BINNENLAND. WEEKBERICHT. Thermometerstand AGENDA. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 9 Fcbr. 1910. Hoogste barometerstand 773.3 m.M. te Horta, laagste 743.2 m.M. te Heruosand. Verwachting tot,'den avond van 10 Febr. 1910. Moest matige N.lijke tot N.-W.lijke wind. Gesteldheid van do luchtAfwisselende bewolking, weinig of geen neerslag. Temperatuur Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 749 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 49 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uurF. 40 Drie jaren lang dient hy voor koning en vaderland. En nu zegt men tegen die menschen, wien de Staat niets gegeven en veel genomen heeftgjj hebt geen rechten in dezen Staat, omdat gy niet beschaafd zyt. In zulk een wetsontwerp komt een wyze van denken uit, die men niet nader behoeft te omschrijven, waarin elke waarachtige beschaving, die im mers bescheiden maakt, ontbreekt. Dat de werkelijke vertegenwoordigers der Duitsche beschaving anders den ken, dat hebben zjj dikwijls genoeg bewezen." GROOT BRITANNIË. Lloyd George heeft zich te Cannes door een medewerker van de West minster Gazette laten intervieuwen en noemde het een verbazingwekkend feit, dat zijn tegenstanders meenen gewonnen te hebben. Zooals de zaken nu staan, aldus de Minister, beschik ken we over een meerderheid van 120 stemmen. En waren er geen drie hoeksverkiezingeD geweest, daD zouden we de tegenpartij 140 stemmen vooruit ziju. En zonder meervoudig kiesrecht zouden we een liberale meerderheid van 150 stemmen hebben gehad, die geheel onafhankelijk was van de Ieren. Het eerst van alles moeten we met het Hoogerhuis afrekenen. TURKIJE. liet Kabinet heeft besloten blijk- baar om Bulgarije een genoegen te doen en zoo de spanning to vermin deren de wet op de rooverbenden te wijzigen, zóó dat het niet meer mogelijk zal zijn vrouwen en kinderen te deporteeren. Voorts zullen bij 3e openbare berechting dei roovers de beklaagden een verdediger mogen hebben. De Times-coi respondent gelooft, dat deze regeliDg, indien de Kamer haar aanvaardt, uitnemende gevolgen zal hebbeD. De ontstemming der Bulgaren en andere Diet-Tnrksche elementen zal er zekerlijk door verminderen. Een andere poging der Porte tot verzachting van het Turksch-Bulgaar- sche geschil bestaat in do verande ring van de doodstraf, uitgesproken over de acht Bulgaren in Saloniki, in gevangenisstraf. zitter en secretaris der afdeeling van den Protestantenbond. 6 pond. Den 17en Juli bracht de secre taris 14 patiënten naar het Kerdjjk- huis te Egmond aan Zee. Bij 4 dezer kleinen was het Kerdijkhuis reeds bekend. Een ging geheel voor reke ning der afdeeling, 3 voor eigen reke ning, van 4 betaalden de ouders mede in de onkosten, terwijl een paar moes ten geholpen worden geheel of ge deeltelijk bij bet verkrijgen der noo- dige uitrusting. Toen ze den 12en Augustus weerkeerden was op elk gelaat een andere kleur gekomen, terwijl het gewicht bij eenige kinde ren tot 5 pond was toegenomen. Van verschillende ouders kwamen berich ten in omtrent het zooveel gezonder worden der kinderen. Een der kleinen, die een langer verblijf noodig had, vertrok 14 Aug. weder, vergezeld van een nieuwen patient, waarvoor de af- deelingskas haar laatste geld moest missen. Het succes was ditmaal zeer groot, de gewichtstoename bedroeg 8 pond. Met den verkoop van prentbrief kaarten en de verzameling van thee- lood, staniol enz. wordt steeds door gegaan. Een woord van dank wordt gebracht aan het dames-comité „Ter wille van het kind" door wier ijverig werken het gebrek aan plaats weldra zal worden opgeheven. I-Iet verslag eindigt met een op wekking om het ledental der afdeeling te vergrooten en om mede te werken tot heil van de Amersfoortsche jeugd, waaronder nog zoo vele kleinen een verblijf in een vacantiekolonie zoo» dringend noodig hebben. Het verslag wordt met een woord van dank aan den secretaris goed gekeurd. Uit het verslag van de penning- meesteres bliikt, dat de inkomsten bedroegen f 559.12 en de uitgaven f 53G.726, zoodat er een batig saldo is van f 22.395. De rekening en verant woording wordt nagezien en accoord bevonden door Mevr. Heyligers en den heer W. C. Oosterman. Bij monde van den heer Oosterman, stelt de commissie voor de penning- meesteres onder dankzegging te de- chargeeren. Aldus besloten. Bij de nu volgende bestuursverkie zing worden de aftredende leden, mevr. Tromp van Holst, 'mevr. Reijn- ders en de heer A. B. v. d. Klein herkozen, terwijl in de vacature- Bommel wordt gekozen arts B. J. van Enst. Tot afgevaardigde naar de algem. verg. van het Centraal Genootschap, die in April in Amersfoort wordt ge houden, wordt gekozen mevr. Heyligers. Hierna wordt de vergadering ge- sloten. Op de biljetten voor den pro- paganda-avond van den Bond voor Vrouwenkiesrecht stond abusievelijk vermeld, dat deze bijeenkomst a.s. Zondag zal plaats hebben. We vesti gen er daarom nog eens de aandacht op, dat dit Zaterdag 12 Februari moet zijn. Door de politie zijn aangehouden twee gesignaleerden, waarvan de een, r.a betaling zijner boete weder op vrije voeten is gesteld, terwijl de an der naar Utrecht >s overgebracht. Ontvangen voor de tuberculose- lijderes Bij den heer Gerritsenf 3 van de dames R. en G. Aan ons bureau van het gemas kerd bal in de Keizerskroon f4.10; van H. v. E. f2.50. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 10 Febr. Gymnastiekuitvoering. Amicitia. 11 Febr. Gezondheidscommissie. Stadhuis. 12 Febr. Ned. Boud voor Vrouwenkies recht. Valkje. 13 Febr. Jaarvergadering Ned. Vereeniging voor Drankbestrijding. Ons Huis. 14 Febr. Lezing C. K. Eiout. Amicitia. 17 Febr. Ned. Geheelonthoudersbond. Ven duhuis. 15 Febr. Lezing Protestantenbond, Remon- strantsche kerk. 25 Febr. Ledenverg. Soc. Amicitia. 21 Maart. Concert. Amicitia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. DE OORLOGSBEGROOTING IN DE EERSTE KAMER. De Oorlogsbegrooting is gisteren in de Eerste Kamer zonder stemming aangenomen, echter na uitvoerige dis cussies. De overzichtschrijver van het Vad. maakt o.a. de volgende, o.i. zeer juiste opmerkingen naar aanleiding van de debatten „Men hoort punten van levens belang onzer defensie behandelen, door demilitaire specialiteiten en vraagt zich dan af ot men op dien titel recht moet hebben om er zóó over te spreken. De eene generaal acht een aanval op onze havens een der ergste te vreezen maatregelen in oorlogstijd, de andere koestert daarvoor niet de minste bedachtheidde éen vindt de Stelling-Amsterdam reeds thans ver dedigbaar, de ander dringt met stem verheffing op derzelver voltooiing aan de een wil kazernes en forten hier, de ander ginds Nu zal men zeggen: overal op wetenscbappilijk en technisch gebied bestaat meeningsverschil. Maar by de defensie lijken ons de zienswijzen vaak zoo kinderlijk oppervlakkig gemoti veerd. Er worden stelsels van lande- verdediug opgebouwd op hypothesen, waarnaast de tegendeelen evenveel recht van consideratie hebben. Hebben wij den bij uitstek des kundigen heer Staal niet op grond van een hoek van een Duitschen generaal hooren betoogeu, dat de neutraliteit onzer haven3 het minste gevaar loopt'? Hebben wij den Minister niet hooren uiteenzetten, dat de Stelliug-Amster- dam reeds thans een kwade kans voor den vijand oplevert? En werden die meeningen niet over en weer be streden Wat de levende strijdkrachten aan gaat, wijzigiug der Militiewet zal nu berekend worden op opheffing der na- deelen van het mislukte tweeploegen- stelsel, waarvan de heer Staal weer met talent de nadeelen uiteenzette. De viermaanders zullen behouden blijven zij het in zeer beperkten ge tale en alleen de best geoefenden zullen daaronder opgenomen worden. De Minister is tot zijn oude, reeds als kolonel door hem verdedigde ziens wijze teruggekeerd. Duel in het leger werd algemeen afgekeurd en de Minister zeide een nadrukkelijk neen op de vraag of de legerautoriteiten van oordeel waren dat een uitgedaagd officier gedwongen was te duelleeren. Hij voor zich zou een militair, die weigerde de hand boven het hoofd houden. Nieuwespelling. De Gron. Studentenvereeniging „Nieuwe Spel ling" heeft besloten voortaan circu laires te zenden aan alle pas ge slaagde doctorandi, met het d el, hen aan te moedigen, hun proefschriften of stellingen in de vereenvoudigde spelling te doen verschijnen. Voorts heeft zij een actie op touw gezet, om te komen tot een verbond \an nieuwe spelling aan alle vijf univer siteiten. Staking te Brussel. Naar de secretaris van het N. A. S. aan de Tel. mededeelt, ontving hij tele- graphisch bericht, dat er een staking is uitgebroken aan de Hollandsche afdeeling van de Brusselsehe tentoon stelling. De laatste winterlezing voor de afdeeling Amersfoort van den Nederl. Protestanten Bond zal worden gehou den Vrijdag 18 Februari a.s. in de Remonstrantsche Kerk. Als spreker zal dan optreden Dr. J. A. Beyerman van Amsterdam met het ouderwerp „De onsterfelijkheid". Wegens vertrek naar elders heb ben Ds. J. L. F. de Meyere en de heer R. Freem bedankt als 2de voor Gisterenavond vergaderde de af- deeliDg Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren in „de Arend". Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, 'den hèer p. van Buuren, ontleenen we, dat gedurende 1909 het ledental stationair was ge bleven. Het voordeelig saldo a f 8.50 wordt gestort in het Begrafenisfonds der afdeeling. In het huishoudelijk reglement wer den wijzigingen aangebracht, noodig geworden door het veranderen dei- statuten en huishoudelijk reglement van den Bond. Op het gemaskerd bal. gisteren avond in de Keizerskroon gehouden hebben eenige personen vertoonningen gegeven met de poppenkast. Om het nuttige aan het vermakelijke te ver binden, liet men eene bus rondgaan, met het doel een inzameling te hou den voor de lijderes aan tuberculose, waarvoor in ons blad een oproep is geplaatst. De totale opbrengst bedraagt f4.10, welk bedrag an ons bureau is gedeponeerd. Met groote dankbaarheid maken we hiervan melding, hopende, dat dit goede voorbeeld navolging zal vinden. Giften, hoe klein ook, zuilen gaarne door ons in ontvangst worden genomen. Het goede doel, waarvoor gisteren avond in Amicitia een tweede opvoe ring werd gegeven van „Zehn Mad- chen und kein Mann" heeft, jammer genoeg, niet zooveel publiek getrok ken, dat een groot saldo daarvoor zal kunnen worden afgezonderd. Wy hopen echter, dat de recette nog zal meevallen en voor de tuberculose lijders èn voor de dames en heeren, die zich zooveel moeite hebben gege ven dezen avond te organiseeren. De Uberhrettl Gesünge, die der operette voorafgingen vonden veel bijval, wel verdiend voor de goede wijze van ten gehoore brengen en voor de aardig leuke aankleeding van het geheel. Vooral de plastische uitbeelding van „Die beiden Grenadiere" viel zeer in den smaak. Zoo'n goed gelijkende Napoleon vindt men niet veel, ter wijl de mimiek allerleukst Heine's gedicht verlevendigde. En dan het gloelicht by den regel„Wie weh wird rair, Wie breDnt meine alte Wunde". Het was met recht verma kelijk. De operette pakte ook nu weer door den frisschen zang en de keurige verzorging van de costu mes. In de pauze werd de uitslag der verlotingbekend gemaakt. Er waren 30 prijzen, die in volgorde van den len tot den 30ste prys gevallen zijn op de nummers244, 125, 437, 90, 460, 417, 189, 389, 24, 308, 469,302, 79, 222, 100, 268, 106, 322, 84, 234, 310, 92, 436, 400, 352, 164, 62, 146, 27 en 29. VAKANTIEKOLONIES. Hedennainiddag hield de afdeeling Amersfoort van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies haai jaarvergadering in de Industrieschool, onder voorzit terschap van den heer J. v. d. Horst Bruyn. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 27 Jan. 1909, die worden goedgekeurd. Hierna brengt de secretaris het jaarver slag uit, waaraan we het volgende ontleenen Het jaar 1909 was voor de afdee ling een gelukkig jaar, ofschoon een gevoelig verlies werd geleden door het vertiek van den heer A. Bommel, wien hulde wordt gebracht, voor al hetgeen hij in het belang der afdee- ÜDg deed. Het ledental daalde tot 10S, door vei trek en bedanken. Reeds bij de eerste uitzending in Mei ging van Amersfoort een patient mee naar Nunspeet. Na 4 weken kwam de jongen terug met een aanmer kelijke verbetering in zijn gezondheids toestand en een gewichtstoename van

De Eemlander | 1910 | | pagina 2