WEERBERICHT. buitenland. binnenland/ Thermomet9rstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 28 Febr. 1910 Hoogste barometerstand 774.6 m.M. te Horta, laagste 743.2 ni.M. te Stornoway. Verwachting tot den avond van 1 Maart 1910. Matige lot krachtige Zuid-Oostelijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken of zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurZachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 746 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 56 Laagste hedennachtF. 27 Hedenmiddag 12 uurF. 49 uit Winschoten, D r. Bos, bij de uit eenzetting van het door den heer Tydeman, afgevaardigde uit Tie), aangegeven denkbeeld van dit „inter communaal subsidie-stelsel," er op wees, dat de genoemde „schoolbelas- ting", het uan een buitengemeente door de belanghebbende ingezeten ouders terug te betalen deel der „schoolsubsidie," als zoodanig toch aan de goedkeuring des Ministers on derworpen zal z(jn." EeDe onbillijke opdrijving dezer „schoolbelasting" kan dus door den Minister tegengegaan worden, ter wijl het gezonde beginsel, dat iedere buitengemeente in eige-i kring het beste weet te beoordeelen, welk deel barer schoolsubsidie door de gemeente kas gedragen, en welk deel op de be langhebbende ouders .verhaald" moet worden, hierbij onaangetast blijft. Nu blijft over: Welke de bedoeliDg des Ministers is ten aanzien van de vraag hoe in dezen, tegenover „weiger achtige buitengemeenten" gehandeld zal moeten worden, zoolang de wette lijke regeling nog niet in werking is gesteld Het antwoord op deze vraag kan luiden, dat de behandeling van dit geval eenigermate reeds omschreven is in 's Ministers brief van 12 Janu ari aan den Raad, als men althans dien blief leest onder het licht van deze opmerking: dat eene voorloo- pige legeling van het stelsel in zich behoort te sluiten, dat, wat de Minis ter „hooger schoolgeld* noemt, feite- 1 Uk de totaalsom zal bedragen van het schoolgeld 'voor den Amersfoort- sche leeilingen, vermeerderd met wat door ons hier de „Schoolbelasting" is genoemd der toekomstige wettelijke regeling. Dus zal het de bedoeling des Minis ters kunnen zijn, zelf met de besturen der „weigerende gemeenten in onder handeling te treden over het bedrag der in die gemeente te heffen toekom stige „schoolbelasting." Het gevolg v n dit alles zal dan zijn, dat bijv. door Amersfoort thans voor iedere buitengemeente een afzonderlijke en uiteenloopende heffing van schoolgeld in hare verordening voorloopig zou moeten worden opgenomen. Amers foort zou op die wijze dan voorloopig belast worden met het rechtstreeks innen der „schoolbelasting" van iedere buitengemeente. Iets anders zal moei lijk uit den brief gelezen kunnen worden. Men oordeele. De Minister schreef in bedoelden blief, nadat hij daarin den Raad in overweging had gegeven overeenkomsten met de buitengemeenten te sluiten. de volgende zinsnede „Voor het geval een of meer buiten gemeenten mochten weigeren een dergelijke overeenkomst te sluiten, zou de Minister er geen bezwaar te gen hebben, dat van de leerlingen uit dezo gemeente een hooger schoolgeld werd geheven, mits niet tot zoodanig bedrag, dat het den Minister met. het oog op de omstandigheden overdreven zou voorkomen." In de Kamerdebatten heeft de Mi nister ook eeuigzins aangegeven welke maatstaf aangelegd zal worden bij h t bepalen der „schoolbelasting" eener buitengemeente, zulks naar aanleiding van een opmerking van den afgevaar digde van Schiedam, die het onbillijk achtte dezen last te leggen op de ouderseveu onbillijk als bet zou zijn de kosten af te wentelen op de ouders, wier kinderen eeo Rijks H. B. S. bezoeken. De Minister zeide „Ik moet dit betwistenherhaaldelijk gaan er menschon opzettelijk wonen in buitengemeenten, omdat zij daar door financieel in gunstiger conditie geraken." De Minister schijnt hierbij de buiten gemeenten op het oog gehad te heb ben in de nabijheid van de groote gemeenten gelegen, die „forensen" tot zich trekken, bijv. Bussum, Hilver sum, Baarn, enz., welke buiten gemeenten dus de hoogste „school belasting" zouden kunnen heften. Thans zenden de „forensen" uit. genoemde gemeenten hun kiuderen naar Amersfoort. „In elk geval is het dus toch billijk", zegt de Minister, „dat zij voer het onderwijs van hun kinderen, waarbij z'j profiteeren van de stad, waar zij niet willen wonen, een extra bijdragen geven." Op welke wijze ban ook het door den Minster bedoelde „hooger school geld" der Amersfoortsche „buiten gemeenten" bepaald moge worden, zoolang de wettelijke regeling nog niet in werking treedt, zeker is het, dat aan het Amersfoortsche Raads besluit, dat wel iu dezeu een „uni cum" zal vormen in den lande, in verband met de bedoeling des Mi nisters gezonden zin ontzegd moet moet worden. Het stelsel, ook het voorloopige, vraagt medewerking aan de verschillende gemeenten; niet enkel aan onze buitengemeenten, doch ook aan Amersfoort zelf. Amersfoort's eerste schaak-zet is echter geweest de verlangde mede werking niet te betoouen, doch op eigen houtje een andere richting uit te gaan, en dit algemeen bekend te maken, hetgeen niet zonder invloed zal zijn op den verderen loop van za ken, en wel in meer dan één op zicht. Want, men verlieze hierbij oiet uit het oog, dat waarschijnlijk zoo goed als alle buitengemeenten haar subsidie voor de school aanvankelijk zullen weigeren, zoodat, na aftrek van het door den Minister vast te stellen „hooger schoolgeld," de Ge meente geduiende den „overgangs toestand", zal blijven „bijpassen", alles wat feitelijk uit de kassen der buitengemeenten volgens de wette lijke regeling baar had behooren toe te vloeien. Het Raadsbesluit, zooals het daar ligt, kan niet geacht worden in het belang der Gemeente, noch in dat der school te zijn. Méér in beider be lang zou bet zijn geweest, indien Amersfoort, zonder berekeningen vast te stellen, den jaarlijks „kostenden prijs" van iederen leerling als grond slag der onderhandelingen had aan- genomeu. Vóór het tot stand komen eener wettelijke regeling had de toestand der school, (nieuw gebouw, evz.) de finitief verbeterd moeten zijn, opdat de toekomstige subsidiën der buiten gemeenten, op den grondslag van een goed-geregelde school, en niet uit het verledene werden vastgesteld. De gemeente Haarlem ontvangt jaar lijks per leerling f200 van hare buitengemeenten, nadat eerst haar H. B. S. keurig in orde is gemaakt. Het door Amersfoort gestelde bedrag van f125 per leerliog zal uit dat oog punt te laag blijken, en men loopt gioot gevaar op bezwaren te stuiten, wanneer dit bedrag aanzienlijk ver hoogd zal moeten worden na het tot stand komen eener wettelijke rege ling. HET BULGAARSCH-TURKSCH INCIDENT. In een officieuse correspondentie aan de Köln. Zeitung uit Berlijn wordt gemeld, dat bij bet Turksch-Bulgaar- sche grensincident waarschijnlijk ge streden is om het gebied van Tüm- rüsch, dat volgens de bepalingen van den vrede te Berlijn aan Turkije ge bleven is, maar eerst veel later onder daadwerkelyke Turksche heerschappij kwam, omdat de daar levende ar moedige, maar zeer krijgshaftige Po- maken er de voorkeur aan gaven zich zelf te regeeren en noch Turken, noch Bulgaren in hun gebied binnen willen laten. Het land zelf is als zoodanig waar deloos maar het heelt de strategische beteekenis dat het een belangrijke bergstreek beheerscht, waaruit men zoowel in Bulgarije kan vallen als dat men er een Bulgaarsche opmarscli naar het Zuiden kan weerstaan. Ver der is de stre6k ook van gewicht, omdat ze nauwelijks 20 K. M. van Piiilippopel verwijderd is. FRANKRIJK. Do rechtbank te Reims heeft in het bekende proces van le onderwij- zersve eeDiging van het Marnedepai- tement tegen den aartsbisschop Luqou dezen tot 500 francs schadevergoeding veroordeeld, wegens hat door den aartsbisschop onderteekende herderlijk schrijven van de Franscbe bisschop pen tegen do openbare gemeenteschool. De rechtbank heeft dus het voor de onderwijzers beleedigende karakter van dit herderlijk schrijven erkend. Er zijn nog meer klachten van ouder- wijzersveroeuigingen tegen andere bisschoppen, wegens hetzelfde herder lijk schrijven aanhangig. SPANJE. Moret, de afgetreden Spaausehe li berale premier, trekt zich, volgens de Liberal en de Globo, uit het politieke leven terug. Het pleit is dus ontwy- felachtig ten gunste vau Canalejas beslecht. Het is wel merkwaardig, dat deze grijze staatsman heengaat na een regeeringsperiode, die van de vele, die zijn politieke carrière telt, voor zijn land verreweg de zegenrjjkste was. De maanden, die hem na Maura aan het bewind zagen, kunneu getuigen van pacificatie in Catalonië en'een met oneervol einde van de Rifcampag ne, die waarlyk niet veel goeds be loofde. Zijn opvolger, Canalejas, heeft vol gens de Liberal onderhandelingen aan geknoopt met het Yaticaan. Hij heeft den Pauselijken nuntius ziju stand punt uiteengezet en deze heeft daar van mededeeliDg gedaan aan het Va- ticaan. Het spel, een spel van groot belang, van het door de geestelijkheid beheersc.hte Spanje, kan dus beginnen. DUITSCHLAND. De Zeppelin IV, die op bet oogen- blik gebouwd wordt en voor personen vervoer dienst zal doen, krijgt een inhoud van 2.000 M3. en 3 motoren. De hut zal zeer aangenaam worden ingericht en 20 personen kun nen bevatteD, waarbij natuurlijk een zekere hoeveelheid levensmiddelen en biandstof voor eenigen tijd kan mee genomen worden. Het bericht, dat er eeo Zeppelin met 8 motoren voor 300 personen zal worden gebouwd is on juist. De bepaling van den verkeersweg hangt geheel van den bouw van de hallen af. Voorloopig bestaat hiervan slechts een in Friedrichshafen. De fierste drie maanden zal het schip vandaar uitgaan en ook daar terug- keeren. Na verloop van dezen tijd zal de eerste hal te Baden-Baden zoo ver klaar zjjn, dat de Zeppelin er in kan worden ondergebracht. Eu dan zal men verder gaan. De hal te Hamburg is pas over een half jaar gereed. Hoogstwaarschijnlijk gaat de tweede verkeersweg van Dusseldort uit over Nederland naar Londen. Een redacteur van de Volks- stimme te Frankfort, die na de on lusten een bebloed en door kogels doorboord zeker kleediDgstuk, dat, hoewel onzichtbaar, medewerkt aan de been bedekking, tentoonstelde, wordt in rechten vervolgd. Wegens schen ding van het algemeen zedelijkheids gevoel of wegens opruiing'? Onwettig. De verleden week tot secretaris van Bovenkarspel be noemde heer Van Schijndel werd vóór eenige dagen telegraphisch bij den burgemeester zijner nieuwe stand plaats out.boden om een verzoek tot ontslag in te dienen. De voor- diacbt van 4 personen was in strijd met de Gemeentewet, en nu moest een nieuwe voordracht worden opge maakt. De Prins Willem II. Niets is tot nu toe van de Prins Willem II vernomen. De Prins Willem IV die 21 dezer van Trinidad naar Amsterdam vertrokken is met de opdracht van de directie van den Kou. West-Indisch-m Maildienst, om naar het vermiste schip te zoeken, en het pantserschip Utrecht dat een zelfde opdracht heeft van de Regeering, hebben blijkbaar nog niets gevonden. De Utrecht kan van even tueels ontdekking draadloos bericht aan Curasao geven. De Prins der Nederlanden, een an der schip van den K. W.-I. M., dat op de thuisreis is, heeft onderweg blijkbaar niets] ontdekt, want anders zou de kapitein dit zeker vau de Azo- ren, die gepasseerd moeten zijn, ge meld hebben. Dit schip kan in de eerste dagen van Maart te Arasterdam binnen zijn. Geweigerd verzoek. Naar het „Volk" verneemt, is door de di rectie der Centraalspoor afwijzend be schikt op het verzoek van het perso neel om uitbetaling van de Christe lijke feestdagen op de werkplaats, desnoods door dagelijks den schafttijd met een kwartier in te korten. Burgemeesters woning in Amsterdam. Het Amsttr- damsche gemeentebestuur heeft po gingen gedaan een geschikte woning voor den burgemeester te vinden, doch is daarin niet geslaagd. De plaatsen of huizeD, welke men op het oog had, hadden de een dit en de ander dat bezwaar. Ten laatste was er een per ceel beschikbaar, dat aan alle eischen voldaan zou hebben, had bet niet de raming der kosten, door den Gemeente raad gemaakt, aanmerkelijk over schreden. Dat was bet groote dubbele huis op de Heerengracbt 520, bij de Regulierstraat, thans bewoond dooi den heer J. A. L. Van den Bosch, dat de gemeente voor de som van f 110.000 in koop is aangeboden. Aangezien bij dit bedrag nog de kost n van inrichting en meubi leeringen zouden zijn gekomen, heeft de Gemeenteraad besloten van het denkbeeld, om den burgemeester een ambstwoning te verstrekken, af te zien, en is dus thans de jaarwedde definitief bepaald op f 20.000, aldus meldt het Nws. De Tel. weet uit de geheime raadsvergadering nog mee te deelen, dat voorgesteld werd dit huis voor de gemeente te koopen en dan voor f 5000 per jaar aan den burge meester te verhuren. Uitgerekend werd toen, dat de huur moest zijn f6300, en tegen deze jaarlijksche douceur van

De Eemlander | 1910 | | pagina 2