dinsdag 4 januari 1910. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. "feuilleton. "buitenland. No. 2. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur R- Gr. HIJHENS. Arbeiders- en Volksverzekering. HET DOODENMASKER. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVERTENTIEN Por jaar met geïllustreerd Zondageblad f4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. i_Js2^3 Van 1 Buiten tot 6 regels f0.40. Voor iederen regel het Kanton Amersfoort per regel abonnement belangrijke korting.) meer 10.08. fO.lO. (Bij Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten Terwijl de wetgeving in Frankrijk slechts zeer langzame vorderingen in de arbeidersverzekering maakt, zoodat bv. de ouderdomsverzekering sedert jaren van de eene Kamer naar de andere dwaalt, zonder het ooit tot een wet te breDgen, is onder de Fransche staatslieden de waardeering voor de Duitsche arbeidersverzekering toegenomen.TeParjjs heeft de Duitscher Fuster onlangs in een algemeens ver gadering van het Husée Social een voordracht over de ouderdomsverze kering gehouden, waarin hy, volgens de Soc. Praxis, de Duitsche verze keringswetten als voorbeeldig prees. Hy eindigde met de woorden„Het geld, dat voor de doorvoering dezer wetten is uitgegeven, verschijnt in duizend gestalten weer. Het wordt tot familiegeluk, gezondheid en men- sehelijk zelfgevoel, het schept een sterk, levenskrachtig Duitschland, dat eeuwig duren zal. De [voorzitter van de vergadering, de oud-Hinister Léon Bourgeois, ging daarin met hem mee en zeide „De Duitsche wet tot ouderdoms verzekering is eerst een wet van wer kelijke innerlykenationale verdediging- In het parlement behoeft slechts één onzer zich te verheffen om van het land de offers te verlangen voor de uitwendige nationale verdediging, dadelijk zullen de credieten worden Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 72) Hy geeft toe en dat is al veel dat Yannik gemeen behandeld is ge worden, maar zooals ik reeds ver moedde, kan hij er zich niet mee be moeien. Het spijt my, dat ik niet meer succes heb gehad." Ik dank je wel," zei Téphany, terwijl ze hem dankbaar aankeek. Maar Michael keek haar niet aan. Hy staarde voor zich uit naar de booten, die in de verte even te zien waren, Léon stond aan den anderen kant van de boot en staarde in dezelf de richting. Téj hany keek van den een naar den ander en zag op eens eenige gelijkenis tusschen hen, niet wat vormen of trekken, maar wat uitdrukking betreft. Zy waren mannen van de open lucht, even krachtig en sterk als het element, dat z[j beiden lief hadden. De wind en de zee, de zon en de kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend'* toegestaan, en dat is niet meer dan rechtvaardig en billijk. Hetzelfde moet echter voor de innerlijke nationale verdediging geschieden. Duitschland is niet voor de uitgaven terugge schrokken. Het heeft zich door de goedkeuring van deze wet drukkende lasten opg. legdmaar deze lasten waren noodwendig, onontbeerlijk. In Frankrijk vinden wij hooghar tige initiatieven, den weDscb, goed te doendat kan echter niet [genoeg zyn. De alarmkreet is nu uitgestooten en deze quaestie moet het platform voor de komende verkiezingen vor men. Na de wet, regelende de ouder domsverzekering der arbeiders, moeten wy een wet betreffende de invalidi teitsverzekering tot stand brengeD." Een nieuwe soort van volksverze kering wil de Vereenigings-Yerzeke- ringsbank voor Duitschland A.-G. (zetel Dusseldorf), een ouderneming opgericht tot nut van 't algemeen, in 't leven roepen. De bank, die in 't byzonder ten doel heeft levensverze keringen voor de onbemiddelde klas sen en den middenstand tot stand te brengen, heeft zich in den laatsten tijd met een aantal Duitsche steden in verbinding gesteld om tot de op richting te geraken van „Vereeni- gingen voor volksverzekering." Door de aaneensluiting der verzekerden tot zulke vereenigingen, die de bank, waarbij de eigenlijke verzekering wordt gesloten, vele werkzaamheden uit de handen nemefmoeten de administra- regen hadden op hen allebei hun stem pel gedrukt. Vindt je het prettig, Michael vroeg zij. Ja, antwoordde hij. Terwyl ze de rivier afvoeren, begon het landschap te veranderen, aangezien de zee nu haar heerschappij ging uit oefenen. Zy voeren langs een chalet, die op een rotspunt stond, midden in een klein dennebosch tusschen Port- Manech en de zee. Het chalet keek juist over de monding der rivier, en vlak onder het boschje had de natuur, als om haar gevoel voor tegenstelling te doen uitkomen, een mooie grot uitgehouwen in de reusachtige rots blokken. Hier vond men groen gras, eikenmos, heel fijn wit zand om een kleine baai, zoo helder en blauw als die van Avalon in Californië. Michael keek naar het «halet. Téphany volgde zijn blik. Het sprookjesland 1" riep zij spontaan uit. Ja," zei Michael en voegde er op gedemten toon bjj „In die grot heb ik die schets gemaaktik bedoel die met de gebroken masten en den dooden zeeman 1" Téphany wendde haar blik af. Zy trachtte van onderwerp te veranderen het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch tiekosten, die voor de particuliere verzekeringsmaatschappijen zeer hoog zijn, worden verminderd, zoodat guns tiger verzekeringsvoorwaarden moge lijk zijn. STAATSGREEP IN GRIEKENLAND. Voor de zooveelste maal gedurende de laatste maanden is Athene weer het tooneel geweest van een staats greep op kleine schaal. Geheel onver wacht, kwam het bericht, meldende, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken was heengegaan. De Atheen- sche correspondent van de Times, die gewoonlijk uitnemend ingelicht is, geeft een beschrijving van den toe stand, waaruit blijkt, dat de heeren officieren weer de hoogste troeven hebben uitgespeeld. De partij-Rhallys bleek door haar overigens zeer gematigde oppositie de door de officieren gestelde grens van het geoorloofde te hebben overschreden. Daarom werden Vrijdagavond offi cieren en manschappen in de kazernes geconsigneerd. Er werden patronen uitgereikt en kolonel Zorbas kwam met den generalen staf inspectie hou den. Den dagbladen werd verboden melding te maken van de getroffen maatregelen. Zaterdagmorgen publi ceerde de Chronos, naar men weet het orgaan van den Officierenbond, een zeer dreigend artikel, waarin verklaard werd, dat leger en vloot een laatste beroep deden op de vaderlandlievende gevoelens der afgevaardigden. Twaalf officieren verschenen in de Kamer en overhandigden brieven van kolo nel Zorbas aan Theotokis en Rhallys. Over twee uur zou antwoord wor den gehaald. Ook de premier ontving en zei Hoe gaat het met dat angstaan jagende model van je?" Met Furie?" Zyn toon werd onmiddelijk veel luchtiger. Hy sprak nu als de Michael van vroeger, „die leelijke kerel, hy heeft my van daag in den steek gelaten. Hij is op een of anderen geheimzinnigen pelgrims tocht. Tusschen twee haakjes, ik heb nog een heeleboel gehoord over Bugal- Noz en ik ben nu bezig aan een schets, waarin een Bretagner door een dergelijk spook vervolgd wordt. Je moet het eens zien, Téphany." Heel graag. Zijn ze van plan het ten toon te stellen, Michael Op eens verdween de vurige leven dige uitdrukking van zyn gezicht. Zeker niet 1" antwoordde hij kortaf. Nadat zy den zeeboezem verlaten hadden, voeren zij langs de rotsen van Port-Manech. Rechts in het noor den lag de kale kust van Finistère, de rotsen van graniet waarop zoo menige flinke boot tot splinters was geslagen. Op dien warmen Julidag scheen de zomerzee hen te streelen met een zacht sissend gespin van tevredenheid. Leon Bourhis wees naar de Gleraans D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. een van dezelfde hand afkomstig schryven, waarin o.m. geëischt werd, dat de diplomatieke vertegenwoordi gers te Parijs, Berlijn, Weenen en Rome onmiddellijk werden terugge roepen. Mavromichalis weigerde te antwoorden voordat hij met zyn col lega's overleg had gepleegdToen werd hem medegedeeld, dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken bin nen 24 uur verdwenen moest zijn. Een Ministerraad werd gehouden en de heer Triendaphilacos, de Minister van Binnenlandsche Zaken, bood aan af te treden, ten einde het Ministerie in staat te stellen aan te blijven. Zijn mede-regeerderen wilden hiervan niet hooren en het Kabinet besloot at te treden. Mavromichalis stelde den Koning van dit besluit telepho- nisch op de hoogte. De Koning wilde met het oog op de onberekenbare gevolgen van een Kabinetscrisis niet hooren en wist Mavromichalis ten slotten tot aanblijven te bewegen. Triendaphilacos is echter afgetreden en zyn ex-collega Eutaxias van Finan ciën, zal zyn portefeuille ad interim waarnemen. Een zegepraal dus van den Officie renbond. Een gevoelige knak voor de constitutie echter. DE KRETENZER KWESTIE. Er is reeds gemeld, dat de Porte een nieuwe nota aan de mogendhe den voorbereidt in zake Kreta. In diplomatieke kringen verluidt echter, dat er in den stand der Kretenzer kwestie voorloopig geen verandering te wachten is. Wel wordt verzekerd, dat de Porte bij het vroeger door haar ingenomen standpunt zal vol harden m. a. w. dat ze zal blijven aandringen op een spoedige defini tieve regeling van den staatsrechte- 1 jken status van Kreta, maar de be- eilanden rooskleurige schaduwen tegen den wazigen horizon, waar de vader en de ooms van Yannik hun leven lieten. Op somberen toon sprak hy over de Pointe du Bus en de Baie des Trépassés. De jongen, die onder aan de groote mast hnrkte, vestigde zijD donkere oogen op het gezicht van den spreker. En verder noordwaarts," zei Bourhis, „liggen de eilanden der Dooden I" Waarom worden die zoo genoemd?" vroeg Téphany. Zij kende de legendemaar er was iets betooverends in de stem van Lé on, als hy sprak over de legenden van zijn provincie. Mademoiselle is het zeker ver geten. De zielen der dooden vertoeven op die eilanden. Vraag het eens aan de vissehers. Menigeen van hen. ma Doneis in den nacht opgeroepen om de dooden over te zetten." Zij voelden dat de boot zwaar was, zy moesten met kracht roeien, maar zoodra de kiel het strand der eilanden bereikte, werd de boot lichter, omdat de pas sagiers aan wal waren gegaan. (Wordt veroolgd)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1