1PIS DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 61. MAANDAG 14 MAART 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. DE EEMLANDEH Hoofdredacteur B. €4. RIJEjEKS, Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVERTENTIEN Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers fO.C5. Van 1 Buiten tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel mee f0.08. het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclamos van buiten hot kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- on Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. EEN POLITIEK PROCES. Voor het gerechtshof te St.-Peters- burg is Dinsdag het proces begonnen van den journalist Tsjaikofski en van mevrouw Katharina Bresjkofski, bij genaamd Baboesjka, hetgeen groot moedertje beteekent, een naam, dien de revolutionnairen haar hebben ge geven. De berichtgever van de Daily News heeft in de gang van het gebouw ge staan en gewacht totdat mevrouw Bresjkofski werd binnengeleid. Zij werd voorafgegaan door een soldaat met ontbloot zwaard en gevolgd door tien gendarmes. Zjj is een oude dame met grijs haar, gekleed in een ver sleten, zwarte japon en baar gelaat had, volgens den berichtgever, de uitdrukking der martelaressen. Tsjaikofski was tegen borgstelling op vrije voeten gebleven. H(j kwam met zijn vrouw en dochter het ge bouw binnen en zij bleven met den correspondent zitten praten. Hij zelf was vroolijk en zijn vrouw en dochter waren bewonderenswaardig kalm. Het proces zou, geluk men weet, geheim zijn. Het verzoek der verdedigers om de deuren te laten openen werd ge weigerd, omdat de minister-president bang was voor betoogingen op de tribune. Tsjaikofski's echtgenoote mag het geding bijwonen, maar het ver zoek van zijne dochter om zulks eveneens te mogen doen, werd af gewezen zonder opgavo van redenen. Al is de zitting geheim, toch komen er wel berichten over. Zoo lezen we dat toen men Tsjaikofski naar zün beroep vroeg, hü opgaf journalist te zijn, terwijl mevrouw Bresjkofski zich propagandiste voor de socialistische party noemde. De akte van beschul- VAN GUY BOOTHBY. H) Uit zyn groote bedaardheid maakte ik op, dat dit niet de eerste vertoo ning van dit soort was, die hy tij- dens zyn leven in deze buurt by- woonde. Hy was zich blijkbaar wel bewust, dat zoodra de belhamels ver moeid waren, hun woede wel zou bedaren, dan zouden zy weer terug- keeren in zyn gelagkamer, om de drinkparty voort te zetten, die door een toevallig woord zoc ruw verstoord was. Zy hadden zooveel plaats noodig voor hun vechtpartij, dat ik het moei lijk, zoo niet gevaarlijk vond hen te passeeren. Toen ik er toe overging, werd ik voor mijn vermetelheid gestraft, want ik was nog maar halfweg, toen een vuil vrouwmensch, met slordig-han- gende haren, en flarden van kleeren aan, haar tegenstander verliet, en naar my toe kwam, om met woe- diging werd gelezen, hetgeen een uur duurde. Daarop vroeg men aan Bresj kofski of ze zich schuldig erkende. „Ik ben lid der socialistisch-revolu- tionnaire party", antwoordde zy kalm. Tsjaikoski ontkent dat hij schuldig zou zyn. Het procés laat zich slecht aanzien voor de beklaagden de president van het Hof is b |na vermoord door de revolutionnairen en een der rechters verloor een zoon door toedoen der revolutie-party. ;Twee belangrijke ge tuigen kunnen niet komen; maar hun verklaringen, in het vooronderzoek afgelegd, zullen niettemin gebruikt worden de derde getuige is een ge wezen galeiboef. De advocaten hopen te bewijzen dat deze man vroeger is veroordeeld wegens meineed, waardoor zyn getuigenis ongeldig zou wezen. De advocaat vroeg schorsing der zit ting wegens afwezigheid der getuigen, maar dat wilde het Hof niet. Tsjai kofski beschreef een lange redevoering zijn werk ten dienste der menschheid, de andere beklaagde sprak geen woord. DUITSCHLAND. Het Pruisische Huis van afgevaar digden behandelde Zaterdag in tweede lezing het kiesrechtontwerp. By den aanvang der vergadering maakte minister-president von Beth- mann Holiweg bekend welke de hou ding der regeering tegenover de inge diende voorstellen en besluiten is. Hij zeideHet enkelvoudige Rijks dagkiesrecht, door de linkerzijde be oogd, zullen wy niet toestaan. Voor het overige blykt uit de tot dusverre gevoerde onderhandelingen, dat de groote partijen hun definitieve hou ding er van afhankelyk willen ma ken, hoe de wet in haar geheel er uit zal zien. Tegenover zulk een on bepaaldheid behoudt de regeering dende stem en onder een stortvloed van gekruide termen te vragen Wat ik er mee voor had, om er mijn neus in te steken als dames en heeren bezig waren op vriendschap pelijke wijze hun zaken in orde te brengen Ik stond op het punt haar te ver tellen, dat ik zooiets heelemaal niet van plan was, maar vóór ik kon spreken, had zy mij op den linker kant van myn kaak een vuistslag toebedeeld, waardoor ik sprakeloos en half versuft tegen het huis achter ray werd aangedrukt. Zy stond op het punt haar welge slaagden aanval door een anderen te laten volgen, toen haar vorige tegen- stansters, die zich ongetwijfeld ver waarloosd voelde, naar haar toe kwam en weer midden op stiaat trok. Wees toch niet gek, Sal, schreeuwde zy. Als je met iemand wil vechten, vecht dan met iemand, die tegen je opgewassen is. Toen zich tot my keerend, zei ze Ga terug naar je moeder, stak ker, of anders zul je hier doodge trapt worden. Terwijl myn hoofd klopte als was het een tinnen kan met een steen er zich haar houding ten aanzien van elke bepaling afzonderlijk voor, tot dat het te overzien is welke de uit werking van alle bepalingen te zamen is. Het Huis heeft voorts een reeks artikelen van het kiesrechtontwerp, in den vorm door de commissie er aan gegeven, met de compromis-meer derheid, bestaande uit het centrum en de twee conservatieve groepen, aangenomen. Het heeft daarbij ver worpen alle op dat ontwerp inge diende amendemeuten, met uitzonde ring van het voorstel der conserva tieven, volgens hetwelk by de tweede kiezersafdeeling worden ingedeeld de wegeDS het door hen betaalde bedrag aan belasting, tot de derde afdeeling behoorende kiezers, die voor minstens 12 jaar met goed gevolg een eind examen hebben afgelegd, dat recht geeft op het volgen van de lessen aan een hoogeschool. De koffiehuishouders te Trep- tow hebben besloten, aan don Prui- sischeu ministei van biuneulandsche zaken vergoeding te vragen voor de schade, die zij tengevolge van de afzetting van het park op Zondag hebben geleden. Zy hadden groote voorraden hier en levensmiddelen in geslagen, maar konden daar niets van kwijt. De politie dreef de bezoe kers uit de koffiehuizen, voor zij hunne vertering hadden kunnen be- taleD. Op een raooien dag, zooals het Zondag was, zouden in gewone om standigheden duizenden menschen in het park gewandeld en de koffiehui zen druk bezoek gehad hebben. Daar is niets van gekomen. Bovendien hebben de kasteleins schade geleden door het indrukken van ruiten, ver nielen van hekken en afrasteringen enz. in, volgde ik haar raad op, en liet hen tot hun wederzydsche voldoening doorvechten. Ongeveer honderd passen verder langs die straat kwam ik aan den in gang van een smalle laan zóó smal was zij, dat ik als ik beide ar men uitstrekte, gemakkelijk de mu ren aan weerskanten kon aanraken. Een ijzeren paal by den ingang droeg een kleine gaslamp, waarvan de vlam flikkerde en danste van den tocht, die door het gebroken glas naar binnen kwam. Dat bleeke licht scheen het ongastvrije van deze.plek eer te vergrooten, dan te verminde ren. Toen ik er in liep, trof het my, dat er moeilijker een typischer naam voor bedacht kon worden dan „Don- denlaan". Om het nog wat aantrek kelijker te maken, was er op beide muren op wat eens een witten achter grond was geweest, gedrukt„Wacht u voor zakkenrollers." Wat mijzelf betrof, behoefde ik daarvoor niet bang te zyn, en wel omdat ik my alleen maar in het gas licht behoefde te vertoonen, om iedere hoop te vernietigen, dat er van mij wat te halen was. Ten slotte heeft de armoede toch OOSTENRIJK-HONGARIJ E. Luegcr, burgemeester van Weenen is overleden. Lueger is een van de meest be kende figuren in het politieke leven van Oostenrijks hooldstad, gedurende de laatste jaren. Sedert zyn jeugd al koesterde hy vurige begeerte om burgemeester te worden in het stadhuis te Weenen. En dit doel heelt hy ten volle be reikt. Als middel daartoe wist hy de anti-semietische instincten van het clericale deel der kleine burgerij te vleien, en grondvestte de anti-semie tische, die zich later „christelijke" sociale party noemde. Lueger werd geboren in 1844, in 1874 word hy advocaat, in 1875 lid van den Weenschen gemeenteraad in 181)5 werd hy burgemeester. TURKIJE. Volgens een verslag .an de Turksch Bulgaarsche grens, heeft de ge mengde commissie vastgesteld, dat het incident van Tamrasj aan de Turksche soldaten te wijten is. RUSLAND. In den posttrein tussehen Sjklof en Kopissj hebben twaalf zich in den arreslantenwagen bevindende, met tuchthuis gestraften en twee andere gevangenen, nadat zy de lichten uit gedaan hadden, de met hun bewaking belaste beambten overvallen. Er ont stond een gevecht, Waarbij een be ambte en een tuchthuisboef gedood, twee beambten en tien tuchthuis boeven gewond werden. De Prawo, een te Petersburg verschijnend juridisch weekblad, heeft uitgerekend, dat er in de vijf laatste jaren in Rusland 6288 doodvonissen geveld en 2855 menschen zijn opge- ook wat voor, wat de menschen er ook tegen mogen zeggen. En nu ben ik gekomen, na eenige omstandigheden te hebben duidelijk gemaakt, tot het punt, waarop ik met myn verhaal begon. Ik was ongeveer halfweg de laan gekomen, die daar bijna in volsla gen duisternis was gehuld, toen ik ontdekte, dat mij iemand van den anderen kant naderde. Het was de stap van een man, daar was geen twijfel aan. Veerkrachtig en vlug klonk de tred, hetgeen er op wees, dat wie by ook zijn mocht, hij ten minste in het bezit was van een uit stekende, lichamelijke gezondheid. Eenige oogenblikken later stonden wy tegenover eikaar, en kon ik zyn gelaat duidelyk zien. Maar dat zal ik later beschrijven. Toen wy ternauwernood nog een meter van elkaar af waren, bleef by midden op het pad staan, waardoor hij mij beslist het voortgaan belette. Het schoot mij door den geest, dat ik in ieder geval verstandig zou doen, hem bij het gas.'icbt op te nemen. (Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1