WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. ingezonden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 26 Jan. 1910 Hoogste barometerstand 769.8 m.M. te Horta, laagste 731.3 m.M. te Groningen. Verwachting tot den avond van 27 Jan. 1910. Afnemende later zwakke tot matige wind uit W.lijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog sneeuwbuien. Temperatuur Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 736 m.M. Vorige stand te 12 uur 732 m.M, te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 37 Laagste hedennachtF. 28 Hedenmiddag 12 uurF. 33 Het aantal overstroomde straten neemt langzamerhand toe, men tracht overal, waar het mogelijk is, brugge tjes te leggen. Het brood is reeds duurder gewor den, er zijn ovens en slaapplaatsen ingericht op verschillende punten van Parijs en de buitenwijken. Te Amiens is s'nachts ingebro ken in een neutrale meisjesschool. De inbrekers hadden vooral gemunt op de door de bisschoppen verboden geschiedenisboeken, die zy ostentatief verscheurd hadden. Wat men al voor zjjn beginselen kan over hebben De „apachen" gaan het Fransche leger uit I De veldtocht van den laatsten tijd in de pers heeft succes gehad. Do regeering geeft toe. Men kent de quaestiejongens die een paar vonnissen gehad hebben vóór zy in dienst gaan, kwamen vroeger in afzonderlijke garnizoens in Afrika, waar de tucht streng en het leven hard was. Maar daar die strafbataijons ware nesten van ongerechtigheid werden, kwam het publiek er tegen in opstand, en minister Picquard - die immers vol idealen was en allerlei misstanden wilde verbeteren wist te bewerken dat menscben die een straf van zes maanden of minder hadden ondergaan by de gewone gar nizoens mgedeeid werden. Maar jawel, daarmee was de openbare meening nog veel minder tevreden, omdat nu in alle gainizoens die kwade ele menten de brave jongens bedierven. De moord op mevrouw Gouin, gepleegd door twee soldaten, deed de maat overloopen en nu heeft de minister van oorlog een ontwerp vervaardigd, dat door heel den ministerraad is goedgekeurd, en volgens hetwelk de „apachen" uit de garnizoens ver dreven zullen worden. Volgens de nieuwe wet zullen ten eerste de zware misdadigers (met een straf van twee jaar of meer) geheel buiten het leger gesloten worden. Deze zullen gebruikt worden voor het verrichten van allerlei werk ten behoeve van den Staat, maar ze zullen geen wapens dragen, niet tot het Fransche leger behooren. Dan zullen naar de bataljons van Afrika gezonden worden zydie her haalde malen een misdrjjf van ge ringere zwaarte bedreven hebben en voorts alle zoogenaamde „souteneurs", die bijzonder gevaarlijk geacht worden. De jongens ten slotte die veroordeeld zjjn tot kleine straffen minder dan drie maanden gaan niet naar Afrika, maar hun straf zal wezen dat zjj niet mogen dienen in den omtrek van de plaats hunner inwoning. Zie daar de hoofdbeginselen der nieuwe wet, die in werking zal treden dade lijk na de goedkeuring door het par lement en den President. SERVIË. Prins George zal i,och, al laat zijn gezondheid hem niet toe den militairen dienst vol te houden, naar de provincie gaan. Zou het niet mogelijk wezen dat men 's prinsen bewering over zijn ongesteldheid heeft aangegrepen als een gelegenheid om hem uit het leger te krijgen, waar zijn invloed het ge vaarlijkst is? In elk geval heeft vroeger nooit iemand gehoord dat de prins ziekelijk is, wel dat hij een raar sinjeur is, wiens verstandelijke ver mogens door menigeen voor uiterst zwak worden ge!.ouden. OOSTEN RIJK-HONG A RIJ E. I De tooneelen in het Hongaarsche Volkshuis gaan weer beginnen. Bij de voorstelling van bet Kabinet Khuen Hedervary aan het parlement is het weer woest toegegaan. Toen het minis terie binnenkwam hief de Onafhanke- lykheidspartij een woest geschreeuw aan en men riep den ministers toe Gij zijt slechts knechten van den Keizer. Weg met u, ge hebt hier niets te maken!" Minister Khuen gaf onder dat geschreeuw bet handschrijven, waarin zijn benoeming stond, aan den griffier, om het voor te lozen, maar die voorlezing ging verloren onder het algeen geschreeuw. Justh eischte daarop de opening van het debat over het handschrijven en daarover begon men zoo te redetwisten, dat de presi dent ïiet stemmen. De meerderheid verklaarde zich er tegen. Maar eer de president het resultaat der stemming kon meedeelen, liepen de aanhangers van Justh naar de tribune en rukten den Koninklijken brief uit de handen van den griffier, scheurden hem in stukken en lieten de snippers door de zaal vliegen. De vergadering werd geschorst. Na heropening kreeg Justh bet woord hij stelde een motie van wantrouwen voor zonder de regee- ringsverklaring af te wachten. Daarop legde de minister het programma bloot. De party van Justb verstoorde tot het einde toe de orde. Het debat werd ten slotte verdaagd. Tegen huisindustrie. Er schijnen by bet gemeentebestuur van Amsterdam ernstige plannen te be staan de huisindustrie af te schaffen voor de kleermakers die de gumeente- uniformen maken. Naar het Volk vernam, is er reeds een begrooting opgemaakt voor het te koopen aantal naaimachines, werktafels en andere gereedschappen. DE NIEUWE KOMEET. In de Academie van Wetenschappen te Parijs heeft Deslandres een mede- deeling gedaan over de nieuwe komeet, naar aanleiding van een waarneming op 21 dezer. Daarbij kon worden ge constateerd dat de stralingen, die door de komeet worden uitgezonden, zich uitstrekten tot in het ultra-rood. Prof. A. A. Nijlaud te Utrecht scbrytt over de komeet nog het vol gende in het Utr. Dbld. „De schijnbare beweging wordt nu wat langzamer, maar daar deze be weging nagenoeg loodrecht op den horizon is gericht, worden de voor waarden van zichtbaarheid voorloopig toch nog aldoor veel gunstiger. Daar ook de helderheid naar alle waarschijnlijkheid nog sterker zal toe nemen, belooft de komeet een schit terende verschijning te worden. Den 25n en 26n Jan. staat zjj te 6 uur 's avonds nagenoeg even hoog boven den horizon als Venus (nl. 9 graden), terwijl de afstand der beide hemel lichten dan 11 graden bedraagt; de komeet rechts van de avondster. El- ken dag later komt dan de komeet onge veer 2 graden hooger te staan. Den 26n passeert ze den evenaar en krijgt dus noordelijke declinatie. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende ad vertentie omtrent de Bazaar ten voor- deele van Zandbergen. Het goede doel za! zeker menig bezoeker trekken. U.V.V. II—H.V.C. I 0—3. H. V. C. trok Zondag j.l. volledig naar Utrecht en vond, op het bevroren en hier en daar met ijs en plassen bedekte terrein, een volledig U.V.V. II weerbaaj. Voor rust speelt H. V. C. met de zon in den rug uitstekend, maar toch wil het noodige samenspel, om de U.V.V.-acliterhoede, die kranig ver dedigde, te passeeren, niet vlotten, en lang duurde het eer het eerste en eenige punt voor rust door H. V. C. uit een strafschop werd gemaakt. Na de hervatting schijnt het samen spel te zijn gekomen en speelt, vooral het middentrio, uitstekend samen, dat de U.V.V.-verdediger geen oogeublik rust deed genieten en zorgde dat hij nog tweemaal den bal uit het net kon halen. De Amersfoortsche achterhoede zorgde ervoor, dat er geen tegenpunt kwam, en vermelding verdiend, dat v. d. Br. zeer prachtig een bal uit- kopte, wat beslist een doelpunt was geworden. Na de rust werd op U.V.V.'s helft gespeeld en waren haar uitvallen spo radisch. Door deze overwinning heeft H.V.C. de traditie verbroken om op de Mei velden te verliezen en is zij een stap dichter bij het kampioenschap. DE HAGESPELERS. Macbeth, de dappere veldheer van het leger van Koning Duncan, heeft door zijn stoutmoedig optreden zijn land ti-gen de vijaDden behouden en wordt, teruggekeerd aan s'konings hof, tot hooge waardigheid verheven. Niet het minst door de daemonische aansporingen zijner vrouw vermoordt hij hierna koning Duncan en weet de kroon te bemachtigen. Maar weg is nu alle levensvreugd,zyn leven wordt steeds meer en meer beangstigd door allerlei spookbeelden, hij wordt voort gedreven op den weg der misdaad, tot dat hij, „volgebrast van gruwelen en akeligheên", als slachtoffer valt van Macduff's zwaard. Gewis is de figuur van Macbeth een diep tragische, maar dat we gis terenavond onder den indruk zijn ge komen van zijn treurig lot, wij mo gen het niet verklaren. Integendeel, geheel het treurspel door, zelfs in de meest aangrijpende tooneelen, beeft Verkade ons geen mensch van vleesch en been doen zien; hjj is er niet in geslaagd de figuur van Macbeth te doen leven. Gaarne erkennen we Verkade's groote gaven, waarvan hij ons ook deez' avond weer zulke prachtstukjes deed genieten, maar hij mist voor de Macbeth-figuur die ge weldige, aan het ruwe grenzende uit beeldingskracht, die we zoo vaak in Bouwmeester hebben bewonderd. On willekeurig kwam ons by het tweede bedrjjf in de gedachte„als daar nu eens Bouwmeester had gestaan, wat zou er dan een rilling door de zaal zijn gegaan." Verkade mist ook nog de algeheele macht over zijn stem, die hij niet kan geven de angstwek kende, machtig spannende intonatie. Gelukkig evenwel, er viel ook dit maal weer veel te prijzeD. Een intel ligent man als Verkade weet immer, in weerwil van gemis, zjjn rol te dra gen. Zoo was hij, wat mimiek aan gaat, buitengewoon goed. Toen de oude kouing Malcolm als zijn opvolger aanwees, hoe duidelijk wist Macbeth toen te doen uitkomen wat er in hem omging. Zeker verdient hij te dien op zichte alle hulde, als ook voor het vaak zoo juist aaugeslagen accent en het meer dan eens juist te pas ge brachte forsche in geluid en beweging. Mevrouw de Vriesvan Berkel gaf Lady Macbeth in al haar berekenende hardheid, maar zij bleef koudaan grijpend spel gaf ze niet, en de slaap- wandelscène miste te zeer hoog heid om indruk te maken. Coen His- sink was aanvankelijk zwak, later beter in zijn weergave van Macduff's ontzetting, op het vernemen van den moord op vrouw en kinderen, terwijl hèt vorstelijke bij Pierre J. Mols als Prins Malcolm ver te zoeken was. Zoo ontbrak er o.i. nog al een en ander aan deze voorstelling, maar veel werd vergoed door he! uitstekend samenspel en prachtige groepeering. De costumes en décors, die by dit gezelschap zoo verbazend veel bijdragen tot een fraai geheel, waren ook nu weer buitengewoon prachtig en treffend. Vermelden we nog, dat een bloem stuk werd aangeboden. Buiten verantwoordelijkheid der Redaetie Amersfoort, 24 Jan. '10. Geachte Redactie Beleefd verzoek ik U eenige plaats ruimte, naar aanleiding der gehouden besprekingen der vergadering van 21 Jan. jl. voor volks- en schoolbaden. Daar ik de openiDg der vergadering door de voorzitter der Gez. Commissie wegens bezigheden niet kon bijwonen, zag ik eerst heden in het verslag der Amerst. Courant, dat onder meer ook was gesproken naar aanleiding van de door my gevraagde subsidie. Hierbij moet ik evenwel opmerken dat de voorzitter verkeerd is ingelicht, al thans zoo verre, waar hij spreekt van Bad- en Zweminrichting. Ik heb reeds herhaaldelijk onder handeld met Burg. eu Wetb. doch altijd was de hooldzaak van Burg. en Weth. niet de badinrichting als zelfstandig lichaam, doch de zwemin richting (buitenbaden). -Wellicht kom ik later op deze onderhandelingen nog eens terug. Waar nu hier bij de vorming der vereeniging het hoofddoel voorstaat de volks- en schoolbaden, en het doel en strekking dezer bespreking gold binnenbaden, meende ik als exploi tant eener dito inrichting, eenige wenken te kunnen geven, waar wel licht in de toekomst party van getrok ken kan worden, daar de ondervinding de beste leermeesteres is. Ik zal hierbij een overzicht geven van de inkomsten en uitgaven over het jaar 1909 der bestaande inrich ting, waarna de lezer kan oordeelen, of de oprichting eener 2e badinrich ting in Amersfoort wenscheljjk, ja zelfs niet geheel onverantwoordelijk is tegenover de-leden dezer vereeni ging, opdat men niet in een noodlij dend stadium vervalt en den leden per slot van rekening het tekort op den nek wordt geschoven. Ontvangsten: 1620 baden a 20 ct. f 324.— 262 k 30 ct. - 78.60 108 45 ct. - 48.60 176 Groene Kruis h 10 ct. - 17.60 Nadeelig saldo - 1442.64 f 1911,34 Uitgaven: Kosten toezicht f 349.50 Brandstoffen - 285.— Gasverbruik - 78.80 Reclame - 37.90 Pers. belasting - 17.81 Zeep, boenders enz. - 44.10 Rijksverzekeringsbank 5.73 Onderhoud machine enz. - 185.— Slijtage handdoeken - 45.— Rente gebouw, machines - 862,50 f 1911.34

De Eemlander | 1910 | | pagina 2