebt er waarschijnlijk niet aan gedacht, mevrouw, anders zou het geen nieuws voor u zijn," zei hij. „Het eerste wat ik doe, als ik in een nieuw huis kom, is uit het raam kij ken. Men weet nooit wat er kan ge beuren. Als u nu daar ginds wilt gaan staan, dan kunt u het zien als de beste. We zulleo wel opstootjes krij gen en er zullen wel slagen uitgedeeld worden. Zij zeggen dat er tweeduizend soldaten op het plein staan. Ik weet het niet, ik heb hen niet gesteld. Maar u kunt het alles zien, mevrouw, als u om dergelijke dingen geeft." Esther luisterde verbaasd. Van uit haar raam zag ze neer op het plein voor het stadhuis en op de menschenmenigte, die zich daar al ver zameld had en zy verbaasde er zich over dat haar nieuwsgierigheid haar daar niet heen gedreven had. Ofschoon het tooneel vry ver verwijderd was, ontging haar geen enkel onderdeel. Elk venster, elk dak, eike boom, muur en fontein droeg het zijne bij tot dien machtig_m aanblik, die zoo schilder achtig was en uit zulke heterogene der Staatscommissie voor den midden stand, en mr. J. ,E. Korthals Altes, directeur van het Amsterdamsch Ac countants-Bureau, welke praeadviezen eveneens vooraf in druk zullen ver schijnen en den begunstigers kosteloos zullen worden toegezonden. Aanmeldingen om als begunstiger van den Middenstandsbond te worden ingeschreven, en als zoodanig het con gres te kunnen bijwonen, kunnen ge schieden te Amsterdam aan het adres van den voorzitter van den Midden standsbond, den heer J. S. Meuwsen, Koninginneweg 180, waar men op s hriftelijk verzoek alle nadere in lichtingen betreffende het congres kan verkrijgen. Naar wy vernemen is door het ge meentebestuur van Amsterdam be schikbaar gesteld, om te dienen bij de uit te reiken bekroningen, een groote gouden en twee groote zilveren me dailles. Rijksmiddelen, Maart was buitengewoon gunstig, gaf i V 7.510 meer dan Maart van 190S en nierdoor krijgt het eerste kwartaal van ditjaar een voorsprong van f 797.57. boven dat van 1908. Deze vooruitgang is te merkwaardi -er, omdat Februari nog ruim 44 ton achterbleef bij dezelfde maand van bet vorige jaar en de eerste twee maanden byDa 60 mille bij die van 1908. Niettemin mankeert er over dit eerste kwartaal nog ruim 7 millioen aan het 3,12 der raming, welke ech ter een onzuivere maatstaf voor vergelijking is, omdat bij deze raming geen rekening wordt gehouden met de financieele geaardheid der verschil lende maanden. De directe belastingen brachten in Maart f 191,682 meer; de Bedrijfsbe lasting alleen reeds ongeveer f 103,000, de Vermogensbelasting f69 000. Bui tengewoon is ook de stijging van de invoerrechten, die f118.000 meer op brachten dan in Maart van het vorige jaar. Veider stegen de suikeraccijns met f 147.351, de zegelrechten met f 122.412, de registratierechten met rond f 102.000 en de successierechten met fS2.694. Opmerkelijk na de invoering van het verlaagde tarief is ook de deelen bestond. De kleurschakeering was een zuidelijk ras waardig. Vlagge tjes, banieren en kleurige doeken ver sierden de witte ste6nen der hoogste gebouwen, be trap van het stadhuis schitterde in al de kleuren van den regenboog waartegen de vuurroode toga's der rechters en de witte unifor men der garde een schril contrast vorm den. De menigte zelf zwiepte heen en weer als een veld van menschelijke koienhalmen. Korte, doch heftige op stootjes gaven uiting aan de latente hartstochten der verschillende partijen. Politie-agenten waren overal te zien, vleiend en dreigend, het volk terugduwend met het plat van hun sabels. En allen schenen te wachten op een figuur, die nog aan het geheel ontbrak. Esther w st, dat zy op haar echtgenoot wachtten. Er was niet bij zonder veel gezond verstand voor noodig om te begrijpen, dat zy juist in die kamer was opgesloten om ge tuige te zijn van Arthur's vernede ring. Zoo'n laffe handelwijze wektc- baar rechtmatigen toorn op. Zy be sloot in het geheel niet te buigen voor vervolgingen of voor bedreigingen, keerde het venster den rug toe, ging aan de tafel zitten, dronk haar koffie, at het zure brood en deed haar best om het onheilspellend geschreeuw niet te hooren. Wordt vervol

De Eemlander | 1909 | | pagina 1