DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 21. WOENSDAG 26 JANUaRI 1910. 7e JAARGANG. E2a Nabetrachting over den Gemeenteraad. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BUITENLAND. DE EEULANDER Hoofdredacteur K. G-. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER AD VERTEN TIEN Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Alzonderlijke nummers f0.05. Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. De heer Jorissen, die volgens zijn uitlatingen gisteren in den Raad, een getrouw lezer van de Eemlander blijkt te zijn, bracht den naam van den Redacteur van dit blad in verband met een handboek voor Gemeente raadsleden. Onwillekeurig kwam by ons de gedachte opbj die opmerking de heer Jorissen heeft meer dan an dere raadsleden behoefte aan zoo'n boek, vooral als er een hoofdstuk in voor kon komen over „étiquette in de Raadszaal." Onze lezers hebben van de rede van den heer Jorissen genoten. Geen enkel woord over het zakelijk elementde onvereenigbaarheid van het directoraat van het ziekenhuis met de betrekking van gemeente-ge- neesheer slechts een vry wel gelukte poging om een reeks van persoonlijk heden geplaatst te krijgen aan het adres van d_>n heer Rjjkens. 't Verwonderde ons, dat de Burge meester niet'eer ingreep, want de heer Jorissen was van het b'egin tot het einde buiten de orde en toen de voor zitter den spreker tot de orde riep, was het motief daarvoor niet geheel juist. De voorzitter sprak van „heleedi- gingen" en daarvan was zoozeer geen sprake, 't Waren grapjes om de lachers aan zijn kant te krijgen. Ze sloegen echter niet in. Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 't Was muisstil in den Raad. Men verwachtte een storm en dat het nog betrekkelijk zoo kalm is toegegaan, ondanks de persoonlijk heden van den heer Jorissen, is waar achtig niet te danken aan onzen dokter. De heer Jorissen had zich buiten de zaak moeten houden, hij is er te na bjj betrokken. 't Was ook beter geweest voor zyn prestige. Door zijn houding heeft hy het effect van de argumenten van den heer Plomp, die zakelijk bleef, zeer verzwakt. 't Succes, dat de heer J. behaald heeft, is betrekkelijk. De meerderheid was wel tegen de motieRijkens, maar de stemming daarover was in zooverre niet zuiver, dat sommige raadsleden op het stand punt stonden van B. en W., en nu den tijd niet gekomen achtten om over de kwestie van de verenigbaar heid van de beide betrekkingen een oordeel uit te spreken. De zaak had afgedaan kunnen zijn. Nu moet later dezelfde geschiedenis nog eens gere peteerd worden. Enfin, reeds nu heeft de les, die de Heer Jorissen kreeg geholpen, want immers hij heeft wijselijk nage laten voor de tweede keer het woord te voeren. Mogelijk, dat hij, geleerd door de ervaring, een volgende maal er in slaagt een meer waardige hou ding aan te nemen. 90) Ik heb op een afstand een gron dige studie gemaakt over je verbazing wekkende sekte. Op een afstand ziet men duidelijk. Als ik mij heel dicht bij een aardige vrouw bevind, dan moet ik bekennen dat ik stekeblind ben." Werkelijk Zoo is het." Er gingen eenige dagen overheen. Téphany zag d .t er zich op Yannik's gelaat een nieuwe uitdrukking van angst vertoonde. Mére Pouldour oefen de zeker weer pressie uit, en na eenig aandringen van Téphany's kant, er kende het meisje, dat haar grootmoe der haar niet met rust liet. Maar Monsieur Carne, heeft dieTéphany zweeg, ze wilde dezen zin niet verder uitspreken. O neen, mademoiselle," antwoord de Yannik eenvoudig, en zy voegde er by „Hy heeft het groote doek weggenomen." Het verheugt mij dat te hooren, Yannik." Mademoiselle wil me zeker de vraag wel vergeven, maar hoe heeft zij gehoord vau het plan om te po seeren voor voor het figuur Haar gezicht werd gloeiend rood, toen zy die vraag deed. Mr. Ciirne heeft me verteld dat hy het plan opgegeven had. Ik ben er zeer bly om. Het zou verkeerd voor je geweest zyn." Yannik haalde haar schouders op. Intusschen was het de schuld van monsieur Ossory dat ik geweigerd heb. Grootmoeder vindt mij nu eeD zottinnetje en gisterenavond heb ik de trépied in de asch laten staan." En waarom mag dat dan niet herhaalde Téphany verbaasd. De trépied, waarop de Bretonsche huisvrouwen hun eten koken, mag nooit in de asch blijven staan, omdat de zielen der dooden die 's nachts terugkeeren naar den huiselijken haard, zich misschien zouden bezeeren, als zij op een heet voorwerp stootten. Zoodra Yannik het haar begon te ver tellen, herinnerde Téphany zich ook Den heer van Sysen is geweigerd een schuurtje te bouwen op grond van een of ander artikel van onze bouwverordening, dat volgens deskun digen noodig herziening behoeft. Is men op het stadhuis niet al te crimineel met het toepassen van de letter van de wet en worden daar door geen bouwers afgeschrikt? We vrkgen dit slechts, in verband ook met de onlangs gehouden verga dering van Handel en Nijverheid waar door den voorzitter van „woning nood" gesproken werd. Het voorstel van B. en W. om f150 uit te trekken voor het maken van teekeningen viel blijkbaar bij den Raad niet i goede aardeevenmin de verdediging van den Wethouder van Publieke werken. 't Kwam tot geen stemming, w .ar- schijnlyk om de kleine som, waar het om ging. In stemming gebracht, was er wel kans geweest, dat het voorstel ver worpen was. Y. Z. D. FRANRIJK. Het begint er droevig en hoog ernstig te worden in Parijs zoowel als in de provincie door het hooge water. In de streek om Reims heeft het twee dagen 'achtereen hevig gesneeuwd en dientengevolge is de Marne opnieuw aanmerkelijk gewassen. Het dorp die vreemde traditie, zij onderdrukte met veel moeite een glimlach. Maar Yannik was op het punt van in tranen uit te barsten. Grootmoeder zegt, dat ik harte loos ben, dat de dooden my niet aangaan dat ik watten in myn ooren stop om hun verwijten niet te hooren. Maar dat is heusch onzin Yan nik." Och, mademoiselle, ik wou dat ik dat ook kon denken." En hoe eer ge veilig getrouwd zyt des te beter." Dat zegt Léon ook," antwoordde Yannik ernstig. Den volgenden middag kwam Michael naar Bos Braz. In antwoord op een vraag der dames vertelde Michael haar, dat hij bezig was geweest aan een portret van Furie, een schilderij naar de studie die Téphany, op den ezel had zien staan. Van dien woesteling riep Téphany uit, niet in staat om haar minachting te verbergen. Ik heb mijn best gedaan om hem te temmen", antwoordde Michael kalm En juist dat woeste in zyn ge zicht doet het my aan. Men ziet het onverwacht in zyn oogen en dan is Tours-en Marne staat geheel en al onder water en tien huizen zyn reeds ingestort. De bewoners van Chalons moesten werkloos blijven toezien, hoe een schuit met twee mannen door den stroom werd medegesleurd, daar het onmoge lijk was hulp te verleenen. Te Vaux werd Zondag een tachtig jarige vrouw, wier huis was ingestort, levend onder het puin vandaan ge haald zy is echter aan de bekomen wonden overleden. Verschillende schui ten zijn met de opvarenden ten gronde gegaan. De heuvel la Gaillarde glijdt langzaam af in de richting van Chitry- le-Fort en ook van elders vallen reeds aardverschuivingen te vermelden. Er woedt een hevige sneeuwstorm in een groot deel van Champagne, Ary, Mareuil en Risseuil zyn over stroomd, een groot aantal huizen zyn ingevallen te Tours sur Marne. Alle huizen zijn ingestort te Recy, Juvisy. Te Saus aan de Yonne werden 2000 personen genoodzaakt hunne woningen te verlaten, een groot aantal hunner wilde, ondanks het bevel van de over heid weder naar binnen, waarop on- gereldheden ontstonden en vier per sonen in hechtenis werden genomen. Te Parijs schijnt de Pont de l'Alma ernstig bedreigt te zyn, men heeft reeds afwijkingen geconstateerd. Men is van plan de brug van den Chemin de fer du Nord, die bij Gonesse ten gevolge van een aardverschuiving ge deeltelijk versperd is, iD de lucht te laten springen. Alle registers van het archief in het paleis van justitie staan twee me ters onder water, duikers zijn bezig ze op te visschen. De benedenverdieping van het ge bouw van het staatsblad is onderge- loopen. Het is niet bekend, of het blad heden nog gedrukt kan worden. het op eens weer verdwenen." Hij ziet er zoo beestachtig uit, mynheer Ossory." Dat is een hard woord, juffrouw Machin." Téphany zei niets, en bedacht met een bitter gevoel, dat zy Michael verzocht had, de schoonheid op het doek te brengen, terwijl hij de voor keur geef aan een beest." Zij hoorde Machie's stem voortgaan. Furie ziet er uit alsof hij een leelyk geheim had, dat hij niet achter slot en grendel kan houden." Dat is het juist. Weet u, Furie hoort tot een tijdperk, waarin geen sleutels en grendels bestonden. De menschen, die zich toen wilden ver bergen voor anderen, kropen weg in de grotten of achter groote steenen, en men kan wel begrijpen dat zy soms eens naar buiten gluurden O, zeg dat als je blieft niet," zei Machie. Als ik dien man alleen tegen kom, dan weet, ik niet, waar ik zal blijven van angst." Die man is een exemplaar van een bijna uitgestorven type, vervolgde Michael. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1