weerbericht. buitenland. "binnenland. Thermometerstand STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 14 Febr. 1910. Hoogste barometerstand 774.0 m.M. te Horta, laagste 731.3 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 15 Febr. 1910. Meest matige aanvankelijk Z-O.lijke later VV.lijke tot Z.-W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende be wolking, later waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 in M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennachtF. 24 Hedenmiddag 12 uurF. 43 woordig verbonden zynen evenmin geleid door eenzijdig voorop gestelde dogma's omtrent al-socialisme, dat zonder nader bewijs om zich zelf reeds begeerlijk zijn zou. Maar socialisme, aaneenbinden der enkelingen, onversaagd, voorzoover bet voor dien enkelingen de ware vrijheid vergroot. En aan die taak werken vrijzinnige en christelijke hervormers reeds feite lijk of zjj bet inzien of niet. DE KRETENZER .QUAESTIE. De vertegenwoordigers der bescher mende mogendheden van Kreta hebben gisteren aan het uitvoerend comité te Canea de kennisgeving overhandigd van het gemeenschappelijke besluit betreffende een mogelijke zending van Kretenzer afgevaardigden naar de Grieksche Nationale Vergadering. Deze kennisgeving zal ook in Athene, Kon- stautinopel, Berlijn en Weenen worden gedaan. FINLAND. Voor den nieuwen Landdag zijn ook 15 vrouwelyke afgevaardigden gekozen, waarvan 9 sociaal-democraten. GROOT-BRITANNIË. Het onder de arbeiders van de kolenmijnen in Northumberland ge houden referendum over het op he den al dan niet overgaan tot staking, leverde 14078 stemmen voor en 13687 tegen op. Aangezien een meerderheid van ten minste twee derden van het aantal uitgebrachte stemmen wordt geëisebt, zal er dus bij deze cijfers geen sta king zijn. - De Coroner te Brixton heeft uitgemaakt, dat dr. Ekenberg, de Zweedsche scheikundige, die, op be schuldiging van het zenden van bom men over de post, eerlang aan Zwe- deD uitgeleverd zou worden, een na tuurlijken dood was gestorven. Er was wel aanstonds beroerte als oor zaak van den dood opgegeven, maar men vermoedde, dat hij de hand aan zich zelf had geslagen. Dit vermoe den vond voedsel in het bericht, dat hy zes uur voor zynen dood bezoek had gehad van zijne moeder en zijne dochter. Die zouden dan vergif voor hem meegebracht hebben. De qu estie van zijnen dood was vooral van be lang voor de maatschappij, waarbij hij zijn leven had verzekerd, men zegt, voor 50.000 kronen. In Zweden betreurt men het, dat nu eeu aantal bijzonderheden van de bommenaanslagen onopgehelderd, zui len blijven. De Londenscbe politie rechter, die tot de uitlevering besloot, was van Ekenberg's schuld vrijwel overtuigd. Bloeddorstige Christe nen. De classis Dordrecht der Chr. Gercf. Kerken in Nederland heeft be sloten adhaesie te verleenen aan het. voorstel der classis Apeldoorn, om een adres te zenden aan H. M. de Konin gin, tot wedorin voering der doods'raf. Kiezerslijst en faillie ten. De Minister van Justitie heeft thans weder geplaatst, op de opgave aan de burgemeesters ingevolge art. 22 van de Kieswet, de namen van hen, die in staat van faillissement, verkeeren. Die namen werden verle den jaar van de opgave afgelaten. Dat zij er nu weder op voorkomen, schijnt verband te houden met het bekende arrest van den Hoogen Raad, waarbij de faillieten van het kiesrecht werden uitgesloten, als hebbende de beschik king en het beheer over hun goederen verloren. Staatscommissie grond wetsherziening. De voorberei ding der vorming van een Staatscom missie voor Grondwetsherziening, waarvan de Minister van Binnenland- sche Zaken voornemens is het voor zitterschap te vervullen, is, vernemen wij, thans zoover gevorderd, dat de bekendmaking van de samenstelling weldra zal volgen. Minister Nelissen. De minister van Justitie, mr. Nelissen, gaat gedurende zijn verlof in het Zui den van Frankrijk en in Italië her stel zoeken van zyn door overwer ken geschokt zenuwgestel. Dezaak-vanHeeckeren. De Haagsche Kouter in de P. G. Ct, zegt, dat er in deze zaak toch nog een en ander onopgehelderd is, dat uit een politiek oogpunt niet van be- laDg ontbloot is. „Ik bedoel vooral de vraag hoe de heer Van Heeckeren aan het verhaal kwam en van welke zijde hem des wege advies werd gevraagd. Deze vragen staao, naar mij is verzekerd, in verband met een ander gerucht, nl. dit, dat er uit het archief van het departement van buitenlandsche za ken zekere documenten zouden zyn verdwenen of naar een andere ongenaakbare plaats overgebracht en dat dit zou zijn geschied door dr. Kuyper, in zijn Ijver om, tegenover zjjn toenmaligen ambtgenoot voor buitenlandsche zaken, den heer Mel- vill Van Lyuden de rol van rijkskanselier te vervullen en dien bewindsman zooveel mogelijk het be heer van zyr* departement uit han den te nemeD. Men zal omtrent dit onderdeel der kwestie misschien de waarheid nimmer vernemenmaar kon men ook deswege het volle licht doen opgaan, het zou zeker zijn nut hebben en voor het vervolg kunnen dieneu als een waarschuwing voor staatslieden en diplomaten, om zich niet van ondeugdelijke maar tevens hoogst gevaarlijke wapenen te bedie nen ten einde eeu schijn van gewicht aan haar daden te geven en een hoog-politieke rol te spelen, die voor de eer en de veiligheid van het land noodlottig zou kunnen worden." De le-luit. J. E. Haitsraa Muiier, van het le reg. veld artillerie is ont heven van zyn detacheering te 's-Gra- venhage. Bij K. B. is benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Amersfoort mr. P. H. F. Byl de Vroe, thans grif fier bij het Kantongerecht te Harder wijk. Gisterenmorgen hield de Prov. Propaganda Commissie van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholische dranken haar jaarvergadering in Ons Huis, onder voorzitterschap van den heer B. J. J. Weykamp uit Baarn, die met een kort welkomstwoord de bij eenkomst opende. Na het lezen der notulen, bracht de secretaris het jaar verslag uit. De verschillende afdee- lingen in do provincie gaan vooruit in ledental, terwijl in enkele plaatsen, waar geen afdeelingen zijD, door de com missie pogingen worden in het werk gesteld om tot stichting eener af- deeling te komen. Vooral de aideeling Amersfoort gaat hard vooruit. In de provincie zijn thans een 400 leden. De rekening en verantwoording van den penningmeester sluit met een batig saldo van f 2.06. Hiervan moeten echter nog enkele uitgaven betaald worden, zoodat er niets in kas is. De penningmeester klaagt dan ook over chronisch geldgebrek. Een voorstel om aan de afdeeliDgen een bijdrage te verzoeken voor de commissie wordt met algemeene stemmen aangenomen. De afdeeling Utrecht wordt aan gewezen om de rekening en verant woording na te zien. By de nu volgende bestuursverkie zing worden gekozen de heerenB. J. J. Weykamp te Baarn, D. J. van Eek te Soest, Th. Eggink te Amers foort, G. v. d. Berg te Rhenen en J. van Vollenhoven te Utrecht. Naar aanleiding van een schrijven van het Hoofdbestuur wordt besloten in de maand Juni een op?nlucht mee ting te organiseeren te Amersfoort of te Utrecht. Nadat de voorzitter den scheidenden penningmeester, den heer G. Kinker, een woorvan dank heeft gebracht, voor al hetgeen hij in het belang der propaganda heeft gedaan, sluit hy de vergadering. De Amersf. vereeniging tot be strijding der tuberculose is door aan koop eigenaresse geworden van een practische, draaibare ligbal, die ge plaatst is in een tuin aan den Leusder- weg, alwaar een patiënte verpleegd wordt door de vereeniging. De ligbal is geleverd door de maatschappij „de Specht" te Zeist. De algemeene ledenvergadering van de Amersf. ver. tot bestrijding der tuberculose zal Donderdag 24 Febr. in Ons Huis worden gehouden. BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. In het Valkje hield de afdeeling Amersfoort van den Bond voor Vrou wenkiesrecht Zaterdagavond een pro- paganda-avond, waarin mevr. van Eeghen—Boissevain als spreekster op trad, terwijl de Haagsche tooneelelub „Tritomya" na de pauze „Ontwaakt" van Maiceilus Emants opvoerde. Als wn. presidente heette mevr. BelonjeMensink in een korte toe spraak de aanwezigen welkom, waarna zij het woord gaf aan Mevrouw M. vau EeghenBoissevain, die een over zicht gaf van het ontstaan der vrou wenkiesrechtbeweging, terwyl zij de verschillende bezwaren, die or tegen worden geopperd weerlegde. Zy schet ste de ommekeer in het leven der vrouw, nu deze meer eu me r, even als de man, op de markt des levens is verschenen en tal van werkzaam heden is gaan verrichten, die voorheen voor haar uit den booze waren. De economische revolutie, de verandering in productie, heeft veel vrouwenarbeid, die vroeger haar in huis hield, op ander terrein gebracht, buitenshuis, zoodat zjj wel gedwongen werd ook daar buiteD haar arbeidskracht te bieden. Nu heeft men het voorgesteld, alsof gelijkheid met den man wordt gevraagd. De Bond erkent echter wel degelijk bestaand verschil, maar wil gelijkheid voor de wetwaar de man in de wet alles is, is de vrouw van alle rechten verstoken. Ed daartegen gaat de stiyd. Ook zegt, men de vrouw hoort thuis- Maar dan moet men eerst een thuis hebben; in Amsterdamalleen zijn 25000 vrouwen meer dan raanuen. Zouden de mannen liever voor 't onderhoud zorgen van ongetrouwde tautes en nichtjes, liever dan haar 't kiesrecht te geven De vrouwelijke werkkracht is thans voornamelijk buitenshuis, terwyl de weekmarkt nog geheel is gericht op mannenarbeid. Men zegt uit de vrees, dat 't vrouwe lijke charme zal verloren gaan, de vrouw zal wjjken voor den mensch. Is dit bij den man ook niet het ge val? Zou de middeleeuwsche vrouw nog eeu man herkennen in 't wezen, dat thans geduldig steeds hetzelfde dageiyksche werk verricht? Was die zelfde vrees niet by 't in gebruik komen der damesfiets? Mochten Ara- sterdamsche dames 40 jaar geleden wel schaatsenrijden of vóór den mid dag buiten de deur komen Men voert ook aan, dat de mannen wel in den Staat de belangen dei- vrouw zullen verdedigeu. Dit bleek wel by de wijziging der wet op de personeele belasting (1909). Wordt 't mannelijke gezinshoofd bij ziekte bui tenshuis verpleegd, dan kan de be lasting vervallen. Niet zoo, als de vrouw aan 't hoofd staat. By herzie ning der wet op het Notarisambt is, ondanks krachtige actie, gebleven art. 23, waarbij het der vrouw ontzegd is, als getuige op te treden in notarieele zaken, 'tls wel gepermitteerd inzake diefstal of moord. Men zegt dat de politiek schaadt aan de kernachtige vrouwelijkheid'? Is dit ook 't geval geweest by onze Koningin Daarenboven, politiek is maar middel om wantoestanden te veran deren. De vrouw zou juist de politiek omhoogbrengen. Dan kwam het nieuwe element der moederkracht. Spreekster wees op de gelijkenis van den onrecht- vaardigen rechter uit den Bijbel. De vrouw koreg ten laatste gehoor, omdat zy bleef aanhouden met vra gen. Zoo ook in de vrouwenbeweging. Bond en Vereeniging krygen dagelijks nieuwe leden. Geen blad of tijdschrift meer dat Diet iets bevat over deze beweging. Als lichtpuntjes kunnen ook geldeD, dat de vrouw zelf geld kan opnemen van eigen spaarbank boekje, dat zij voogdes kan zyn over ook andere dan eigen kinderen. 'tZijn teekenen van vooruitgang. 'tls bij alle partyen ook nog slechts de vraag van: Wanneer en hoeveel? Komen moet het vrouwenkiestrecht, 't ligt in de historische lijn der evo lutie. Met een opwekking om to steunen de beweging, die deze komst wil verhaasten, eindigde spreekster haar rede. Van de gelegenheid tot vragen stel len maakte gebruik de heer N. Feis. Hij vroeg het oordeel van spreek ster over de wijze van propaganda der Engelsche suffragettes, die in zijn oog zeer af te keuren is. Mevr. van Eeghen had dit puDt niet aangeroerd, het programma van den Bond sluit dit optreden uitdrukkelijk uit. Persoonlijk kan zy niet dan be wonderen het prachtige vuur dat uit die propaganda spreekt waarvan zij gaarne hier een deel had om in wer ken om te zetten. (Luid applaus). Ook moest Diet worden vergeten, dat de pers schromelijk overdreef en verzweeg wat teruggedaan wordt. Hierna voerden een vijftal Haagsche dames en heeren „Ontwaakt" op, waarin de man als heer en meester wordt geschetst, in alles zyn steun vindende in de wet. Het stukje werd ineesterlyk gespeeld en vond terecht veel bijval. Een woord van hulde voor de uitstekende vertolkiDg is dan ook ten volle verdiend, In dank ontvangen voor het meisje dat naar een Sanatorium moet: Aan ons bureau Van mevrouw T., f 10. By den heer Gerritsen

De Eemlander | 1910 | | pagina 2