DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 26. BUITENLAND. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. EEMLANDER Hoofdredacteur B>. CL RIJKE ETS. m Bureau BREEDESTSAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERÏENTIEN Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regeljf0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. EEN TUMULT. Wat de gsvolgen kunnen zijn, wan neer de voorzitter eener vergadering zijn taak slecht begrijpt en onheb belijke uitdrukkingen laat passeeren zonder er aandacht aan te scheDken, is gebleken uit het tumult in den Duitschen Rijksdag, waarvan we in ons vorig nommer melding maakten. Zooals men weet, luidde de uit drukking, waardoor al het lawaai ontstond, dat de keizer volgens de Pruisische traditie het recht had om tot een of anderen luitenant te zeg gen„neem tien man en sluit den Rjjksdag." En die uitdrukking werd niet ge bezigd door iemand van wien men om zijn af komst en mindere beschaving veel door de vingers moet zien, maar door een kamerheer, gé|>. ritmeester, een man van adel, von Oldenburg. Er heerschte gedurende eenige mi nuten een onbeschrijfelijk tumult. De geheele linkerzijde was opgestaan en de opwinding sl:eg zelfs over op de tribunes van publiek en pers. Hoe hevig de opwinding ook op de tribunes was, blijkt wel daaruit, dat op de journalisten-tribune een argra- riër en een sociaal-democratisch pers man elkaar bijna te lijf waren ge gaan. De sociaal-democratische afgevaar digde Ledebour, die zooals men weet, tweemaal tot de orde werd geroepen door den voorzitter Prins zu Hohen- lohe, heeft tegen één dezer tot-de- orde-roepingen schriftelijk geprote steerd. En er zijn velen, die het tot-de- orde-roepen van den heer Ledebour— hetwelk zooals men weet volgde op zjjn vraag „hoe denkt de president Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 95) En daarop volgde nog eens het smeekende verzoek, waaruit al haar twijfel, haar zwakheid, haar eenzaam heid en haar bitter verzet tegen het noodlot sprak. „Come back to me, beloved, or I die Michael ging Téphany tegemoet toen zij de schemerachtig verlichte kamer uitkwam. Waarom heb je dat lied gezon gen vroeg bij. Het oogenblik was gekomener moest nu gesproken worden of de stilte zou voor goed bewaard worden. Zij trilde hevig terwijl zij hem smee- kend aankeek en hare handen naar hem uitstak. De zachte rozengeur die van haai kleeren uitging drong tot hem door. Zij leek hem nu jonger toe, zij was de Téphany Lane van jaren hierover allesbehalve gemoti veerd vinden, te meer omdat de pre sident een aantal zeer onhebbelijke uitdrukkingen, door de conservatieven gebezigd, liet passeeren, zonder er eenige aandacht aan te scheuken. Zoo riepen de conservatieven, toen het tumult aan de linkerzijde niet wilde bedaren, hoonend „is hier geen vee arts te krijgen?" „De uiting van v. Oldenburg, zoo begint het Berliner Tageblatt haar be spreking van het geval, „is het bru taalste woord, dat ooit iu den Duit schen Rijksdag is gesprokenwant het wil niet anders zeggen, dan dat de Duitsche Rjjkidag slechts van de genade der Pruisische armee en van den Keizer afhankelijk is. En het woord beteekent niet alleen een hoon aan den Rijksdag, maar ook aan den Keizer. Want het dicht den Keizer toe, dat deze het recht en de grondwet zou willen schenden." Het blad besluit zijn beschou wing met een scherpe kritiek op de houding van den vice-president, die niet tegen de woorden van den heer v. Oldenburg was opgekomen. Het blad meent, dat de heer Zu Hohenlohe hiermede zijn ongeschikt heid voor zijn ambt bewezen heeft, en dringt er op aan, dat hij maar vrijwillig zijn ontslag zal nemen, en niet de stemming over het protest van den heer Ledebour afwacht. En wat den Rijksdag betreft, deze heeft thans tot ernstigen plicht om voldoening te eischen vaD den heer v. Oldenburg voor de beleediging haar aangedaan. Toont de Rijksdag in dezen geen achting 'voor zichzelf, dan zal bij er zich niet meer over mogen beklagen, dat ook anderen geen achting voor hem hebben. geleden, de woeste spontane, maar steeds edelmoedige Téphany. En in het zachte licht veranderde hü ook in den ouden Michael. Het maanlicht streek de rimpels op zijn voorhoofd glad, vulde zijne holle wangen op, baadde hem in hare verjongende stralen. Mich .el, weet je niet dai ik jou wil hebben Zijne oogen schoten vuur maar hij deed een stap achteruit en negeerde hare uitgestoken banden. Zjj vervolgde met iets triomfantelijks in hare stem: Wilt gij mij ook hebben, Michael Of ik het wil Er sprak uit die woorden een on beschrijfelijke hartstocht. Neem me dan Hij was op het punt van iets te zeggen maar zjj legdo licht haar hand op zijne lippen. Zeg niets," fluisterde zij. „Je begrijpt me niet heelemaal. Wat er gebeurd is, zal ons niet scheiden," hij ving het uitdagende in hare stem op. „Je hebt eens gezegd dat tusschen ons stilzwijgen alleen mogelijk was welnu, laat het zoo zijn. Ik geef den voorkeur aan het stilzwijgen. Ge hebt een andere vrouw een diep on recht aangedaan. Ik heb dat gevoeld van af het c ogenblik waarop we elkaar GROOT BRITANNIE. De verkiezingen zijn zoo goed als afgeloopen. De stand is thans Gekozen: 271 unionisten, 272 libera len, 40 leden van de arbeiderspartij en 80 Iersche nationalisten. In 't geheel zijn nu 663 zetels be zet zoodat er nog 7 ontbreken. Deze week zijn er nog twee verkiezingen in -Iersche districten, waarin het tus schen nationalisten gaatdan wordt de uitslag van de verkiezing aan de vier Schotsche universiteiten bekend (zij vaardigden naar 't vorige Lager huis twee unionisten af en zullen dat allicht weer doen); het Schotsche district Wick Burghs koos in 1906 met kleine meerderheid (13611266) eon unionist, maar Schotland is nu in versterkte mate liberaal, zoodat de uitslag van de week twijfelachtig lijkt. Eindelijk is er nog de verkiezing op de Orkney- en Shetland-eilanden, waar zeer waarschijnlijk de liberaal herkozen wordt. Men kan nu 't strijdveld overzien! Wanneer deze laatste verkiezingen loopen als verwacht wordt, dan zal de samenstelling van het nieuwe La gerhuis zijn274 unionisten, 273 li beralen, 41 arbeiders en S2 Ieren. Bij de vorige verkiezingen was de stand 373 liberalen, 168 unionisten, 83 Iersche nationalisten en 46 arbeiders. GRIEKENLAND. Het onduidelijke telegram uit Athene, waarvan wij gisteren melding maakte, blijkt verminkt overgekomen te zijn. De bedoeling was, dat vijf officieren, die den Bond vijandig gezind waren, in arrest zijn gesteld. Blijkent een later bericht, is een nieuw ministerie opgetreden en heb ben Zorbas en Miaulis, de beide groote mannen uit den Bond, daarin zitting genomen. weer voor het eerst ontmoetten en gij hebt daar jaren lang berouw over gehad. Misschien zult ge er uw heele leven onder moeten lijden. Als dat zoo is, laat mij dat dan deelen maai de aanleiding er toe wensch ik niet te kennen. Ik ben eens schandelijk nieuwsgierig geweest maar dat is nu voorbij. Kan ik je dat doen ge- looven Nog niet. Kondt ge dat maar.!" Hij wendde zjjn blik van haar ge zicht af alsof hjj die zoo welspreken- de-smeekende uitdrukking niet kon weerstaan. En alsof hij voelde dat hjj geen weerstand meer zou kunnen bieden als zjj weer begon te spreken, barstte hij heftig los Je bent een edelmoedige vrouw, Téphany, je hebt gezongen en gespro ken onder den drang van je medelij den," hij wachtte even, alsof hjj naar een ander woord zocht en zei toen nog eens: „van je medelijden 1" Neen, neen," riep zjj uit. Ik moet je tijd geven om er over na te denken. Ik ben de sterkste; ik moet je tegen jezelf beschermen Als ik je nu laat gaan, komt ge niet meer terug." Ik zal wel terugkomen," ant woordde hij ernstig. Het brandpunt dezer oveiigens hoogst netelige quaestie is, of de Cre- tenzers al dan niet aan de verkie zingen voor de Nationale Vergadering zullen deelnemen. Zaimi?., de hooge commissaris van Creta, en de meer genoemde Creteuzische politicus Veni- zilos, bevinden zich te Athene, het geen op zichzelf niets goeds voorspelt. Anderszijds hebben de mogendheden der Porte verzekeringen gedaan, die haar van haar voornemen een drei gende nota in zee te zendon, afhielden. De toekomst is vol verrassingen. FRANKRIJK. De toestand blijft beterende, te Parijs ten minste. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken staat bijna weer geheel droog. Straten en wegen, die onder water hebben gestaan, bieden een allerdroe vigst schouwspel aan. Het plaveisel is weggerukt, de straten zjjn tot geulen uitgehold en met slijk bedekt. Algemeen is men er reeds op uit, de gewone gevolgen van een derge lijke ramp, epidemieën van besmette lijke ziekten te voorkomen. Er zijn door den Raad van Hygiëne een aantal maatregelen voorgeschre ven, die voornamelijk ten doel hebben alles wat met het overstroomings- water in aanraking is geweest en wat daarvan over is gebleven, te desinfec- teeren. Het leven herneemt zjjn normale aanzien. In het Palais Bourbon wordt de vergaderzaal met benzol verlicht. Eiectriciteit en gas worden nog steeds niet verstrekt. De Conseil général brengt hulde aan de betoonde moed, toewijding en solidariteit. In de wjjken, die van de overstroo ming geleden hebben, worden kleede ren en levensmidde.en uitgereikt. Wanneer waar Ik zal morgenochtend om tien uur in de kapel te Trimour zjjn, als gjj er niet zijt...." Ik zal er zjjn." Hij merkte den tri omfantelijken klank in haar stem op. Toen fluisterde zij„Goeden nacht, beste Michael," en stak hem hare hand toe. Goeden nacht, Téphany." Toen zij den druk zijner hand voelde glim lachte zij. Wat ziet ge er jong uit!" riep hij uit. De maan is jou ook welgezind," fluisterde z(j. Michael leek op eens op den jongen man te Saint Malo zijn gezicht was niet vertrokken door ouderdom maar door het verdriet van het af scheid nemen. Het tooned aan boord van de stoomboot doemde heel duide lijk voor zjjn geestesoog op. En zelfs de kleine bijzonderheden ontbraken niethet gestamp der machine, het gelach der naar huis terugkeerende passagiers, en de scherpe bevelende uitroep: „De plank wordt ingehaald, monsieur." Zijt ge nog even sterk als vroe ger, Michael (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1