WEERBERICHT. Tliermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONrNKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bildt, 4 Jan. 1910 Hoogste barometerstand 775.1 m.M. te Chermont, laagste 736.7 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 5 Jan. 1910. Zwakke tot matige meest W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: nevelig tot betrokken, weinig of geon neerslag. Temporatuur; Dezeltde. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand to 12 uur 773 m.M. to Amersfoort. Hoogste gi6teronF. 48 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 47 schermende mogendheden moeten vast voornemens zyn in geen geval terug te komen op het nog pas genomen besluit om thans geen besprekingen over het Kretenzer vraagstuk te openen. Men acht er het huidige tijdstip niet geschikt voor en geen nieuwe stappen der Turksche regee ring zullen in dit besluit der mogend heden verandering kunnen brengen. Een bedenkelijke zaak is dat de nieuwe Kretenzer regeering den eed van trouw heeft afgelegd aan den Koning van Griekenland. De Porte wil dat de Kretenzer regeering zal worden afgezet, daar deze slechts den Sultan irouw heeft te zweren. Volgens een bericht derMünchener Neueste Nachrichten overwegen de beschermende mogendheden de vraag of het noodig zal zijn weer troepen naar Kreta te zendeD. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Matin vertelt „dr. II." de „waarheid" van het drama van Meyer- ling. Kort samengevat, komt zijn relaas op het volgende neerKroonprins Rudolf had na een avondmaaltijd, waaraan de wijnflesch geducht was aangesproken, van zijne minnares Vescera verlangd, dat zij zou toonen, de schoonste onder de aanwezige vr >uweu te zijn. Toen zij weigerde aan het dolzinnig verlangen te vol- doeit, stak hij de hand naar haar uit. De beleedigde vrouw wierp hem over tafel een glas m het gezicht. Brie- scheod stoof de aartshertog op en schoot haar met zijn revolver mors dood. De beschonken troep gasten viel op den moordenaar aau en met een zwaren kandelaar gaf een hunner hem den genadeslag. Onder de aanwezigen was Mat- tachich, de man van prinses Louise. Dat zou dan de sleutel van het raad sel zijn, waarom prinses Stefanie, thans gravin Lonyay, zich bij do lijkbaar van haar vader koningLeopold niet heeft willen verzoenen met hare oudere zuster Louise, die toch als kind zoo lief over haar gemoederd had. GROOT BRITANNIË. Vrijdag is een stemrechtvrouw te Londen binnengedrongen in een kamer, waar verkiezingsplakkaten en strooi biljetten tot aanbeveling van de can- didatuur van minister John Bums in Battersea voor verzending in gereed heid werden gebracht. Zij trachtte uit een fleschje, dat zy bjj zich had, een bijtende vloeistof over de papieren te werpen. Een paar werden er bedorven. Een zekere heer Marshall, die in de kamer was, kreeg van het vocht over een hand en tegen zjjL voorhoofd boven het rechteroog. Vooi hg goed wist wat er gebeurd was, was de stemrechtvrouw er reeds op haar fiets van door. JAPAN. Het besluit der Japansche Regeering om Port Arthur tot een vrijhaven te verklaren zal, naar Reuter uit Tokio verneemt, binnenkort worden ten uit voer gebracht. Dat gewichtige besluit beteekent het verdwijnen van Port Arthur's faam als strategisch puut. Er zijn plannen om Port Arthur te maken tot een uitspanniDgsplaats zoowel als een handelsplaats. Een groot voordeel der haven is, dat ze in den winter vrij is van ys. AMERIKA. I-Iet Bestuur van den Amerikaan- schen arbeidersbond roept de ander half miliioen leden op om gelden byeen te brengen voor de bestrijding van de United States Steel Corporation, die een vijand van de arbeiders en het land genoemd wordt. SPANJE. Nu de gemeenteraadsverkiezingen zoo gunstig zijn afgeloopen voor de anti-clericale partgen, hebben telkens manifestaties ten gunste der Republi keinen plaats. Zoo heeft Zondag te Madrid weer een opgewonden bel.ooging plaats ge had ter gelegenheid van de eerste byeenkomst- van den nieuwgekozen gemeenteraad, die zooals men weef, uit 24 Republikeinen, 20 liberalen en 6 conservatieven bestaat. Vierduizend manifestanten vereenig- den zich 's middags om half twee op een plein voor het stadhuis e juichten de republikeinsche gemeenteraadsleden geestdriftig toe. Verder werd een nieuwgekozen liberaal gemeenteraadslid, wiens ver kiezing, volgens de vrijzinnige organen te Madrid onwettig was geweest, dooi de menigte uitgejouwd. De politie deed een charge, waardoor verschei dene gewonden vielen. Twaalf per sonen werden gevangen genomen. De republikeinsche gemeenteraads leden trokken partij voor het publiek en protesteerden heftig tegen het ruwe optreden der politie. Te Saragossa, heeft Zondag morgen een ontploffing plaats gehad bg den ingang van de kerk del Pilar, juist toen een processie voorbijkwam. Ongevallen hadden niet plaats, maar er ODtstond een hevige paniek. Enkele oogenhlikken later volgde een tweede ontploffing nabij Je kathedraal, op korten afstand van de vorige. Ook hier had geen ongeval plaats. Een derde bóm werd gevonden hij de kerk Sar Gaeten, een vierde bij de kathe draal doch van beide was de lont gedoofd. Directeur Staatsloterij. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart benoemd tot directeur der Staatsloterij J. E. G. C. Offerhaus, thans inspecteui der registratie en domeinen van de eerste klasse in de 38e divisie te Assen. Waarschuwing. Op ver zoek van het bestuur der kolonie Suriname ontraadt de Minister van Koloniën personen, die het voornemen mochten hebben om zich naar die kolonie te begeven, in de hoop daar spoedig na hunne aankomst werk te vinden, ten ernstigste zulks te doen, indien zy niet over genoeg middelen beschikken om gedurende eenigszins langeren tijd in hun onderhoud te voorzien en in geval van niet slagen de kosten hunner terugreis naar Ne derland te betalen. De verkiezing te W y k- b ij-D uurstede. Uit de jongste verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Wyk-by-Duurstede hebben de liberalen veel kuunen leeren. Men heeft n.l. herhaaldelijk aange nomen, dat wegens zijne indeeling dit district Diet meer op de rechtsche party kon overwonnen worden. Zoo ook nu, van daar dat er in de meeste plaatsen niet voldoende is gewerkt. Men meende uit vorige verkiezingen te mogen opmaken, dat mr. baron De Wijkerslooth minstens 1500 stemmen meer zou ontvangen dan mr. H. C. Dresselhuys, en in dit cgfer heeft men zich ruimschoots de helft vergist. Met de Juniverkiezing gaf dit een verschil van ongeveer 3000 stemmen. De rechtsche partij (hoofdzakelijk de R.-Ka- tholieken)/die wel wist, waar de schoen het meest wrong, was lang niet zeker van de overwinning en werkte nacht en dag voor hare zaak. In de toekumsi, is het te voorzien, dat Wijk-bjj-Duur- stede, bij krachtiger bewerking van de kiezers, omgaat, hetgeen bg een beetje inspanning nu .reeds had kun nen geschieden. Dat was te wachten. Iemand doet in het Hbld. het volgend verhaal van zijn ondervinding als volksteller „Velen waren er, die de kaarten hadden ingevuld, heelemaal, vau A tot Z maar ach, zoo treurig onbe holpen, zoo droevig verkeerd. Een vader schreef van zijn 14-jarigen jon gen, dat diens hoofdberoep wasidioot. Bij een 10-jarig dochtertje vulde een ander in, dat het hoofdberoep van dat kind wasschool. In sommige gezin nen leefden zoovele hoofden als per sonen kinderen van vier jaar hadden twee vertrekken voor zich, terwijl de heele woning bestond uit kamer, keuken en alkoof. Achter vraag 10b tot welke kerkelijke gezindte of ver- eeniging had een vader achter de namen van hem zelf. zijn vrouw en zijn vijf kinderen zeven verschillende gudsdieusten ingevuld omdat de man niet wist, hoe deze vraag te moeten beantwooreeu. De zotternij was inderdaad volko men te goeder trouw geschied en, de man gevraagd zijude, verklaarde on middellijk, dat het heele huisgezin behoorde tot de groote kerk, de Ne- derduitsch Hervormdehet jongste kindje alleen, nog geen maand oud, moest nog gedoopt." ENQUÊTE OF EERERAAD. Het Volk schrijft: „Het is nu al gauw zes weken ge leden dat „De Standaard" mededee'de dat Dr. Kuyper terstond gl van plan was geweest zyn zaak voor een eere- raad te brengen. De blijkbare bedoeling van het stukje was de indiening van het voorstel der parlementaire enquête te voorkomen. Nu dat niet gelukt is, en de heeren in de Kamer toch znlleD moeten stem men, vóór of tegen een serieus onder zoek, nu heeft de eereraad te voren reeds zijn doel gemist. Blijkbaar heeft Dr. Kuyper niet veel haast bjj de sa menstelling eu geen dergenen die er voor gevraagd zijn, schijnt er veel trek in tc hebben. Wat geen wonder is. Te meer daar degeen voor wien 't gevraagd wordt, zich gedraagt alsof er noch van parle mentaire enquête, noch van eereraad sprake behoefde te zgn." De I-Iaagsche briefschrijver van de Tyd zegt o.a.: „Hetzelfde jaar, waarin hij (dr. Kuyper) als overwinnaar den eindpaal bereikt, bracht ons echter de zaak- Lehmann, op zijn succes een schaduw verspreidend en welsprekende waar schuwing, dat hij, die groote dingen onderneemt, altijd bedacht moet zijn over kieine niette struikelen. Wat mij h'erin het meest bedroeft is, dat dr. Kuyper met deze het nieuwe jaar Iaat ingaan. Had hij dadelijk gesproken, zonder terughouding gesproken, de zaak zou vermoedelijk reeds vergeteu zijn. Had hij in November dadelijk een eereraad benoemd, wij hadden misschien zijD uitspraak. In ieder ge val zou het enquête-voorstel Troelstra dan ternauwernood zijn vermeld, ware het niet geheel achterwege gebleven. Thans wachten wij altijd nog ongedul dig, steeds op den uitkijk naar den eereraad, die werd toegezegd, maar zonder iets te zien komen. Van een man, met zoo onbetwiste groote tacti sche gaveD, verstaat men dit niet, ten zij dit kan alleen bg gevoel van schuld zou gespeculeerd worden op een verveling, die ten slotte het Nederlandsche volk voor de geheele Lehmann-zaak onverschillig en onge voelig maakt. Een der eerste zaken, die ik van 1910 dan ook verwacht, is de benoeming van den eereraad." Een beroep op alle vrij zinnigen. Vanaf heden tot 15 Februari e. k. zal des 's Zaterdags avonds van 8 tot 9 uur een com missie uit de leden van de Kies- vereeniging „Gemeentebelang", tot aanvulling der Kiezerslijst, enz. zitting hebben in de bestuurskamer van „Ons Huis", Korte Gracht alhier, tot in ontvangstname van adressen van ad- spirantkiezers of kiezers, die zich hier metterwoon vestigden. Door de zorg dezer Commissie worden de namen van deze persone i dan op de Kiezers lijst geplaatst. Onnoodig te zeggen dat omvangrijk en stipt principieel werk alleen kan geleverd worden, door medewerking van velen der leden. Elk zie eens rond in eigen kring en geve adressen en inlichtingen ter plaatse spoedig op. Ook niet-leden der Kiesvereeniging, die toch de vrijzinnige beginselen zijn toegedaan, worden verzocht in deze mede te werken. De 2de luitenant J. B. de Jongh van het 5e Reg. Inf. wordt van 25 Januari tot i4 Februari gedetacheerd aan de Hembrug tot het volgen van een wapencursus. Hedenmorgen is geboeid naar Utrecht overgebracht een persoon, die nog verschillende vonnissen moest ondergaan. Op het bureau vau politie zijn gedeponeerd een bankbiljet, een le peltje, een handschoen, een oorbelletje en een portefeuille, gevonden op den openbaren weg. Lijst van onbestelbare stukken te Amersfoort ter post bezorgd over de laatste helft der maand December 1909. Mej. R. Broekman, Amsterdam. G. Renes, Utrecht, v. Chest en Co., Venlo. B. Dind, Amersfoort. Mej. Hoefhamer, idem. A. Apeldoorn, Hous Herl a/Rh. v. Krippendorf, Laren. J. Wanrooi, Amersfoort. B. Gerdes, idem. Luwando, Emmen. G. Oterwijk, Ootmarsum. C. Betlem, Utrecht. Mej. J. v. Schaik, Venetië. VELOX I—H.V.C. I 0-2. 1910 is voor H.V.C. goed begonnen. Door het Velox-bestuur uit Utrecht was een zilverkruis uitgeloofd en nu was H. V. C. uitgenoodigd om op 1 Jan. om genoemd kruis een wed strijd in Utrecht te spelen tegen Velox I. Met haar sterkste elftal werd naar Utrecht getrokken en men dacht een mooi bespeelbaar terrein te hebben, wat de kans op het winnen van dit kruis verhoogde. Maar op het terrein onder Houten aangekomen, bleek men zich vergist te hebben en werd op een kolossaal glibberig terrein om even over twee aangevangen. Direct is het samenspel der roodwitten uitstekend, maar op doel wordt slecht gescheten. Ook Velox weert zich duchtig en brengt menigmaal gevaarlyke be zoeken. Toch is H.V.C. over alle liniën sterker en weet daarvan voor de rust met 2-0 in haar voordeel blgk te geven. Na de rust is het samenspel prach-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2