BINNENLAND. WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.60 uur. De Bildt, 10 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 776.5 m.M. te Horta, laagste 724.4 m.M. te Seydiefjord. Verwachting tot den avond van 11 Jan. 1910. Meest krachtige 'Z.W.itjk'é tot VV.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, of betrokken, waar&cl^ji^ijk regen. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te. 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uur F. 52 groote balzaal de kroonluchters, die koning Otto had nagelaten en waarvan de waarde alleen op een half millioeD drachmen geraamd werd, geheel ver- Hield. De regen helpt de brandweerlui bij het blusschen. Prinses Alix en de Koningin hebben zich dapper geweerd bij het in veiligheid brengen van aller lei kostbaars. De koning heeft tfn gevolge van den rook en de opwinding een lichte bezwijming gehad. Een afdeeling Engelsche mariniers, die meehielp, moest teruggeroepen worden, omdat de Grieksche soldaten over hun aanwezigheid gebelgd waren Dr. Kuypor op het Hof- b a 1. De Haagsche Kouter in de Prov. G'rón. Ct. zégt, dat in niet geringe mate de aandacht heeft getrokken, de wijze waarop vele hooggeplaatste per sonen bij gelegenheid van het Hofbal door de beide Vorstinnen als 't ware zijn genégeerd. Dat verbaast ons nietwel wekt verbazing de buitensporige viymoedig- heid van sommige personen, die zich, terwijl zjj zich nog niet van den blaam, die op hen rust hebben kun-i nen zuiveren, zich wagen in de nabij heid van de Koningin. Afgewezen. De Minister van Marine heeft afwijzend beschikt op het verzoek van een jongen te Haarlem, die voor eenige jaren tucbtschoolstraf onderging, in die school en ook later goed oppaste, doch die, wegens het vermelden van de ondergane tucht- schoolstraf op het aangevraagde bewijs van goed gedrag niet tot een dienst verbintenis bij de marine toegelaten was en toen de tusschenkomst vai, den Minister had ingeroepen. De afwijzing van het verzoek wordt niet gemotiveerd. Pensioenfondsen van spoor wegm aatschappjjen. De Stand, verneemt, dat door den minister van waterstaat aan den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten is opgedragen een onderzoek in te stellen daar den toestand van de pen sioenfondsen van de Hollandsche IJze ren Spoorwegmaatschappij en de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. Nieuwe spoorlijn. Uit Eist schrijft men aan het Centr. Naar men beweert, zou bij de H. IJ. S. M. het plan bestaan, hare lijn Rotterdam—Vork, over El. t te ver lengen tot Zevenaar of Elten, dus door de Boven-Betuwe, teneinde Rotter dam op deze wijze rechtstreeks te verbinden met Duitschland en wel via ZèvenaarWinterswijk (reeds door de H. IJ. S. M. in exploitatie) met West-b falen, terwijl via EltenEmmerik de Rijnprovincie in verbinding wordt ge bracht."' DE LINTJES QUAESTIE. De Haagsche Kouter in de Prov. Gron. Ct. verzekert dat de samen stelling van den raad aan eer in de bekende zaak, van Dr. Kuyper een fait accompli is. Het moet nog al moeite hebben gekost een viertal mannen van naam en positie er voor te vindende meeste heeren, die aangezocht wer den, hebben voor de eer bedankt en als straks de namen van de leden van 't eeregerecht bekend worden, zal 't ook niet meevallen. Doch de moeilijkheid moet nog minder hebben geschuild in de samenstelling van den raad, dan wel in de formuleering van ZÜn taak, waaromtrent men 't zelfs Voor een paar dagen nog niets eens was, ook nadat de eereraad reeds was samengesteld. Het spreekt van zelf dat de opzet van de geheele comedie van dien aard is, dat de uitslag geen jandere kar; zijn dan een volkomen bevestiging van de verklaringen des aangeklaagden omtrent het niet be- Jwysbare van eenig verband tusschen ;decoratiën en verkiezingsfondsen. De gelegenheid om op dit punt bewijs materiaal te verzamelen zal de eere raad niet hebbendaartoe zou alleen een parlementaire enquête comjnissie in staat zyn en daarom is men er van de zijde van dr. Kuyper's. I vrienden zoo afkeerig van. Een der sterkste bewijzen van de pogingen om de zaak in een verkeerd licht, te plaatsen vond ik in 't overzicht van i „Ons Tijdschrift" ('t anti-revolutioq- nair geschrift) waarin nu ja, meer licht wordt geëischt, maar tevens ge vraagd, w,aarom in deze quaestie de oud minister Borgesius zweeg'? Dacht hjj misschien zoo heet 't aan een andere ridderorde, ieipand ver leend die f 100.000 gaf voor een liefdadige instelling? Men gevoelt terstond hoe hier ongelijksoortige za ken worden vergeleken. Het is toch heel iets anders dat een minister een staatsburger, die een daad verricht van zeldzame philqntropie deswege voor een decoratie voordraagt, of dat hij iemand zonder verdienste op ver zoek van een juffertje den weg aan wijst om zich door zekere handeling een ridderkruis te verwerven, wat dan nog gevo'gd wordt door 't gene reuss offer van duizenden voor een politiek propaganda-werk van den minister Qui bene distin guit bene docet doch ik vrees dat de eereraad wel niet al te nauw gezet zal „onderscheiden." Het doet er trouwens weir.ig toe de zaak moet als een nachtkaars uitgaan, 't Plan schijnt aldus te zijn opgezet dat de eereraad aan het werk gaat tegen dat de Tweede Kamer de quaestie in de afdeelingen moet behandelen. Dan is er voor de rechterzijde een afdoend,argument om 't voorstel Troel stra ter zijde te stellen en bij de openbare discussie af te wijzen. En dan volgt daarna het verslag van hel eeregerecht, dat de onvoorzichtig heid, die dr. K. beleden heeft be treurende, hem overigens ten eenen- raale onschuldig verklaart aan eenig laakbaar laat staan strafbaar feit. Daarna jubelkoor over de vernietigde lastercampagne der liberalen en huide beweging; aan den schandelijk mis kenden leidei der christelijke coalitie. Mij is 't wèljammer alleen dat man nen als Lohman, Van Idsinga, Loeft, De Geer, De Visser hun reputatie van onkreukbaar eerlijke dienaren des rechts en van de waarheid, daarbij in gevaar brengen." Voor den Doopsgezinden Kring wordt a s. Zondag in het Logegebouw een godsdienstoefeninggeboudeD, waar in als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate. Het Sevcik-Quartett maakt deze maand een tournée door ons land en zal Vrijdag 28 Januari een concert te Amersfoort geven. De feestelijke bijeenkomst van den Amersf. Bestuurdersbond, giste renavond in de Keizerskroon gehou den, is buitengewoon goed geslaagd. De opkorpst van het publiek was zoo groot, dat er geen plekje onbezet, was, er kon niemand meer by. Na een krachtig welkomstwoord van den voorzitter, den heer Hofland, werd door de Utrechtsche Tooneelvereeni- ging „Voorwaarts" opgevoerd, het drama „Getrapten." Het spel voldeed zeer goed, en hield van het begin tot het eind de aandacht gespannen. Na elk bedrijf werd dan ook luide ge- applaudiseerd en vooral by het eind gaf een langdurig handgeklap te ken nen hoezeer het uitstekend spel der Utrechtenaren in den smaak was ge vallen. Heden, de begrafenisdag van den bverleden chef van den generalen staf, generaal Thiange, woei de vlag van de Kazernegebouwen alhier halfstok. Hedenmorgen om tien uur viel 'bij de wed. J. A. de Vries in de L. Vrouwestraat een zak met lompen >enz., uit het raam op een vijftien jarigen jongen, die juist den winkel wilde binnengaan. De jongen bekwam ,eenige kwetsuren en werd, nadat arts Morren geneeskundige hulp had ver leend, per brancard naar de ouderlijke woning vervoerd. De Hagespelers zullen 25 Januari te dezer stede in Amicitia een opvoering van „Macbeth" geven. De bij het 5e Reg. Inf. be noemde reserve tweede luitenant L. C. Jvan den Steen van Ommeren zal Zaterdag a.s. beëedigd worden. Alhier is een afdeeling van den R.K. Typografenbond opgericht. Se cretaris is de heer F. Oelp. LEUSDEN. Bij de Staatscourant no. 7 zijn gevoegd de statuten van de vereeniging afd. Leusden, Stouten- burg en Omgeving van de Vereeniging „Het Groene Kruis" te Leusden. BUNSCHOTEN. De statuten van de „Veehoudersvereeniging" alhier, zijn gevoegd by Staatscourant no. 7. Een verschrikkelijke nacht. Een echtpaar op de Kaiser- straat te Leiden, v. L., heeft, naar we in het „L. Dbld." lezen, een ver- schrikkelijken nacht doorgebracht. Om halftwaalf was het naar bed| gegaan, de kinderen natuurlijk reeds vroeger. Toen alles in diepen slaèpi was. werden man en vrouw opeens te gelijk wakker door leven vlak by, waardoor, dat wisten zij niet, tot opeens de ruiten werden stul^ geslagen, boven achter het gordijn by hen. Te gelijk kwamen er twee ontbloote beenen doorheen, terwy! de eigenares daarvan schreeuwde wie zij was en om hulp riep, alsmede „hy wil mij vermoorden, met een mes Dat de echtelieden niet weinig schrikten, en dadelijk het bed uitspron gen, kan men begrijpen. De man, tot bezinning gekomen, pakte de onge- noode vreemdelinge met buitengewone kracht beet en voorkwam alzoo, dat de ongelukkige niet in de Speelmans poort, welke ter zijde aan het huis grenst, te pletter viel. Nu bleek weldra dat men hier met een krankzinnige te doen had, die drie huizen verder woonde. Ze had bijna geen kleeren aan en staarde q met strakke oogen, steeds sprekende over moord en vermoorden, tot 't echt paar, den toestand eindelijk eenigs- zins begrijpende, de ongelukkige er toe kon krijgen, bloedende aan haar voeten, in hun. bed te gaan, wat zy deed, want, zeide ze, ze gevoelde zich bjj hen veilig. Telkens riep zij echter nog„zal hy mijn kind niet vermoorden waarmede zij een kleintje van nog geen jaar bedoelde. Het echtpaar wist, dat de buur- vrouw B. vyf kinderen had', en- de man verzekerde haar„hier ben je veilig, blijf rustig liggen, dan zal ik je kind gaan halen." Opdatoogenblik achtte hy dit het beste.wat hy kon doen. 1 Terwijl hun eigen jonge kinderen inmiddels ook waren wakker geworden en begonnen te schreeuwen, hield de vrouw des huizes de krankzinnige vast en ging haar man er op uit om, in derhaast eenigszins gekleed, hulp te halen. Toen hy beneden kwam, zag hij ge lukkig al dadelijk een politie-agent. Hy vertelde dezen de geschiedenis en kreeg tot antwoord, dat er.reeds agenten bij den buurman boven waren. Hy vernam toen, dat er al twee be drijven van dit treurspel waren af gespeeld. De vrouw toch was in haar waan zin uit haar woning door een raam de dakgoot in gevlucht, achtervolgd floor haar man, wien het echter niet mocht gelukken haar te redden door haar er af te krijgen. Deze heeft toen leen agent, die ook al met het oog op ,den toestand der vrouw daar was ge plaatst, ingelaten en meer agenten I werden inmiddels ontboden, en toen deze weer op de daken aan het zoe- iken gingen, was het spoor der krank zinnige verdwenen, totdat de ont hutste buurman den op straat wach tenden agent meedeelde, wat hem in zijn slaapkamer was overkomen, waar zij langs verschillende goten en daken was aangeland. Met behulp van nog 'n andere buurvrouw, die zich onder de door bet rumoer gewekte aanwezigen bevond, werd nu de ongelukkige naar beneden geleid, wat zonder moeite geschiedde, zonder dat de agenten daarbij hulp behoefden te verleenen, en werd zy weer in haar'eigen woning, naar boven gebracht, terwijl dr. Kruimel, die middelerwyl -ook wasgekomen, er v.oor zorgde, dat de vrouw zoo spoedig mogelijk in „Ebdegeest" werd opge nomen. In dien tijd werd zij door familie leden bewaakt en haar kinderen zijn nu bij dezen ODder dak gebracht. Het was halftwee toén dit nachte lijk treurspel begon, dat de betrok kenen zeker niet gemakkelijk zullen vergeten. Onthullingen. Het regent onthullingen in den laatsten tijd over voorvalen iD de vorstelijke wereld. Nu zegt het Nuovo Giornale weer dat een' gevangene te Siena gewichtige onthullingen gedaan heeft over den moord op koning Humbert. De politie gelooft eindelijk de medeplicbtingen in handen te hebben. De onthullingen, die voorloopig geheim worden ge houden, zyn medegedeeld aan den minister van justitie. 1 Over'den dood van kroonprins. Ru dolf vertelt de journalist Centilli nog in de „Corriere della Sera" wat hij, eenige maanden na het drama, van Meyerling, vernam van graaf Con stantino Nigra, destijds gezant van Italië te Weenen. De graaf was de eerste van het corps diplomatique die in het jachthuisj waar het drama was afgespeeld, aankwam, hij vond er de lijken van aartshertog Rudolf en baro nes Vecsera, bewaakt door een be diende, die hem kende. Over het hoofd

De Eemlander | 1910 | | pagina 2