WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. AGENDA. Rechtzaken. A1EDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 11 Febr. 1910 Hoogste barometerstand 777.6 m.M. te Horta, laagste 732.6 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 12 Febr. 1910. Meest matige W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt tot bewolkt, weinig of geen neerslag. TemperatuurKouder. Barometerstand te AMERSFOORT. 765 m M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M, te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 43 een gematigd liberaal zou noemen. Omtrent de oorzaak der zoo plot seling ontstane crisis, geeft de Impar- cial op bedekte wijze te kennen dat de pauselijke nuntius zou bebben ge weigerd in te gaan op onderhande lingen over en wijziging iu bet con cordaat. De nuntius zou deze afwy- zeude houding hebben aangenomen, in de hoop dat daardoor het liberale ministerie ten vat zou komen. De koning zou zich toen echter aan de zijde van het kabinet hebben ge steld. Maar het schijnt, dat de leiders der verschillende liberale fracties bij de eerstvolgende verkiezingea een betere verdeeling der mandaten voor de Cor tes zooals men weet worden de verkiezingen in Spanje grootendeels door de regeering „gemaakt" eisch- ten, en dat daardoor de crisis onver mijdelijk werd. REGEERINGSVERKLARING. In de gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer werdeD de notulen van het verhandelde in de Woensdag ge houden geheime vergadering door den griffier voorgelezen. Op de'gereserveerde tribune wordt o.a. opgemerkt jhr. Van Geen, parti culier secretaris van II. M. de Koningin. Uit de notulen blijken na hetgeen reeds hieromtrent meegedeeld is, geen nieuwe bijzonderheden. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer De Marees van Swin- deren, vraagt het woord naar aanlei ding van deze notulen. Spr. veront schuldigt zich, zelf daartoe de aan leiding te zijn geweest. Had de Mi nister geweten, dat de woorden, door don heer v. Heeckeren in comité- generaal gesproken, publiek domein zouden worden, dan had de Minister reeds gisteren een concreet antwoord gegeven. Nu is alle twyfel weggeval len omtrent hetgeen de heer v. Heec keren van Keil bedoelde. Hy sprak van een feit, dat een naburige Souve- rein (lees de Duitsche Keizer) een mededeeling zou hebben gedaan (lees: eet brief aan de Koningin zou hebben geschreven) enz. De Minister releveert het groote gewicht van deze woorden, een beschuldiging tegen het hoofd van een bevriende natie. De Regeering heeft gewacht, tot officiee. die be schuldiging geuit werd. Nu is het oogenblik meer dan gekomen om den achterdocht weg te nemen, door sommigen willens, door sommigen on willens gewekt. Welnu, de Koningin heeft nooit ofte nimmer, nöch een brief, nöch een telegram, nöch een nota, nóch eenig schrijven hoegenaamd van den Duit- schen Keizer ontvangen betreffende onze landsverdediging in het algemeen of dit onderwerp in het bijzonder. Noch is de Koningin ooit benaderd door eenigen derden persoon, die iu opdracht van den Duitschen Keizer had, hierover te spreken. De Minister verklaarde zich te ver heugen, dat hiermede de laatste scha duw van de rondgestrooide geruchten is weggeveegd. De heer Van Heeckeren verant woordde zich, hoe h(j is geconsulteerd kunnen worden over een brief, die nimmer bestaan heeft. De Regeering uit haar groote voldoening over de ongestoord vriendschappelijke betrek kingen met Duitschiand en geeft den machtigen nabuur de verzekering van haar diepgewortelde sympathie voor den Duitschen Keizer, die meuigmaal op zoo ondubbelzinnige wjjze van zijn oprechte genegenheid voor ons land blijk heeft gegeven. (Luide bravo's). Daarop zich tot den heer Van Heec keren (die echter niet aanwezig was) wendende, bracht hij dezen ondvr het oog, dat hij zich rekenschap had moeten geven van de waarde, die aan het woord van een oud-gezant in deze aangelegenheid zou gehecht wor den. Men zou hem gelooven, zooals de oude Romeinen den landbouwer (volgens het spreekwoord) geloofden, als hij over koeien sprak, maar bij dien landbouwer was de intensieve waarde van de waarheid evengroot als die der koeien (gelach). (De Minister sprak zijn rede onder gespannen aandacht uit, terwijl de tribunes, vooral de gereserveerde, dicht bezet waren.) De heer van Löben Seis vraagt het woord. H(j spreekt er zyn bevreemding over uit, dat de heer Van Heeckeren niet gewaarschuwd is, dat de Regee- riug een verklaring zou afleggen. De Voorzitter interrumpeert: Ik heb hedenochtend medegedeeld, dat aan het eind van deze vergadering de notulen zouden worden vastge steld. De heer van Löben SeisMaar niet, dat de Regeering een verklaring zou afleggeD. Spr. zelf hoorde er eerst een half uur geleden van. Ook in den geest van den heer 't Hooft sprekende, doet spr. uitkomen dat het hem alleen te doen is en was om misverstand weg te nemen, niet om oppositie tegen de Regeering te voeren. Hy verzoekt ae Regeering bjj nadere gelegenheid te willen mededeeleu, waarom in 1904, indien er dan toch geen gevaar voor plotselinge vreemde inmenging bestond, te Den Helder clandestine maatregelen genomen zijn, die spr. op 18 Febr. 1907 in deze Kamer formuleerde. Geheimhouding was toen vereischt. De lemanning bleef toen 14 dagen bij de stukken. Ook al is er geen sprake geweest van vreemde inmenging, dan heeft dit debat nög het nut opgeleverd, dat men nu weet, hoe voortaan zulk een inmenging zal worden opgenomen. Dit bleek duidelijk uit den indruk, dien de loopende geruchten gemaakt hebben. Hoewel instemmende met de bravo's op den Duitschen Keizer uitgebracht, waarschuwt spr. ten slotte voor één zijdige sympathie. Daar nu niemand meer het woord verlangde, werden de notulen goed gekeurd. De Minister van Buiten!. Zaken werd door vele leden der Kamer ge- lukgewenscht, waarna de vergadering gesloten wordt. Opvoeden! ambtenaar by de Rijksopvoedingsge stichten voor jongens. De Minister van Justitie brengt ter ken. uis, dat in Juni a. s. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van man nelijke sollicitanten naar de, in verband met de reorganisatie van het Ryks- opvoedingswezen, aan de Rijksopvoe dingsgestichten voor jongens in te stellen betrekkingen van opvoedend ambtenaar. Van de opvoedende ambtenaren zul len zij, die bevoegd en bekwaam zijn tot het geven van school- of vakon derwijs, meer uitsluitend daarmede worden belast. Hunne jaarwedde bedraagt ten minste f900 en ten hoogste f 1200. De overigen zijn meer bepaaldelijk aangewezen voor de leiding van de verpleegden gedurende de verdere uren van den dag. De jaarwedde voor de zen bedraagt ten minste f800 en ten hoogste f 1100 Voor beide groepen is aan de be trekking verbonden het vrije genot van ambtswoning of bjj gemis daarvan een toelage van f 250 's jaars, benevens vrije geneeskundige behandeling. Gezegeld, eigenhandig geschreven en onderteekend verzoekschrift moet uiterlijk 15 Maart by het Dep. van Justitie zijn ingekomen. Zie voor nadere bijzonderheden Staatscourant no 34. Hoofdbestuur Nut. Aan de verkiezing van drie leden in het Hoofdbestuur is deelgenomen door 78 departementen, samen uitbrengende 302 stemmen. Gekozen zijn deheeren mr. F. Kranenburg te Amsterdam, mr. J. L. F. Böhtlinck te Rotterdam en J. IJzerman te Amsterdam, de laatste optredende in Maart 1910. Het Hoofdbestuur ontving van de gekoze nen bericht, dat zij de benoeming aannemen. Slapen buiten dekazor- n e. Ten einde daaraan de noodige publiciteit te geven, is door Gedep. Staten op uitnoodiging van den Mini s'er van Oorlog ter kennis van de gemeentebesturen gebracht de bepa ling, dat in 1910 bjj wijze van proef bij de infanterie, vestingartillerie en genietroepen aan de verlofgangers v n de militie voor zoover dezen voor de derde (laatste) maal voor herhalings oefeningen onder de wapenen zullen komen, alsmede aan de milicienser- goanten der lichting 1909, voor zoover zij zulks verlangen, zal kunnen wor den vergund om buiten de kazerne te overnachten, mits hunne woning(vaste of tijdelijke) in of nabij de garnizoens plaats gelegen is en de vergunning geen aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, tengevolge van buit9n deze opgedane vermoeienis. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 67 jaar overleden, onze vroegere stadgenoot, de heer C. L. D. Mounier. Tijdens zijn verblijf te dezer stede maakte h(j zich zeer verdiens telijk cp sociaal gebied. Zoo was by o.a. een groote steun in de afdeeling der „Vereeniging tot verpleging van halfverweesde, verwaarloosde on ver laten kinderen in het huisgezin." Met den heer Mounier is een goed mensch heengegaan, wiens daden niet zoo voor de wereld uitblonken, maar die door allen, die hem kenden, hooge- lijk geacht werd om zyn edel karakter. De heer K. Kooiman, leeraar aan do Ambachtsschool alhier, is aange wezen als directeur van de vakteeken- school te Nykerk. De plaatselijke afdeeling van den Christ. Nat. Werkmansbond zal Dins dag a.s. haar 12e"juarfeest vieren, met een byeenkomst in de St. Joriskerk. Als spreker zal optreden dr. P. A. Klap, predikant bij de Ned. Plerv. Gemeente te Amsterdam. Morgen zal aan den stafmuzi kant E. Bregonje de zilveren medaille voor 24 jarigen dienst worden uitge reikt. We herinneren aan de bijeen komst morgenavond in het Valkje te houden door den Bond voor Vrou wenkiesrecht. Voor het meisje dat verpleging behoeft in een sanatorium is aan ons blad nog in dank ontvangen Van N. N f 1, van A. M. K. f 1, van X. f 2.50, van N. N. f 3, Bij den heer Gerritsen van N. N. f 5. Bjj den heer Kamerlingvan K. f 2.50, van J. v. V. f 1, van S. v. V. f 1, van C. A. f 1. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 12 Febr. Ned. Bond voor Vrouwenkies recht. Valkje. 13 Febr. Jaarvergadering Ned. Vereeniging voor Drankbestrijding. Ons Huis. 14 Febr. Lezing C. K. Elout. Amicitia. 15 Febr. Jaarfeest Christel. Workm. Bond. St. Joriskerk. 17 Febr. Ned. Geheelonthoudersbond. Ven duhuis. 18 Febr. Lezing Protestantenbond, Remon- strantsehe kerk. 23 Febr. Uitvoering Muziekschool. Amicitia. 25 Febr. Ledenverg. Soc. Amicitia. 21 Maart. Concert. Amicitia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. KANTONGERECHT. Door den kantonrechter alhier zijn de volgende vonnissen gewezen Dronkenschap. M. S. te Utrecht, 2e herh. 7 d. J. B., Ie herh. f5 of 3d. A. M., Ie herh. f3 of 3d. E.deW., 4e herh. 3 w. G. V., H. W. v. 't R., beiden 13 of 3 d. J. v. d. G., f 4 of 3 d. W. v. D., J. W„ H. B„ allen te Amersfoort. A. T., J. v. D., beiden zwervend. J. H., te Soest. J. M., te Baarn, allen f 3 of 3 d. Op verboden grond loopen. C. v. d. H., te Woudenberg, f3 of 3 d. H. v. d. V., 2 maal gepl. 2 m. f 5 of 2 m. 3 d. J. W. B., vrijgesproken. J. C. B., f 2 of 2 d., allen te Baarn. H. B., f2 of 2 d., W. R„ A. v. W., P. J. S., ieder f3 of 3 d., allen te Amersfoort. W. J. Wzn., 5 maal gepl. m. f 5 of 5 m. 3 d. J. de H., G. v. W., H. N., M. v. V.. ieder f5 of 3 d. J. D2 maal gepl. 2 m. f 5 of 2 m. f 3. J. v. L., 2 m. gepl. 2 m. f 5 of 2 m. f 3. allen te Hilversum. Overtr. jachtwet. J. v. L., f 10 of 4 d. W. J., 5 d., beiden te Hilver sum. J. S., te Laren, f 10 of 4 d. J. W., te Soest, 7 d. en verbeurdverkl. van de reegeit. W. N., te Eeranes, f 10 of 4 d. en verbeurdverkl. van den fazant. J. K., te Blaricum, 2 m. f 6 of 2 m. 4 d. en verbeurdverkl. fazant en strik. J. K., te Laren, f 10 of 4 d. en verbeurdverkl. v. d. afdraaier. H. v. d. E., te Amersfoort, f 6 of 4 d. en verbeurdverkl. strik. Rooken in nict-rookcoupê. J. S., te Amersfoort, f3 of 3 d. Op spoorweg loopen. J. M., te Wou denberg, f 2 of 2 d. Wielrijdcn zonder licht. G. W., P. H., A. J. W., allen te Soest. H. B., D. R. P., beiden te Baarn. J. B., J. K., beiden te A'fcort, allen f2 of 2d. Geen signaal geven met bel. A. v. W., te Maarn, f5 of 10 d. Rijden met voertuig zonder licht. H. B., fl of 1 d. C. B., H. P., ieder f 2 of 2 d. allen te Amersfoort. G. v. D., te Nijkerk, f2 of 2 d. Valschen naam opgeven. G. v. D., te Nijkerk, f 10 of 10 d. Leerpl.wetovcrtr. J. T., te Hoeve laken, A. R., te Hoogland, beiden 11 of 1 d. A. v. 't K. te AmeiLföort, f 2 of 2 d. L. L., f 1 of 1 d., H. O., f3 of 3 d., beiden te Leusden. E. M., te Spakenburg, f3 of 3 d. A. v. R., te Baarn, f 1 of 1 d. Verhuisbiijet niet tijdig inleveren. R. L., te Woudenberg, f 3 of 3 d. Cajé te laat sluiten. H. v. d. B., te A mersfoort, f 2 of 1 d. Tc laat als bezoekers in café zijn. H. v. d. B., G. M., A. O., P. H. K., P. Z., J. v. N G. L allen te Amers foort, C. IJ., F. K.. beiden te Lensden, allen f 1 of 1 d. Te Amersfoort voorwerp (bascule)

De Eemlander | 1910 | | pagina 2