DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 44. DINSDAG 22 FEBRUARI 1910. 7e JAARGANG. Kuüg BUITENLAND» FEUILLETON. IIET DOODENMASKER. BINNENLAND. Hoofdredacteur Gr. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVER-. ENTIEN: Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meor f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advcrtentiën en reclames van buiten hot kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend'* gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitonlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76 78 te Amsterdam. RE ENGELSCHE POLITIEK. Het Parlement is gisteren door den Koning geopend met een troonrede, die merkwaardig was door onduide lijkheid. Belangrijker is dan ook hetgeen de eerste minister daarna in het Lager huis sprak De Regeering stelt voor de veto- quaestie in eerste instantie met een motie af te doen. Wanneer deze motie door het Lagerhuis aangenomen is, zal zy in de wet worden opgenomen. Asquitb zeide, dit voorstel betee- kent een hervorming van een grond wettelijk systeem. Naar aanleiding van de talrijke fi- nancieele verplichtingen, waaraan op 31 Maart e.k. voldaan moet zijn, stelt de Regeering voor, dat het Lagerhuis slechts een korte Paaschvacantie zal nemen, waarna ononderbroken door gewerkt zal worden, totdat de be grooting en de motie betreffende het Lagerhuis afgehandeld zal zijn. Daarna kan een lange vacantie worden geno men. Is die voorbij dan kan men overgaan tot behandeling van de wet, die gebaseerd is op de motie betref fende de Hoogerhuis-quaestie. De begrooting zal echter niet door gezonden worden naar het Hoogeihuis, vóórdat het Lagerhuis in de gelegen heid is geweest zjjn meening te ken nen te geven over de motie betref fende de Hoogerhuis-quaestie. Asquith eindigde aldus: Wy vven- schen, dat het goed begrepen wordt dat wij staan en vallen met de be grooting en de Hoogeihuismotie, om dat wy bei en beschouwen als inte- greerende gedeelten van onze politiek en wjj als Rïgeering moeten ons be staan op he- spel zetten om beide Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 113) Het eerste oogenblik begreep Mary Machin de beteekenis niet van dien naam op zijne lippen. Maar toen drong 't op eens tot baar door dat bij de stervende Liezena dus moest gekend hebben en dat zijn flauwte een gevolg was geweest van den aanblik van het m sker. Hij kwam uit Marbibao. Hij was misschien de broeder, mogelijk ook de aanbidder van het doode meisje Zij ging naar de kast, deed ze open en nam er het masker uit, dat in het donker erg schitterend wit was. Zij bekeek het een oogenblik aandachtig toen liep zij naar de deur der slaap kamer en deed ze open. Père Narcisse lag op zyne knieën bij het bed te bidden. Furie mompelde den naam van het masker. „Liezena Liezena Mon père De priester stond ietwat verbaasd op. door het Lagerhuis te laten aannemen. (Toejuichingen op de Regeeringsban- ken.) Hoewel de toestand moeilyk was, maakten de omstandigheden het der Regeering tot plicht al het mogelijke in het werk te stellen om deze groote principieele, voorloopige hervorming tot stand te brengen. De leider der Iersche nationalisten Redmond zeide, dat wanneer de Re- geerng den nationalisten een redelij ken waarborg gaf, dat de wet op het Hoogerhuis nog dit jaar kracht van wet zou krijgen, de nationalisten voor de begrootiDg zouden stemmen. De debatten werden verdaagd. In de wandelgangen beschouwde men den parlementairen toestand nog als onzeker. DE CRETENSER QUAESTIE. Volgens een bericht uit CjDstanti- nopel stelt de Porte aan de mogend heden voor, de Cretenser-quaestie aldus op te lossenCreta zal een vorstendom worden op de wijze van Samosd. w. z. onafhankelijk, maar onder Turkije's suzereiniteitbestuurd door een vorst die door de Porte be noemd wordt, maar verder met vol ledig zelfbestuur. De Porte stelt Aiistidi Pasja voor als den eersten vorst over Creta. De basehermeude mogendheden zul len deze oplossing wellicht aanvaar den, maar zullen de Cretensers zelf er voor te vinden zyn, en zal de dreigende revolutie in Griekenland niet uitbreken als Creta verloren gaat EGYPTE. De Daily Mail verneemt van den apotheker, die Boetros pasja, den eerste minister eo minister van bui- tenlandsche zaken van Egypte, beeft doodgeschoten, dat hij Ibrahim War- dani heet en 25 jaar oud is. Hjj Ik moet u spreken," zei Machie beslist en voegde er bij„er is geen oogenblik te verliezen." Père Narcisse kwam het salon binnen. Heeft hij niets gezegd Hij geeft mij te kennen dat hij niets te zeggen heeft." De goede curé sprak op onwilligen toon. Waarom is hij dan hier gekomen, om twee vrouwen een doodsangst aan te jagen Ik heb begrepen dat hij dronken was, mademoiselle," zei de priester. En roept hij nu om Liezena?" Ja." - Breng hem dan dit!" Zy gaf den priester het masker iu handen, hjj bekeek het aandachtig. Dat masker hing boven bet bed, toen Furie de kamer binnenkwam. Hjj is hier gekomen om te stelen of te moorden maar de aanblik van het masker heeft hem op den grond doen vallen. Juffrouw Lane denkt, dat het masker haar het leven gered heeft." Dat begrjjp ik niet heelemaal." Het gezicht zag er uit alsof het leefde. Ik verzeker u dat ik ook bijna op den grond viel, toen ik het zag. ik heb het weggesloten, toen de an- bekende na zijn gevangenneming, dat hjj reeds eenigen tjjd met het plan had rondgeloopen om Boetros dood te schieten, in wien hij een verrader van zyn land zag. Had Boet ros niet het EDgelsch-Egyptiscbe ver drag betreffende Soedan geteekend, voorgezeten bjj het onderzoek in de Densjawai-geschiedenis, de wet op de drukpers verscherpt en het voor stel tot verlenging van de Suezka- naalconcessie aaugeprezen Wardani zei verder, dat hij lid is van de nationalistische partij, dat hij te Kaïro gestudeerd, in 1906 naar Europa is gegaan en twee jaar te Genéve heeft gestudeerd. In Januari 11. is hij iu Egypte teruggekeerd. Men weet, dat Genève het middel punt is van de JoDg-Turksche party. De chedive komt er dikwijls en heeft al eenige malen tot de jonge Egypte- naren daar toespraken gehouden, die de Engelschen weinig naar den zin waren. Toen de chedive hoorde, dat er op Boetros was geschoteü, ijlde hij naar het gasthuis en ook Sir Eldon Gorst, de Engelsche landvoogd, spoedde er zich heen. Dequaestie-vanHeec- keren. De Haagsche briefschrijver in de Arnh. Crt. geeft de volgende leziug, die hjj vernam van iemand, die er in dien tijd bij betrokken was. „Do heer Van Heeckeren was voor eemge dagen naar Den Haag over gekomen en ontmoette den premier, da gs na zijn aankomst alhier, op eene soiree ten hove. Dadelijk sprak de minister hem er over aan, en aan dat gesprek werd ook deelgenomen door andere heeren uit diens kring, deren kwamen en heb er niet meer aan gedacht voor op het oogenblik." Ja, dat is belangrijk, maar ik tast toch nog vrij wel in het donker rond." Ik zie alles duidelijk," zei Machie. Juist maar ik niet." Toen besloot Machie haar belofte te verbreken ter wille van de vrouw, aan wie zij ze gedaan had. Noch de dok ter noch de priester wisten iets af van de verhouding van Ossory tot het masker. Machie vertelde hem de feiten, beknopt en duidelijk Zooals men zich wel zal herinneren, kon zij zoo iets bijzonder goed. Het knappe gezicht van Père Narcisse begon langzame?- hjnd vrees en sympathie uit te drukken. Toen het verhaal uit was, zei hij kortaf„dank u, er was moed voor noodig om dat verhaal te vertellen, maar u hebt misschien een grooter ding volbracht, dan u zelf wel weet. Hij ging de deur door, deed ze dicht en draaide het slot om. Machie hoorde den sleutel omdraaien. Zij had het respect en zelfs de bewondering van den goeden curé opgewekt, maar ze was en bleet toch een ketter. Haat- gezicht was geheel vertrokken door teleurstelling. Zij liep naar het raam ec veegde haar voorhoofd af, want ze onder wie het voorval hevige emotie had verwekt. Dr. Kuyper noodigde den gezant daarop uit, den volgenden dag de quaestie eens „a tête reposée' met hem te bespreken, waarvoor werd uitgekozen een waudeling naar Scheveningen. De gezant zette to9u zijne meening uiteen, maar eenig practised effect had zyn advies niet, want intusschen waren reeds maar regelen genomen om aan dsn aan drang van Duitschland gevolg te geven." De briefschrijver meldt verder, dat de heer Van Heeckeren in zijn nota twee ministers noemde, die het even eens weten, en aau één van welken hij dit persoonlijk moet hebben ver weten, daags nadat diens collega Van Swinderen in de Eerste Kamer zulk een scherp requisitoir tegen den oud- gezant genomen had. Die collega zou, naar men zegt, de heer Heemskerk zijn, die in 1904 eveneens door dr. A. Kuyper er over geraadpleegd moet wezen. De andere zou de minister van marine zijn. S.s. „Prins Willem II". Nog altijd verkeert men iu het on zekere over het stoomschip „Prins Willem II" van den Koninkl. West- Indischen Maildienst. De directie der Maatschappij kon ook heden niets anders mededeelen dan„Niets be kend." Het pantserschip „Utrecht" is Za- teidag van Paramaribo, waar het kolen had ingenomen, vertrokken voor deu onderzoekingstocht naar den „Prins Willem II". Schrijfwijze ofspelling Ned. Taal. Naar aanleiding van een verzoek der Staatscommissie, in gesteld bij Kon. besluit van 22 Juni 1909, ten einde te onderzoeken welke de gedragslijn der Regeering behoort had het vreeseljjk warm. De frissche lucht knapte haar op. Zij vroeg zich zelf af, of zij er nu nog meer aan kon doen. Haar mooie oogen schitterden, toen zij naar de schrijftafel liep en haastig een briefje schreef. Gelukkig kon Bour- his fietsen en was hjj ook al tweemaal naar Pont-Aven geweest om medi- cynen te gaan halen. Machie gaf hem het briefje eD de noodige instrucsies. Je moet monsieur Ossory te spreken krijgen waar hjj ook is, en hem dit geven." Heel goed, mademoiselle." De keukenmeid, die wist, dat Furie stervende was, s'oeg telkens een kruis, omdat er zoo iets afschuwelijks inde lucht hing en omdat mademoiselle's glimlach zoo griezelig was. Machie sloop weer naar boven, niet in staat om stil te zitten en keek even in de kamer, waar Téphany rustig lag te slapen. Toen keerde ze terug naar het salon, kreeg haar werkdoos en nam er haar werk uit: een zijden das voor Johnnie waaraan zy bezig was. In de aangrenzende kamer was het doodstil de minuten verstreken, terwijl Machy's naalden tikten. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1