WEERBERICHT. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Tliermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 19 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 773.5 m.M. te Coruna, laagste 733.7 m.M. te Neufahrwasser. Verwachting tot den avond van 20 Jan. 1910. Meest krachtige W.lijkc tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de luehtZwaarbewolkt, ot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. quaestie." De militaire overheid heeft eerst niet veel rekening gehouden met Pfeil's verklaringen, maar schynt nu haar verzuim te willen herstellen. Zij meende te zeker in Hofrichter den waren schuldige in handen te hebben. Nu schijnt er twijfel te bestaan. Volkstuinen. Door het de partement 's-Gravenhage der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is einde i90S overwogen, hoe het ver huren van volkstuinen zou kunnen medewerken tot nut, tot voordeel en tot genoegen van ingezetenen dier gemeente. Aan de desbetreffende Volkstuin commissie werd opgedragen hierin van raad te dienen. Na het zeer gun stig advies stelde het departement de noodige geldmiddelen ter beschik king en ontving de commissie daar voor in huur, tot wederopzeggens toe, van het bestuur der gemeente, een stuk weiland, groot 1 hectare, 14 aren, 40 centiaren, aan de De la Rey- kade gelegen. Dit perceel wordt thans met spoed voor het gebruik als tuinland gereed gemaakt. Elke tuin zal ongeveer 100 M2. groot zijn (20 M. lang en 5 M. breed) en voor f 5.20 per jaar worden weder- verhuurd. Deze p.l.m. 96 tuinen zijn bestemd om door de huurders zelf met hun gezin geheel op eigen kosten te wor den bewerkt en uitsluitend te dienen tot het kweeken van groenten en bloemen, dus niet tot het uitoefenen van een of anderen tak van nijverheid. Door de week en ook op Zoodagen zullen de tuinen reeds zeer vroeg in den morgen en den geheelen dag open zijn, zoodat de huurders, die niet al te ver wonen, er steeds trissche lucht zullen genieten en menig morgen-of middaguur in „eigen" tuin genoege- lijk en nuttig doorbrengen door het kweekeu Van „eigen" groenten en bloemen. Onder de huurders, reeds met het kweeken biervaü vertrouwd, zullen enkelen bereid zijn, desgevraagd, raad te geven, hoe het meeste voordeel uit de tuinen is te trekken en hoe men bjj het aankoopen van tuingereed schap, mest, zaad, enz., of ook voor de oprichting van eenvoudige hutjes te werk heeft te gaan. Omdat overal waar zulk een gele genheid tot tuinverhuring bestaat, de vraag het aanbod pleegt te overtref fen, wordt voor hen, die geen tuin meer beschikbaar mochten vinden, de troost gegeven, dat, als deze eerste proef met 96 tuinen in elk opzicht geslaagd blijkt, de commissie wil trachten meerdere tuinen, ook in an dere deelen der gemeente, te verkrijgen. Bescherming van bouw vakarbeiders en glazenwas- sche rs Naar aan Het Volk wordt bericht, heeft de directeur-generaal van den Arbeid, de heer Van IJsel- stqiu, aan het Bureau voor Arbeids recht te Rotterdam meegedeeld, dat het voornemen bestaat, van rijkswege voor schriften met het oog op de veiligheid van de bouwvakaibeiders te ontwer pen, en dat daarin waarschijnlijk ook voorschriften vervat zullen worden, betrekking hebbende op meerdere veiligheid voor de glazenwasschers. Huisindustrie in het Kleedingbedrjjf. De actie tegen de huisindustrie begint in den laatsten t(jd weer krachtig te herleven. Het is voornamelijk de Bond van Arbeiders in de klet-dingiudustrie, welke in de afgeloopen maanden in dit opzicht activiteit aan den dag legt. In de maand December werd een conferentie gehouden met het hoofd bestuur van den Kleermakerspatroons bond, terwjjl dezer dagen eveneens een bespreking plaats had tusschen de hoofdbesturen van bovengenoemden Bond en den Eersten Nederl. Cou- peursbond. Na uitvoerige beraad slagingen werd ten slotte een motie aangenomen, waarin o.a. de wensch wordt uitgesproken dat door de Re geering en de patroons maatregelen zullen worden getroffen ten gunste van bescherming der buisarbeiders, o.a. instellen van loonraden (zooals bv. in Engeland), oprichting van eigen werkplaatsen. Tevens werd in de motie de wensch belichaamd, dat ook de Regeering, die de militaire kleeding nog in de huisindustrie laat vervaar digen, gemeente enz. in dezen dienen voor te gaan. Deze motie zal ook op de a.s. jaarvergadering van den Coupeurs- bond, welke de volgende maand te Haarlem zal worden gehouden, in behandeling komen. Ook op het congres van den Bond in de kledingindustrie, hetwelk 27 Februari te Amsterdam zal plaats hebben, zal deze motie door het hoofdbestuur aan de orde worden ge steld. Wordt deze motie op deze beide vergaderingen aangenomen waaraan niet getwijfeld wordt dan is op een belangrijk punt tusschen patroons en gezellen overeenstemming ver kregen. Schoenfabrikanten. In de algemeene vergadering van den Algemeenen Nederl. Bond van Schoen fabrikanten, op Maandag '24 dezer te Tilburg te houden, zal o.m. „de nood zakelijkheid van prijsverhooging vari schoenwerk" worden besproken, en zoo mogelijk die verhooging worden vastgesteld. Ook zullen in deze vergadering mededeelingen worden gedaan omtrent de te voeren actie tegen invoerrechten op leder. Volksstemming over Drankbestrijding. Evenals vroe ger te Dinxperloo on andere plaatsen is er thans een volksstemming ge houden aan den Langendijk, zich uit strekkende over de dorpen Oudkarspel, Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwoude en Broek-op-Langendijk. De stemop neming had plaats te Oudkarspel op het raadhuis. De uitslag was: dat er 3C53 stemmen werden uitgebracht. Hiervan waren er 63 van onwaarde en 574 blanco, zoodat het aantal geldige stemmen 3016 bedroeg. Van dezen verklaarden zich 112 voor onbeperkten drankverkoop, 766 wilden den toe stand laten zooals deze was, S15 wil den vermindering, terwijl 1323 de drankgelegenheden geheel wilden laten verdwijnen. HET STRAFPROCES. De Nederlander heeft een artikel over het strafproces, waarin o.a. de volgende opmerkingen voorkomen Met het oog op den eed schrijft het blad Te veel wordt hierbij waarde ge hecht aan den eed, waarvan het af leggen veelal met stuitend gemartel gepaard gaat. In dit gehaspel, waarbij de nadruk wordt gelegd op de voor geschreven houding, op het juist uit spreken van de eedsformule, verliezen de getuigen de beteekenis van den eed vrijwel geheel uit het oog, terwijl hun aandacht zich slechts concen treert op de vraag, of ze 't wel goed doen. Het besef, dat bij het afleggen van den eed wordt verondersteld, van te spreken als in de tegenwoordigheid Gods, die de waarheid van ons ge tuigen kent, gaat in zulk gehaspel zoo goed als geheel te loor. En heeft de getuige eenmaal den eed afgelegd, dan gelooft vaak de rechter aan zijn woord, alsof nu alles wat die beëedigde getuige verklaart, ook waarheid is. Dat is echter zeer dikwijls onjuist. Het waarnemingsvermogen en het ge heugen zijn bij de meeste menscheD, zoo niet bij allen, gebrekkig. De beëedigde verklaring wordt als het ware een oorkussen voorden rechter, dio zich ontslagen acht omtrent de geloofwaardigheid van den getuige in het algemeen onderzoek te doen. De man heeft immers den eed gedaan, en is dus vertrouwbaarder dan de beklaagde, die den eed niet deed, en niet doen mag, al verlangt hij het I Zóó wordt de eed een schijn waarborg. Voorts betoogt de Nederlander, dat de getuige niet intimideereud moet worden iagezeten met wat hij voor heen in de instructie heeft verklaard. Over de plaats (in letterlijken zin), door het openbaar ministerie ingeno men, zegt het blad Men kan natuurlijk het openbaar ministerie niet missen. Maar waarom zit de beschuldiger met de onderzoe kende rechters aan dezelfde tafel, zoo dat O. M. en rechtbank als het ware één college vormen, terwijl beider taak in wezen toch gansch verschillend is, en rechtens de beschuldiger precies dezelfde plaats behoorde in te nemen als de verdediger Deze is daaren boven reeds in ongunstiger positie wegens zijn onbevoegdheid om in het belang van zjjnen cliënt zich recht streeks tot de getuigen te wenden, iets wat het openbaar ministerie wel doen mag. Elke vraag, door hem ge steld, gaat naar den president, en van dezen tot den getuige, tenzy de pre sident, wat vaak voorkomt, tegen het. stellen eener bepaalde vraag be zwaren maakt. Ook omtrent de rechten van den beklaagde brengt het blad nog een en ander in het midden. Bjj besluit van den Minister van Financiën is de 393e Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 21 Maart en eindigt 10 Juni 1910. Naar aanleiding van de opvoering van „Macbeth" door de Hagespolers Dinsdag a.s. deelt het A. D. mede, dat het stuk, dat wordt gegeven in de vertaling van Jacobus van Looy, in 21 tafereelen ten tooueele wordt' gebracht. De heer Paul de Groot treedt op als Duncan, koning van Schotland, Macbeth en Banquo, de aanvoerders van zjjn leger, worden voorgesteld onderscheidenlijk door de heeren Eduard Verkade en Rienk Brouwer. Van de dames medewerkenden noemen we mevr. Betsy de Vries-van Barkel, Vera Behlaud, Else van Duyn en Amalia de Groot. Decor en requisieten worden door het gezelschap mede gebracht. De le-luit. der infanterie G. Voute, gedetacheerd bij het O.-I. le ger, wordt in den loop van Maart hier te lande terugverwacht. De heer W. G. Klomp alhier is gekozen tot lid van het bestuur van den Nationalen Bond van R. K. Pro- pagandaclubs. Het doel van dezen bond is, vol gens art. 3 der statuten, vermeerde ring van kennis en actie onder de Katholieken van Nederland op sociaal gebied. Bij Kon. besluit van 17 dezer is, ingevolge de Weduwenwct voor de ambtenaren 1890 en de wet van 2 Juli 1898 (Stbl. no. 167) aan de wed. C. van Aken van Wanrooy een pen sioen verleend van f 202. B(j de gisteren gehouden stem ming voor twee patroonsleden van de Kamer van] Arbeid voor de bouwbe drijven (vac. wijlen den heer G. Blok en vacature ontstaan door het vertrek van den heer G. van Nieuwenhuizen) zijn gekozen de heeren W. v. d. Don ker en J. E. van Nie. Zoo we reeds meedeelden zal het Sevcik-kwartet in Amicitia Vrij dag 28 Jan. a.s. het 4de abonnements concert geven van de Concert-Directie Stoker en Reddingius. Dat we dien avond iets zeer goeds mogen verwachten, bewijzen de recen sies in de verschillende bladen. We laten hier volgen hetgeen o.a. de de Tolegraaf over dit viertal schreef. Dit kwartet is er één met een ro zige toekomst. Door ons Smetana'9 kwartet „Aus meinem Leben" te geven, hebben deze Bohemers een goed werk gedaan. Wij kennen het echter nog te weinig en het is met z(jn rijkheid van stem mingen, z(jn originaliteit van vorm, zulk een karakteristiek werk. En gisteren hebben w(j o. a. geno ten van de bekoring van het Allegro moderato, waarvan de tusschenzin, met de „lokkende" accoorden der violen, tegen den rhythmischen onder grond van alt en cel, een ware sirenen zang is, en van het .Largo sostenuto", met al de geconcentreerdheid van vreemde stemmingen en grillige Emp- findungen, van iemand, dien het tra gische lot wachtte van een Schumann... Driftig en echt „Boheemsch" was ook het Vivace, met zijn uitstervend slot, waarin zoo'n soort van „Waldeswe- ben" suist. Apropos, het „morendo" dat deze vier heeren bereikt hebben in hun samenspel, vond ik prachtig. Zelden heb ik zoo de waarheid van 't woord „Pausen sind auch Musik" gevoeld als gisteren, o. a. aan het slot van Smetana's kwartet en later in Schu bert's „Der Tod und das Madchen". De éénheid, de discretie, waarmede hier het Andanie con moto gespeeld werd, volgehouden bij de behandeling van elK ander werk en ook deze Bohemers, zijn „boven!" De eerste uitkeering van bjjslag vanwege het Gemeentelijke Werk- loozenfonds heeft heden plaats gehad. De aangesloten vereenigingen, nl de afdeelingen van den Schildersgezellen- bond en van de Kalk- en Steen- bewerkers ontvingen, gerekend met ingang van 19 December '09, een bij slag van f 60. Opnieuw toegelaten tot het fonds is de Timmerliedenvereeniging St. Jozef, terwijl een aanvraag tot t re lating is ingekomen van de afdeeling van den Centralen Bond van Bouw vakarbeiders. Door de politie is alhier aan gehouden een persoon die nog 3 dagen hechtenis moest ondergaan, terwijl h(j ook nog een verbljjf van éen jaar in de rijkswerkinrichting te goed bad. Hij is overgebracht naar Utrecht en ter beschikking van de justitie gesteld. Op het bureau van politie zijn gedeponeerd een armband en een ring met sleutels. Temperatuur: Dezelfde. Barorneteretand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 749 m.M. Vorige stand te 12 uur 748 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 42

De Eemlander | 1910 | | pagina 2