WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. BUITENLAND. BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 8 Maart 1910 Hoogste barometerstand 775.7 m.M. te Riga laagste 742.7 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 9 Maart 1910. Zwakke tot matige Z.-lijke tot Z.W.-l. wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen. Temperatuur; Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Lnagate hedennachtF. 30 Hedenmiddag 12 uurF. 63 gebleken is dat er daaraan nog al wat liapeit! en langs welken weg ook beproefd worde door politieke tegenstanders het te ontsteken, zij zal voorzeker niets verzuimen dit tegen te houden. Men doet daarom verstandig 't met de argumenten ter bestrijding van het enquête-voorstel in het verslag van het afdeelingsonderzoek niet te ernstig te nemén, want feitelijk zal het voor stel weinig anders dan worden dood gedrukt. Trouwens ouder de eigen vriendeD van het christelijk bewind der jaren 19011905 zqn er, d:e, de openbaring van nieuwe schandalen vreezende, de geheele zaak maar liever laten rusten zij kunnen niet inzien, zoo legt het Voorloopig Verslag hun in den mond, dat 's lands belang bevorderd en 's lands eer verhoogd zou worden door het verspreiden van meer licht omtrent deze zaak, nadat zij als vaststaand hebben erkend, dat dr. Kayper's beleid allerminst boven verdenking verheven is, en de moge lijkheid toegeven „dat misschien nog andere feiten van gelqksoortigen aard" door eene enquête „ter algemeene kennis (zouden) kunnen gebracht." Dit alleen reeds sluit voor den oud-pre mier inderdaad een smadelqke uit spraak in zich, en ook voor het be antwoorden der vraag, door verdedi gers van het voorstel in de afdeelingen als doel gesteld, „of dr. Kuyper nog kan deelnemen aan het politieke le ven," zou een enquête weinig baten, nadat gebleken is- hoe, ondanks ai hetgeen reeds aan 't licht gekomen is, door hem zelf en zijne naaste vrien den daarover gedacht wordt. Zelfs al waic het doel van het euquête-voor- stel geen ander dan het uitlokken eener strafvervolging, dr. Knyper zou daardoor toch met uit het politiek leven gebannen zijn, als zijne partq- genooten gelijk nu vast besloten blij ven bem er in te houden. Een on middellijk en onafscheidelijk verband tusschen de voordracht tot decoree ring en de storting in de antirevo- lutionnaire krqgskas, is toch niet be wijsbaar, en dit zou een parlementaire enquête dan ook vermoedelijk niet kunnen aantooneneen werkelijke overeenkomst van do ut des, een contract met wederzijdsche verplich tingen, waarhij het storten van gif ten voor de partijkas als voorwaarde gesteld werd voor een ridderkruis, bestaat natuurlijk niet. En wat er overig laakbaars in de handelingen van Dr. Kuyper als hoofd van het Kabinet van 1910 aan 't licht mocht komen, dat zijne politieke aanhangers hem zouden laten vallen en uit het politieke leven bannen, gelooft na de vertooning bij de algemeene beraad slagingen over de begrooting in de Tweede Kamer opgevoerd, wel nauwe lijks iemand. een anti-Duitsche demonstratie. Van Franschen kant beweert men dat de weigering niets met de ver houding tus. clien beide landen uit te staan heeft, maar dat de Académies het overbodig achtten zich te laten vertegenwoordigen, omdat toch de Fransche universiteiten afgevaardigden zenden. Hoe't ook zij, de quaestie ver betert de verhouding tusschen Frank rijk en Duitschland niet. een beruchte stuwadoorsfirma te Rot terdam, heeft zoo schrijft men van daar aan de N. Gt. wegens opge- loopen achterstallige premies de Rqks- verzekeringbank op dit oogenblik niet minder dan drie en negentig duizend gulden te vorderen. Bij deurwaarders-exploit heeft het Bankbestuur thans (begin Maart) exe cutoriaal beslag laten leggen onder derde firma's op hetgeen deze aan bedoelde stuwadoorsfirma schuldig mochten zijn, maar dit kan op zijn hoogst enkele duizenden guldens be- loopen, daar de firma wel gezorgd heeft, dat degenen onder welke beslag zou kunnen worden gelegd, weinig of niets meer aan haar te betalen hebben. De beruchte firma zal zich nu ver moedelijk ontbinden en weer voort- werken onder een anderen naam. Het achterstallige premiebedrag blijft on- invorderbaar en het spel begint op nieuw De betrokken personen hebben de Rijksverzekeringbank eenvoudig om den tuin geleid. Drie stuwadoorspa troons waren gezamenlijk aan achter stallige premies plus rente over een klein halfjaar aan de Rijksbank schul dig een bedrag van bijna f70.000. Het Bankbestuur liet zich toen vinden tot het maken van een schikking met een „Maatschappij", waarvan het volle aandeelenkapitaal door drie (andere) personen was „genomen" en die zich by notarieele akte verbond als hoof delijk medeschuldenaresse voor al de premies die door drie eerstgenoemde heeren aan de Bank verschuldigd wa ren of zouden worden. Die schikking betreffende geleide lijke aflossing der schuld was van den volgenden inhoud De schuld van f 93.000 zou worden afbetaald met f 100 per week gedurende het eerste jaar, f250 gedurende het tweede, 500 gedurende het dei de en f1000 gedurende volgende jaren. Het eerste jaar zou dus ongeveer de rente der schuld worden afgedaan, het tweede jaar fiOOü plus de rente, het derde jaar en het vierde jaar de rest der schuld. Aan lankmoedigheid met dezen be luchten werkgever heeft het dus waar lijk niet ontbroken. Die lankmoedigheid is natuurlijk betracht omdat men vreesde anders het geld niet te zullen krijgen in- tusschenmen krijgt het nu óok niet en men kon weten met welke menschen men in dezen te doen had. Te Bussum heeft Zondagnamid dag de loting plaats gehad voor den door „Kunst na Arbeid" aldaar uit geschreven zangwedstrijd voor man nenkoren welke op Zondag 17 April a.s. in twee afdeelingen in de concert zaal van Concordia zal worden ge houden. De deelnemende vereenigingen zul len in beide afdeelingen uitkomen met twee vrije zangnummerseen ver plicht ko r wordt niet voorgeschreven. In de tweede afdeeling, gevormd door koren, welke in een derde af deeling nog geen eersten prijs behaal den, dingt o.a. mede Amersfoort's Mannenkoor, directeur de heer N. Hazendonk. De Muziekavond van het Nut voor de leden en hunna huisgenooten heeft gisterenavond in Amicitia zeker hij allen, die er waren, een aange- namen en gunstigen indruk gemaakt. Het luid applaus toch na elk nummer bewees, dat het ten gehoore gebrachte zeer in den smaak viel, zoowel wat den zang als de muziek betrot. Voor het ensemble dan ook nu weer Diets dan lof en veel hulde voor den heer R. H., die zoo keurig mooi den viool solo speelde. Ook het vocaal-kwartet weerde zich weer dapper en evenals Zondag ontvingen de dames een bloemenhulde. Zondag 13 Maart a.s. zal Doop- bediemng plaats hebben bij de Gods dienstoefening van den Doopsgezinden Kring. DE BERLIJNS'CHE KIESRECHT- BETOOGING. De Berlijnsche president van politie v. Jagow heeft een moreele nederlaag geledeD. Politie en betoogers zijn nu eenmaal elementen, die alles behalve kalmee rend op elkaar inwerkeD. En de heer Von Jagow heeft een politie en gen darmeriemacht op de been gebracht, die het vermoeden rechtvaardigde, dat de vreeselijkste aller revoluties op het punt vau uitbreken stond. Eerst in Treptow, later in en om den Thiergarten, waren politiemachten op de been, die elk betoogende massa, behalve van als soldaten goed gedrilde Duitschers, van streek zouden hebben gebracht. De betoogers echter hadden een consigne van hun leiders om zich kalm te houden on zij hielden zich kalm, zóó kalm, dat ieder onbevoor oordeeld toeschouwer den indruk kreeg, dat alle politie beter thuis was ge bleven. Het aant 1 gewonden van de betoogers, een of twee, van de politie agenten, twee, bewijst dan ook duide lijk, dat het niet erg is geweest. De heer v. Jagow zal zich geërgerd en vermoedelijk in het diepst van zijn ziel een weinig geschaamd heb ben. De mededeeling van do Nord- deufsche Allgemeine heeft dan ook veel van een blos der schaamte en eindigt met het gemopper van iemand, die zich ergert. „De gisteren in den „Thiergarten" gehouden betoogingen tooneu wat de sociaal-democratie ondereen kiesrecht wandeling verstaat. Voor de sociaal-democratische leiders beteekent de kiesrechtquaestie niets anders dan een middel om den groo- ten massa's te doen zien wat de so ciaal-democratische organisatie praes- teeren kan en om den zin voor wet en orde zoove-i mogelijk te onder mijnen. Een wandeling van aaneengesloten massa's, waarbij de arbeidersmarseil- laise gezoDgen wordt, roode vaandels woreen gezwaaid, hoera wordt geroe pen voor de sociaal-democratie en waarbij zich redenaars laten hooren, is zonder toestemming een onwettige betooging. Wanneer de betoogingen weereenige offers geëischt hebben, komt de ver antwoordelijkheid daarvoor op reke ning van de leiders der b toogingen, die dezelfde zijn als de leiders van du sociaal-democratische partij. Dat men met een wel voorbereide sociaal-democratische agitatie over het geheele land te doeu heeft bewijzen de nieuwstijdingen. Waar hier echter quaestie van ver zet tegen de wet is, is 't absoluut onverantwoordelijk, wanneer bladen, die tot de burgerlijke partijen word n gerekend, de betoogingen verheer lijken als een overwinning op de po litie." DÜITSCHLAND. De weigering der Fransche „Académies" om deel te nemen aan het eeuwfeest der Berlijnsche univer siteit, wekt in sommige Duitsche kringen groote verontwaardiging. Want al is die weigering nog zoozeer in beleefde termen iDgekleed, toch acht men, dat zq het gevolg is van haat jegens de Duitschers. Zoo wil de Ger- mania dat na deze vijandelijke daad van Franschen kant gelijk het blad het noemt Duitschland zal ophou den met zijn pogingen om de verhou ding tusschen beide Daties te verbe teren. De Kreuz-zeitung spreekt van AMERIKA. In Philadelphia hielden 10.000 per sonen Zaterdag een betooging voor het Onafhankeljjkbeidsgebouw. Zq werden door de politie in beweging gehouden Ten gevolge van een vergissing der politie, zoo seint de New-Yorksche correspondent van de Frankfurter Zei- tung, reden politieafdeelingen op de betoogers in, waarop ernstige rust verstoringen volgden. Vijf-en-twintig tramwagens werden in de Walnut- straat vernield. De met die straat evenwijdig loopende ChestDUtstraat en Marketstraat waren geheel in de macht van de volksmenigte. Vele personen werdeD zwaar gewond. Men schatLe het aantal arbeiders, dat op Zaterdag reeds tot staking was overgegaan op 75.000. De toevoer van levensmiddelen was beperkt, de arbeiders en beambten bij de water leiding en de voor de verlichting zorgdragende inrichtingen zijn echter niet onder de uitgeschreven staking begrepen. Men vreest de uitbreiding van de staking over geheel Pensylvauië. TURKIJE. Ï6 Constantinopel wordt verteld, dat Abdoel Hamid tegelijk met zqn zoon en zqn dochters in de hoofdstad is aangekomen. Hij zou deze verande ring van residentie als voorwaarde hebben gesteld voor de afgifte van zijn vermogen. Het klinkt uiterst onwaarschijnlijk, ook a wordt het, zooals de correspon dent van de Kölnische Zeitung seint, in goede Tnrksche families verteld. MONACO. Bewoners van het Vorstendom Mo naco, 700 in getal, hebben een betoo ging gehouden voor een grondwet. De stoet trok naar het slot en de Vorst ontving drie afgevaardigden. Hij be loofde een commissie te benoemen, bestaande uit drie door de bevolking gekozen en drie door hem benoemde leden, die de quaestie zou onderzoe ken. En, verklaarden de leiders der beweging, wanneer de Vorst niet vóór einde Maart de besluiten der commis sie heeft goedgekeurd, dan zal hij on aangename zaken beleven bij de ope ning van het oceanographische mu seum, waarbq vertegenwoordigers van verschillende Mogendheden aanwezig zullen zijn. De Prins Willem 11. Er was uit Glasgow geseind, dat het stoomschip „Prins Willem II" als wrak zou drqven duizend mijlen be westen Tory-eiland, Ierland, omdat het stoomschip ,Jonian",van de Allanlqn, daar ter plaatse met een wiak in aan varing is goweest. De directie van de K.W.I.M. deelt echter mede, dat het haar bij onderzoek gebleken is, dat het bovenbedoelde wrak twee ovab schoorsteenen had, terwjjl de „Prins Willem II" er slechts éen ronde had en dat bovendien een koperen letter P., welke van het wrak aan boord van het stoomschip „Jonian" terecht is gekomen, onmogelijk bebourd kan hebben aan het stoomschip „Prins Willem II" omdat aan boord van dat stoomschip geen koperen blokletter aanwezig was. De naam van het stoomschip „Prins Willem II" was naraelqk geschilderd op den spiegel. Bovenbedoeld wrak kan dus on mogelijk van de „Prins Willem II" zqn. De Rqksverzekerings- bankom den tuin geleid. Van

De Eemlander | 1910 | | pagina 2