WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. (iemeenteraad. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 22 Fcbr. 1910 Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Nice, laagste 733.8 m.M. te Seydi6(jord. Verwachting tot den avond van 23 Febr. 1910. Matige tot krachtige Z.lijke tot W.lijke wind. Gesteldheid van tde lucht: Aanvankelijk nog^regen, later opklarend. Temperatuur; Kouder. Barometerstand te. AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 54 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 49 te zijn ten opzichte van de schrijfwijze der Neder], taal, wanneer inzichten omtrent die schrijfwijze met elkander in strijd gerakeD, heeft, naar wij ver nemen, de minister van binnenl. zaken zich tot de colleges van Ged. Staten in de onderscheidene provinciën gewend met het verzoek hem binnen een niet te laDg tijdsverloop een antwoord op het volgende te doen toekomen Volgen de Staten en Ged. Staten uwer provincie en de besturen der in uwe provincie gelegen gemeenten alle ten opzichte van de van hen uitgaande stukken de spelling van De Vries en Te Winkel? En zyn er onder deze besturen ook, die voorschriften en bepalingen ten opzichte van de schrijf wijze of spelling van' de Ned. taal hebben gegeven Het ingekomen antwoord zal door mij aan de Staatscommissie worden overgelegd. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 22 Februari 1910, des namiddags te half twee. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig 16 leden. Afwezigde heer M. L. Celosse. Medegedeeld wordt dat o.a. zijn in gekomen de navolgende stukken Verschillende besluiten van Gede puteerde Staten die alle voor kennis geving worden aangenomen. Een verzoek van het Hoofdbestuur van het genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht, om, bjj eventueele benoemingen van onder wijzer, bij gelyke aanspraken, die personen te willen laten voorgaan, die in het bezit zijn van een land- bouwacte. Kan niet in behandeling worden genomen daar het is gesteld op on gezegeld papier. Een adres van G. H. J. Bonnier e.a. houdende verzoek om de Zaterd ig- avondmarkt te verplaatsen van de Varkensmarkt naar den Hof. Wordt g' steld in handen van B. en W. om praead vies. Het verslag en de rekening en ver antwoording van de Commissie van het fonds tot bevordering van de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige 'werkloosheid in de gemeente Amersfoort. Besloten wordt bet verslag te druk ken en dit te voegen bij het gemeente verslag. De rekening en verantwoor ding worden gezonden naar B. en W. om praeadvies. Een adres van A. van Groenestein houdende verzoek hem alsnog vergun ning te geven voor het plaatsen van een gebouwtje op de Kortegracht ('tgeen hem door B. en W. gewei gerd is geworden!. Wordt verzonden naar B. en W. om prae-advies. Een adres van de kiesvereeniging „Gemeentebelang" te Amersfoort, waarbij een motie ter kennis gebracht wordt betreffende het voorstel van B. en W. in zake de Hoogere Burgerschool. Besloten wordt dit te behandelen bij punt 2 der agenda. Een verzoek van de regelings-com- missie van het comité tot het houden van een Huisvlijt-tentoonstelling al hier om een medaille beschikbaar te stellen. De voorzitter: Ik stel voor dit als spoedeischend te behandelen, en het comité twee zilveren medailles te doen toekomen. Aldus besloten. 1. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag op haar verzoek aan Mej. E. W. de Waard, onderwijzeres aan de Openbare Lagere school voor meisjes. Met algemeene stemmen wordt dit verleend met ingang van 1 Mei a.s. 2. Voorstel van B. en W. betref fende de Hoogere Burgerschool (school geldheffing; reglement). De secretaris leest voor de motie der kiesvereeniging „Gemeentebelang". „De Kiesvereeniging, enz. gezien het voorstel van B. en W. in zake schoolgeld-heffing aan de H. B. S. overtuigd dat dit voorstel is niet in het belang van de gemeente, noch in dat van de school van meening, dat de door den mi nister in zijn schrijven van 12 Jan. j.l. aangewezen weg op de beste wijze tot een oplossing der bestaande moeilijk heden zal kunnen leiden spreekt den wensch uit dat de Raad alsnog B. en W. uitnoodige het voorstel in te trekken en de door den minister verlande onderhandelingen met de belanghebbende buitengemeen ten te willen openen." De heer Gerritsen wijst in de eerste piaats op het verschil in opinie, dat er bestaat om tot het doel te geraken. In de tweede plaats mist hij de adviezen van de comm. van Toez. en van den directeur. Ten derde is de zaak jaren lang in behandeling geweest en kan dus nog best korten tjjd wacbteD. Ik stel voor dit punt eerst in de afdeelingen te behandelen en B. en W. te machtigen intusschen bij den minister op audiëntie te gaan. De heer Plomp Ik kan mij niet vooi stellen dat een voorstel, dat zoo eenvoudig en zoo juist is, be strijding kan vinden en aanleiding kan zijn geweest dat een kiesver- niging die 't belang van de gemeente voorstaat zich tegen dit voorstel kon verklaren. De minister heeft geschreven de school niet te kunnen overnemen, ook met de subsidie te kunnen verhoogen, maar een nieuwe subsidie regeling waaraan voorafgaat een overeenkomst met de buiten-gemeenten Mijns inzions moeten we het voorstel van den minister met beide handen aannemen. Er is geen andere weg dan die door B. en W. is aangegeven en ik kan mij niet voorstellen dat het afwentelen van onkosten op een an dere wjjze zou kunnen gebeuren. B. en W. mochten niet vooraf rege lingen maken met de buiten-gemeenten de minister wil dat de raad dit doet. Het voorstel van B. en W. is zoo eenvoudig dat geen ander in aanmer king kan komen. De heer van Duinen: Ik ben het tot op zekere hoogte eens met den heer Plomp, doch niet omtrent den te volgen weg. Nu reeds hier te bepalen dat met Sept. 1910. de bui ten leerlingen een vastgesteld bedrag moeten betalen daarmee kan ik mij niet vereenigen. We hebben hier een norm te be palen. De heer van Esveld: Ik kan m(j niet anders voorstellen dan dat B. en W. zich wilden overtuigen hoe de raad er over denkt. Hier moeten kosten voor buiten leerlingen wor den vastgesteld, de tyd dringt. Het bezwaar zou kunnen zijn dat het voorgestelde bedrag niet juist is. Het belaug brengt mede dat de gemeente geen cent toelegt op buiten leerlingen. De her Veis Heyn: Het komt mij voor dat als men onderhandelen wil, men een som moet bepalen. Ik acht de som door B. en W. genoemd zoo billijk mogelijk. De heer Oosterveen: De spoorleerlingen die geen voordeel in Amersfoort brengen dienen te betalen wat het onderwijs kost. Doch wat het bedrag voor de kostleerlingen betreft, kan ik niet met B. en W. meegaan. De heer Hamers: Ik zou voor kostleerlingen juist geen uitzondering willen maken. Ik acht het in het belang van de gemeente dat het geheele voorstel van B. en W. wordt aan genomen. De heer Sanders: Ik meen dat de volgorde, voorgesteld door B. en W. de juiste is. Bij de behande ling van deze zaak in de Tweede Kamnr heeft de afgevaardigde voor Schiedam verteld hoe het daar is ge gaan. Daar heeft men juist gedaan wat B. en W. hier willen doen. De heerRijkens:Ik heb mij tot nog toe niet in deze discussie ge mengd omdat ik meende dat eerst over het voorstel van den heer Gerritsen om de zaak naar de afdeelingen te verwijzen moet worden beslist. Ik ben bet echter volstrekt niet eens met hen die meenen dat de weg door B. en W. aangegeven de juiste is, wat volgorde betreft B. en W. stel len nu reeds voor, om met, Sept. het schoolgeld voor verschillende eatego- riën te bepalen, en mijns inziens schrijft de min. voor eerst te onderhandelen met de buitengemeenten. Blijken deze niet te willen, dan kan men tot hef fing van hooger schoolgeld overgaan. De heer Jorissen:Ik geloof dat er verwarring in de discusie is gekomen, door het voorstel van den heer Gerritsen. Het vooistel van B. en W. was aan de orde. De heer Plomp: Ik wil den heer Rij kens antwoorden dat B. en W. niets anders willen doen, dan een bedrag vaststellen, daarna kunnen zij pas onderhandelen met buitengemeenten. Het voorstel Gerritsen woidt verwor pen met 12 tegen 4 stemmen. Voor de heerenVan Duinen, Gerritsen, Rijkens en Hagedoorn. De heer Van Kalken: Ik ben bet eens met B. en W. behalve wat betreft het schoolgeld voor kostleer lingen en wel omdat kostleerlingen geacht kunnen worden van gegoeden stand te zijn en het een gemeentebe lang is ze hier heen te trekken. Ver hoogd men het schoolgeld voor hen dan zal men hier niet zooveel krijgen De heer Plomp: Ik acht de cijfers van B. en W. matig. Tusschen buitenleerlingen en kostleerlingen is nog een verschil van f25. Die gave moet niet grooter worden. De heer Kroes: Ik ben 't niet eens met de heer van Kalkendan zullen we tegen werken dat gegoede huisgezinnen zich hier komen vesti gen het algemeen belang voor de gemeente is dit niet. De heer van Duinen. Ik bén voor lager schoolgeld voor kostleer lingen niet iedereen past het om maar direct voor zijn kinderen naar hier te verhuizen. De heer Oosterveen: Ik ben voor gelijkstelling van kostleerlingen met inwonenden en doe daartoe het voorstel. De minister spreekt van omliggende gemeenten, maar we hebben 22 leer lingen uit O.-Indië en 6 uit W.-Indië, dat kan men toch geen omliggende gemeenten noemen, en ook zulke leer lingen zullen verschillende personen gaarne hier zien komen. De heer Jo rissen: Ik geloof niet dat die Indische leerlingen hier niet, zouden komen om die f 25 of f 40 meer. De heer Vel s-H e i n Ik ge loof niet dat door deze regeling van B. en W. het duurder zal worden voor spoorleerlingen dan in andere gemeen ten. De heer Gerritsen: De min. spreekt nergens van kostleerlingen, ik geloof dat we alleen te besluiten hebben over buitenleerlingen. De ge meente heeft een finantieel belang bij die jongelui. De heer van Esveld: De ge meente Hilversum rekent voor een kostleerling 1 300, in vergelijk hiermee is Amersfoort dus niet onbijlyk. De heer Sanders: Uit de dis cussies in de Tweede Kamer gehou den blijkt dat kostleerlingen behooren bij buitenleerlingen. Er is zeer opgegeven van het groote belang voor Amersfoort gelegen in kostleerlingen dit is echter een klein direct belaug. Het is onrechtvaardig om kostleer lingen en inwonende leerlingen het zelfde te laten betalen. Gevaar om Indische leerlingen te verliezen bestaat er byna niet. Het voorstel Oosterveen wordt ver worpen met 6 tegen 10 stemmeD. Voor de H. H. Rijkens, Rolandus Hagedoorn, van Duinen, Gerritsen, Oosterveen en van Kalken. De heer Plomp: Ik maak attent op het ontbreken van een bepaling omtrent het maximum schoolgeld voor toehoorders. Hiermede zal by het op maken der nieuwe verordening reke ning worden gehouden. Het voorstel vau B. en W. wordt hierop aangenomen met 14 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren van Dui nen en Rijkens. 3. Voorstel van B. en W. tot goed keuring der rekening en verantwoor ding van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1909. Wordt vastgesteld op f229.58 in ontvangst en uitgaaf. 4. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van een adres van de Maat schappij Amersfoort tot exploitatie van onroerende goederen te Amers foort, betreffende overname van een gedeelte van een weg. Zonder hoofdelijke stemming aan genomen. 5. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de begrooting voor het dienstjaar 1910 (buitengewone uit gaven). De Voorzitter: Dit komt door aanleg van gasbuizen in de Barch- man Wuytierslaan. Zonder stemming aangenomen. 6. Nader voorstel van B. en W. betreffende de vrijwillige brandweer. De heer v. Duinen: M. de V 1 Nu nogmaals het voorstel van B. en W. tot ons komt om te besluiten niet weer eene vrijwillige brandweer in 't ieven te roepen, kan ik mij daarmede niet vereenigeu. Wanneer ik de ge schiedenis naga van de vorige vrij willige brandweer van af het oogen- blik, dat zij geldea vroeg aan den Raad om feest te vieren by hun zil veren jubilée, en wanneer ik naga, dat haar lijdensgeschiedenis niet haar oorsprong vindt in tekortkomingen op haar eigenlijk terrein, maar dat zy zjjn ontstaan in den boezem der ver- eeniging, naar aanleiding van die feestviering, dan zou ik het dubbel betreuren, indien dit eene reden zoude zijn, waai door wij hier niet weer eene V. B. zouden mogen begroeten. Als

De Eemlander | 1910 | | pagina 2