WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Land-, Tninbonw ep Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 20 April 1909. Hoogste barometerstand 768.6 m.M. te Coruna; laagste 749.7 m.M. te Stornoway. Verwachting tot den avond van 21 April 1909. Wind: Matige Westelijke tot Z.W.- lijke wind. Gesteldheid van de luchtBe wolkt, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurIets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laaget# hedennacht F. 48 Hedenmiddag 12 uur F. 55 Te Konstantinopel zegt men, dat te Yildiz Kiosk groote verslagenheid heerscht. Men verzekert, datde Sjeik oei Islam een fetwa voorbereidt, de vervallen verklaring van den Sultan uitspre kende. Het gerucht loopt, maar het wordt hier onder alle voorbehoud vermeld, dat de Sultan gevlucht is. Aan de Neue Freie Presse wordt uit Konstantinopel geseind, dat de Sultan, naar verluidt, bereid zou zyn afstand van den troon te doen. Res- jad Effendi zou aangewezen zijn hem op te volgen. Volgens de Neue Freie Presse zou het vaststaan, dat de Sultan afstand van den troon doet, maar het blad heeft nog geen bevestiging dienaan gaande gekregen. De door de Jong-Turken gestelde voorwaarden zijn de volgendeAl- geheele verwisseling van het garni zoen te Konstantinpelbestraffing van de softa's, die de troepen tot opstand hebben gebrachtde Sultan moet af stand van den troon doen. Er is groote opwinding verwekt door het gerucht dat de Sultan af stand van de troon gedaan zou heb ben of gevlucht zou zijn en dat hy de wijk genomen heeft in het Engel- sche gezantschap. De Kamer heeft met gesloten deuren er over beraadslaagd, of zy Konstan tinopel moet verlaten om zich onder bescherming te stellen van het uit Salo- niki komende leger. In geheime zitting is de stemming over een motie van vertrouwen in de regeering tot Zaterdag verdaagd. Zie verder laatste berichten. DUITSCHLAND. Graaf Zeppelin doet in de bladen een mededeeling over de wijze, waarop hij de gift van het Duitsche volk heeft besteed of besteden zal. Alles bijeen is er 6,096,555 Mark ingeko- meg. Daarvan heeft Zeppelin een „stichting" gemaakt, die 29 Maartj.l. de keizerlijke goedkeuring verkregen heeft. Het geld zal Zeppelin gebrui ken ten eerste om zich zelf de schade te vergoeden die het ongeluk bij Echterdingen hem toebracht. Men weet dat hij daardoor bijna zijn ge- heele vermogen verloor, en 't was ook de bedoeling der gevers dat Zep pelin daarvoor zou worden schadeloos gesteld. Verder zal hy het geld der natie aanwenden voor „de ontwikke ling der luchtvaart in Duitschland". Er zullen luchtschepen gebouwd wor den wetenschappelijke onderzoekin gen over de luchtvaart zal men on dersteunen, en zoo meer. Kortom, het doel isDuitschland vooraan te doen blijven op het gebied der luchtvaart. Zeppelin zelf belooft al de „hem nog overgebleven krachten" te willen in spannen om dat doel te bereiken. FINLAND. Bij de aanstaande verkiezingen voor den nieuwen Finschen Landdag zijn niet minder dan 140 vrouwen candi- daat gesteld. In den vorigen Landdag hadden 25 vrouwelijke leden zitting maar men verwacht algemeen dat er dit jaar veel meer zullen zijn. Er is echter nog altijd een krach tige oppositie tegen het vrouwelijke element in den Landdag, vooral onder de oud-Finsche partij die voornemens is, een wetsvooistel in te dienen tot beperking van het kiesrecht der vrou wen, die, naar de oud-Finnen bewe ren, zich niet behoorlijk aan hare politieke plichten te weten te houden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Alle mogendheden hebben thans verklaard toe te stemmen in de af schaffing van art. 25 van het Trac- taat van Berlijn. De kwestie betref fende Bosnië en Herzegowina is dus definitief geregeld, ook uit een diplo matiek oogpunt. Gisteren is te Weenen de con ferentie over de bankquaestie tusschen de Oostenrjjksche en Hongaarsche ministers begonnen. De ministers ech ter verklaren zelve, zooals uit Boeda pest wordt bericht, dat de kansen op overeenstemming uiterst gering zijn. Wanneer de onderhandelingen, wat dus hoogstwaarschijnlijk is, op niets uitloopen, dan zal, nadat er nog een Hongaarsche ministerraad zal zijn ge houden, het Hongaarsche kabinet z'n ontslag indienen. JAPAN. Japansche financiers hadden een suikerraffinaderij met een kapitaal van 2,500,000 yen gesticht. Deze zaak ging fout en de pogingen om geld voor de zaak in Europa te vinden bleven vruchteloos. De raad van beheer deed nu het voorstel om de maatschappij door den staat te doen aankoopen voor de bescheiden som van 6,500,000 yen. Men heeft kunnen vaststellen, dat ten minste negen afgevaardigen voor f2500 tot f50,000 hun stem gekocht hebben. Die negen zijn in hechtenis genomen. De nasporingen om te weten te komen of nog meer parlementsleden bij deze zaak betrokken zijn, worden ijverig voorgezet. Motor-belasting. Ter uit voering van de wet van 3 April 1909 tot heffing van Personeele Belasting wegens motor-rijtuigen is o.a. het vol gende bepaald De beschikking krachtens overeen komst over een motorrijtuig voor langeren tijd 21 dagen of langer zal dengene, die zich van dat recht verzekerd heeft, onder de bepalingen der wet doen vallen, alsof by eigenaar van het motorrijtuig ware. Onder de vrijstellingen van belasting voor het gebruik van het voertuig voor beroep of bedrijf zullen vallen motorrijwielen van Rijkswege verstrekt aan militairen, automobielen voor het gemeentelijk brandwezen, voor ge meente-ziekenhuizen e.d. automobie len als vrachtwagen ingericht en ge bezigd, ook dan wanneer daarmede bij wjjze van uitzondering personen worden vervoerd, b. v. werklieden bij terugkeer van een goederentransport met de automobiel bewerkstelligd verder de stofzuigers, de motorwagens in gebruik bij electrische trambedrij ven, ter inspectie der geleidingen enz. de motorrijtuigen door fabrikanten of handelaren als zoodanig te koop ge steld en, voor beproeving door af nemers, gereden. De J u n i-s t e m b u s. De Mi nister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat op Dinsdag 1 Juni e.k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal plaats heeftheeft bepaald, dat in de kiesdistricten waarin het Rijk is verdeeld, voor deze periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Vrijdag 11 Juni e.k. en de herstemming, zoo noodig, op 23 Juni d.a.v. Staatsloterij. Bij elke loterij worden velen teleurgesteld door de verkoopers van loten, met de mede deeling geen loten meer verkrijgbaar. Weken voor de trekking begint prijkt reeds voor de ramen der collecteurs een bordjeUitverkocht. Zooals van zelf spreekt is vooral door de Lotery- wet-1905 de vraag naar loten der Staatsloterij zeer gestegen. De Natio nale Loterijbestuurdersbond heeft nu het initiatief genomen om tot de Re geering het verzoek te richten het aantal loten te vermeerderen. Allen, die met het doel van dit verzoek in stemmen, worden verzocht zoo spoe dig mogelijk daarvan schriftelijk ken nis te geven aan het Secretariaat van den Nationalen Loterijbestuurdersbond Nieuwe Markt 26, Rotterdam, onder motto „Loterij". Nederland enVenezuela. Naar aanleiding van het tusschen de Nederlaudsche en Venezolaansche Re geering tot stand gekomen protocol, heeft de Nederlandsche Regeering be sloten de scheepsmacht in de West- Indische wateren tot hare normale sterkte terug te brengen en in verband daarmede orders gegeven dat de „Gel derland" naar Nederland zal terug- keeren, en de „De Rujjter" zijne bestemming naar Oost-Indië zal op volgen. Naar Het Volk verneemt, zal het dagblad „Land en Volk" met 1 Juli, onmiddellijk dus na de Kamer verkiezingen, ophouden te verschijnen. Er zal dan echter wel een ander periodiek voor in de plaats komen, want zonder orgaan zal deze partij, die zich steeds uitbreidt, toch niet verder werken. Middenstandstentoon stelling. Het uitvoerend comité der Middenstandstentoonstelling, welke van 15 Juni tot Augustus van dit jaar in het Paleis voor Volksvlijt zal worden gehouden, deelt mede, dat het van den minister van nijverheid en handel te Brussel de mededeeling heeft ontvangen, dat door de bemid deling der Belgische regeering eene inzending zal plaats hebben van toe ken, brochures en andere drukwerken, betreffende de werkzaamheid der Bel gische regeering zelve in zake organi satie etc. van den middenstanden van diverse uitgaven van en gegevens betreffende in België gevestigde mid- denstandsvereenigingen. Het uitvoerend comité richt eene speciale bonds- of studiezaal in, waar zooveel mogelijk gegevens betreffende de organisatie etc. van den midden stand, zoowel hier te lande als elders, zullen worden bijeengebracht. Voorlichting van den middenstand. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft, bij wjjze van proefneming, ingaande op heden, aan het bestuur van den Middenstandsbond opgedragen het houden van voordrachten over tech nische en economische onderwerpen in het belang van den geheelen mid denstand (zoowel den handeldrij venden als den industrieelen), voor welke voorlichting van den middenstand op de jongste staatsbegrooting gelden zijn beschikbaar gesteld. Vervolgens heeft dé minister het bestuur van den Middenstandsbond in staat gesteld om van wege het Bonds- bestuur informaties te verstrekken aan de aangesloten vereenigingen over ver- eenigingszaken. Door de regeering worden de kosten, aan het houden van een voordracht voor aangesloten vereenigingen ver bonden, aan den Middenstandsbond vergoed, zoodat geen enkele vereeni- ging uit gebrek aan kasmiddelen ver stoken behoeft te blijven van voor lichting door middel van voordrach ten. In overleg met het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het bestuur van. den Midden standsbond het volgende lijstje van sprekers voor een eerste reeks samen gesteld M. H. J. Th. Fiedeldy Dop, voor middenstandscoöperatie, en het kredietvraagstuk van den middenstand; J. S. Meeuwsen en dr. J. Nouwens, over middenstaudscoöperaties in Oos tenrijk (opgehelderd door lichtbeelden) W. Nieuwenhuizen, over middenstands organisatie Cor. Visser, over midden standskredietbanken. Ter vervanging van den Kapitein Intendant L. J. H. Heyman, die werk zaam is gesteld by den Hoofdinten dant, wordt bij den staf der 4e Divisie gedetacheerd de le Luitenant-Kwar tiermeester W. Janssen. Het concert, gisterenavond door de Amersfoortsche Muziekvereeniging in het plaatsoen gegeven had een buitengewoon groot publiek naar buiten gelokt. Niet alleen by de muziektent, maar ook in de straten der omgeving bewogen zich honderden, die genoten van den heerlijken avond. Morgenavond wordt in de Zwaan een vergadering gehouden der N. V. Amersfoortsche Glasverzekeringsmaat schappij. Be agenda vermeldt Vaststelling der statuten en van het huishoudelijk reglement en de verkiezing van een definitief bestuur. Met uitzondering van de plaatse lijke afdeeling van den Christ. Nat. Werkmansbond hebben de hier ter stede bestaande Christelijke vak- en werkliedenorganisaties zich ver- eenigd in een Christelijke bestuurders- bond. Het definitief bestuur werd saamgesteld uit de heeren D. Meester, B. Kerkhof, J. Beus, G. Egdom en J. Admiraal. THEORIE EN PRAKTIJK. Dat van den landb uwer in den tegenwoordigen tijd zeer veel wordt geëischt, dat hy theorieman, pratyk- mensch en koopman moet zijn, is wel iedereen bekend. Onder koopman zijn, wordt hier vooral bedoeld „kunnen rekenen", want wie dat niet kan, niet alleen in den landbouw maar in elk be roep, ervaart al heel gauw de nadeelige gevolgen. Om aan al die eischen te voldoen, moeten voor den boer in de uitoefening van zijn bedrijf, theorie en praktijk hand in hand gaan. Hoe staat het echter in werkelijkheid met deze door zoovele en zoo vaak uitgesproken gedachte De geheele landbouw heeft altijd hare oorsprong gehad in de praktijk en dat feit zal steeds onveranderd bljjven bestaan. De theorie heeft zich op de praktijk opgebouwd en zal, ver band houdend met de praktijk, zich verder ontwikkelen. De praktische er varingsbasis staat echter onwankelbaar vast en waar de theorie soms al eens de oude praktische ervaringen heeft willen terzijdestellen, heeft ze toch altijd na korten of langen tijd moeten erkennen gedwaald te hebben. Dat neemt echter niet weg, dat de theorie de practische ervaringen kan be vestigen en dan, op deze basis voort bouwend aan de praktijk nieuwe wegen ten onderzoek kan aangeven. Het resultaat van dergelijke theo retische onderzoekingen en praktischen arbeid ligt opgesloten in den vooruit gang van de geheele landbouwweten schap als zoodanig. Dit nauwe verband wordt door som migen wel eens uit het oog verloren en jammer genoeg tot schade van de zaak zelve. Erkennend dat de land bouw zeer veel aan de wetenschap te danken heeft, moet men niettemin toegeven dat de theorie toch hier en daar den boer ook wel eens nadeel heeft berokkend. Toch mag men een dergelyk fiasco niet stellen op rekening van de theorie, maar wel wijten aan de opleiding van hem, die haar toepassen wilde. Hoeveel heil wordt niet van kunst mest verwacht en hoe vaak wordtin gevallen waar stalmest of compost op haar plaats zou zijn, niet geld naai den kunstmesthandelaar gedragen Dan werkt men immers „intensief" Dikwijls gaat het ook zoo met de voeding van het vee. Eene slechte melkkoe wordt echter nooit eene goede, zelfs niet bij de allerzwaarste voedering. Maar dikwijls is een cursus bijge woond, een beetje voedingsleer onder wezen en ten behoeve van het een het ander vergeten. Bij het onderwijs in en het later toepassen van de voedingsleer wordt de fokleer vergeten en geen rekening gehouden met af stamming, overgeërfde eigenschappen en anderen gewichtige factoren. Het ware daarom te wenschen, dat de landbouwers nog grondiger zich in de theorie konden verdiepen, daar door meer boven het onderwerp konden staan en juister oordeelen omtrent datgene dat ze hebben geleerd en in de praktijk wenschen toe te passen. Niet ieder kan studeeren, maar zich in de hoognoodige onderwerpen in werken kan wel elk een. De winter avonden zjjn lang genoeg en het noodige eerste onderricht kan elkeen bekomen op landbouwwintercursusseo of op de winterscholen. Een of ander, mits goed landbouwblad kan ieder toch wel nemen en heeft men boeken noodig zonder ze te willen of kunnen koopeu, dan zijn in den regel besturen van landbouwvereenigingen bereid ze aan te schaffen en uit te leenen. De gewone praktijkman behoeft immers geen formules en getallen van buiten te kennenindien hy zijne theoretische kennis met praktischen blik heeft verzameld, weet hoe en waarom de processen in de natuur waarmede hij te maken heeft zich afwikkelen, hoe de plant groeit, hoe een dier zich voedtkortom indien hy een beetje kijk heeft op de schei kunde, aDatomie en physiologie der dieren en planten, dan zal hij zjjn eigen wegwijzer kunnen zijn in vele gevallen waarbij hy nu met de handen in 't haar staat. Dan zal ook de tyd voorbij zijn, dat men in den drogist winkel een boer ziet binnenstappen vragend om een zekere hoeveelheid kunstmest, niet wetend welke hy wenscht en naar huis gaat met een duur betaald zakje eener kunstmest stof, voor het beoogde doel misschien geheel ongeschikt, maar in elk geval die soort is waarop de winkelier op dat moment het meest verdient. Luchtscheepvaart. -De le secretaris van de Ned. Ver. voor luchtscheepvaart ontving van den be kenden aviateur Delagrange bericht, dat hy in het begin van Mei in Den Haag en Amsterdam eenige opstij gingen per aeroplane zal ondernemen Delagrange vraagt den moreelen steun der Vereeniging, Het Dag. Bestuur acht het feit, dat een der eerste en meest gevierde voorgangers op hei gebied der vlieg sport ons land zal bezoeken en hier proeven van zijn kunst zal afleggen, te belangrijk, om niet gaarne aan het verzoek van den heer Delagrange ge volg te geven. Het zal daarbij onge twijfeld medewerking vinden by de nieuwe opgerichte Vakafdeeling voor Aviatiek, tot welker bemoeiing deze aangelegenheid meer in 't bijzonder behoort. De heer Jochems die eerst een aeroplane te Parijs had besteld, heeft naar De N. Ct. verneemt, die bestel ling afbesteld, met de opdracht daar voor in de plaats voor hem te bouwen een dirigeable, systeem-Malecot, lucht schip van cylindervormige gedaante aan beide zijden uitloopende in pun ten en overigens geconstrueerd wat plaatsing van motor en bewegelijk zwaartepunt betreft, volgens een bij zonder systeem waardoor de Malecots boven andere bestuurbare luchtsche pen moeten uitmunten. Er staan ons dus in Den Haag en Scheveningen dezen zomer interes sante luchtreizen te wachten. Kwartjesvinders. Een nieuwe truc, door kwartjesvinders in praktijk gebracht en waarvoor wande laars op hun buitenwegen op hun hoede dienen te zyn, is de volgende: Een zg. „koopman" met een fiets is, als de wandelaar aankomt, bezig een „slachtoffer" geld af te winnen met speelkaarten. Terwijl hy zelf bv. f 10 inzet, noodigt hij 't „slachtoffer" uit, tegen een inzet van bv. een rijks daalder, een van drie op den grond liggende kaarten te keeren. Deze laat ste keert natuurlijk de verkeerde en is f 2.50 kwijt. Twee „heeren", die dan „toevallig" op een fiets aankomen, kunnen het onrecht niet dulden en noodigen den wandelaar uit met hen aan de zaak een einde te maken door te trachten geld van den zg. koopman te winnen om den bedrogene daarmee schadeloos te stellen. Men laten zich niet door medelijden bewegen om ook ten behoeve van den ongelukkige een kansje wagen. En „koopman" en „slachtoffer" en „men- schenvrienden" behooren bij elkaar en hebben deze nieuwe list uitgevonden, om aigelooze wandelaars in hun netten te vangen. Van de puinhoopen van Messina. By het doorzoeken van Messina is een ongeluk gebeurd. Een muur storten in en zes werk lieden werden er onder bedolven. Drie hunner werden hoewel gewond, nog levend te voorschijn gebracht. De andere drie zjjn waarschijnlijk dood. Dezer dagen is onder de ruïnen nog een hondje levend te voorschijn ge haald, dat minstens 100 dagen bedol ven is geweest. Waarvan het arme dier dien tijd heeft geleefd is onbekend. De baard als machts middel. De Amsterdamsche brief schrijver van het „Utr. Dagbl." ver telt „'n Hier meer en meer ingang vin dende huisindustrie is het doen ver richten onder deskundig toezicht van hun huiswerk door schoolknapen. 'n Leeraar of onderwijzer vereeoigt in zijn woning des avonds een aantal veelbelovende jongelui, wier ouders hun gezag hebben verloren of geen tijd hebben zich met hun kroost te bemoeien en houdt ze aan 't werk. Waaraan ontleent zoo'n bïankofficier- paedagoog zijn gezag over de hem toevertrouwde discipelen Strafwerk geven kan hij ze niet, want hij is slechts by uitzondering hun eigen leeraarouderlijk gezagniet aan wezig. Overwicht door zyn grootere bekwaamheid ook al nietwant de knapen helpen aan hun werk, behoort niet tot zyn taak. Ik vroeg een der onderwijsmannen, die van de bedoelde huisindustrie werk maakt, hoe hij 't wel klaarde „Ja, zie je, ik ben ouder dan die jongens, en ze zijn in een vreemd huis, en er wordt geld voor betaald, en „En dan heb ik 'n baard die ze imponeert". 'n Bükrd I Wie beweert daar nog dat onze jeugd alle eerbied voor de gestelde machten verliest Titels. Het Fransche corps diplomatique telt vele dragers van wydsche titels, wonder veel voor een Republiek. Het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken vond deze groote hoeveelheid blijkbaar verdacht, en zond een rondschrijven aan de ver-

De Eemlander | 1909 | | pagina 2