STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 12 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 777.1 m.M. te Horta, laagste 732.8 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 13 Jan. 1910. Krachtige tot stormachtige later afnemende W.lijke tot N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk sneeuwbuien. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 753 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennachtF. 30 Hedenmiddag 12 uurF. 40 tijdschriften en de belangrijkste cou ranten ter lezing zullen liggen. De duurste woning zal niet meer dan 450 francs huur per jaar doen. De belastingen in de Fransche Republiek hebben in de maand De cember van 1909 de som van 3.381.400 francs meer opgebracht dan in De cember van het voorafgaande jaar. Het geheele belastingjaar bracht 111.714.956 francs meer op dan de raming op de begrooting. De Fransche soldaat, die onlangs om van een schuldeischer af te komen de soep van zijn heele compagnie had vergiftigd, heeft in een brief aan zijn kolonel schuld bekend. Hjj had om van een lastigen schuldeischer af te komen het Oostenrijkscbe voorbeeld gevolgd, schrjjft hij. TURKIJE. De gezondheidstoestand van den gewezen Sultan Abdul Hamid is vol gens berichten uit Saloniki ongunstig. De Sultan zit den geheelen dag zwij gend in zijn kamer en weigert alle voedsel. Hij erger zich zeer aan de gestrenge bewaking waaraan hij is onderwor pen. Ook is hij zeer ontstemd over de poging der Turksche regeering om de 700,000 pond, die hij te Berlijn in de Reichsbank heeft belegd, uitbetaald te krijgen. SPANJE. In de laatste maanden zjjn weder, naar men bericht, groote partijen wapenen en schietvoorraad, voor de Carlisten bestemd, Spanje binnenge smokkeld vooral ook over de Catalo- niscbe grens. De Spaansche regeering is nu met verdubbelde gestrengheid toezicht gaan oefenen. Een Britsch stoomschip, dat te Santander aankwam met een la ding wapenen en krijgsbehoeften aan boord, heeft op last van de overheid onmiddellijk die haven weder moeten verlaten. PORTUGAL. Volgens de Imparcial, van Lissa bon, is daar weer een komplot tegen het leven van koning Manuel ont dekt, en zijn er alvast veertig repu blikeinen achter slot gezet. Op nog meer heeft men het oog. Het heet, dat eenige gevangenen in den moord op koning Carlos en den kroonprins betrokken zijn geweest. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Steeds komen nieuwe lezingen van het drama van Mayerling op het tapijt. Thans vinden wij weer in de Temps een uitvoerigen brief van een inzender, die naar hij zegt het gebeurde van zeer nabij beeft vernomen. Volgens zijn verhaal zou prins Rudolf met graaf Hoyos zijn gaan jagen op het kasteel Mayerling. 's Avonds kwam gravin Vetsera, die een liaison met den priDS had, hem op het kasteel bezoeken. Zij was daar gebracht door een koetsier met name Bratfish 's Avonds soupeerde de prins met gravin Vetsera, waarna zij zich naar hun slaapkamer begaven. Intusschen was zekere graaf Wald- stein, die vroeger gravin Vetsera ten huwelijk had gevraagd, doch afgewezen was, er achter gekomen, dat de gravin zich op het kasteel bij den prins be vond. Graaf Waldstein waarschuwde nu den voogd van gravin Vetsera, graaf Baltuzzi, die nog niets van de ver houding zijner pupil met prins Rudolf wist. De beide heeren begaven zich naar het kasteel en weten, onder voor wendsel dat zij gewichtige depêches uit Weenen hebben, door te dringen tot de slaapkamer. Graaf Waldstein, kon, bij het zien van gravin Vetsera zijn jaloezie niet langer bedwingen en doodde haar met een revolverschot. Hierop grijpt ook prins Rudolf een revolver, die op zijn nachttafel lag, en schiet graaf Waldstein neer, die eveneens onmiddellijk dood is. Daarop richt prins Rudolf het wapen op Baltuzzi. Deze, door een kogel getroffen aan welke wond hij twee maanden later sterven zou grijpt om zich te verdedigen een ledige champagneflesch en verbrijzelt er prins Rudolf den schedel mede. Deze laatste stort doodelijk getrof fen met een gapende wonde in het hoofd, neder. De lijken van gravin Vetsera on graaf Waldstein werden in stilte be graven, dat van prins Rudolf werd naar Weenen gevoerd, waar men de gapende wonde in het hoofd van den prins door was moest bedekken, voor dat het volgens het gebruik, ten toon gesteld kon worden. ABESSYNIË. De berichten omtrent Negus Mene- lik van Abessynië zijn zeer ongunstig. Volgens sommigen is de oude vorst reeds overleden en al "ijn die berich ten misschien voorbarig, het schijnt wel zeker te wezen dat de Negus op sterven ligt. De verlamming waaraan hij lijdt is verder gegaan in de rich ting van het hoofd en het kan elk oogenblik met hem gedaan zijn. Verscheidene gouverneurs zijn uit de provinciën naar de hoofdstad Addis Abeba gekomen, om zich persoonlijk van 's Negus' toestand te overtuigen. Er heerscht algemeene onrust in het land, die nog vergroot wordt dooi den strijd tusschen Keizerin Ta'itoe en den Regent Ras Tassama. In het paleis der Keizerin wordt druk geintngeerd tegen den door Menelik aangewezen troonopvolger Lidj Jussoe. Ook de vreemdelingen zien vol on gerustheid den dood van Menelik te gemoet. De Regent heeft uitgestrekte militaire maatregelen genomen tot bescherming van de vreemdelingen maar als de gouverneurs uit de pro vincie zich bü den dood van den Ne gus met de Keizerin verbinden tegen den Regent, dan zouden die bescher mingsmaatregelen allicht weinigbaten. Spoorwegpersoneel. Door de directie der Staatsspoor is bepaald, dat voortaan de christelijke feestda gen aan her. werkplaatspersoneel zul len worden uitbetaald. Die dagen ha len zij dan in door een der schaftij- den met een kwartier per dag te verkorten. Middenstand. De heer J. S. Meuwsen, voorzitter van den Han- deldrijvenden en Industrieelen Mid denstand, zal deze maand in opdracht der Regeering niet minder dan 15 voordrachten in verschillende plaatsen ran Nederland houden. A d r-e s b o e k-w e r k 1 i e d e n- organisatie. De vragenlijst aan de vakorganisatiën betreffende samen stelling van een adresboek voor de werklieden-vakorganisatie in Neder land is het gevolg van het voornemen van den Directeur-Generaal van den Arbeid, den heer Van IJsselsteijn, om te bevorderen, dat van Regeerings- wege worde uitgegeven een adresboek van de werklieden-vakorganisatie in Nederland. Tot nu toe ontbreekt teeenenmale een volledige adressenlijst van de vakvereenigingen in ons land. Door de afdeeling Handel van het Minis terie van Landbouw, Nijverheid en Handel is een overzicht gepubliceerd van de bestaande patroonsvereenigin- gen, doch een dergelijk overzicht, spe ciaal op de werklieden-organisaties betrekking hebbende, bestaat niet. Daar de ondervinding, ook aan de werklieden-vakvereenigingen, Bestuur dersbonden en Arbeiders-secretarissen in Nederland, het gemis van een zoo- danigen klapper meermalen zal heb ben doen gevoelen, vertrouwt hij niet te vergeefs een beroep te doen op hunne welwillende medewerking bij de uitvoering van zijn voornemen, om een overzicht als hier bedoeld, omvattende alle werkliedencorporaties en vakorganisaties, bestuurd uit bon den en arbeidssecretariaten, zoo spoedig en zoo volledig te doen samenstellen. De vakvereenigingen zjjn verzocht een vragenl jst, nauwkeurig ingevuld, vóór 1 Febr. 1910 aan het bureau van den Directeur-Generaal terug te zenden. Indien eenigszins mogelijk zal het adresboek, zoo vroeg mogelijk in den aanvang van 1910 verschijnen. Het ligt in do bedoeling te bevor deren, dat het adresboek tegen ma tigen prijs verkrijgbaar worde gesteld. BESTRIJDING YAN DE TUBER CULOSE. De bestrijding van de tuberculose levert in Pruisen bijzonder gunstige uitkomsten op. De geduchte ziekte vermindert van jaar tot jaar en pro fessor B. Fraenkel voorspelt, op grond van statistieken, die hij meedeelt, dat in het jaar 1950 nog slechts enkele gevallen van tuberculose zuHen voor komen. Van 1875 tot 1880 kwamen er op elke tienduizend inwoners 31 of 32 sterfgevallen van longtering voor. Van 1887 af verminderde die verhouding en in 1900 telde men 21 gevallen op de tienduizend inwoners. Tot 1905 bleef dat cijfer nagenoeg onveranderd maar in 1906 werd het 17.26 en in 1908 16.46. Die verbetering wordt door prof. Fraenkel toegeschreven aan het ont dekken van de tuberculosebacil door prof. Koch, aan de invoering van verplichte verzekering tegen tubercu lose in Duitschland en aan de iurich- ting (sinds 1906) van volkssanatoria voor longlijders. Voor Maatschappelijk Werk van den Alg. Ned. Typ. Bond zal op Maandag 17 Januari a.s. in het hotel „De vergulde Zwaan", de heer S. J. Pothuis van Amsterdam spreken over: Waarom moderne vakvereenigingen. Deze bijeenkomst is 'alleen toegang- kelijk voor typografen. De Tijd meldt, dat de veertien jarige zoon eener achtenswaardige familie te Amersfoort sedert Vrijdag verdwenen is met achterlating van een brief, waarin hij bericht, dat hij op avontuur was gegaan in den vreemde en vijfhonderd gulden heeft meegenomen, die hij voor zijn vadar van diens zwager had moeten halen. Dit laatste is juist gebleken. De jongen is nog niet gevonden. Hjj was een hartstochtelijk sensatieromanlezer. Ingevolge de bepalingen der Lager-onderwijswet zijn de volgende pensioenen verleend mej. W. Akker man—Bakker, onderwijzeres aan een openbare lagere school te Amersfoort, f203; O. Akkerman, onderwijzer aan een openbare lagere school te Amers foort, f 270. Op de algemeeDe vergadering van de Militaire Sportvereeniging te 's Gravenhage gehouden, werd meege deeld dat H. M. de Koningin een groote zilveren medaille beschikbaar heeft gesteld voor de Groote Nationale Military te Amersfoort te houden in de maand April. Voor de Military en het daaraan verbonden concours-hippique werd f 1000 beschikbaar gesteld. De presi dent, overste W. H. Piepers die aan de beurt van aftreding was, werd met algemeene stemmen herkozen. Gisterenavond vergaderde de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoh. Dranken in Ons Huis. Er werd be sloten om benevens den grooten feest avond, te geven op 23 Januari a.s. in Amicitia, in een openbare vergadering op Zondag 6 Febr. als spreker te laten optreden Ds. van Wijhe van Engelum. Sinds de laatste huishoudelijke ver gadering, gehouden 29 Dec., gaven zich elf nieuwe leden op. Heden en morgen wordt te Assen een oefening in den verplegingsdienst op de kaart gehouden, onder leiding van den chef van den staf der 4e divisie, luitenant-kolonel A. L. Klerk de Reus, en den intendant der divisie, majoor C. M. de Kanter. Zondag a.s. zullen de bekende illu sionisten Chambly en Kardec in Ami citia een voorstelling geven. Bjj de gisteren, ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling, werden de perceelen verkocht als volgt Perc. I. Een woonhuis, genaamd „Zornerlust" aan den Heiligenberger- weg 8. Gekocht door F. Volmer voor f 1740. Perc. II—IV. Drie woonhuizen aan den Heiligenbergerweg nos. 10, 12 en 14. Gekocht door Ph. Troulder voor f 3960. Perc V. Een heerenhuis aan den Muurhuizen no. 63. Gekocht door C. Prins voor f 2400. Perc. VI. Een winkelhuis met bak kerij aan den Hof no. 26. Gekocht door H. C. van Dam voor f 2S80. Perc. VII en VIII. Een woonhuis aan het Havik no. 27 en een woning daar achter. Gekocht door J. Hulst voor f 1600. Perc. IX. Een woonhuis a\ n het Havik no 11. Gekocht door J. Speel- berg voor f2100. Perc. 10 was uit de hand verkocht. Bij een vechtpartij werd gis terenavond G. de Man door D. van Ekelen met een mes aan den hals verwond, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke door arts Morren werd verleend. SOEST. Alhier is Maandagnacht de schuur van den heer C. A. Valkenet. afgebrand. Ook het huis werd door het vuur aangetast, doch kon nog be houden wordon. De bewoners, die in diepe rust lagen, hadden niet bemerkt van het gevaar, waarin zij verkeerden toen men hen wekte. Eene koe die in de schuur stond is omgekomen een ander rund had zulke

De Eemlander | 1910 | | pagina 2