DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 33. WOENSDAG 9 FEBRUARI 1910. 7e JAARGANG. CONSERVATISME. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BUITENLAND. EEMLANDEB Hoofdredacteur XI. G-. HIJKENS. ffj BureauBREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. fl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gorechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam Onder de jonge vrijzinnigen komen tegenwoordig enkelen voor, die den vooruitstrevenden moed beginnen te varliezen. Het zyn zy, die wel ernstig overtuigd zijn, dat de zorg voor het belang van den werkman een van de gewichtigste punten van staatsbeleid is, en in het particuliere leven han delen zij ook daarnaar, doch in het openbare leven willen zy niet mee doen aan het vleien van den arbeider, willen zy niet maatregelen bevorderen, die huns inziens vaak meer in schijn dan inderdaad den arbeider ten goede komen. Zoo ongeveer stellen wy ons den gedachtengang van deze jongeren voor. Zij zijn niet conservatief doch nuch ter, afkeerig van demagogie en theo- rethische knaleffecten, die deD werk man ten slotte lucht geven voor brood. Tot zoover is deze stemming be grijpelijk, al is zij de onze niet. Doch nu worden deze jongeren hoe langer hoe meer naar rechts gedreven. Naarmate de socialistische agitatie drukker optreedt en meer indruk maakt op het gemoed van minder ge leerden, die eerlyk gelooven aan de mogelijkheid, dat wij binnen kort engelen zullen kunnen worden en de werking van het economisch motief geheel zullen kunnen missen, naar die mate gevoelen zy meer behoefte aan reactie, aan het stellen van leu zen tegenover die leuzen. Zy begin nen ook hunnerzijds in de eerste Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 102) Carne wendde zijn blik van het schilderij af en keek naar den spreker. Michael vervolgde„Ik deed een be roep op haar moeder, een ontwetende, bijgeloovige, gierige boerenvrouw." Dat is al heel buitengewoon Die samenloop van omstandig heden is wel heel verbazingwekkend, maar ik geloof er anders niet aan. Toen ik u voor het eerst ontmoette, Carne, was het me alsof ik in jou de reïncarnatie van een geest herkende, die my vroeger bezeten had. En ik was niet de eenige, die dat zag." Hij keek naar Téphany. „Ik haal Ie de moeder over om Liezena voor het hoofd en de muts te doen poseeren. In de week die daarop volgde maakte ik een zestal schetsen van baarj; daar mee was ik niet tevreden Wie zou dat ook geweest zijn?" zei Carne. plaats aan de eigen materieele be hoeften te denken, aan handhaving van wat zy hebben. De sociaal-democraten hebben hen in den conservatieven hoek gedreven. Wjj zouden hen willen uitnoodigen weer terug te keeren. Zeker, ook wij onderschatten niet den invloed van de sociaal-democraten en achten het gevaar dat van die zijde dreigt, niet geringdoch juist omdat dit gevaar groot is, verwachten wij van die vrijzinnigen, dat zij stand zullen houden en zich niet naar rechts zullen laten dringen. Men vergete niet, dat ten slotte de goede zaak overwint, dat het oordeel der onderscheids toch langzamerhand moet komen. Er wordt van vrijzinnige zijde veel te weinig gedaan om den socialisten het niet terstond vervulbare hunner be loften voor oogen te houden. En dit is ook verklaarbaar, omdat men niet kan rekenen op onmiddellijk succes. Een werkman moet wel héél stevig in zijn schoenen staan, wel heel goed de maatschappij kennen, wel heel ver doordenken, als hij in de politiek gaande, zich niet werpt in de armen der soc. dem. arb. partij. Intusschen, het zal niet altijd zoo blijvenhet vertrouwen in de vrij zinnigen zal weer toenemen en het zal grooter zijn naarmate deze duide lijker hebben bewezen, dat bet hun heilige ernst is met sociale verbetering, die werkelijke hulp brengt. Laten wie in den rechtervleugel Het kostte my eenige moeite om het meisje over te halen zich van haar muts en kraag te ontdoen. De moeder was op myn hand, de geld stukken rinkelden in haar zak Carne die de ongelukkige uitdruk king op Téphany's gezicht zag, zei uitdagend: „Elke artist zou hetzelfde gedaan hebben." Ik had voordurend een groot schilderij in myn hoofd," vervolgde Michael. „Ik zag het voor me. Neen, ik zag het verheerlijkt, zooals sommi gen van ons het werk van onze hoof den voor zich zien voordat onze han den het hebben aangeraakt en bedorven. Wat ik zag maakte me totaal krank zinnig. Wacht ik zal het u laten zien Hij deed de kist weer open en nam er een twaalftal schetsen uit, die hy om het groote schilderij heen zette. Liezena was er op voorgesteld, lachend, glimlachend, huilend, met een angstig, een blozend en een bleek gelaat. Het was duidelijk dat de schilder zijn model in al hare stemmingen had be studeerd. Het was ook duidelijk dat het een bijzonder bekoorlijk schep seltje was. Téphany zei tot zichzelf dat niemand daaraan weerstand zou hebben kunnen bieden. der vrijzinnigen hooren, zich in den conservatieven hoek dringen, dan zal de tegenstelling scherper, de klove grooter worden, dan zullen dezen, tegen eigen wenschen, koren dragen op den molen der sociaal-democraten. Er is voor hen zeker zelfbe- heersching noodig en een sterke over tuiging, willen zij niet de socialisten met gelijke munt betalen. Doch die zelfbeheersching, die overtuiging heeft thans de geheele vrijzinnige party noodig, wil zy pal staan tegen de overdrijv.ng naar rechts en links en blijven ijveren voor de beginselen van werkelijke algemeene en indivi- dueele vrijheid, die in de naaste toe komst vermoedelijk in het gedrang zullen komen. HET PRUISISCHE KIESRECHT. Het ontwerp-kiesrechthervorming dat thans door de Pruisische Regee ring is ingediend ondergaat de vol gende vernietigende critiek in het Berliner Tageblatt: „Men moet zich niet ophouden bij de bijzonderheden van het maakwerk, d vt de regeering het volk als kies rechthervorming durft voorzetten. Of nu deze of gene bepaling bij uitstek belachelijk is, komt er ten slotte weinig op aan, want men was van de onbekwaamheid der lieden, die met het hervormingswerk belast wa ren, reeds bij voorbaat overtuigd. Ge wichtiger dan de bijzonderheden is de geest die uit het geheele ontwerp spreekten dan moet men met alle bescheidenheid zeggenhet is een Ik was gek en ik was blind," zei Michael driftig. Hij wachtte even, zijn best doende om zichzelf te be- heerschen. Toen hij weer begon te spreken had zyn stem weer denzelfden killen, onverschilligen klank. Er kwam een dag, waarop ik wist, dat Liezena zou doen wat ik gaarne wilde. Haar moeder gebruikte alle middelen om haar over te halen. Zy was bij al onze zittingen tegen woordig geweest. Daarmee suste zij haar geweten in slaap. Ik heb een schets van haar vervloekt 1" Michael's stem had weer een war nieren klank aangenomen. Téphany herinnerde zich de dagen en nachten te Dorsch toen de brieven van een slordig meisje onbeantwoord bleven. Het masker, waarnaar zy keek, glim lachte minachtend alsof het wist dat zy Téphany haar aanbidder afhandig had gemaakt. Dat is haar moeder." Michael liet haar een houtskoolschets zien. De moeder had een zwaar ge rimpeld gezicht en een paar zeldzaam doordringende oogen. Téphany keek van Michael naar het vierkante vast beraden gezicht der vrouw en vandaar naar het onrype jonge meisje en zag in "dat hier de sterkste natuurlijk had lage, een door en door onfatsoenlijke geest. Met een ongekende lichtzinnig heid en een tartende overmoedigheid worden de arbeider en de kleine koop man voor minderwaardig verklaard en van de „ontwikkelden" waartoe nota bene jonkers, politie-agenten en gepensionneerde onderofficieren be- hooren gescheiden. Met een onge looflijk gebrek aan vaderlandsliefde en aan waar nationaal gevoel wordt een degelijk, maar helaas te lankmoe dig volk in twee deelen gesplitst, worden de klassen zonder verstand of reden tegen elkander opgehitst. Het ontwerp zou misschien niet zoo droevig zijn uitgevallen, of men zou althans zyn ergerniswekkende strekking een weinig omhuld hebben, als Bethmann-Hollweg, Falkenhayn en dergelyken een weinig met het werkelijke leven bekend waren ge weest. Deze lieden, die als kleine jongens reeds vol familietrots zyn geweest, hebben gewoonlijk hun gan- sche carrière door protectie en fami lie-relaties gemaakt. Beschermd tegen elke gezonde concurrentie, klimmen ze kalm op en ze denken, dat zij den stryd om het bestaan kennen, wan neer ze een mededinger van de be- vorderingslyst hebben afgedrongen. Oneindig verdienstelijker dan zij zyn de arbeiderszoon, die. zichzelf een plaats verschaft in het leven, de kleine handelsbediende, die door zijn intelligentie voorwaarts dringt, ja, ook de mijnwerker, die tegen hon derd gevaren heeft te vechten. Zij hebben geen familierelaties en geen protectie, en de Staat, die zoo goed zorgt voor de zoontjes uit een nette familie, geeft hun niets. Het school geld is niet te betalen, het gymnasium een droom, en geen gouverneur pompt het jonkske in wat het noodig heeft om „een eenjarig soldaat" te worden. moeten zegevieren. Voor de eerste maal voelde zy medelijden met Liezena. Michael, schijnbaar wanhopig door het ironische van dat, wat voorbij was, scheurde de schets der oude vrouw in stukken en gooide ze op den grond. Den dag waarop Liezena geheel voor my poseerde, schilderde ik alleen haar gezicht. Ik heb er later nooit iets meer aan veranderd, want ik had de uitdrukking getroffen die ik noodig had." Hij wees naar den doodsangst op het gezicht, het hartstochtelijke verzet tegen beleedigde zedigheid. Té phany rilde. Toen ik het gedaan had, vond ik mezelf een beest maar het was te laat om terug te gaan. Later begon Liezena te wennen aan het poseeren, ze werd er gevoelig voor, evenals de beroepsmodellen, lachte om het ver driet dat het haar eerst veroorzaakt had en ik lachte met haar mee." Téphany liet haar blik op het schil derij rusten. Zij had my alles gegeven, waar om ik gevraagd had," vervolgde Mi chael eentonig, „en toen het schilderij af was, wist ik wat er in haar om ging. Toen ik sprak over weggaan, giste ik ik haar geheim. Zij had mij lief.» Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1