WEERBERICHT. Tb errnome terstand BINNENLAND. "STADSNIEUVVS. AGENDA. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voOrm. 10.50 uur. De Bildt, 14 Maart 1910, Hoogste barometerstand 771.5 m.M. te Horta laagste 749.3 m.M. te Seydisfjord;1 Verwachting tot dèn'avond van 15 Maart 1910. Zwakke tot matige Z.-lijke tot Z.W.4. wihd. Gesteldheid van de luchtGedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droög weer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M; te Am'ersióort. Hoogste gifitëren F: 5'4 Laagste hedennacht F. 30 Hedenmiddag 12 uurF. 54 hangen. Op elke maand komen dus gemiddeld 105 doodvonnissen en 48 terechtstellingen, maar er zijn maan den geweest, dat het aantal tot 220 klom. Het aantal terechtstellingen herinnert, zegt de Prawoj aan de bloedigste tijdperken van de middel eeuwen. Het conflict in de Bouwvakker:. De part. corr. te Amsterdam van de P. G. C. schrijft hierover het volgende Het conflict in de bouwvakken be gint scherper van karakter te worden. Den stakers en in het bijzonder natuurlijk hunnen leiders begint het rustige veploop der staking te ergeren. Hoe de eersten het zoolang uithouden is mij en eigenlijk ieder, die buiten de arbeidswereld staat, een raadsel, daar de spaarpenningen van de meesten zeer bescheiden zijn en het crediet van geen hunner belang rijk kan wezen. Doch de leiders moe ten langzamerhand het onaangename gevoel krijgen, dat de rustig Jijclelijke houding der patroons een soort van muur is, waartegen niet valt op te tornen. Dus moet er bres geschoten worden en daarom is men in de laatste dagen begonnen wat actiever te gaan ageeren. -De werkwilligen of „onderkruipers" worden naai huis gebracht door de stakers een mooi midde! om herrie te maken er worden meetings belegd, met straat- betoogingen als staai tje er van, waarbij de politie natuurlijk ook handelend m et optredenindien men denkt het daarmede te winnen ver gist men zich echter deerlijk 1 De patroons'iu de bouwvakken zijn, naar ze mij verzekerden, vast besloten te blijven volhouden, omdat zij voor goed een eind willen maken aan het agiteerend geknoei der anarchistische elementen onder himne werklieden. Ze hebben thans weder geweigerd een bemiddelend optreden van den waar- nemenden burgemeester, den heer Delprat, te aanvaarden, omdat zij absoluut willen afrekenen met de dryvers onder hunne werklui. Van daar hunne verklaring, dat zy bereid zijn de stakers, die zich aanmelden, weder op de oude voorwaarden aan het werk te stellen voorzoover er werk voor hen beschikbaar is, doch ik durf verzekeren, dat voor de beD hamels geen werk te vinden zal zijn deze zullen elders hun heil moeten zoeken, omdat de patroons hen ge woonweg als schurftige schapen wil len op zyde schuiven. Dat laten zij zich vermoedelijk niet doen en dus bestaat er groote kans, dat het con flict zich verscherpt tot minder vreed zame demonstraties. Wie weetin welk een moeilijk parket Je nieuwe bur gemeester daardoor al spoedig na de aanvaarding van zijn ambt komt. Het zal wel niet op ernstige wanor delijkheden uitloopen, omdat zoowel >de christelijke ais de sociaal-democra- tische elementen zich niet homogeen gevoelen met de anarchisten, die de staking leiden. Maar dat die laatste groep toch niet heelemaal is te min achten, heb ik kunnen nagaan, toen ik Woensdagavond verzeild raakte tussc.hen de massa der stakenden, die van deD Dam naar een meeting trok ken. Dat was een heele bende en op merkelijk vond ik bet aantal vrouwen daaronder. En wanneer de vrouwen zich in een dergelijken strijd gaan mengen, dan geeft dat doorgaans een verscherping van het conflict dat zullen ongetwijfeld zij beamen, die zich de dagen van het Palingoproer iD 1886 herinneren, toen de vrouwen uit den Jordaau actief hebben deel genomen aan de onlusten. Ontwerp-wet op de winkel sluiting. Naar men weet, werd indertijd door de staatscommissie voor den middenstand een ontwerp-wet gemaakt, regelende de winkelsluiting. Het beginsel dezer wet is de be scherming der persoonlijke vrijheid, nl. om te zorgen, dat de winkelier niet door concurrenten genoodzaakt kan worden later open te blijven daD hij behoeft. In het eprste artikel spreekt het geheele wetsontwerp. Dit luidt nl.: „Het is verboden, een winkel voor het publiek geopend te hebben of in eeD winkelhuis klanten te bedienen', in welken zin ook tusschen des avonds 9 uur en des ochtends 5 uur." Als uitzonderingen worden genoemd „apotheken, voor zoover betreft de uitoefening der artsenybereidkunst, bd inrichtingen, waar spijzen en dranken voor verbruik ter plaatse.worden be reid en verkocht." Op Zaterdag, benevens een twintig tal andere dageu, zooals vóór St.-Nico- laas en Kerstmis, zullen deze bepalin gen in zooverre niet gelden, dat bet sluitingsuur voor die dagen bepaald wordt op 's avonds 11 uur. De strafbepalingen op overtreding van de bepalingen in dit wetsontwerp zijn hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f25. Verder is er nog een artikel in het ontwerp, waarbij tegemoet gekomen wordt aan eventueele wenscben der belanghebbende winkeliers, behoorende tot één vak, om bij een uit te schrijven stemming omtrent de wenrchelijkheid van 'n vervroeging van het wettelijk sluitingsuur dit mogelijk te makeD. Twee derden van het aantal winke liers, dat aan deze stemming heeft deelgenomen, moeten zich daarbij voor een dergelijke vervroeging uitspieken. Het gemeentebestuur i dan verplicht een verordening vast te stellen, waarbij het sluitingsuur, door die bepaalde groepen van bedrijven gewenscht, wordt voorgeschreven en binnen 3 maanden na de gehouden stemming in werking te doen 'treden. S taa t s b o s c h. Voor rekening van den Staat zyn in de gemeente Odoorn 500 hectaren heideveld en zandverschuivingen aangekocht, waar op een staatsbosch zal wordeo aan gelegd. Ten gevolge van bemiddeling van den heer D. Gerritsen is de staking bij de firma S. VV. Melchior alhier geëindigd. Bij dA firma Blankenbergh duurt de staking voort, Te Utrecht slaagde Zaterdag voor het examen nuttige handwerken mej. \V. M. Heere, leerlinge van de Rijks-Normaallessen alhier. By Kon. besluit van 12 dezer is met ingang van 1 April a.s. be noemd tot schoolopziener in het ar rondissement Amersfoort, de heer J. Stamperius te Baarn, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als schoolopziener in het arrondissement Rhenen. Luit.-kolonel W. H. Piepers is met algemeens stemmen herkozen als bestuurslid van den Nederl. Bond voor Lichamelijke Opvoeding. De dames H. Sijthof-v. d. Last en E. Vierdag-Helmerhorst, eehtge- nooten van muzikanten van het vijfde regiment infanterie, wonende te Amers foort, hebben tot den minister van oorlog een adres gericht, „om veran dering te verkrijgen in haar benarde huiselijke omstandigheden, ontstaan door de geheel onvoldoende verdien sten harer echtgenooten." De soldijen harer echtgenooten be droegen tot 15 Juli 1909 respectieve lijk f 1.22 en f 1.07, doch werden op dien datum met 10 cent per dag ver minderd, en op 1 Januari 1910 zijn deze soldyen wederom verminderd, respectievelijk met 17 en 2 cent per dag, zoodat zij thans voor beiden slechts bedragen 95 cent per dag. In de Vrijdag gehouden verga dering van den Gemeenteraad van Harderwijk was o. a. ingekomen een verzoek van de gemeente Amersfoort, om eene subsidie van f 85 per leer ling uit de gemeente, die de H. B. School te Amersfoort bezoekt. Voor Harderwijk zou het een bedrag wor den gedurende dit jaar van f 255. B. en W. stelden voor, met het oog op den'minder gunstigen finan- cieelen toestand, waarin de gemeente -Harderwijk verkeert, hieropafwyzend te beschikken. De heer Willemsen vereenigde zich met dit voorstel, hoewel hjj de vraag niet onbillijk en ongegrond vond. De toestand is voor Harderwijk een lap middel liever zag hij nog eens po gingen in 't werk gesteld daar een H. B. S. te krijgen. De Voorzitter was het hiermede eens, doch zoolang daar geen kans op is, is het noodig het onderwijs op school C zooveel mogelijk tot volma king te brengen, vooral met bet oog op de vermeerdering van garnizoen. Aldus werd besloten. De tweede feestavond door de afdeeling Amersfoort van de „Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken" gisterenavond in Amicitia gehouden, is wederom een groot succes voor de Amersfoortsche drankbestrijders geweest. De zaal was bijna geheel gevuld, gelukkig nu niet zoo volgepropt als vorig maal, en dat bet publiek zich uitstekend amuseerde, bewees het herhaald applaus en het daverend gelach, vooialbijhet tweede tocneelstukje „Een huis met commensaals". De jeugdige Utrecht- naren speelden dan ook heel goed en verdienden zeker ten volle het woord van dank, dat de voorzitter hun bij de sluiting bracht. De zangvereeniging „De Blauwe Vaan" is beduidend ster ker geworden, de verschillende liede ren klonken zeer goed. Do nog zoo jeugdige zangvereeniging staat dan ook blijkbaar onder zeer goede leiding en de directeur, de heer van Rhenen, mag met groote voldoening op dezen 'avond terugzien. Evenals vorig maal, werkte ook nu weer de muziekvereeniging „De Har- moüie", directeur de heer C. H. Stoet- zer mede, die er voor zorgde, dat in de pauzes geen oogeüblik de vroolijke' stemming, die den geheelen avond heerschte, verloren ging. Naar wy veranmen, gaven zich een 27 personen als lid der verèen.ging op, wat zeker wel het grootste succes 'raag worden genoemd. De voorz tter deelde o. a. nog mede, dat een kinder koor zal worden gevormd, eveneens onder leiding van den heer van Rhenen. 'AaumeldiDg daarvoor kan geschieden hij een der ledeu van de afdeeling of 's Woendagsavonds in „Ons Huis." We herinneren aan de morgen avond te houden vergadering van „Handel en Nijverheid." De agenda vermeldt de volgende punten 1. Voor stel van het bestuur tot, doorvoering van contante betaling in de Midden- standsbedrijveu Maandrekeningen. 2. Ingekomen stukken 3. Mededeelingen. Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 15 Maart. Vergadering- Handel en Ny verheid in de Zwaan., 15 Maart Volkshuisvesting in Ons Huis. 19 Maart., Feestelijke bijeenkomst Ned.. Vct\ in het Venduhuis... 7 April. Ver. voor Vrouwen kiesrecht Openb. Verg,., in de Arend;. 13—16 April. Huis vlij tteutponstelljng m Ami citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia, ZEIST. In de buurt van de halte Doldersche weg bevindt zich een groot z. g. n. zandgat, waar reeds vroeger op last der politie is gegraven ter opsporing van den vermisten knaap. Thans is wederom op bevel der poli tie een groote afgraving van het ter rein begonnen, waarvoor een drietal dagen noodig zullen zyn. Tot schoolopziener in het arron dissement Rhenen is benoemd de heer L. Adiiaarse, alhier. BAARN. Onder groote belangstelling werd heden ter aarde besteld bet stofr felijk overschot van dr. K. W, van Gorkom. Een breede kring van fami lieleden, vrienden, autoriteiten en on derwijzers stond om de geopende groeve. Herdacht werden de groote verdiensten van den overledene als Indisch specialiteit en schoolopziener. De zoon dankte voor de blijken van belangstelling. Droevig. Te Offenstein in Beiereu heeft een stationschef zichzelf, zyn vrouw en zijn drie kinderen .ver giftigd. De vrouw is dood en de dader zelf heeft maar weinig kans op her stel. De kinderen zijn echter gered. Treurige verhoudingen in het gezin moeten tot de daad hebben geleid. Aanvaring. De pakketboot Pensylvannia van New-York komend is gisterennacht bij het tweede vuur schip voor Cuxhaven, in aanvaring geweest met de naar Schotland be stemde schoener Gertrud. De schoener zonk onmiddellijk en van de uit zes personen bestaande bemanning zjjD er vyf verdronken. Alleen de stuurman kon door de reddingsboot van het vuurschip worden gered. Het ongeluk gebeurde om ongeveer balftwaalf. Vol gens de verklaringen van de beman ning dei Pensylvannia moet de schoe ner plotseling zyn koers.hebben ver anderd, zoodat het voor Pensylvaüia onmogelijk werd om uit te wijken. Onmiddellijk na de aanvaring werden zoowel door de Pensylvannia als door de beide vuurschepen alle redding booten uitgezet. Het mocht echter niet baten. De Pensylvannia is gisterenmorgen van Cnxhaven naar Hamburg ver trokken. Doorbraa k. 'Door een tot dus ver onbekende oorzaak brak 'Vrijdag een dam aan den ingang van een ver laten myn te Llydsch Vale (Wales) door, waardoor onmiddellijk een krach tige waterstroom zich over den omtrek verspreidde en alles medesleurde wat hem in den weg lag, en verschillende huizen tegen den grond sloeg. Het water stroomde door deuren en ven-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2