DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 15. WOENSDAG 19 JANUARI 1910. 7<s JAARGANG. BUITENLAND. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. LAND Hoofdredacteur B>. Cr. RIJK ENS. /PJgjfjl Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVERT ENTIEN Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. tl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. 3 QW Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederon regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend"' gerechtigd het Algemeen Binnon- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. In de tot heden ontvangen tele grammen over de verkiezingen blijken d i Unionisten een groot aantal zetels te winnen. Dit behoeft de liberalen echter niet te verontrusten. Men moet niet vergeten dat deze eerste districten de opvoordeeligste zijn voor de regeeringsparty, omdat er de districten bij zijn, waar een unionist door enkele candidaatstelling gekozen is. En dan nog: de regeerings partij kan een stootje velenHaar meerderheid in het thans ontbonden parlement bedroeg (wanneer men Ieren en leden der arbeiderspartij tot de haie rekent) ongeveer 320 stemmen, zoodat de unionisten, willen zij zorgen dat het parlement „om" komt, niet minder dan 160 zetels te winnen heb ben. Welnu, wanneer men bedenkt dat ze op de 198 stemmingen 30 zetels wonnen, en dat er in bet geheel 070 leden gekozen moeten worden, dan zullen ze, wanneer de zaken blijven gaan zooals tot dusver, ongeveer 100 zetels winnen en het resuliaat zal zijn dat de ministerieelen nog een meerderheid van circa 100 stemmen behouden, genoeg om het zoogenaamde grondwettelijke conflict tot oplossing te brengen. Wel is waar zullen de unionisten dan bereikt hebben dat de meerderheid der eigenlijke liberalen (zonder Ieren en arbeiders) verdwijnt of althans zeer gering wordt; daar die meerderheid thans ongeveer 200 bedraagt (378 liberalen tegen 168 uniouisten), welke alzoo verdwijnt als de conservatieven den liberalen circa 100 zetels ontfutselen. Het gevolg zal zijn dat de regeering in zake de be grooting en de Hoogerhuis-quaestieop Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 84) Houd op, Mr. Came, houd als 't u blieft op Ik heb u dolzinnig lief, dol, zeg ik u Maar ongelukkig genoeg heb ik u niet lief. Die woorden niet degene, die zij van plan was geweest te zeggen kwamen zoo beslist uit dat Carne in eens overeind sprong. Maar dat zal wel komen ik bedoel mettertijd Nooit," antwoordde Téphany vastberaden. Op dat oogenblik was hij terneer geslagen beschaamd, maar zij zag, dat bjj zich herstelde. U hebt het gehoord over Yannik Ja." Och Zijn stem trilde zijn hoop verlevendigde. „En hebt u me erg gelaakt?" een zeer voldoende meerderheid steunt, maar dat zij in vele andere quaesties afhankelijk wordt van de Ieren en de arbeiderspartij. Waar het echter op aan komt bij deze verkiezingen het Hoogerhuis, de begrooting, de vrijhandel voor al die zaken staan de kansen der re geering thans gunstig, want de unio nisten hadden niet dertig, maar zestig zetels moeten winnen, wilden zij een gunstig vooruitzicht hebben op een echte overwinning. Het laatste bericht van heden na middernacht is, dat gekozen zijn 120 unionisten, 97 liberalen, 21 arbeiders, 28 nationalisten. De winstcijfers heb ben geen veranderiug ondergaan. FRANKRIJK. Naar aanleiding van de debatten in de Kamer over de leekenscholen, verklaarde de Minister, dat de tegen woordige campagne tegen de Republiek gericht is, als zijnde veel meer poli tiek dan religieus. Men heeft hot op de leekenschool voorzien, omdat zij republikeinsche kie-ers voortbracht. De schoolboeken van bet vrije on derwijs verheerlijken het koningschap, veroordeelen de Republiek, belasteren den militairen dienst en de huisvader moet de vrije school kiezen, wanneer hij niet uitgehongerd wil worden door de clericale bourgeoisie en niet tot de eeuwige verdoemenis veroordeeld wil worden. De Republiek heeft het recht en den plicht zich te verdedigen. Daarom zullen we nieuwe wapenen vragen. De republikeinsche Regeering zal voort gaan den vrede in het land en de veiligheid der Republiek te verzekeren. De Minister kreeg een langdurige ovatie. De zitting werd opgeheven. Ja, zeer erg." Wat ik gedaan heb, ik bedoel wat ik van plan was te doen, schijnt u een afgrijselijke zonde toe, niet?" Zij knikte toesleramend. Onvergeeflijk Ja." Ik beb getracht om dat door uw oogen te bezien. Het zou mij verwon deren of het mogelijk zou zijn door de mjjnen te zien." Uit haar stilzwijgen leidde hij af, dat hij over dit onderwerp mocht doorgaan en vervolgde„Ik zal u de geheele waarheid vertellen. Sedert zes weken had ik maar één groote eer zucht. Nacht en dag dacht ik over het groote schilderij, dat ik van plan was te schilderen. Wat ik tot nu toe gedaan heb is niet kwaad, ik ben gelukkig geweest maar toch geloof ik niet dat mijn succes mij tot een ezel gemaakt heeft. Ik was in staat om den afstand die er tusschen mij en de reuzen ligt, te meten. Daarop kwam ik hier. De lucht van deze plaats beviel mij. Ik gevoelde, dat ik hier zou slagen. Toen ontmoette ik u." Zijn stem werd zachter en de strenge lijnen van zijn gezicht verdwenen. Ik schilderdo herinnert ge het u? in het Bois d'Amour en u DENEMARKEN. Te Kopenhagen is een nieuw schan daal in de kringen van de regeering aan het licht gekomen. Munch, de minister van binnenlandsche zaken, is er achter gekomen, dat Kiörboe, de directeur-generaal van de Deensche posterijen, die sedert 1904 dit ambt bekleedt, elk jaar zijne vrijkaart voor het spoor voor 900 kronen aan een vroegeren minister van binnenlandsche zaken verkwanseld heeft. De directeur-generaal van de post is met langdurig verlof vertrokken. Er wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. SPANJE. Volgens krantenberichten is te Ma drid een lid van den hoogen Spaan- scben adel in hechtenis genomen, onder beschuldiging dat hij een valsche munter zou zijn. In een zijner kasteelen in de buurt van Cadix zon een heele fabriekin- stallatie tot het vervaardigen van valsche muntstukken zijn gevonden. Door sommige bladen wordt ook de naam van den beschuldigde genoemd het zou de hertog van Benavente zijn SERVIË. Aan de Vossische Zeitung wordt uit Belgrado gemeld, dat koning Pe ter weigert, het besluit van den mi nisterraad om prins George naar het buitenland te sturen, te bekrachtigen. De Koning vreest, dat de prins Servië dan nog meer zal compromitteeren. Wel is de Koning bereid, de hothou- ding van George te ontbinden, zijne apanage te verminderen en hem als officier bij den troep in te deelen. De regeering wil voorshands dit voorstel niet aannemen. Zelfs de regeeringsorganen Samou- kwaamt aanloopen langs de rivier. Ik had het aan den stok met de water planten, ik zei tegen mijzelf dat het verschil tusschen een kunstenaar en een handwerksman daarin lag, dat de eerste de bewegingeu van die planten moest trachten te schetsen evenals de golfjes op het water, de lichtsche mering op de bladen, kortom al die dingen, die onmiddellijk nadat je ze ontdekt hebt, weer verdwijnen Ik voelde veel voor uw enthou siasme." Omdat u een kusten :res is. Al leen begrijpen," voegde hij er bij. Wanneer het alleen de kunst betreft, misschien wel 1" Uw aanblik, miss Lane, bracht een omwenteling teweeg. Binnen een week vielen mijn geliefdkoosde theoriën in puin, na veertien daag bestonden zij niet meer. Tot voordat ik u ontmoet had, was bij my de kunst nummer een, na dien tijd werd de kunst mij een middel om u te kunnen veroveren. Hij bleef steken, wachtend op een aanmoedigend woord of gebaar. Maar Téphany zat stilletjes met de kant op haar japon te spelen. Game's stem klonk beesch toen hij vervolgde: Ik ontdekte dat u de beroemde zangeres waart. Wat was ik, dat ik prawa en Odjek trekken tegen prins George te velde en verlangen, dat de regeering maatregelen zal nemen om ambtenaren tegen onhebbelijkheden van leden van het koninklijke huis te vrijwaren. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Wij hebben reeds gemeld dit het ge recht nog een ander spoorschijnt te vol gen in de vergiftigingszaak Hofrichter. De militaire overheid beeft nu een yer- trouwelijken omzendbrief gestuurd aan al de officieren van het garnizoen te Weenen, waarin de officier, die in 't begin van November by den drogist Pfeil is geweest om er een en ander te koopen, wordt uitgenoodigd om zich bekend te maken. De heer Pfeil vertelt dat op dit tijdstip een luitenant in zijn maga zijn kwam en vroeg om potasch- cyanzuur te koopen voor fotografieën. Pfeil had dat niet in huis en ant woordde overigens dat hij zulks niet zou afgeven zonder een bijzondere vergunning. Daarop vroeg de luitenant of hy geen tangetjes had voor het maken van ouwels of kapsules, een artikel dat ook niet in het magazijn aanwezig was. Tijdens dit zonderlinge gesprek trad een andere officier binnen, en kocht iets. Pfeil dacht dat de eerste gehinderd was door de komst van den tweede, want hy deed alsof hij hem niet zag en ging plotseling heen zon der den andere te groeten. Toen beiden weg waren zei hij tot zijn personeel: Cyanzuur, voor de fotografie, en dat met ouwels; hij wil het heele leger vergiftigen 1 De heer Pfeil vertelde verder„Ik heb de politie verwittigd op 3 December en ik ben door de politie gehoord, daarna ook door de militaire overheid. Ik ben ook gecon fronteerd met Hofrichter, maar deze gelijkt in niets op den officier in u kon vragen om mijn leven te dee len De gedachte, dat ik op het punt was van zelf een triomf te behalen bracht me buiten mezelf. Toen zag ik Yannik." Hij sprak nu sneller en natuurlijker. „Toen ik haar zag voel de ik dat myn kans gekomen was. Dat weet men altyd. Ik was er zoo op gesteld om haar te schilderen om dat ik u wilde veroveren. Gelooft u dat?" Ik geloof het nu." Keats zal u zeggen en Ossory ook, dat mijn fort de naakte figuur is. Er mogen angelsaksische veroor deelen bestaan tegen het naakte mo del, maar het is een feit dat het hec moeilijkste van alles is. En degeen die het goed doet wordt onmidellijk ge apprecieerd door degenen, die er werkelijk verstand van hebben." Dat begrijp ik." Ja, ik heb daar genoeg over ge zegd en wat die boeren betreft Die boeren Hij merkte dat hy een fout had begaan. Haar toon was scherper en hare stem verraadde nu geen sym pathie. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1