WEERBERICHT. Thermometorstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorra. 10.50 uur. De Bildt, 1 Febr. 1910. Hoogafco barometerstand 773.2 m.M. te Horta, laagste 733.8 m.M. te Sydisfjord. Verwachting tot den avond van 2 Febr. 1910. Meest matige Z.lijke tot Z.-W.lijke tot wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. 705 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 43 Lsagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 32 Is de toestand in Parijs dus veel beter, in de voorstad Alfortville is dit niet het geval. Daar veroorzaakt het terugstroomde water veel overlast. Daar zijn o.a. vier mannen verdwenen. Men vreest dat zij verdronken zijn. Te Grenoble heeft een infanterist, die voor zijn diensttijd reeds her haaldelijk veroordeeld was, een apache dus, zijn kapitein bij een inspectie met zijn bajonet een wond in het onderlijf toegebracht. Een adjudant, die den kapitein te hulp kwam, werd eveneens gewond. De man, die ge vlucht was, werd ten slotte door een korporaal gegrepen. Hij schijnt niet geheel toerekenbaar te zijn. TURKIJE, Het is weer niet pluis tusschen Turkije en Bulgarije. In militaire kringen te Konstanti- nopel heerscht koortsachtige bedrij vigheid. De maatregelen van den minister van oorlog moeten vrijwel met een mobilisatie bij wijze van proef gelijk staan. Uit Konstantinopel wordt dd. Zon dag aan de Lokal-Anzeiger gemeld De minister van oorlog he ft gisteren een paar uren overleg gehouden met de ministers van marine en van finan ciën in een buitengewonen minister raad, die van zeven uur 's avonds tot middernacht duurde. De buitenland- sehe betrekkingen waren het eenig onderwerp van beraadslaging. Nazim-pasja, die Woensdag naar Bagdad zou vertrekken om daar den post van gouverneur te bezetten, zal de reis niet aanvaarden, omdat de regeering dien bekwamen officier voor commandant te Adrianopel bestemd heeft. In toongevende kringen ziet men daar een ernstig teeken in. Uit Sofia wordt aan hetzelfde blad gemeld De betrekkingen met Turkije zijn hier opnieuw zeer slecht gewor den. In regeeringskringen is men zeer ontstemd over bet vonnis van den krijgsraad te Saloniki in de zaak van den Bulgaar Dinka, dat op grond van een wet voor de vervolging van ben den geveld is. Bovendien is onder sommige politieke partijen en in in vloedrijke kranten een oorlogszuchtige beweging tegen Turkije merkbaar. Men gelooft dat Sawof, de vroegere minister van oorlog er achter zit. Ook veranderen de Macedonische fede ralisten, die tot nog toe metdeJong- turken samen waren gegaan, van houding. De fedoralisten scharen zich nu om Sandanski. Volgens een bericht, zullen de Bul- gaarsche rekruten, die in Maart moes ten opkomen, al in Februari worden opgeroepen. OOSTENRIJK-BONGARIJE. Een officier van het garnizoen te Triest, die als getuige k charge in het proces-Hofrichter was gedagvaard, heeft bij het ontvangen van den op roep om te verschijnen zelfmoord ge pleegd. Verder wordt nog gemeld, dat de advocaat van Hofricbter, op zijn ver zoek om mededeeling van het resul taat der door den krijgsraad ingestelde enquête, een weigerend antwoord ont ving. Op zijn verzoek om zijn cliënt te mogen bezoeken, werd hem mede gedeeld, dat hij daartoe eerst vergun ning zou krijgen, na afloop van het laatste verhoor, betgeen eerst- over veertien dagen zou plaats hebben. De eerste. Mej. F. G. Van Neck de eerste dame die dezer dagen het examen aflegde voor ei viel- ingenieur, en met succes wordt met ingang van half Februari in dienst gesteld bjj de Rijkscommissie voor graad meting en waterpassing in den Haag in hoofdzaak om werkzaam te zijn bij de berekeningen. Veiligheidstoestellen. De Berljjnsche correspondent van het Hbld. seint: Gedurende zijn oponthoud te Berlijn bracht Prins Hendrik der Neder landen een bezoek aan de Königliche Preussische Militarbahn te Berlijn, om de werking te zien van het appa raat, uitgevonden door onzen land genoot J. Van Braam, te Parijs woon achtig, om te verhinderen, dat loco motieven doorrijden, wanneer het signaal op onveilig staat. Dat toestel, aangebracht op locomotief en seinpaal, gedurende vele jaren reeds in werking bij de Preussische Millitarbahn, is door den Pruisischen staat voor ver schillende spoorwegdirecties aange kocht. Prins Hendrik, die vergezeld werd door den gezant en den legatie- raad te Berlijn, woonde de werking op de locomotief bij en toonde zich zeer tevreden. De demonstratie, die bijgewoond werd door de leden van den Pruisischen Landdag, geschiedde door de autoriteiten van de Militar bahn. De Nederlandsche Staat heeft een bestelling gedaan op dit toestel voor een sectie harer lijnen Woerden Leiden. Minister Nelissen. Naar verluidt, zal de minister van justitie, na de behande.ing van de Staats- begrooting door de Eerste Kamer, om gezondheidsredenen eenige maanden rust nemen. Bevolking van Aruster dam. In het afgeloopen jaar is de bevolking van de hoofdstad vooruit gegaan met 2542 zielen. Zü bedroeg op 31 December j.l. 568,131 zielen. Een officierskwestie. Naar aanleiding van een artikel van den militairen medewerker van de Avondpost, waarin de officieren van het Nederlandsche leger werden op gewekt om, ter verkrijging van betere bestaansvoorwaarden, een bond in het leven te roepen, betoogde een officier van de veldartillerie in een ingezon den stuk in hoofdzaak, dat zulk een bond toch nooit alle officieren zou kunnen omvatten, omdat b.v. de offi cieren van de veldartillerie zich verre verheven gevoelden boven die van de gewone infanterie en vooral bo ven die van de dienstvakken. Naar aanleiding daarvan schreef eenige weken later een actief dienend officier van de grenadiers een derge lijk stuk, waarin hij beweerde, dat de veldartillerist ten onrechte de offi cieren van zijn wapen als de high- life van het leger had voorgesteld. De grenadiers en jagers immers wa ren algemeen erkend als het keur korps, welks officieren alleen op aller hoogst bevel bij dat regiment worden geplaatst, terwijl ze niet dan bij ko ninklijk besluit daarvan konden wor den verwijderd. Zelfs waren de offi cieren der grenadiers heel wat voor namer dan de jagers. Alleen zij die tot den adel of tot zeer oude familie behoorden, konden (volgens „Grena dier" dan altijd) bij de grenadiers worden geplaatst. Natuurlijk verwekte dit geschrijf een storm van verontwaardiging onder de jager-officieren. Een dergelijk ge brek aan kameraadschap bij een offi cier der grenadiers kon men niet on opgemerkt laten voorbijgaan. Naar wjj vernemen werd een bij eenkomst van alle officieren van het regiment grenadiers en jagers belegd ter bespreking van deze quaestie. De kolonel, de heer Tounet, verklaarde de zaak van weinig belang te achten, doch het meerendeel der officieren eischte een nader onderzoek. Daarbij hebben alle officieren der grenadiers ontkend, de schrijver van het stuk te zijn, welke verklaring allen later (in den loop der vorige week) schriftelijk hebben bevestigd, hoewel de redactie van de Avondpost van te voren ver klaard had, datde brief niet gefingeerd, maar werkelijk van een actief dienend officier der grenadiers afkomstig was. Heo stond thans dus voor- drie moge lijkheden óf de Avondpost-redactie had een valsche verklaring afgelegd, óf zij is er „ingevlogen", óf de brief is werkelijk geschreven door een offi cier der grenadiers, die niet geschroomd heeft mondeling en schriftelijk te ver klaren, dat bij de schrfiver niet was. Aangezien de laatste verdenking naar de meening der officieren niet op hun corps mag blijven rusten, hebben allen, die ontkend hebben het stuk te heb ben geschreven (en dat zijn alle offi cieren van het regiment) besloten aan de redactie mede te deelen, dat zij haar machtigen den naam des schrij vers openbaar te maken, indien zij meent dat een hunner de schrijver is. Het spreekt vanzelf, dat de belang stelling vau de officierswereld door het geheele land in booge mate ge spannen is. Deridderorde-zaaakDe hoefijzer-correspondent van het Hbld. meldt De eereraad zal niet met zijn werk zaamheden aanvangen vóór de Tweede Kamer een beslissing heeft genomen over het voorstel-Troelstra. Indien dit voorstel werd aangenomen zou de eereraad zijn taak overbodig achten. Het te Deventer gehouden schiet- concours is thans afgeloopen, In de verschillende wedstrijden werden o.a. de volgende prijzen behaald: Korps wedstrijd (max. 500 punten,) 2e prijs Prins Hendrik, alhier, met 465 punten; Vaste baan (max. 1000 punten), 10 prijs R. J. van Eimeien met 937 punten, lie prijs; L. B. J. Serré met 936 punten ;Vr(je baan (max. 300 punten), 13e prijs. L. B. J. Serré met 295 punten, 15e prijs. R. J. van Eimeren met 294 punten. De dagmedaille werd Zondag be haald door L. B. J. Serré, na loting met 3 andere schutters, met 99 pun ten. Tegen een automobilist werd hedenmiddag pioces-verbaal opge maakt, ter zake het met zijn auto rijden over het Beukenlaantje. Naar men verneemt, zou de kolonel Buhlman, commandant van het 3e regt. infanterie, in aanmerking komen voor de betrekking van com mandant der 4e divisie infanterie, standplaats te Amersfoort, ter ver vanging van wijlen generaal-majoor Nierstrasz. In de maand Januari 1910 ver voerde de Amersfoortsche tram 9279 passagiers, tegen S320 in dezelfde maand van het vorig jaar alzoo een vermeerdering van 959 passagiers. De opbrengst van het vervoer bedroeg in de afgeloopen maand f 471.20, tegen f 427.05 in 1909, dus een vooruitgang met f 44.25. De totale opbrengst was f481.22 tegen f451.97, terwijl de dag- kilometeropbrengt bedroeg f 8.62 tegen f 8.10 in 1909. Het concert ten voordeele van den bazaar, die heden en morgen in het' Valkje voor Zandbergen wordt gehouden, bad gisterenavond een groot aantal bezoekers getrokken. De zaal van de sociëteit „De Vereeniging" was geheel gevuld, zoodat het financieel succes zeker wel aan de verwacbtingen zal beantwoord hebben. De zang- en pianonummers gegeven door mevr. GudePetri (mezzo-sopraan), mevr. d'Hamecourt—Verniers van der Loef (piano) en den heer Meylink (tenor) vielen zeer in den smaak en werden luide toegeju.-ht. Na de pauze werd door eenige da mes en heeren de operette „Zehu Madeben und kein Mann" uitgevoerd. De aardige muziek en het leuke li bretto sloegen er goed in, de mede werkenden verwierven veel bijval. De inzet voor den bazaar is alzoo gunstig. We hopen, dat het heden en morgen even zoo zal gaan, zoodat een groot saldo voor het goede doel be schikbaar zal komen. Zondag a.s. des morgens half tien wordt in de Remonstrantsche kerk Kinderkerk gehouden. De gewone dienst vangt om 11 uur aan. Heden is een begin gemaakt met het afbreken der oude huisjes achter de Hoogere Burgerschool op den hoek van de St. Jorisstraat. Hedenmidda,g viel op het Havik een paard, gespannen voor een rijtuig, waarin vier personen waren gezeten. Het paard liep eenige outvellingen op. terwijl het tuig deerlijk werd bescha digd. De inzittenden kwamen gelukkig met den schrik vrij. DE INVLOED VAN ZOOGEN. PERS VOEDER OP DEN SMAAK VAN DE MELK. Vele boeren zouden mi schien over gaan tot het zoet of zuur persen van veevoeder, indien z(j niet de vaste overtuiging hadden, dat, afgezien van mindere duurzaamheid, de melk van koeien die gevoederd zijn met pers voeder, een karakteristieken onaange- namen smaak bezit. Evenmin als b(j knollenvoedering kans bestaat op z.g. knollonsraaak aan de melk, mits ze goed behandeld wordt, loopt men groot gevaar, bij persvoedering onbruikbare melk in omloop te biengen. Volgens de Milchzeitung heeft men in Amerika eene aardige proef geno men om de bewuste vraag op te lossen. Op het Illinois proefstation nam men de proef met melk van vee dat met gewone voedermiddelen werd onder houden en met het product van koeien die hoofdzakelijk persvoeder kregen. Het melken had bij beide groepen vee o| dezelfde wijze plaatsde melk werd opgevangen in flesschen die wer den verzegeld en daarna ten onderzoek aangeboden aan 26 vrouwelijke, 28 mannelijke studenten en 54 assisten ten, die uit te maken hadden welke melk de beste smaak had. Van de dames gaven 10 de voor keur aan de kuilvoermelk, 14 aan de hooimelk en 2 proefden geen on derscheid. De mannelijke studenten stelden bijna allen de kuilvoermelk boven de andere. Slechts 4 vonden de hooimelk beter. Voor de professo ren en assistenten waren de getallen 24 en 20, de overigen proefden geen onderscheid in smaak. Tot op zekere hoogte kan bij deze proefneming sug gestie hebben medegewerkt, echter niet in het minst bij de proef, waar in een der eerste hotels van Chicago

De Eemlander | 1910 | | pagina 2