DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 59. VRIJDAG 11 MAART 1910. 7e JAARGANG. Bericht. Industrie- en Huishoudschool. Hoofdredacteur ié G. KUJiOtXvS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: BREtDlTSTRAiT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERT ENTIEN: tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel mee f0.08. het Kauton Amersfoort per regel f0.10. (B»j abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing v in advnrtentiën en roclamos van buiten hot kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Aigemoon Binnen- on Buiienïandsch Advcrtentieburoau D.Y ALTA,Warmoesstraat 76 78 te Amsterdam. Aangezien er Ier drukkerij Tan «le llriua Alelehior, ivnar onze veuiiootscliap „de iüem- laiKler" laat drukken, eeue staking is uitgebroken. liopeu Tvij «lat ou/.e lezers, zoolaug de staking «liiiiri, met «iit for maat genoegen willen nemen. Gi9teren avond hield de veieonigiug „Auiersf. Industrie- eu Huishoudachool'' een druk bezochte algemeeue ledenver gadering in het Bchooigebouw, ouder voorzitterschap vau den heer J. W. Middelburg. Na opening der vergadering leest do secretaris de notulen der bijeenkomst van 16 Nov. 1909, die onder dankbe tuiging worden goedgekeurd. 1. Verslag commissie tot nazien dei' rekening en verantwoording'. De commissie bestond uit ilej. A. J. van Driel en de hoeren W. II. Kam en Jhr. S. M. van Reigersberg Vursluys. De laatste brengt verslag uit. De be- schcideu zijn nagezien en in orde be vonden, waarom de commissie voorstelt den penningmeester te dechargeereu ouder daukbetuigiug voor zijn nauw keurig beheer. Aldus wordt besloten. 2. Jaarverslag. Hierna brengt de secretaris het jaar verslag uit, waataan we bet volgende ontleenen: Het aantal leden bleef vrijwel statio nair en bedioeg op 31 Dec. 230. Het bestuur bleef op dezelfde sterkte, 7 dames en 0 hoeren. In plaats vau don beer T. Sanders word Dr. H. J. Rcijndors gekozen, terwijl de heer J. W. Middel burg tot voorzitter word gekozen door ziju medebestuurders. In het aantal leer lingen kwam ook nagenoeg geen ver andering, het bedroeg iu alles 236, waarvan de helft behoort tot de cate gorie, die aan schoolgeld bet minimum bedrag of daur beneden betaalt of wel kosteloos de school bezoekt. lu 1909 werden door do school 12 vakgutuigscbriften uitgereikt u. 1. 3 voor huishoudkundige, 4 voor hulp in de huis houding en 5 voor dienstbode. Ook slaagden twee leerlingen van de Ribbel klasse voor de acte als bewaarschool- onderwijzeres. De vijf gediplomeeidn dienstboden Tonden terstond plaatsing en wel -1 als tweede meisje, terwijl de vijfde dagmeisje werd. liet internaat der school, in Sept. 19US met 2 interne leerlingen geupeud, breidde zich in den loop van 1909 uit tot zes. Do in het vorig jaarverslag breed voerig gemotiveerde reorganisatie vau be: onderwijs kreeg in 1909 haar beslag. Beslot: n werd voorts ia het nicuwo prospect us der school aan te kondigen, dat bij voldoende deelname een opleings cursus voor leerar. s u bij bet huis onderwijs zou worden ingesteld; hietvan wordt voor den toeloop der school en inzondcibeid voor de uauhoudende be- zetting van bet leerlingen-internaat de beste verwachting gekoesterd. Het ge wijzigd programma verkreeg de goed- keuring van den Min. van Binnenl. zaken. Omtrent den algomeenen gang van bet onderwijs kan nog worden opgemerkt, dat ecu steeds wassende toeloop vau leerlingen voor huisboudoplciding viel waar to nemen, maar dat de kook cursussen voor dame6 zoowel als voor dienstboden in 1909 niet die deelname vonder, welke mocht worden verwacht. De aanmeldingen voor strijk- en verstel- cursussen ten behoeve van dienstboden waren daarentegen zeer bevredigend. Tot de stichting van een schoolfonds ter tegemoetkoming aan min of onver mogende leerlingen zijn reeds enkele financieele bouwstoffen aanwezig; een nadere regeling der zaak is in voorbe reiding. Het personeel der school wordt dank gebracht voor de toewijding bij bot vol voeren Tan bare taak aan den dag ge legd. Een der eerste zotgeu ten opzichte van het personeel zai thans moeten zijn, een pensioenregeling, gelijk het Bestuur in een schrijven aan de Regeering op haar desbotreffeude navraag reeds bij voorbaat beeft toegezegd. Het gebouw voldoet in allen doele, terwijl de inrichting voor centrale ver warming uitstekend werkt. De begrooting voor 1910, ten be drage vau f17.100 is door den Minister en Burg. en Wetb. goedgekeurd Van de obligatielceniug rentende 4pot. is bet aandeel No. 17, groot f 500 in 1909 uitgeloot. Over het algemeen is het afgeloopen jaar door toenemenden bloei der school cn verhoogde opbrengst der schoolgelden voordeeliger geweest dan bij bet opma ken van het vorig jaarverslag was te voorzieu. Do renteiooze leouing van f 1000 of f 1500, waartoe hot Bestuur gemachtigd was, behoefde, niet te worden aangegaan Ook van de machtiging van Burg. en Wetb. tot bet aangaan van een crediet-hypotheek van ten hoogste f 4000 behoefde geen gebruik te worden gemaakt. Hot bestuur heeft kuuuon volstaan met van de obligatieleening groot 117000. rentendo 4'/, pet. de laatste 4 aandeelen tegen bet eind van 1909 te plaatsen. Het ve lcenen der Rijkssubsidie aan vakscholen is afhankelijk gesteld van eenige reeds vroeger aangenomen toor- waarden, doch ook aan do nieuwe voor waarde, dat bot Reglement der school aau de goedkeuring van den Minister is onderworpen. Hieraan is te geuioot ge komen. Nadat bet verslag gememoreerd heeft het houden der bczichtigingsdageu op 8 en 9 Juli, deeit bet mede, dat het Bestuur besloten hoeft, dat de Amers- fooitsche school, daartoe gelijk al haar zuster inrichtingen uitgenoodigd, zal deel nemen aan de in 1910 te bonden wereld tentoonstelling te Bi m el Bij de afi'ee- ling Huishoudonderwijs, deukt het in eeu aantal photob, labt leu en statistische gegevens een plastische voorstolling aan te bicden van de hior volledig georga niseerde opleiding voor dienstbode. De toezegging daarvan heeft het Neder- laudschc comité voor Brussel gaarne aanvaard. Alles suineuvattoude, acht het Bestuur zich gerechtigd te verklaren, dut het jaar 1909 eeu belangrijk jaar is geweest in het jonge bestaau der veicouigiug, die zich vooral sinds do voltooïng van haar nieuw schoolgebouw meer on meer heeft geconsolideerd. Het jaarverslag woidt met een woord van dank aan don secretaris goedgokeurd. In vmband met het jaarverslag geeft de voorzitter eeu overzicht van do reke ning en verantwoording. Hieruit blijkt, dat do inkomsten be droegen: Rijk f6000, Provincie f1500, Gemeente f 2500, contributie en vrij willige bijdragen 16.35, kost- en school gelden f 4557.89', verkochte spijzen,, afgeleverd werk en lot se verkoop f1032 76'; totaal f 16225.65. De uitgaven bedroegeu: te kort 1908, f451.46', tractemeuten f5789.18, con cierge en worksters f 754.88, onderhoud gebouw en terrein f 233.83, leermidde len, 9choolbeh. en materialen f391,95. vuur, licht en water f 990.53, belasting, huur en assurantie f 426.35', rente, afl, zegels f 3747 69, drukwerk, schrijfloon en kantoorbeh. f 191.65', huishouding, levensmiddelen f3210.41, diversen f35.78. totaul f 16223.76'. Alzoo een saldo in kas op 31 Dec. 1909 van f 1.S8'. De kost- en schoolgelden hebben de begrooting met f1557 89'overschreden, terwijl do opbrengst verkochte spijzen f 167.25 beneden de raming bleef. Bij de uitgaven werden verschillende posten hooger door den toevloed van leerlingen, terwijl de strenge koude voel aan brand- stof heeft geeischt. 3 Mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat de photo's voor de Brusselscho Tentoon stelling gereed ziju Van het Dag. Be stuur der Gemeente is een verzoek iu- gekomcu om grond af te staan aan de zijde van den Bisschopsweg en om in de kosten voor den aauleg van den weg f 60 bij te dragen. Het Bestuur heeft geantwoord wel grond te willeu afstaan maar niet iu de kosten te willen bij dragen. Ten slotte wekt de voorzitter de leden op om nieuwe leden te werven. 4. Rondvraag. De heet D. Gerritsen: Ik had gaineend te zullen hooien mededeelingen omtrent de correspondentie mot Burg. eu Wethouders, die publiek is gewor den. Ik acht het geraden, daarmee niei te wachten. Enkele ingwijden weteD er nu iets van, maar het groote publiek is niet tevreden vóór het op de hoogte is. Het zou jammer zijn als de zaak op de lange baan werd geschoven. Daarom vraag ik, of er op het oogenblik aan leiding ia te antflooiden tf dat het Be stuur het beter vindt to wachteu. De Voorzitter: Er is een corre pondentie gevoerd, of liever die wordt gevoerd, vant er is nog geen slot. Hei beduur stelt zich wel degelijk voor, dt zaak, als ze rijp is, in de ledenverga dering te brengen. Het is ons volstrekt uiet te doen de zaak op do lange baan te schuiven. De correspondentie wordt regelmatig en op de gewone wijze be handeld, maar het Bestuur meent nog niet in deze vorgadering er over te kun nen spreken. De heer Rij keus: Dan zou ik hot Bestuur tooh aaniadou zeer actief te zijn, want hot is niet onmogelijk, dat de corrospoudentio in de volgende zitting vau deu Raad wordt behandelt. Dan leest U oerst op zijn vroegst Doudordag voor de zitting des avonds in de courant van do behandeling. Ik zou U dan aan raden zoo spoedig mogelijk een spoed vergadering te beleggen. Do Voorzitter: Uw raad is heel goed, maar ik moet U toch zoggen, dat we actief genoeg zyn om daaraan te denken. I)e heer R ij k e n s Het is volstrekt geen verwijt, maar een raad. De Voorzitter: Ja zeker, maar U kunt er op rekenen dat als do cor respondentie geëindigd is uw raad zal worden opgevolgd. De hoor K ij k e n s Maar het Dag. Bestuur kan de correspondentie wel eens als geoindigd boschouwen en U niet en dan wordt de zaak toch publiek. Do heer Gerritsen: De zaak is publiek. In do geheime zitting van don Gemeenteraad is de geheimhouding op geheven. Naar mijn ideo wordt naar den kant van de Industrieschool de boel té veel achterbaks gehouden. Doen we het niet dan staan we voor het feit, dat de zaak in den raad behandeld wordt, zon der dat do leden zich hebben uitge sproken. Uit uw verslag is juist zoo zonneklaar gebleken, dat de school niet kan doen, wat govraagd wordt. De Voorzitter: Ukomt daar aan hot punt, waarover we nog niot kunnen spreken. Do kwestie houdt ons zeer ernstig bezig, maar ze komt in een goed vaarwater terecht. Het Bestuur zal zich niet van de baan laten schuiven. Maar hot is to hopen, dat de Raad zich eeus zal uitsproken, dau weten we waar we ons aau te houden hebben. De school moet door algemeene samenwer king bloeien, anders komen we er niet. Nu hebben we 6 interne leerlingen. Veel hangt af van het huiselijk verkeer, dut nu goed is, maar komt er een wanklank, dan gaan ze weg. En onze inkomsten ziju van do internen, de school zelve brengt het uiet op. Er is ons dus veel aan gelegen, in goede verhouding te zijn met de subsidicerende lichamen. De hoer Gerritsen: Nu komen we waar we wezen moeten. Wat is de bedoeling? Dat het Bestuur eenvoudig gebonden wordt aan allorloi pesten, die geweigerd of uiet gewegerd kunnen worden. Dan zou do vryheid der school aan banden zijn gelegd. Geeft het Bestuur de verzekering dat zullen wc Juiet doen, dan zijn we g rust. De Voorzitter We zullen tij dig voorde raadsvergadering een leden vergadering beleggen. Maar wo zullen geen overhaaste besluiten nemen en het

De Eemlander | 1910 | | pagina 1