WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. ST A DSN IE U VVS. AGENDA. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 18 Febr. 1910 Hoogste barometerstand 767.9 in.M. te Nice, laagste 725.2 rn.M. te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 19 Febr. 1910. Meest krachtige Z.-W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, tot betrokken, waarschijlijk regenbuien. Temperatuur; Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 52 resultaat hadden. Barnes, de voorzitter van de parle mentaire arbeidersparty, deelt mede, dat Asquith de verwachte waarbor gen voor de beperking van het veto van bet Hoogerhuis, niet van den Koning heeft kunnen krijgen. Boven dien beweert Barnes, dat de begroo ting zal behandeld worden, voor de debatten over het veto van het Hoo gerhuis. De arbeidersparty kan deze bandelwyze niet aanvaarden. Is een afscheiding noodzakelijk, dan maar zoo spoedig mogelyk, oordeelde Barnes. Den geheelen namiddag werd giste ren door de Regeering en de Redmon- disten onderhandeld en naar Redmond verklaarde zonder resultaat. De door het communiqué van Barnes veroorzaakte sensatie wordt steeds grooter. TURKIJE. Het Berliner Tageblatt heeft bij zonderheden over Abdul Hamid's toe stand vernomen. De oud-Sultan slaapt weinig en dan droomt hij nog zoo zwaar, dat hy doodelijk vermoeid ontwaakt. De om geving moet steeds in zyn nabijheid blijven. Abdul Hamid behandelt zijn euneuchen slecht, maar tegen zijn vrouwen is hy liet. Elk geluid maakt hem woedend en zelfs zyn geliefde bezigheid, het schrijnwerken, kan hem niet meer bekoren. Op rustige oogen- blikken vo'gen uitvallen van heftigen toorn en sinds een paar dagen is hij er heel kwad aan toehy praat on zin. Tengevolge van zijn zonder lingen toestand doet men niet alles wat hij beveelt, en dat verbittert hem ten zeerste, want hij wil gerespecteerd woiden. Daardoor hebben er heftige tooneelen plaats. Het enquête-voorstel. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rappoiteurs over het voorstel-Troelstra tot het houden eener enquête omtrent handelingen van den toenmaligen Minister van Bin- nenlandsche Zaken ter zake van de- coiaties in 1904 en 1905, de heeren De Visser, Kooien, De Beaufort, de Savornin Lohman en Van Veen. Verheffing van ontsla gen gevangenen. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting over het dienstjaar 1910 (verheffing van ontslagen ge vangenen). Blykens de toelichting strekt dit suppletoire begrootingsuntwerp voor 1910, om een spoedige invoering in het loopende dienstjaar mogelijk te maken van het nieuwe stelsel tot verheffing van ontslagen gevangenen, tot gelyk doel waarvoor reeds vroeger een ontwerp was ingediend dat echter niet tijdig genoeg werd be handeld, om nog in de tweede helft van het vorig jaar het nieuwe stelsel in te voeren. DEN GULDEN WINCKEL. Negende Jaargang, No. 2. Hol- landia-Drukkerij, Baarn. Inhoud: Onze Schrijvers: Bij Lodc Backelmans, door André de Ridder (met portret en 2 illustraties)Een Droomer, door F. Smit Kleine (met portret)Aan den Verlaten Vijver, door Ary Delen (met 2 portretten); Keur, door Geraid van Eckeren Boekenschouw, door Dr. Joha. Snellen, Gustaaf Verraeersch en Gerard van Eckeren Tooneel, door Simon B. Stok vis Otto Julius Bierbaum (met por tret) Letterkundig leven uit de Tijd schriften Leestafel. Gisterenavond hield de plaatse lijke afdeeling van den Alg. Ned. Geheelonthouders Bond een openbare vergadering in het Venduhuis, waarin als sprekers optreden mej. Titia van der Tuuk van Soest en de heer F. Mol van den Haag, terwyl het ont houderskoor, onder leiding van den heer N. Hazendonk eenige liederen zong. De bijeenkomst werd geleid door den heer H. J. v. d. Hengel, die met een hartelijk welkom de vergadering opende en daarna het woord gaf aan den heer Mol. In schrille kleuren schetste deze de gevolgen van het drankgebru k. Met eenige aangrijpende tafereelen uit het werkelijke leven toon Je bij aan, hoe de alcohol op treedt als verwoester van het levens geluk en hoe hij den drinker steeds meer en meer naar den rand van den afgrond voert. Uit de jaarverslagen van de ver- eeniging ,Het blauwe Kruis" te 's Gravenhage, die zich het lot aan trekt van kinderen, die op straat hul peloos worden gevonden, haalde Spr. eenige voorbeelden aan, waaruit bleek, dat het bijna altijd de drank is, die de gezinnen uitéenrukt en leed en verdriet brengt waar eertijds het huiselijk geluk heersebte. Met een krachtige opwekking tot mede strijden besloot Spr. zyn rede. Nadat het zangkoor eenige iiederen zeer goed had ten gehoore gebracht be sprak mej. Titia van der Tuuk de vraag „Alcohol of niet." Zij ging de werking na van den alcohol op 's menschen geest en lichaam en con cludeerde met een beroep op tal v ui deskundigen, dat zelfs een geringe hoeveelheid in staat is stoornis te weeg te brengen in ons organisme, waarom zy, evenals de heer Mol, krachtig opwekte tot onthouding van alle gebruik van alcboliscbe dranken. Gedeputeeide Staten van Utrecht hebben de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het district Amersfoort, (vacature wijlen den heer P. Hartman) bepaald op Woensdag 9 Maart, de stemming en herstemming op Dinsdag '22 en Donderdag 81 Maart. In de Prins vaD deze week prijkt een fraai portret van genei aal-majoor G. A. Buhlraan, den nieuwen com mandant van de 4de Divisie. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen nuttige handwerken mej. R. de Vries, leerlinge van de Ryks- Normaallessen, alhier. Ons bericht in het nommer van gisteren betreffende de flesschenver- duistering verdient eenige rectificatie. De zaak zit zoo. Begin September van het vorig jaar werd door de rijks politie procesverbaal opgemaakt tegen eenige personen wegens verduistering van bierflesschen ten name van den bierhandelaar J. Schuilenburg. Deze heeft als lid van den „Alg. Ned. Bond van Mineraalwaterfabrikanten en Bier handelaren" hot Hoofdbestuur van dien Bond verzocht in deze zaak han delend op te treden. Plieraan is ge volg gegeven, zoodat thans by de be voegde autoriteiten aanklachten zijn ingediend. Zaterdagavond houdt de kies- vereeniging „Gemeen telang" een spoed- eischende ledenvergadering in „Ons Huis." Dinsdag 22 Februari a.s. houdt de Sociëteit „Vereeniging" een al gemeens ledenvergadering. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de le helft van Februari. Brieven Binnenland. J. v. d. Ham, De BildtJ. van Rem merden, Haag Rika Meyer, R'dam Brieven Buitenland. A. M. Everaars, Penang. Briefkaarten Binnenland. K. Koenen. Amsterdam A. van de Poll, Hilversum Corry Gerritz, Nij megen H. v. d. Velde? Zonder adres: He Stinga; fam. W. Dieter, beiden te Amersfoort. Acht drukwerken. In dank ontvangen voor het meisje dat naar een sanatorium moet By den heer Gerritsenvan N. N. Haarlem f 1.L. f 1.O. f 2.50. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 19 Fobr. Leden verg-. Kiesver. Gemeentebe lang. Ons Huis. 19 Febr. Feestavond afd. Amersfoort v. d. Ned. Sig. en Tab. B. Keizerskr. 22 Febr. Aandeelk. verg. Mppij. „Birkho- ven". Café Centr.-.al. 22 Febr. Alg. verg. Soc. Vereeniging. 23 Febr. Uitvoering Muziekschool. Amicitia. 24 Febr. Jaarverg. Amersf. Ver. tot bestv. Tuberculose. Ons Huis. 25 Fobr. Ledenverg. Soc. Amicitia. 28 Febr. Tooneel voorstelling. Amicitia. 6 Maart. Volksavond Nut. Amicitia. 7 Maart. Nut. Amicitia 21 Maart. Concert. Amicitia. 13—16 April. Huisvlijtteiitoonstolling in Ami citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. ZEIST. Het „U. D." geeft een uit voerig verhaal van een 14-jarigen knaap, Jan van der Wiel, die sinds Vrijdag uit de ouderlijke woning aan den Dolderschen weg alhier wordt vermist. Men weet dat de jongen dien och tend thuis heeft ontbeten en naar buiten is gegaan om met kinderen uit de buurt te spelen. Thuis is er niets voorgevallen, er is geen hard woord gewisseld, geen standje ge weest, ook niet gekibbeld onder de dertien broertjes en zusjes. Jan is gaan spelen op het z.g. „zand," een zandvlakte links van de spoorbaanhy is daar gezien met anderen kinderen en omstreeks 11 uur naar huis gegaan. Jan was vlak by huis, want z'n woning staat langs de spoorbaan, nog geen dertig pas van de halte „Doidersche weg De knaap is nadien nog even gezien in tegenwoordigheid van een mijnheer, ook al weer vlak bij de halte en toen verdwenen. Men miste hem by het eten te 12 uur. Natuur'ijk loopen er vele geruch ten. Men beweert, dat de vreemde mijnheer ook al den dag te voren aan den Dolderschen weg is geweest. Toen sprak by een schoolgaanden jongen aan, en deze heeft aan de politie medegedeold, dat de mijnheer hem vroeg of hij mee ging naar Amerika, dan zou hij een gulden kun nen verdienen. Toen de jongen door liep en deed alsof hij niets hoorde, ging de vreemdeling verder, hardop vloekende. De menschen, die Jan van der Wiel het laatst hebben gezien, hou den vol, dat hy toen in gezelschap was van dien zelfden mijnheer. Intusschen is er ook nog een woon wagen in het spel. De mynheer in quaestie, moet een oogenblik hebben staan praten, met den eigenaar van een woonwagen de politie heeft alle richtingen afgespoord om dien woor- wagen te ontdekken, maar kon dezen tot heden nog niet terugvinden. Men brengt, wat zeer begrijpelijk is, de verdwijning van den knaap in verband met de vreemde handelwijze van den bewusten mynheer, die sedert Vrij dag van de vorige week ook niet meer aan den Dolderschenweg is ge zien. De politie doet, met behulp van den Zeister politiehond „Bob" haar uiterste best om op het spoor te ko men van den vermisten knaap, tot- nutoe echter zonder het minste resul taat. BARNEVELD. Voor de verkiezing van een lid van den Raad dezer ge meente (vacature-wijlen D. van Heu- ven) zijn gister officieel candidaat gesteld de heeren J. B. Rutgers, al hier, en A. Engelen, te Voorthuizen. De schipbreuk van de „C h an zy". Marcel Bodez, de eenige geredde van de Gënéral Chaüzy, heeft, nu hij wat bekomen is van de ver moeienissen en verwondingen, uitvoe riger verhalen van zyn wedervaren gedaan. Hy werd, zoo verhaalt hy, 's nachts om 4 uur wakker, met een voorge voel van gevaar en op 't zelfde oogen blik riep een hutgenoot hem toe „Ik geloof, dat het schip aan den grond is geloopen." Bodez nam toen ijlings een redding gordel, schoot een allernoodigst klee- dïngstuk aan en snelde naar het dek. Daar zag hij, dicht by het schip, een hooge zwarte rots. De zee was zeer onstuimig. Hooge golven sloegen over het dek heen. Er kwamen ongeveer dertig andere passagiers boven, zeer ontsteld en zeer primitief gekleed. Zij wilden er niet van hooren, in eene reddingsboot te gaan de zee was te gevaarlijk. Zij zouden, meenden zij, in de kajuiten veel veiliger zyn, en zij snelden in wilden angst weer naar beneden, op vijf of zes na, die op het dek bleven en met Bodez beproefden eene boot uit te zetten. Maar drie groote golven sloegen over het dek en spoelden 'alles weg. Bodez klemde zich aan touwwerk vast en toen hy weder om zich heen kon zien, waren zijn metgezellen verdwenen. Hy stond al leen op het dek van het schip, dat merkbaar aan het zinken was. „Toen draalde ik niet langer", zoo verhaalt hjj. „Ik sprong in de donkere, loeiende diepte, om te trachten naar land te zwemmen. „Opeens, terwijl ik door groote golven her- en derwaarts werd ge worpen, hoor ik achter mij den knal van eene ontploffing, zóó hevig, dat het geloei van den storm er een oogen blik door wordt overstemd. Er valt rondom mij een hagelbui van planken en allerlei vernielde voorwerpen neer ik kijk om Ik ben nu alleen op de woedende zee. Het schip is verdwenen met allen die er op waren. „Plotseling werd ik nu door een golf, nog grooter dan de vorige, op gelicht. Ik gevoelde een hevigen schok en daarna ging de golf terug. Toen ik, na een kort ongenblik van ver- dooving, rondom mij zag, bleek mij, dat ik in een soort van grot lag, om ringd door puntige rotsen, 30 meter

De Eemlander | 1910 | | pagina 2